Eşim dürüst değil- annem kanser hastası- eşimin ailesi bizi yönetmeye çalışıyor

Mor Seven

Tevekkül ve Sükun
Kayıtlı Üye
13 Şubat 2013
660
1.000
28 yıllık hayatımda böyle olaylar yaşayacağım, böyle insanların arasında kalacağım (eşimin ailesi) aklıma gelmezdi.
Eşimle 1.5 aylık evliyiz.9 ay nişanlılık dönemimiz oldu.Ben Türküm eşim Kürt. Eşimin ailesi geleneksel yaşayan bir aile benim ailem ise çok kalabalık olmamamızdan dolayı diğer batı şehirlerindeki çekirdek aileler nasılsa öyle. Eşim veteriner, kuşlarım çok hasta olduğunda bir sitede kendisine soru sormuştum o vesileyle tanıştık. Tanıştığımız zaman benim uzun süreli bir ilişkim vardı. Eşim sürekli benimle evlenmek için dua etmiş. O ilişkimde sözlendim ayrıldım. Eşim seni kaybettim derken Allah dualarımı kabul etti demiş. Eşim yaşadığım şehirde iş kurdu abisi de burda olduğundan dolayı burda çalışmaya başladı.
Annem 3 yıldır meme kanseri bir göğsünü aldılar. Kanser kemiklerine sıçradı. Hızlı ilerlemese de sürekli ilerliyor. Ablam ayrı şehirde yaşıyor evli. Abimde evli bulunduğumuz şehirde. Ben ve babam bakıyorduk anneme. Gerçi canım annem çok zorda olmadığı müddetçe bizi hiç zorlamadı normal bir hasta gibi.Anıcak 3 yıldır o psikolojiyi, kaybetme korkusunu geçici bir sürede olsa yaşıyorum.Bazı geceler nefes alıyormu diye kontrol ediyordum.Allah kimseye vermesin. Babamda 70 yaşında. Abim de elinden geldiğince destek oluyor ama sonuçta aynı evde yaşamak ve kız evlat olmak farklı.
Annem ve ben eşime çok güvendik. Annem bu dünyadan gidince gözü arkasında kalmasın diye benim onunla evlememi çok istedi. Ben evlenmek istemiyordum kimseyle. Eşimin anneme ve bana karşı yaptığı davranışları görünce güvendim.Yükümü almıştı.
Sonra ne mi oldu nişanlılık dönemi boyunca güvenemi kaybetmeye başladım. Nişanlanmadan beni aldı mobilyacıya götürdü seç beğen dedi. Kim mutlu olmaz ki. Sonra nişanlandık. Beraber öderiz dedim. Eşim ben şu kadarını öderim şu tarihte biter dedi. Baktım nişandan sonra ödeme yapmıyor. Mobilyacıya ben ödeme yapmaya gidince de gelmiyor ,ben ise sözümde duran bir insanımdır. Adama kem küm yapıyordum hep diğer diğer a ödeyecek nişanlım diyordum. İnsanın parası ödeyecek kadar yoksa bile sırf yanında olduğunu göstermek için bi bayanı bi satıcıyla muhattap eder mi.
Sonra arkadaşının kredi kartını aldı. Beyaz eşyalar yine öyle oldu. Benim bankada param vardı bu sefer abisi ayrılmış işten benden borç istedi vermedim. Bi daha istemeyeceğim dedi yine istedi. Ailenden iste dedim bi kerede.
Şimdi bunları yazarken görüyorumda ben ne çok şeyi görmezden gelmişim.
Ailesi çok dedikoducuydu annemle ailesini görmeye gittik orda kadın diğer gelinini üstelik gelini bizim yanımızdayken kötüledi.Ben hiç bir zaman tasvip etmediğim bir durum.Üstelik eşim abisi ve bizim yaşımızdaki yengesiyle aynı evde kalıyordu. Kızı sürekli kötülüyordu eşimin annesi.Benimle konuşurken hep kadın tatlı dilli eşimin babası da öyle.
Ve ben tüm dürüstlüğümle kendimi eşime anlattım. Ne istediğimi ne beklediğimi kabul etmeyeceksen başından dönelim dedim. Oysa eşim benim istediğim her şeye tamam dedi. Kendi ailesinden aldığı borçları anlatmadı. Bunun dışında başka şeyleride.
Burda kınamız oldu benim ailem hiçbir şekilde takıya karışmadı.Kaynanam gene eline keseyi aldı ailem ne işi var demedi. Ben gittim sonra ne hikmetse bıraktı.
Ordaki düğün bi hafta sonraydı . Annem rahatsız diye bir de ben eşime ve ailesine çok güvenemediğimden annem de rahat etsin diye üçümüz urfaya gittik. Düğünden bi gün önce bunların akrabalarından bazıları kınaya gelmemiş diye eğlence yapılacakmış oysa ben önceden sordum bi şey olmayacak dediler.Eşimin ailesin yanına uğradık gündüz annemle ama annem o kadar gürültüyü kaldıramadı. Biz de öğretmen evine gittik. Eşime babamlar gelirse gelirim dedim. Ama abimler geç geldiler çünkü onlarda bilmiyordu eğlence olduğunu. Ben de annemi bırakıp gidemedim. Aklım kalırdı. Ben neden gitmemişim diye eğlenceye eşim sabaha kadar bana mesaj gönderip beni ağlattı. Başkaları için yapılmış bir şey üstelik haberimiz yok. Yüzüğü atayım mı dedim bu sefer abimlerden çekindim cesaret edemedim üstelik çok cesaretli olmama rağmen. Bana emanet altın takacaklardı yine başkaları için. Oysa ailem onlardan altın istemedi. Borçları varmış takamamışlar ama elalem bi şey demesin diye babam istemediği halde bana zorla taktırdılar. Eşimin hatırı için bir şey demedim ama kendimi çok değersiz hissettim.Eşimle düğünden önce konuşmuştuk takılan paralar ailesinde masraf için kalacak altınları alıp gideceğiz. Altınları saymak istediler. Eşime evde sayarız demiştim hoş değil. İlla saymak istediler sonra altınları da almak istediler.Babam , eşimin babasına düğünde demiş ki eşiniz söyleyin kimse karışmasın çocukların altınına. Eşimin annesi dönüp anneme sizin eşiniz çok ayıp etti diye sinirlendi. Ben de kayınvalideme döndüm asıl siz ayıp ettiniz bana niye emanet altın taktınız dedim. Eşime dönüp tüm bunların sebebi sensin dedim bana başka diyorsun burda başkasın dedim. Eşim annesi çıktıktan sonra bana haklısın dedi. Ama ailesinin yanında demedi. Ailem güvenmediği için ben de güvenmediğim için ordan çıktım yine de eşim annesi diye kayınvalidemin elini öpmek istedim vermedi ben de annem ve babamla gelin arabasına bindim çok zorlarına gitmiş. Altınları da aldım.parayı bıraktım. Sonra uyumadım bi hafta ağladım durdum eşimin annesi diye sesimi yükselttim diye özür diledim. Bu sefer babası aradı. Biz erkek eviyiz o evde en çok bizim payımız var (oysa eşyaları birlikte aldık) sana anneni babanı sorma demiyorum ama en çok bizim hakkımız dedi. bağırdı çağırdı. O kadar zoruma gitti ki. Eşim babasını arayıp bi şey diyemedi. El öpmeye gittik bi hafta sonra masraf yapmışlardır. 6 buçuk milyar köy yerinde ne masrafı. yine sustum. Bizi güzel karşıladılar ama ben ne yapayım kırılmışım dökülmüşüm bir kere.Yolda dönüşte sinir krizi geçirdim bayıldım. Eşim hala paranın derdinde misin diyordu. Oysa ben eşim haklı olduğum halde yanımda durmadı ona üzüldüm. Bir insanın büyük olması küçük insanın haksız olmasımıdır dedim.
Şimdi arayıp sormuyorum diye dert olmuş. En başta hep boşanacağım dedim. Böyle ömür mü geçer. Haftanın 1 günü iyiyiz diğer günler hep tartışma. Eşim bana hakaret etmedi hiç ben ona her lafı saydım.Bir kaç gün yatağını ayırdı. Sonra konuştuk artık ayırmıyor. Tartışınca sarılan taraf yine o oluyor. İçimden affedemiyorum. Hele annemi düşündükçe annemin kanser değerleri çıktık ben üzülüyorum diye böyle olunca hiç affedemiyorum. Diyorum ben sizi nasıl affedeceğim nasıl. Eşimin ailesini gördükçe eşimden çocuğum olsun öyle bir aileye torun vermek istemiyorum. Annem de diyor ki bir yıl dene bak benim bankada param var ailemin taktığı altınlarda bende. Bana ver dedi eşim ben de dedim ki sen ailene 6 buçuk milyar verdin ben de aileme o kadar verdim isteyemem dedim. İki güzel sözden sonra bi kjaç gün geçiyor altın istiyor. Para istiyor. Ben de hiçbir şekilde şu anda eve maddi anlamda katkıda bulunmuyorum.
Bayağı uzun oldu ama eğer hepsini okuduysanız yorum yapın lütfen. Sizce eşim ne peşinde. Her gün sinir krizi geçiriyorum. Eşimi yönlendiriyorlar.Bana boyun eğdirmeye çalışıyorlar. Sizce haklılık mı, mutluluk mu ? Bu arada geçen haftadan beri evlilik danışmamına gidiyoruz.

balik bastan kokmus aslinda..

Resmen maddi acidan sizi somuruyorlar.

Eger sizin yeriniz de olsam bosanirdim

Valla canım eşin bir şey peşinde değil bence.
Kendisi için normal olanı yapıyor.
Bu tarz ailelerde böyledir.Erkek evlat çalışır,ailesine gönderir.
Anlaşılan maddi durumu pek iyi değil.Olduğu kadar hem sana hem ailesine yetmeye çalışıyor.
Bir de adetleri böyle olabilir.Yani düğünde takılanlar erkek tarafına gibi...

Kültür farklılığı diye buna diyoruz.
Batıda çekirdek ailede büyümüş kızla,doğuda kalabalık ailede farklı yetişmiş erkeğin uyumlu bir hayat sürdürebilmesi bence çok ütopik.
Başarabilen var mıdır,vardır.Ama sen daha baştan herşeyi sorun etmişsin.
Bazıları gerçekten sorun ama mesela kına meselesinde çok haklı göremedim seni.
Kayınvalideni,gelinsiz kına yapmak zorunda bırakmışsın.

Sana tavsiyem,altınlarını kesinlikle vermemen.Ve doğum kontrolüne 2 kat dikkat etmen.
Şu 1 sene içinde ölçer tartarsın,baktın olmuyor ayrılırsın.
Daha çocuğa gelene kadar,bunun bayramı var,tatili-izni var,hastalığı,akraba düğünü bilmemnesi var.
Bunlar aileyle içiçe olacağınız dönemler.Bakalım bunları nasıl atlatacaksınız,nasıl uyuşacaksınız.

Son düzenleme:
balik bastan kokmus aslinda..

Resmen maddi acidan sizi somuruyorlar.

Eger sizin yeriniz de olsam bosanirdim

Evet baştan kokmuştu ama ben kokuyu alamadım :KK43:

Valla canım eşin bir şey peşinde değil bence.
Kendisi için normal olanı yapıyor.
Bu tarz ailelerde böyledir.Erkek evlat çalışır,ailesine gönderir.
Anlaşılan maddi durumu pek iyi değil.Olduğu kadar hem sana hem ailesine yetmeye çalışıyor.
Bir de adetleri böyle olabilir.Yani düğünde takılanlar erkek tarafına gibi...

Kültür farklılığı diye buna diyoruz.
Batıda çekirdek ailede büyümüş kızla,doğuda kalabalık ailede farklı yetişmiş erkeğin uyumlu bir hayat sürdürebilmesi bence çok ütopik.
Başarabilen var mıdır,vardır.Ama sen daha baştan herşeyi sorun etmişsin.
Bazıları gerçekten sorun ama mesela kına meselesinde çok haklı göremedim seni.
Kayınvalideni,gelinsiz kına yapmak zorunda bırakmışsın.

Sana tavsiyem,altınlarını kesinlikle vermemen.Ve doğum kontrolüne 2 kat dikkat etmen.
Şu 1 sene içinde ölçer tartarsın,baktın olmuyor ayrılırsın.
Daha çocuğa gelene kadar,bunun bayramı var,tatili-izni var,hastalığı,akraba düğünü bilmemnesi var.
Bunlar aileyle içiçe olacağınız dönemler.Bakalım bunları nasıl atlatacaksınız,nasıl uyuşacaksınız.

Çok teşekkür ederim canım.Ben de daha dikkatli olacağım bu doğum konusunda.Annem de öyle söyledi 1 yıl bekle dedi bak neyin peşinde nasıl davranıyor diye. Benim kararımda bu şekilde.Bakalım nasıl olacak bayrama gideceğiz. Annem üzülür diye her şeyi konuşamıyorum. Benim için her yorum değerli burda .Tekrar teşekkürler

Olan olmus artik...Anlamamissiniz,taniyamassiniz evlenimisini,daha 1.5 ay evliken yasadiklariniz ugrastiklariniz cok üzücü,yani cicim aylariniz hic hos degil...ama dedigim gibi olan olmus bir yuba kurmussunuz önünüze bakmaniz lazim...altinlarinizi ve paranizi sakin vermeyin,aileyede taviz vermeyin...Esinizle güzel güzel konusun anlatin,bence daha bi koca oldugunun farkinda degil ve tabiiki ailelerin kültür farki...kendinizi ezdirmeyin esinizle hos gecinmeye bakin huyunu suyunu siz biliyorsunuz...ve evet sakin ama sakin hemen hamile kalmayin,ilk önce bi düzene sokun evliliginizi, ki bence esinizde zamanla anliyacaktir ve olaylar hafifleyecektir,gerci aile sorunlari hep olacaktir ama esinizi kendi tarafiniza cekince onlar viz gelir...esinizin ailesine mesafeli olun ama hep iyi niyetli ve saygili olunki esinizde sizin degerinizi iyi niyetinizi görsün...umarim herseyi yoluna koyarsin...

28 yıllık hayatımda böyle olaylar yaşayacağım, böyle insanların arasında kalacağım (eşimin ailesi) aklıma gelmezdi.
Eşimle 1.5 aylık evliyiz.9 ay nişanlılık dönemimiz oldu.Ben Türküm eşim Kürt. Eşimin ailesi geleneksel yaşayan bir aile benim ailem ise çok kalabalık olmamamızdan dolayı diğer batı şehirlerindeki çekirdek aileler nasılsa öyle. Eşim veteriner, kuşlarım çok hasta olduğunda bir sitede kendisine soru sormuştum o vesileyle tanıştık. Tanıştığımız zaman benim uzun süreli bir ilişkim vardı. Eşim sürekli benimle evlenmek için dua etmiş. O ilişkimde sözlendim ayrıldım. Eşim seni kaybettim derken Allah dualarımı kabul etti demiş. Eşim yaşadığım şehirde iş kurdu abisi de burda olduğundan dolayı burda çalışmaya başladı.
Annem 3 yıldır meme kanseri bir göğsünü aldılar. Kanser kemiklerine sıçradı. Hızlı ilerlemese de sürekli ilerliyor. Ablam ayrı şehirde yaşıyor evli. Abimde evli bulunduğumuz şehirde. Ben ve babam bakıyorduk anneme. Gerçi canım annem çok zorda olmadığı müddetçe bizi hiç zorlamadı normal bir hasta gibi.Anıcak 3 yıldır o psikolojiyi, kaybetme korkusunu geçici bir sürede olsa yaşıyorum.Bazı geceler nefes alıyormu diye kontrol ediyordum.Allah kimseye vermesin. Babamda 70 yaşında. Abim de elinden geldiğince destek oluyor ama sonuçta aynı evde yaşamak ve kız evlat olmak farklı.
Annem ve ben eşime çok güvendik. Annem bu dünyadan gidince gözü arkasında kalmasın diye benim onunla evlememi çok istedi. Ben evlenmek istemiyordum kimseyle. Eşimin anneme ve bana karşı yaptığı davranışları görünce güvendim.Yükümü almıştı.
Sonra ne mi oldu nişanlılık dönemi boyunca güvenemi kaybetmeye başladım. Nişanlanmadan beni aldı mobilyacıya götürdü seç beğen dedi. Kim mutlu olmaz ki. Sonra nişanlandık. Beraber öderiz dedim. Eşim ben şu kadarını öderim şu tarihte biter dedi. Baktım nişandan sonra ödeme yapmıyor. Mobilyacıya ben ödeme yapmaya gidince de gelmiyor ,ben ise sözümde duran bir insanımdır. Adama kem küm yapıyordum hep diğer diğer a ödeyecek nişanlım diyordum. İnsanın parası ödeyecek kadar yoksa bile sırf yanında olduğunu göstermek için bi bayanı bi satıcıyla muhattap eder mi.
Sonra arkadaşının kredi kartını aldı. Beyaz eşyalar yine öyle oldu. Benim bankada param vardı bu sefer abisi ayrılmış işten benden borç istedi vermedim. Bi daha istemeyeceğim dedi yine istedi. Ailenden iste dedim bi kerede.
Ailesi çok dedikoducuydu annemle ailesini görmeye gittik orda kadın diğer gelinini üstelik gelini bizim yanımızdayken kötüledi.Ben hiç bir zaman tasvip etmediğim bir durum.Üstelik eşim abisi ve bizim yaşımızdaki yengesiyle aynı evde kalıyordu. Kızı sürekli kötülüyordu eşimin annesi.Benimle konuşurken hep kadın tatlı dilli eşimin babası da öyle.
Ve ben tüm dürüstlüğümle kendimi eşime anlattım. Ne istediğimi ne beklediğimi kabul etmeyeceksen başından dönelim dedim. Oysa eşim benim istediğim her şeye tamam dedi. Kendi ailesinden aldığı borçları anlatmadı. Bunun dışında başka şeyleride.
Burda kınamız oldu benim ailem hiçbir şekilde takıya karışmadı.Kaynanam gene eline keseyi aldı ailem ne işi var demedi. Ben gittim sonra ne hikmetse bıraktı.
Ordaki düğün bi hafta sonraydı . Annem rahatsız diye bir de ben eşime ve ailesine çok güvenemediğimden annem de rahat etsin diye üçümüz urfaya gittik. Düğünden bi gün önce bunların akrabalarından bazıları kınaya gelmemiş diye eğlence yapılacakmış oysa ben önceden sordum bi şey olmayacak dediler.Eşimin ailesin yanına uğradık gündüz annemle ama annem o kadar gürültüyü kaldıramadı. Biz de öğretmen evine gittik. Eşime babamlar gelirse gelirim dedim. Ama abimler geç geldiler çünkü onlarda bilmiyordu eğlence olduğunu. Ben de annemi bırakıp gidemedim. Aklım kalırdı. Ben neden gitmemişim diye eğlenceye eşim sabaha kadar bana mesaj gönderip beni ağlattı. Başkaları için yapılmış bir şey üstelik haberimiz yok. Yüzüğü atayım mı dedim bu sefer abimlerden çekindim cesaret edemedim üstelik çok cesaretli olmama rağmen. Bana emanet altın takacaklardı yine başkaları için. Oysa ailem onlardan altın istemedi. Borçları varmış takamamışlar ama elalem bi şey demesin diye babam istemediği halde bana zorla taktırdılar. Eşimin hatırı için bir şey demedim ama kendimi çok değersiz hissettim.Eşimle düğünden önce konuşmuştuk takılan paralar ailesinde masraf için kalacak altınları alıp gideceğiz. Altınları saymak istediler. Eşime evde sayarız demiştim hoş değil. İlla saymak istediler sonra altınları da almak istediler.Babam , eşimin babasına düğünde demiş ki eşiniz söyleyin kimse karışmasın çocukların altınına. Eşimin annesi dönüp anneme sizin eşiniz çok ayıp etti diye sinirlendi. Ben de kayınvalideme döndüm asıl siz ayıp ettiniz bana niye emanet altın taktınız dedim. Eşime dönüp tüm bunların sebebi sensin dedim bana başka diyorsun burda başkasın dedim. Eşim annesi çıktıktan sonra bana haklısın dedi. Ama ailesinin yanında demedi. Ailem güvenmediği için ben de güvenmediğim için ordan çıktım yine de eşim annesi diye kayınvalidemin elini öpmek istedim vermedi ben de annem ve babamla gelin arabasına bindim çok zorlarına gitmiş. Altınları da aldım.parayı bıraktım. Sonra uyumadım bi hafta ağladım durdum eşimin annesi diye sesimi yükselttim diye özür diledim. Bu sefer babası aradı. Biz erkek eviyiz o evde en çok bizim payımız var (oysa eşyaları birlikte aldık) sana anneni babanı sorma demiyorum ama en çok bizim hakkımız dedi. bağırdı çağırdı. O kadar zoruma gitti ki. Eşim babasını arayıp bi şey diyemedi. El öpmeye gittik bi hafta sonra masraf yapmışlardır. 6 buçuk milyar köy yerinde ne masrafı. yine sustum. Bizi güzel karşıladılar ama ben ne yapayım kırılmışım dökülmüşüm bir kere.Yolda dönüşte sinir krizi geçirdim bayıldım. Eşim hala paranın derdinde misin diyordu. Oysa ben eşim haklı olduğum halde yanımda durmadı ona üzüldüm. Bir insanın büyük olması küçük insanın haksız olmasımıdır dedim.
Şimdi arayıp sormuyorum diye dert olmuş. En başta hep boşanacağım dedim. Böyle ömür mü geçer. Haftanın 1 günü iyiyiz diğer günler hep tartışma. Eşim bana hakaret etmedi hiç ben ona her lafı saydım.Bir kaç gün yatağını ayırdı. Sonra konuştuk artık ayırmıyor. Tartışınca sarılan taraf yine o oluyor. İçimden affedemiyorum. Hele annemi düşündükçe annemin kanser değerleri çıktık ben üzülüyorum diye böyle olunca hiç affedemiyorum. Diyorum ben sizi nasıl affedeceğim nasıl. Eşimin ailesini gördükçe eşimden çocuğum olsun öyle bir aileye torun vermek istemiyorum. Annem de diyor ki bir yıl dene bak benim bankada param var ailemin taktığı altınlarda bende. Bana ver dedi eşim ben de dedim ki sen ailene 6 buçuk milyar verdin ben de aileme o kadar verdim isteyemem dedim. İki güzel sözden sonra bi kjaç gün geçiyor altın istiyor. Para istiyor. Ben de hiçbir şekilde şu anda eve maddi anlamda katkıda bulunmuyorum.
Bayağı uzun oldu ama eğer hepsini okuduysanız yorum yapın lütfen. Sizce eşim ne peşinde. Her gün sinir krizi geçiriyorum. Eşimi yönlendiriyorlar.Bana boyun eğdirmeye çalışıyorlar. Sizce haklılık mı, mutluluk mu ? Bu arada geçen haftadan beri evlilik danışmamına gidiyoruz.
ne eşiniz sizi anlayabilir ne de siz eşinizi,, :26: tamamen kültür farkı eşiniz yazsa buraya kım bıle neler yazacak aslında nişanlıyken farketmıssınız ama anladıım kaarıyla daha once söz attığınız için nişan atmak istememısssınız haklısınız da ne diyelim hayırlısı olsun ancak daha çok yenısınız evlılığın ılk zamanlarında sorrrunlar hep olur zaten ben kaç kere eşime boşanıcam bırakıcam senı dedım ama artık birbirimize o kadar alıştıkk ki ölürüz ayrılsak .... sizde böyle olursunuz kv yıde çok sallamayın saygıda kusur etmeyın yuz göz de olmayın yeter amaaaa çocuk konusunda annenızı dınlemenızı önerırrım ama olsun ben anne olacağım dıosanız kımse karısamz tabı en doğal hakkınız bu

burada sizin gibi kendisi batılı eşi doğulu bir arkadaş daha var. eşi devamlı anneme şunu almadın, bunu yapmadın, aramadın falan diye baskı yapıyormuş. hep burda dert yanardı. ama işte ona göre doğrular o şekilde... sana ailesinin yanında haklısın diyememiş... çünkü dese onu yadırgayacaklar... batılı seni ve doğulu ailesini idare etmeye çalışıyor belli ki. sen çalışıyor musun bu arada??? eşin üniversite mezunu. eğer batıda okuduysa ya da bir şekilde yaşadıysa, evlenmeden önce aileni tanıyıp gözlemleme şansı bulduysa ona kendini anlatma şansın yüksek. ağlamadan fenalaşmadan sakin sakin konuş, derdini anlatmaya çalış. duygularını, düşüncelerini, sana ters gelen tavırları...

Bence esiniz sadece ailesinden cekiniyor o yuzden onlarin gonlunu yapmak icin boyle davraniyor.esinize altinlarinizi kesinlikle vermeyin.adiniza kredi falan cekmesine de musade etmeyin.bence cogu cift dugun oncesi ve sonrasi boyle tatsizliklar yasiyor.unutamazsiniz yasadiklarinizi ama affedib yeniden denemeye calisin.ne guzel annenle ayni sehirdesin.esinin ailesinin uzak olmasi da bir avantaj.en azindan siz onlara alisana kadar her gun gelipte her isine karisan bi kv de yok.evliliyin ilk bir yili zaten zordur.bu yuzden bence bir az sabr et derim

diğer arkadaşlarında dediği gibi kültür farklılığı

eşiniz sizi haklı görüyor aslında ama ailesinden de çekiniyor

sizi kaybetmekten korkuyor ama karşı tarafa da ses edemiyor

oda arada kalmışşş

evliliğin ilk ayları cicim ayları deniyor ama yanlış bence daha ızdırap ayları, alışma zamanlarıı

bence direkk ayrılmayı düşünmeyin , biraz daha zamana bırakın , insan zaman geçtikçe bazen anlıyor kendinde de hatalar görüyor veyahut bazı durumları idare etmeyi öğreniyor, bence düzeninizi sağlayabilir ve herşeyi atalatabilirsinizz

kültürleriniz farklı en başta...
üstelik para meraklısı bi ailesi var eşinin..
eşininde tek derdi onların gönlünü yapmak...
seninle bi derdi olduğunu sanmıyorum eşinin para muhabbeti dışında...
kendisindede hak buluyo olabilir o altınlardan vs...
vermemeye davam et benim tavsiyem...

Teşekkür ederim herkes dert dinlemez dert okumaz zordur. Allah razı olsun yazanlardan.
Benim buraya yazmamın nedenlerinden biri insanların burda objektif olmasıdır.Ben ne kadar aileme anlatsamda illa ben çocuklarıyım beni destekleyeceklerdir. Psikoloğa gitme sebebim de objektif birinin olması ve eşimin de dertlerini ailesine değil psikoloğa anlatması ki daha fazla karışmasınlar.
Hepinizin yazdığı ortak değerlendirmeleri gördüm.
1- Kültür farklılığı
2- Altınları verme :) Evet üzerime kredi çekmek istedi ben de kabul etmedim. Bu konuda 'slz' çok güzel tespit yapmış önceden :)
3-Birbirinizi tanımadan evlenmişsiniz (bunu evlilik danışmanımızda bize söyledi)

Bu arada ben çalışıyorum öğretmenim.Bu nedenle herhalde ikimiz çalışınca daha çok para alırız dediler ama evdeki hesap çarşıya uymadı.Aileme binlerce kez şükür ki babamın en çok kız evlatlarını okutmasının tek sebebi 'ben hayatta olmazsan kızlarım kimsenin eline bakmasın' dı. Her şey para değil elbet ama ben manevi şeyleri de rabbimden istemeyi öğrendim çünkü biri kalp krizi geçirdiği zaman ambulans geliyor ordaki insanları kaç kişi hayatında görmüş tanımış Cenabı Allah yetiştiriyor yardıma benim onun ailesiyle ilgili bi çıkarım yok.
Eşim diyor ki annem demişki yarın bir gün annesine bi şey olsa önce biz gelip koşacağız. Dedim ki 'Benim en mutlu günümde yanımda olmayan insanlar en kötü günümde nasıl yanımda olacaklar.' Eşim sustu.
Eşim ailesini aramak istemiyor artık çünkü görümcem söyledi. Sen söyle arasın dedi. Dedim sürekli baskı yapıyorsunuz aramaz dedim tabi.Eşim göya önceki ilişkilerinde sürekli hata yapmış ben hata değilmişim ama ( resmen bana da hata dedi ) ona güvenmiyormuş ailesi.Eşim bir keresinde demiş ki - bana da demişti ^gerekirse ailemi silerim^ bu çok zoruna gitmiş annesine bir şey dememiş. Kayınvalideminde oğlunu kaybetme korkusu var. Ha bire eşime bunu söylüyor. Demek ki ne yapıyorsun ki bu korku var.

Bir de daha bir haftalık evliyiz küçük görümcem gelip bizde kalmak istedi. Ben davet etmedim. Diğer hafta burda yaşayan abisi getirdi kendi evlerine ben de evime sokmadım. Çok zorlarına gitmiş. Kızın her istediği oluyor. Ben de öğrensin istedim benim ablam İzmirden gelmiş yılda iki kez görüyorum evliyiz diye gelip kalmadı 2,5 saat mesafedeki insan geliyor ki bi öncekş hafta el öpmeye giderken görmüştük.
Edep yahu diye bi laf var ya hakkaten edep yahu demek istiyorum.
Sizdeki yorumları okuyunca bayramda eşimin yanında olmaya karar verdim. Yalnız eşim kv , kp beraber bayrama gidecek ben görümcem ve eltimle evde kalacağım eltim bir şey demiyor ama görümcem bir şey söylerse telefonuma konuşmaları kaydetmeyi düşünüyorum.
Görelim bakalım.

Yine yorumlarınıza ihtiyacım var :KK43:
Psikoloğa gittiğimiz halde pek düzelmiyor bir şey. Sadece kavgaların şiddeti azaldı belki yorulduğumdan mı nedir susuyorum, çok yoruldum.Kalbim yoruldu.

Eşime hiç güven duymuyorum düşünün bana sıkıca sarıldığı zaman beni öldürecek mi korkusu taşıyorum.
Eşimin ailesi bana karışmıyor artık bu sefer eşimle araları papaz. Eşim babasını aramıyor. Psikoloğun dediği gibi sanırım yuvamıza karıştırmıyor.

Ama maddi anlamda sıkışık iki günde bir sürekli altınların lafı oluyor.Benim de hakkım var diyor. Bizimkilerin (akrabalarının)taktıklarından geri kalanı ver diyor. İnsanlar diyormuş eşin niye destek olmuyor ben de dedim ki kredisi var de.Çekemiyor de insanlara her şey anlatmak zorunda değilsin. Ben abimden isteyemem abimi biliyorsun yarın öbür gün sen de benim için kredi çek der diyor. Ben onlardan uzaklaşmaya çalışıyorum sen git ailenden para iste diyorsun diyor.

İstemeden de olsa eski ilişkimi karşılaştırıyorum eski kayınvalidem bana telefon açıp ne kadar mahcup olduklarını söylemişti.Ben kötü bir insan olsam bu yaşlı insan niye böyle bir şey desin.

Eşime olan sevgim tükendi sanırım o ayakta tutmaya mı çalışıyor yoksa altınları istediği için mi ayakta tutmaya çalışıyor bilmiyorum ama bir sene nasıl geçecek.
Belki bir çoğunuz eşinizi çok sevdiğiniz için katlandınız bazı durumlara ama ben artık sevmiyor muyum ki katlanamıyorum devam ettirmek istemiyorum?

Son düzenleme:
Aslında tüm yorumları okudum ama oruçluktan mıdır nedir anlayamadığım yerler oldu.

eşiniz sizden altınları neden istiyor,ailesine göndermek için mi,kendi borçları için mi?

ailesine bir miktar para vermişsiniz zaten,bunu kendi için istediğini düşündüm ben.

şu kadarını söyleyim,eğer kendi için,yani evliliğiniz için istiyorsa verin gitsin.

borcun olduğu yerde huzur olmuyor,yarın bir gün boşansanız o paranın size ne hayrı olacak ki?

çok mu büyük bir miktar?eşiniz çalışmıyor mu?

bir de gözüme çarptı,eve maddi katkım hiç yok demişsiniz ama çalışıyorsunuz.

siz kazandığınız parayı ne yapıyorsunuz,yani evde borç varken sizin yarıdm etmemeniz yakışık almaz.

bunları yazmış olabilirsiniz ama inanın kafam karışık algılamamışımdır kusura bakmayın.

Aslında tüm yorumları okudum ama oruçluktan mıdır nedir anlayamadığım yerler oldu.

eşiniz sizden altınları neden istiyor,ailesine göndermek için mi,kendi borçları için mi?

ailesine bir miktar para vermişsiniz zaten,bunu kendi için istediğini düşündüm ben.

şu kadarını söyleyim,eğer kendi için,yani evliliğiniz için istiyorsa verin gitsin.

borcun olduğu yerde huzur olmuyor,yarın bir gün boşansanız o paranın size ne hayrı olacak ki?

çok mu büyük bir miktar?eşiniz çalışmıyor mu?

bir de gözüme çarptı,eve maddi katkım hiç yok demişsiniz ama çalışıyorsunuz.

siz kazandığınız parayı ne yapıyorsunuz,yani evde borç varken sizin yarıdm etmemeniz yakışık almaz.

bunları yazmış olabilirsiniz ama inanın kafam karışık algılamamışımdır kusura bakmayın.

Eşim borçlar için istiyor altınları 5-6 milyar civarında.Eşim çalışıyor ortak klinikleri var 3 tane diğer ortağı evlenirken tüm masrafları ortak hesaptan aldı.Bana daha önce bu borçları ortak şirketlerinde alacağı para var ordan ödeyeceğini söylemişti.Şimdi de özel sektörün işi belli olmaz diyor.Benden istiyor. Diğer ortağının eşi ev hanımı hiçbir şekilde katkıda bulunmadı.

Eşime düğün günü yanımda olmadığım için kızdığımdan dolayı kiraya, elektrik suya karışmıyorum. Ama onun dışında benimde eve taksitlerle beraber katkım oluyor. Bazı faturaları ben ödüyorum 700-800 lira gibi düşünün.

Sürekli iki güzel konuşmanın sonunda parayı altına getirmesi güvenimi sarsıyor. Bu kadar üstelemese belki güvenip vereceğim ama verdiği onlarca sözü tutmadığı için hiçbir açıdan güvenemiyorum.

Boşanınca elbet parayla bi şey yapmak istediğimden değil haksızken ağzını açıp konuşmadığı için en güzel günümü zehir ettiği için, annemin üzüntüden (tabi rabbim vermiştir ama nefrettimden dolayı böyle düşünüyorum) normalde kemiklerine kanser attığı halde bu kez beyninde oluştuğu için. Affedemiyorum bir türlü bu yüzden. Affetmek erdemdir ama edemiyorum

orucumu açtım ve şimdi anladım yazdıklarınızı:KK9:

herkes ortak hesabı kullandıysa ve sizden özel sektör ne olur ne olmaz diye para isteniyorsa tabiki vermeyin.

anladığım kadarıyla siz ağzından söz bir kere çıkan insanlardansınız,geri adım atmıyorsunuz,ve bence iyi de yapıyorsunuz.

ben biraz feminist takılıyorum bu durumlarda ve erkeklerin burnunun sürtülmesi gerektiğini düşünüyorum.

yalnız eşinizin iyi niyetinden artık eminseniz belki tavrınızı biraz daha yumuşatabilirsiniz,

bu evliliği yürütmek niyetindeyseniz karşılıklı yapıcı davranmaktan başka çare yok.

Merhaba,

Çok üzüldüm yazınızı okurken.

Allah annenize acil şifalar nasip etsin.

Eşinizle ve ailesiyle ilgili ne yaşarsanız yaşayın annenize belli etmeyin lütfen..

Üzüntü ve stres bu hastalığın dostu.. Normalde olduğundan daha hızlı ilerlemesine sebebiyet verir.

Çok zor biliyorum ama bırakın mutlu olduğunuzu düşünsün.

Umarım evliliğinizdeki sorunları bir an evvel atlatırsınız ama dediğiniz gibi eşinizden emin olmadan hamile kalmamaya bakın.. Rabbim yardımcınız olsun.

orucumu açtım ve şimdi anladım yazdıklarınızı:KK9:

herkes ortak hesabı kullandıysa ve sizden özel sektör ne olur ne olmaz diye para isteniyorsa tabiki vermeyin.

anladığım kadarıyla siz ağzından söz bir kere çıkan insanlardansınız,geri adım atmıyorsunuz,ve bence iyi de yapıyorsunuz.

ben biraz feminist takılıyorum bu durumlarda ve erkeklerin burnunun sürtülmesi gerektiğini düşünüyorum.

yalnız eşinizin iyi niyetinden artık eminseniz belki tavrınızı biraz daha yumuşatabilirsiniz

bu evliliği yürütmek niyetindeyseniz karşılıklı yapıcı davranmaktan başka çare yok.

Teşekkür ederim yazdıklarınız için.Rabbim orucunuzu kabul etsin.

Hem kendi ağzımdan hem başkasının ağzından çıkan söze çok dikkat ederim. Bir kişinin ağzından çıkan sözle davranışı bağdaşmıyorsa o kişiye çok güvenmem.Eğer bir kaza olmadıysa ani bir durum yoksa sözlerimi tutarım.(Rabbime hamdolsun ki tutabildim).

Eşimi kendim gibi sandım orda çok yanılmışım beni üzen kahreden bu. Kötü bir insan değil ama artık benim elimden bir şey gelmiyor.
İyi niyetinden çok emin değilim ama ilk günlere nazaran ikimizin bir aile olduğu daha kabullendi gibi. Babasıyla ve annesiyle konuşmuyor.Ama bayramda gideceğiz orda ne olacak bilmiyorum. Kadir gecesi o kadar nefretime rağmen yine de ara anne babanı dedim yok dedi. Daha fazla da karışmak istemedim kendi çözsün diye.

Merhaba,

Çok üzüldüm yazınızı okurken.

Allah annenize acil şifalar nasip etsin.

Eşinizle ve ailesiyle ilgili ne yaşarsanız yaşayın annenize belli etmeyin lütfen..

Üzüntü ve stres bu hastalığın dostu.. Normalde olduğundan daha hızlı ilerlemesine sebebiyet verir.

Çok zor biliyorum ama bırakın mutlu olduğunuzu düşünsün.

Umarım evliliğinizdeki sorunları bir an evvel atlatırsınız ama dediğiniz gibi eşinizden emin olmadan hamile kalmamaya bakın.. Rabbim yardımcınız olsun.

Çok sağol canım benim. Bu mübarek günlerin yüzü hürmetine Rabbim anneme de diğer tüm hastalara da acil şifa versin.
Elimden geldiği kadar belli etmiyorum. Ablamla dertleşiyorum bazen. Annem de onu sıkıştırıyor ağzından laf alıyor ona da anlatamayacağım artık sanırım.
Ah ah bu öyle bir acıdır ki yaşamayan bilmez. Allahım kimseye yaşatmasın. Ama ben rabbime güveniyorum güzel günlerimiz olacak annemle.
Doğum kontrolüne dikkat etmeye çalışıyorum. Migrenim olduğu için doğum kontrol hapı alamıyorum. Ama yine de doktorla konuşacağım belki başımı ağrıtmayacak bir hap vardır. Eşim korunuyor. Sizin başka tavsiyeleriniz var mı ben netten bakıyorum ama iğne gibi yöntemler var.

Bak canım,o düğün zamanı olanlar,eşinin ailesinin tavırları filan..... bınlar gelir geçer de.Önemli konu senin eşinin yapısı.Doğu kökenli ailelerde aile büyüklerine karşı gelememe durumu var.Mesela mobilya ödemesi olayı çok can sıkıcı.İyi düşün,duygularını dile getir.Seni üzen şeyleri anlat.evlilik danışmanına gidiyorsanız,o da adım atmak istiyor demek ki.O da düzelmek istiyor.

Bak canım,o düğün zamanı olanlar,eşinin ailesinin tavırları filan..... bınlar gelir geçer de.Önemli konu senin eşinin yapısı.Doğu kökenli ailelerde aile büyüklerine karşı gelememe durumu var.Mesela mobilya ödemesi olayı çok can sıkıcı.İyi düşün,duygularını dile getir.Seni üzen şeyleri anlat.evlilik danışmanına gidiyorsanız,o da adım atmak istiyor demek ki.O da düzelmek istiyor.

Eşim su sıralar ikilemde kalmış durumda sanırım. Adım atmak istediğini biliyorum ama kendi güvenini kendi oluşturacak davranışlar sergilemesi lazım. Çok konuştuk, çok tartıştık ailesinin hatalı olduğunu biliyor ama önemli olan davranışları.

Ne zaman onların yanına gitsek benimle konuşmuyor surat asıyor. Ailesine dönüyor. Bayramda gideceğiz 2 gün kaldı. Orda belli olacak her şey diye düşünüyorum.

canım daha bir buçuk aylık evlısın yolun basındasın bıraz dayan sabret eşin değişir edebıyatı yapmıcam,şu andan ıtıbaren koşarak uzaklaş bu evlılıkten,sen anlatınca kendımı gördüm,ben senınkınden daha agır seyler yasadım benım de babam lösemiydı ben evlenirken,insanların ne kadar acımasız olduğunu o zamanlar gordum sımdı 2 yıllık evlıyım,değişen bir şey yok,asla yapılanları affetmedim affetmedıgım gıbı ustune yenıler eklendı iyice derıne kaçtı,şimdi bir de kızım var,ve boşanmayı düşünüyorum.keşke bunu bır buçuk aylık evlıyken yapsaydım,pişmanım,yapamadım,çunku babam aklıma geldı,ona bu üzüntüyü yaşatamazdım.sonra hamıle kaldım,işler ıyıce sarpa sardı

X