Eşim hakkında

Bunun evliliğe alışmayla alakası olduğunu sanmıyorum.
Adam 40 yaşına kadar bu şekilde yaşamış bundan sonra değişmesi imkansız bence.
Can çıkar huy çıkmaz diye bir laf var.
Bu şekilde kabulleneceksiniz devam etmek istiyorsanız
İlk başlarda yastığa sarılıp yatwrdı zamanla bnu aştık alışmış şimdi o huyu yok arada tek yattığı zaman var .. muhtemelen artık bıraktım zaten

Yanımda değil de farklı bir yerde konuşulması ve bunun bilerek yapılması benim de hoşuma gitmez. Benzer bi durumda eşime sorduğumda, telefondaki kişinin özeli olduğu zaman böyle davrandığını, benim zaten telefondaki kardeşine vesaire yabancı oldugumu sırlarını paylaşmak istemeyeceklerini falan söyledi😂
Ben ona anlatırdım ama Israrla kardeşinin sırrını bana da anlat diyemem.
yani kendince mantıklı açıklaması olabilir adamın.
Yanımda konuşsana dedim içeride konuşayım dedi yanlış anlaşılma olmasın diye de kapıyı kapatmadı bende üstelemeeim mutfakta kaldım annemle . Yani özeli elbette olabilir ama eşisin onun senden gizli ne olabilir bi aile isek.. Bana garip geliyor annesi ile konustu birilerine ser.fsiz dedi fln kapattı yanıma geldi annemn selamı var dedi bende konuşurdum bekleseydin dedim aaa arayayım yine dedi yok olmaz öle dedim kapandı.

Yanımda konuşsana dedim içeride konuşayım dedi yanlış anlaşılma olmasın diye de kapıyı kapatmadı bende üstelemeeim mutfakta kaldım annemle . Yani özeli elbette olabilir ama eşisin onun senden gizli ne olabilir bi aile isek.. Bana garip geliyor annesi ile konustu birilerine ser.fsiz dedi fln kapattı yanıma geldi annemn selamı var dedi bende konuşurdum bekleseydin dedim aaa arayayım yine dedi yok olmaz öle dedim kapandı.

Ama evde annen de var

Yani annenin yanında konuşmak istemeyebilir hatta annenin yanında al annemle konuş demek istemeyebilir

Adam beni yabancı görüyor vs diyorsun da acaba sen mesela yılbaşında annen “rahatsız olmayın benden” demeseydi sen eşine aman annemden rahatsız olma biz istediğimiz gibi yılbaşı kutlarız der miydin

Bunları düşün

Sonra abim anneme kredi çektirmiş bana söylememiş diyorsun eşin evi annesine gösterince kabahat oluyor

Bence ikiniz de bağımsız aile olamamışsanız ama bu zamanla

Ben yine diyorum ki gidecekseniz de aynı zamanda gidin başka şehire asla ayrılmayın uzun süreli zira çok kurarsınız

Ama evde annen de var

Yani annenin yanında konuşmak istemeyebilir hatta annenin yanında al annemle konuş demek istemeyebilir

Adam beni yabancı görüyor vs diyorsun da acaba sen mesela yılbaşında annen “rahatsız olmayın benden” demeseydi sen eşine aman annemden rahatsız olma biz istediğimiz gibi yılbaşı kutlarız der miydin

Bunları düşün

Sonra abim anneme kredi çektirmiş bana söylememiş diyorsun eşin evi annesine gösterince kabahat oluyor

Bence ikiniz de bağımsız aile olamamışsanız ama bu zamanla

Ben yine diyorum ki gidecekseniz de aynı zamanda gidin başka şehire asla ayrılmayın uzun süreli zira çok kurarsınız
Annemle alakası yok bunun eskiden de böyleydi siz ısrarla anneme takmışsınız annemn buraya gelmesine sebep ve gitmemesine sebep eşim annem gidecek zaten yakın zamanda ama eşim annemden öncede böyleydi..
Ben abimn anneme kredi çektirmesin değil bana yalan söylemesine ve yıllarca benm arkamda durmayışına takığım

Bence siz sizden baska bir hayatinin olmamasini sadece hayatinin sizin etrafinda donmesini istiyorsunuz.
Belki arkadasiyla erkek muhabberi yapiyor kufurlu konusucak sizin duymanizi istemiyor.
Yani her seyden haberinizin olmasini istiyorsunuz ama bu aile olmak degildir. Bu sikmak ve bunaltmaktir.
Adam size yine ne oldu diyormus her konusmaya calistiginizda bence bu size bir mesaj.
Zorluyorsunuz. Boyle aile olunmaz ki... siz daha cok aile kavramindan sogutuyorsunuz!!
Cok yanlis yapiyorsunuz.

Annemle alakası yok bunun eskiden de böyleydi siz ısrarla anneme takmışsınız annemn buraya gelmesine sebep ve gitmemesine sebep eşim annem gidecek zaten yakın zamanda ama eşim annemden öncede böyleydi..
Ben abimn anneme kredi çektirmesin değil bana yalan söylemesine ve yıllarca benm arkamda durmayışına takığım

Ben annenize neden takayım

Sadece iğneyi kendinize batırın diyorum

Adam benim değil kuzeninin yanında yürüdü, onunla sohbet etti diye dahi konu açtınız

Evlilik erkeğin kadının ağzına baktığı, atacağı her adımda ondan icazet aldığı, arkadaşını, annesini ararken dahi eşini mutlak dahil etmesi gereken bir kurum değil

Evet siz makul bir ortamda büyümemişsiniz, şiddet baskı her türlü ezilmişsiniz ama başkalarının hayatı da Türk dizisi tadında değil

40 yaşındaki eşinizin doğru yanlış bir düşünme biçimi var ve akşamdan sabaha değişip sen nasıl istersen hayatım moduna girmez, girmesin de

Cidden çoğunluk hatta belki hepimiz o dizilerdeki gibi yaşamıyoruz

Burada hep anlatırım, evlendik ama bana hiç kırmızı gül demeti getirmedi, bu nasıl evlilik, dizilerdeki böyle değildi şeklindeki günlüğü

Sizin beklentiniz daha gerçekçi olabilir ama ikiniz ayrı birer bireysiniz, ne siz ne de eşiniz tek bir doğru ile hareket edemez

Ben böyle düşünüyorum, sana da söyledim bundan sonra bizim doğrumuz bu, sen de buna uy denmemeli yani adama göre kardeşi ise kardeşidir kardeş öz olana denir diye diretmek yerine, o kişi ile olan ilişkidinin neredinden rahatsız işen bunu anlatmalı, benzer örnekler ile onun empati yapmasını sağlamalısın ama doğru birdir dememelisin

Bilen bilir 7 aylık bir evlilik sürecindeyiz eşimle daha öncede konular açmıştım şu e bulma şehir değiştirme olayları fln filan . Asıl konuya gelirsek evlilik alışma süreci. Bitmedi bitmiyor .. tamam evlilik oturması zamanla burada herkes böyle söyledi uyduk bekliyoruz zorlanıyorum üstüne düşmüyorum krndi haline bıraktım. Eşim ailesine öyle hemen hemen illa görucem bi düşkünlüğü yok ama benm aileme olan yakınlığımdan daha düşkündür ailesine bende pek aile kavramı yokta. Sorun ailesine düşkünlüğü de değil zaten abartı bir şey yok çok şükür ..sorun eşimin beni hala el gibi görmesi hala yabancıymş gibi davranması annesini arayacak benm yanımda aramıyor özelse eve gelmeden konus ama en azından benm yanımda yapma . Annesi yada kardesi hakkında bir şey derim iyi bir şey hemen cümlem bitmeden tıkar o öyle demek istememiştir aradan 5sn sonra aaa evet der . Kaç defa konustuk kaç defa söyledim kaç defa tartıştık .. susuyorum artık sanki yabancı gibi evde. Yorum yok sohbet yok .. sanki el gibi yabancı gibi davranıyor. Gecen en yakın arkadaşı aramış kardes modu fln konuşması geçti bende fikrimi söyledim insanın bi tane kardeşi vardır dedim o da öz olandır diğerleri arkadas dost vs dedim o zaman uvey kardesım onlar benm ama kardesım dedi yani aile kısmı için bile geçtim arkadaşları içinde laf söyletmiyor.. Bu sadece örnekti. Tamam bu adam 41 yasında yıllarca onlara alışmış etmiş ama dışlanmak el gibi görünmekte koyuyor ben hiç bir şey söylemeyecekmiyim konuşmayacak mıyım iş yatağa gelince aşkım bebeğim vs oluyo.. daha anlatmadığım çok şey var.. kendmi aile gibi değilde yani tamam köle de değilim de bi yerde de değilim ama .. defalarca kojustuk söyledim olmuyor artık söylemiyorum susuyorum .. yazsam ayrı yuzyuze konuşsak ayrı.. soyadını taşıyorum neden taşıyorsam.. Ne yapmam gerekiyor tek bi cümle ile msj yazsam mı. Yuzyuze güzellikle konuşsam off diyo kalkıyo daha da üzüyor beni..
İnsanın bir tane kardeşi yoktur. Yeri gelir bazı arkadaşlar kardeşten daha hayırlıdır. Siz olaya sadece kan bağı olarak bakarsınız ama eşiniz duygu bağı olarak Bakar ve bu görüşünü eleştirmek yerine saygı duymanız gerekir. İnsanlad arkadaşlarına istediği konumu verebilir. Şunu anlamanız lazım siz fikrinizi belirtmiyorsunuz. İçten içe adama kendi fikirlerinizi dikte ediyorsunuz. Söyleyiş tarzınız fikir sunar gibi değil çünkü. Adam belki de hep bunu yaşadığı için sizin yanınızda görüş sunmak istemiyor. Ama ailesi ile sizin yanınızda konuşmaması itici. 7 aylık evlilikte Evde konuşacak konu olmaması da üzücü. Eşiniz bekar hayatını atamamış üzerinden. O yaşa kadar bekar kalan erkekler evliliğe uyum sağlayamıyor pek. Yani adam ömrünün yarısını böyle yaşamış zaten. Bu saatten sonra da değişmez, sizin istediğiniz kişi olmaz.

Bence siz sizden baska bir hayatinin olmamasini sadece hayatinin sizin etrafinda donmesini istiyorsunuz.
Belki arkadasiyla erkek muhabberi yapiyor kufurlu konusucak sizin duymanizi istemiyor.
Yani her seyden haberinizin olmasini istiyorsunuz ama bu aile olmak degildir. Bu sikmak ve bunaltmaktir.
Adam size yine ne oldu diyormus her konusmaya calistiginizda bence bu size bir mesaj.
Zorluyorsunuz. Boyle aile olunmaz ki... siz daha cok aile kavramindan sogutuyorsunuz!!
Cok yanlis yapiyorsunuz.
Elbette hayır neden böyle isteyeyim . Ben sadece ortak noktalarda beni de katsın istiyorum. Erkek muhabbeti yapması için erkek arkadaşlarıyla konusuyor zaten ben kız arkadaşlarından bahsediyorum. Her şeyden hbrim olamaz ki istesem de olamaz zaten annesi kardesi ile konuşurlar ben aile yapısından arkadaşlarıyla ilişkilerinden bahsetmiyorum ki..

İnsanın bir tane kardeşi yoktur. Yeri gelir bazı arkadaşlar kardeşten daha hayırlıdır. Siz olaya sadece kan bağı olarak bakarsınız ama eşiniz duygu bağı olarak Bakar ve bu görüşünü eleştirmek yerine saygı duymanız gerekir. İnsanlad arkadaşlarına istediği konumu verebilir. Şunu anlamanız lazım siz fikrinizi belirtmiyorsunuz. İçten içe adama kendi fikirlerinizi dikte ediyorsunuz. Söyleyiş tarzınız fikir sunar gibi değil çünkü. Adam belki de hep bunu yaşadığı için sizin yanınızda görüş sunmak istemiyor. Ama ailesi ile sizin yanınızda konuşmaması itici. 7 aylık evlilikte Evde konuşacak konu olmaması da üzücü. Eşiniz bekar hayatını atamamış üzerinden. O yaşa kadar bekar kalan erkekler evliliğe uyum sağlayamıyor pek. Yani adam ömrünün yarısını böyle yaşamış zaten. Bu saatten sonra da değişmez, sizin istediğiniz kişi olmaz.
Kan bağı olmasına gerek yok evet benmde dostum dediğim kardeşlerim var ama ben asla arkadaşımı dostumu eşşmden önce tutmuyorum mesela bir şey dediğinde dostumla ilgili terslemiyorum kocamı yada sen ne biçim konuşuyorsun demiyorum.. fark var. Yani sen bi aile oldun dimi o ayrımı yapamıyor ve bunu beni kırıyor bnu söylemeye çalışıyorum. Evet hala bekar takılıyor .. zaman dediler zamana bıraktım ama hani ne biliyim o ne söylesem zamanla diyor başka bi açıklama yok . Ne desem zamanla zamanla bakalım . İstediğim kişi olmasın değişmesin sadece aile kavramını benim farkına varsın

Şu yazdığınız konu için sadece yorum yapacağım
Sık konu açtığınızı hatırlıyorum ama öncesini sonrasını çok hatırlayamadım

Evliliğin o kadar da alışma sürecinde değilsiniz bence artık
7 ayda iyi kötü bir düzeniniz oturmuş olması gerekir
Ama anlattıklarınızdan nasıl dışladığını anlamadım
Telefon açma mevzusunda insanın annesiyle iletişimi farklı eşiyle farklıdır
Anneye yapılacak bir yorumu eşine yapmak istemeyebilir insan mesela
Zaten anneyle de saatlerce konuşmuyordur herhalde

Laf söyletmeme kısmına gelince de eğer yaptığınız yorumların yapıcı bir tarafı yoksa adamın savunmaya geçmesi normal
Mesela arkadaşları için yaptığınız yorum çok yersiz ve amaçsız
Birini sevdiğimi söyleyince eşim de ama o senin gerçek kardeşin değil dese ee yani derim
Annesiyle ilgili de eleştiren yorum yapıyorsanız tepki görmeniz normal
Herhalde adama annen çok iyi yemek yapıyor deyince yok aslında öyle değil diye başlamıyordur
Bence bi müddet yapıcı olmayan yorumlarınızı kendinize saklayın
İlla söylemenizi gerektiren durum varsa aralarda serpiştirerek iyi bir şeyler söyledikten sonra söylersiniz
Biraz da elinizdeki malzemeye göre hareket etmek gerek yani

Ben de annemle konuşacağım zaman balkona çıkarım ya da yan odaya. Arkadaşlarım veya ablam ile konuşacağım zaman da öyle yaparım genelde. Eşim de öyle yapar genelde. Özellikle 10-15 dakikadan fazla konuşacaksak. Ne var bunda anlamadım. Onun dışında kardeşim demiş öyle görmüş size ne ki belki 20 yıllık dostu. Belki de siz normal bir şey söylüyorum sanırken düşüncelerinizi dikte etmeye çalışıyorsunuz. Var öyle tipler çünkü.

Bu arada bu benim tecrübem belki herkesin böyle olmaz.
Evlilikte zaman geçtikçe, paylaşılanlar arttıkça eşler arasında bağ güçleniyor.
Daha yenisiniz.

Benim eşim ilk yıllar benimle ailemi aramadın, sev onları, abim o benim kavgalarini o kadar çok ederdi ki.. Onu bırakacağımı söylediğimde bile pek etkilendiğini, korktuğunu hissetmezdim.
Hissettiğim onların çok kıymetli olduğu benim ise bir hiç olduğumdu.

Yıllar geçtikçe benimle ettiği o saçma kavgaları bıraktı. Artık bırakır giderim mutlu mutlu yaşarsınız.
Ohh baban sana gönlüne göre gelin de bulur gibi espriler bile yapsam bozuluyor.
Bensiz bir hayatı düşlemeyi bırak konuşmak bile zoruna gidiyor hissediyorum.

Aramam, sormam ailesine değer vermem.
Hak etmiyorlar çünkü.
Bunların lafını etmemeyi, evliligimizi onlar için hırpalamamayi öğrendi.

Elbette bugünlere kolay gelinmiyor.

Sakin olun.
Ilgiyi üzerinden çekin.

Ailesi elbette kıymetli ama sizin yeriniz de ayrı..
Sanırım bende sizin gibi yapacağım üzerine düşmemek kendi haline bırakmak en iyisi çunku diğer türlü olan bana oluyor en iyisi ilgiyi azaltmak kendi gelmek isterse gelir gelmek istemezse bilmiyorum artık düzelir düzelmez. Umarım farkına varır az önce söyledim kendimi aileden hissetmiyorum diye dışlanmış gibiyim dedim zamanla düzelir dedi bitti bende haklısın ben sadece üzülüyorum dedim dediğin gibi olsun dedim bir daha bir şey yazmadı. Artık bir şey demeyeceğim..

Kan bağı olmasına gerek yok evet benmde dostum dediğim kardeşlerim var ama ben asla arkadaşımı dostumu eşşmden önce tutmuyorum mesela bir şey dediğinde dostumla ilgili terslemiyorum kocamı yada sen ne biçim konuşuyorsun demiyorum.. fark var. Yani sen bi aile oldun dimi o ayrımı yapamıyor ve bunu beni kırıyor bnu söylemeye çalışıyorum. Evet hala bekar takılıyor .. zaman dediler zamana bıraktım ama hani ne biliyim o ne söylesem zamanla diyor başka bi açıklama yok . Ne desem zamanla zamanla bakalım . İstediğim kişi olmasın değişmesin sadece aile kavramını benim farkına varsın
Siz direkt dostuyla ilgili konuşmamışsınız ki adamın dost kriterlerine de laf söylemişsiniz. yani asıl savunduğu şey orda kendi bence. Hem haksız bir şey söyliyorsanız arkadaşını da savunur annesini de kardeşini de. Sorun çıkmasın diye haklisin canım deyip geçsin mı her şeye. Bence biraz da kendinizi sorgulayın.

Siz direkt dostuyla ilgili konuşmamışsınız ki adamın dost kriterlerine de laf söylemişsiniz. yani asıl savunduğu şey orda kendi bence. Hem haksız bir şey söyliyorsanız arkadaşını da savunur annesini de kardeşini de. Sorun çıkmasın diye haklisin canım deyip geçsin mı her şeye. Bence biraz da kendinizi sorgulayın.
Hiç bir zaman ailesiyle arkadaşlarıyla ilgili olumsuz bir şey söylemedim ya bu kız ne iyi dememe kalmadan lafı ağzıma tıkanıyor ben bunlardan bahsediyorum elbette konusur bilmiyorum ben bi erkek arkadaşımla bu kwdr samimi olsam onun tepkisi nasıl olur

Bakın şimdi işinizde sanki bir şeyleri ispatlama durumu var. Yani durduk yere telefonla konuşurken arkadaşlarının konumunu ısrarla vurgulaması garip gerçekten. Ya size inat sürekli aile kavramını hatırlatmanızdan dolayı bunu yapıyor, ki bence bu adamı biraz germiş . Sizi asla haksızsınız demem ama adam böyle.Karakteri bu yaşa kadar oturmuş ve siz ne yaparsanız yapın değişmez gibi. Mesela biraz kendi haline bıraksanız o sizin üzerinize düşer mi acaba

Hiç bir zaman ailesiyle arkadaşlarıyla ilgili olumsuz bir şey söylemedim ya bu kız ne iyi dememe kalmadan lafı ağzıma tıkanıyor ben bunlardan bahsediyorum elbette konusur bilmiyorum ben bi erkek arkadaşımla bu kwdr samimi olsam onun tepkisi nasıl olur
Ben de eşinize laf etmişsiniz aslında demiştim zaten. Verdiğiniz örnek de öyle en azından. Lafı ağzınıza tıkmasi olmamış. Acaba devamında kötü şeyler söyleyeceğinizi düşünüp hiç gerilmeyelim şimdi mı diyor. Ama diğer türlü daha çok geriliyorsunuz.

Bakın şimdi işinizde sanki bir şeyleri ispatlama durumu var. Yani durduk yere telefonla konuşurken arkadaşlarının konumunu ısrarla vurgulaması garip gerçekten. Ya size inat sürekli aile kavramını hatırlatmanızdan dolayı bunu yapıyor, ki bence bu adamı biraz etmiş. Sizi asla haksızsınız demem ama adam böyle.Karakteri bu yaşa kadar oturmuş ve siz ne yaparsanız yapın değişmez gibi. Mesela biraz kendi haline bıraksanız o sizin üzerinize düşer mi acaba
Kendi haline bırakıyorum artık zaten kendi ne yapmak isterse umarım yaptıkları yuzunden ben soğumuş olmam kendisinden. Burada ki üyenin dediği gibi ilgiyi çekiyorum zamanla ne olacak bilmiyorum kendi halinde takılsın bundan sonra artık yatak odasında sarılır yatarız. Kendi kendime dert etmeye başladım daha da söylenecek bir şey kalmadı az önce bilr yazdım zamanla dedi 7 ay olmuş zaman derken neyin zamanı

X