Eşim otistikmiş

Bu arada kocanızı gay diye psikologa götürme düşüncesi bana daha ütopik geldi. Bu bir hastalık olarak görülmüyor ki siz tedaviye götürüyorsunuz? Psikologlar farklı cinsel yönelimleri olan insanlara ne yapabilir ki? Dünya Sağlık Örgütüne göre bir hastalık sayılmıyor literatürden çıkarılalı tam 50 küsur yıl oldu. Gidip boşanabilirsiniz ama adamın içinde bu yönelim varsa istediğiniz psikologa gidin düzelmez. Düzeltme ihtiyacı hissetmenize gerek yok, siz tamirci değilsiniz her şeyi düzeltemezsiniz. Ayrıca adam erkek içeriklerine bakıyor diye gay demişsiniz ama adam kadın olan sizle de birliktelik yaşıyor. Belki de biseksüeldir. Baskıladığı için kendisi bile adlandıramamıştır. Tipik Türk aileleri de konduramaz zaten. Otizm ve zeka geriliği arasındaki farkı bir Öğretmen olarak bilmemenizi geçtim adam erkek içeriklerine bakıyor diye psikologa,doktora gitmek direkt gay olarak adlandırmak da bana çok bilgisizce geldi. Daha cinsel yönelimini tam olarak bilmediğiniz adamdan çocuk yapmışsınız sizin de epey hatanız var. Hatasız kul olmaz ama artık silkelenin. Adam hem cinsel yönelimini hem sağlığıyla ilgili bilgileri sizden saklamış hâlâ gücüm yok boşanamam diyorsunuz. O zaman ne hastası olduğunu bile tam olarak bilmediğiniz adamla uğraşıp durursunuz. Adamın ne zihinsel durumu belli ne cinsel durumu belli

Uygun dozda folik asit kullanın bakın fazlası demiyorum uygun dozda doktorunuzun önerdiği şekilde otizm riskini azaltiyormus yine de Bi arastirin

Otizm saklanacak bir durum değildir ama bunu sizden en başından beri gizlemeleri hoş bir durum olmamış. Ama sizdeki hata da göz göre göre böyle bir adamla evleniz, bu kadar süre evli kalmanız ve çocuk yapmanız. Madem daha nişanlılık döneminde kafanıza yatmıyordu ayrılsaydınız. Üstelik işiniz ve maaşınız da var. Niye böyle bir kötülüğü kendinize yaptınız? Bence toplum baskısı ve yalnızlık korkusu gözünüzü kör etmiş.

Ya öyle bir durum ki tam nişanlanma döneminde babam öldü beklenen bir ölüm değildi pat diye vefat etti ben bir süre ne yaptığımı bilmeden yaşadım hayat sürükledi ben de sürüklendim şeklinde nefes aşmaya devam ettim sonra bir gözümü açtım evlenmişim irademi kullanamadım şimdi dönüp bakıyorum ağır depresyondaymışım ben

Eşinizle nasıl tanıştınız flört dönemi olmadı mı

özellikle sayısalcıysa ve 35 yaş civarında olduğunu düşünürsek bilmemesi, kimsenin de bir şey dememesi çok çok normal...

bizim türümüzde (türkiye derecesi ilk 100 içindeyim, TÜBİTAK olimpiyatçısım, fen lisesi çıkışlıyım, y.dışı doktoralıyım vs vs) zaten normal sosyal becerisi olan erkek sayısı bi elin parmaklarını geçmiyor
ama ortamda neredyse herkes bi tuhaf (!) olduğu için bu pek de dikkat çekmez
öğrenciyken toplumda sessiz efendi düzgün çocuk (hatta potansiyel ideal adamat!), kariyerinde başarıyla devam edenlerde yarı deli dahi ya da displinli işkolik gibi imajlar vardır bitti gitti...

muhafazakar ailelerde erkekler zaten karı-kız (!) ortamına girmez, öğrenmez
akademik/elit/monşer ya da fazla zengin ailelerde herşeyini ama herşeyi ailesi idare eder ve birşeylerin farkına varsalar bile örterler

burada ailesi daha görece düşük sosyo ekonomide galiba onlar zaten haberdar bile değildir
okumuş evlenmiş çocuk yapmış gayet başarılı, düzgün bir "adam" var ortada, dahası ailede zaten çocukların profili hep böyleymiş, onların normali bu ki, onlar için hiç bir tuhaflık yok ki..hani garip olsa bile zararsız bir gariplik amaaan ne olcak?

akademik/sayısal zekayla otizm spektrumundaki bireylerin sosyal yaşamda ve ikili ilişkilerde uyumsuzluklar yaşamalarına sebep olan zeka özellikleri çok çok farklı
özellikle de mühendislik filan okumuş
(hele hele bizim kuşağımızda sık sık olduğu gibi yatılı okullarda yurtlarda, belli disiplin içinde olmuş) bir bireyde hangi hoca bu spektrumu (hafif düzeyde olup akademik zekasında sapma olmayan bi bireyi) hangi özelliğiyle fark edecek?
zaten fark etmez etse bile o topa girmez çünkü bizim etrafımızda "normal" algısı zaten değişik biraz...
bizim hocalar derste var mısın yok musun onu fark etmez çoğu öğrencinin adını bilmez - işte sosyal ilişki kurabilen erkek yok gibi dediğim şey bu. kurabileni de bulabildiği ilk kızla evleniyor zaten.
.
benim okulumda kimyacılar alman matematikçiler rustu benim bölüm hocalarım ise fransız ekolünden geliyordu, buna rağmen herkes ayrı ayrı cinsti mesela kim kimi neye göre değerlendirsin? bizim günde 20 saat ders çalıştığımız zaman oluyordu ya da laboratuvardan çıkmadığımız vs vs. sanki amerikan koleji okulun yarısı spor bursuyla geliyor, dönem sonları herkesler partilere akıyor ya da o zamanlar böyle sosyal medyada her nane vardı herkes savant ne asperger ne biliyordu...tıpçıların bile hepsi bilemiyor.

zaten belki de otizm spektrumunda bile değildir -her sosyal becerisi düşük olan, empati duygusu gelişmemiş olan, kolay manipüle edilen kişi otizmli değildir sanırım- psikiyatrist değilim. ama işte bizim genel habitatımız bu tür erkek dolu.

neyse bu adamların çoğu akademik olarak başarılı özeliklle yani böyle kreatif direktörlük gibi değil de kurallı disiplinli, çalışınca yapılan türde işlerde gayet iyiler.
ve çoğu da evli, genel olarak da iyi kazanıyorlar ve eşleri onları yönetiyor mesela, eşleri dışında bir sosyal hayatları bir ilişki biçimleri yok. adam ne giyincek karısı karar veriyor, eve ne alınacak, tatile nereye gidilcek...ama işte zaten bizim toplumumuzda kadınlar hep yaptıkları için bunları sanki olağanmış gibi takılıp gidiyorlar...ya da başka ifadeyle onların olağanı bu.

Kadına denilmeyen kalmamış anlasydın bilseydin görseydin… gerçekten üzüldüm insanın basireti bağlanabilir şartlar farklı gelişebilir kadın şüphelendiğinde herkes inkar etmiş
Bi şekilde bunlar yaşanmış olmuş artık allahtan elinde mesleğin var arkadaşım bundan sonra yapacağın şey ayrılıp oğluna güzel bi hayat kurmak umarım herşey istediğin gibi olur

Ne kadar kaba bir konuşma dili. Pacozlukdan başka birşey değil. Herkes hata yapabilir başlarda anlayamamış. Ki zaten adam da bilmiyormus yani burda gelipde kızın egitimine bilgisine laf atman ne alaka!?
Bu kelimeler ve bu hitaplar ne kadar saçma ya. İnsan kendi cinsine de bu kadar gaddar ve kaba davranmamali bence. Konuyu açan kişiye satasmak yerine adam gibi düşünüp eşinin yaptıklarına ve ailesinin kızı en başından beri kandırmaya çalışması hakkında yazabilirsin mesela. Terbiye yoksunu.

Hala senin için aynı şeyi düşünüyorum, lütfen sızlanmayalım.

Bende senin için şuan neler düşünüyorum inan tahmin edemezsin tatlım. Hatta tek ben değil üyelerin %90 i aynı şeyleri düşünüyordur.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…