Eşim ve ailesi -2

Merhaba geçenlerde aynı konuyu açmıştım maalesef yine aynı mesele. Kısa bir özet geçeceğim. Eşimin kardeşi Ankara’da özel bir üniversite okuyor. Yurtta kalamıyor ev tutuldu ev dizildi. Kv ve kp emekli ama kira gelirleri var. Artık yetişemiyorlarmış. Eşime demişler ki iş arıyoruz çalışcaz. Eşim de yedirememiş kendine olacak ki, babasına iş yeri açacakmış. Ve yine her şey konuşulmuş benim sonradan haberim oldu. Özür dilerim ilk seninle konuşmadım yine dedi. Artık ağzından mı kaçırdı bilmiyorum. ‘Sermaye yatırmıcam ben ortak olcam muhasebe işlerinde yardımcı olcam’ dedi. Şimdi gelelim benim düşüncelerime;
Kardeşi lüks yaşamayı seviyor yurtdışında seyahat planları yapıyor. Herkes istediği gibi yaşayabilir ama günün sonunda benim yaşamamı da kısıtlıyorsa orda herkes keyfinden ödün verecek kimse kusura bakmasın. Biz eşimle beraber çalışıyoruz ve esnafız. Son 4 aydır işlerimiz kötü gidiyor. Ne olacağimiz belli değil ve cok stresli bir işimiz var. Beraber konuşurken hep başka iş planları yapıyoruz başka bir sektöre geçiş yapalım hedefli bir iş olmasın karnımız doysun stresimiz olmasın. Bu durumda bu fikirlerimizin hepsi çöp oluyor. Kırıldığım nokta şu; ben hep eşimi ailemden önceye koydum. Benim babamla annemin yaşları daha büyük ve emekli olmalarına rağmen ikisi de hala çalışıyor. Kardeşlerim çalışıyor ama kredi kartları borçları var annem ve babam destek oluyor onlara. Benim birazcık birikmişim var (belki ev alırsak eşime destek olurum diye.) bende kardeşlerime aileme destek olabilirim ama kimse benden bir şey talep etmiyor çünkü eşimle artık ayrı bir aile olduğumuzun herkes farkında. Eşimden de aynı hassiyeti beklerdim. Yine tüm düşüncelerimi söyledim ona. Hayatındaki rolleri karıştırdığını annesine babasına ebeveyn olmaya çalıştığını ve bunun yanlış olduğunu söyledim.Artık aman kim kırılıyomuş kötü gelin gibi mi gözükcem umrumda değil. Ben adaletsizlik yapmam birşey veriyorsam birşey alırım diyor da çok fazla da öyle olacağına dair inancım kalmadı ve soğudum.
Ben eşim için çok fedakarlık yaptım daha anlatılacak çok şey var içten içe gel o iş yerini sana açalım demesini isterdim açıkçası çünkü psikolojik olarak zor bir süreçten geçiyorum. İş yükünü kaldıramıyorum bazen. Bilmem bazıları bencillik olarak görebilir ama ortada haksızlıkların olduğunu düşünüyorum çünkü ben kendi mesleğimi bırakıp eşime zor zamanlarda destek olmayı seçtim ve onun da iş yükünü hafiflettim. Sizlerden yorum bekliyorum okuduğunuz icin teşekkür ederim.
Ortak iş ve ortak kese pişmanlıktır.Henüz pişman olmayan görmedim. Mutlaka birileri haksızlığa uğrar. Sonuç ya iflasla ya ortaklığın bozulmasıyla ya da boşanmayla sonuçlanır.
Kendi hakkınıza da girmeyin.Tavrınızı net olarak koyun.Kız kardeş lüksünden ödün versin biraz ya da kendisi çalışsın çabalasın istediği hayatı yaşasın.

Yapılan yorumların hepsini okudum çok teşekkür ederim. Dün terapiste anlatacaklarımın listesini yaparken kendimden ne kadar ödün verdiğimi bir kere daha farkettim ve eşime boşanmak istediğimi söyledim. İnsan hiç bu süreçlere girmeyecekmiş gibi evleniyor doğal olarak üzgünüm herkese çok teşekkür ederim.

Yapılan yorumların hepsini okudum çok teşekkür ederim. Dün terapiste anlatacaklarımın listesini yaparken kendimden ne kadar ödün verdiğimi bir kere daha farkettim ve eşime boşanmak istediğimi söyledim. İnsan hiç bu süreçlere girmeyecekmiş gibi evleniyor doğal olarak üzgünüm herkese çok teşekkür ederim.
Eşiniz ne dedi peki?

Eşiniz ne dedi peki?
Ben artık bu duruma göz yummak istemediğimi söyledim. Bak çocuk istiyorsun ama doğmamış çocuğumuzun rızkını hiç düşünmüyosun üstelik eşimin alması gereken bir tedavi süreci var ve bu da eşittir para demek. İçimdeki her şeyi döktüm. Yardım edilmesi gereken zamanda edilir her iki tarafa da ama fazlası enayiliğe giriyor farkında degilsin dedim. Ailesiyle olan hiçbir şeyine bu zamana kadar karışmadım ama söyledim artık. Zor zamanlar geçirdiğimizi bilmelerine rağmen annenin özellikle babanın sana bu kadar yük bindirmesine ne gerek var. Orda okuması gereken bir çocukları varsa burda da ailesini düşünmesi gereken de bir çocukları var dedim. Karısını adam yerine koymayanı kimse koymaz. Ama artık ben kendimi bu duruma düşürmek istemiyorum dedim. Daha bir sürü şey söyledim 1 saat sürdü konuşmam. Ağladı, artık kardesimin lüks hayatına finanse olmuyorum babamlara da söylicem iş falan açmıcam ben gerçekten anladım sana ne kadar haksızlık ettiğimi, onların 3 tane evi var arabası var bizim daha evimiz bile yok haklısın herkes kendini düşüncek bu saatten sonra ben seni kaybedemem dedi. Ben kendimi düzeltceğime söz veriyorum son bir şans ver dedi. Bende istemediğimi ailemin yanına gideceğimi söyledim. Suan konuşmuyorum ailemin yanına gidicem ama tek düsündügüm kpss sınavına gircem bütün odağım kaybolcak ne zaman ne yapsam nasıl yapsam diye düşünüyorum

Ben artık bu duruma göz yummak istemediğimi söyledim. Bak çocuk istiyorsun ama doğmamış çocuğumuzun rızkını hiç düşünmüyosun üstelik eşimin alması gereken bir tedavi süreci var ve bu da eşittir para demek. İçimdeki her şeyi döktüm. Yardım edilmesi gereken zamanda edilir her iki tarafa da ama fazlası enayiliğe giriyor farkında degilsin dedim. Ailesiyle olan hiçbir şeyine bu zamana kadar karışmadım ama söyledim artık. Zor zamanlar geçirdiğimizi bilmelerine rağmen annenin özellikle babanın sana bu kadar yük bindirmesine ne gerek var. Orda okuması gereken bir çocukları varsa burda da ailesini düşünmesi gereken de bir çocukları var dedim. Karısını adam yerine koymayanı kimse koymaz. Ama artık ben kendimi bu duruma düşürmek istemiyorum dedim. Daha bir sürü şey söyledim 1 saat sürdü konuşmam. Ağladı, artık kardesimin lüks hayatına finanse olmuyorum babamlara da söylicem iş falan açmıcam ben gerçekten anladım sana ne kadar haksızlık ettiğimi, onların 3 tane evi var arabası var bizim daha evimiz bile yok haklısın herkes kendini düşüncek bu saatten sonra ben seni kaybedemem dedi. Ben kendimi düzeltceğime söz veriyorum son bir şans ver dedi. Bende istemediğimi ailemin yanına gideceğimi söyledim. Suan konuşmuyorum ailemin yanına gidicem ama tek düsündügüm kpss sınavına gircem bütün odağım kaybolcak ne zaman ne yapsam nasıl yapsam diye düşünüyorum
Kesin kararlı mısınız boşanmaya peki?
Yoksa biraz ders vermek mi istiyorsunuz?

Kesin kararlı mısınız boşanmaya peki?
Yoksa biraz ders vermek mi istiyorsunuz?
Boşanırsam neler yapcağımı herşeyi düşündüm çok şükür mesleğim var ara verdim ama dönerim geri. Kimseye muhtac etmesin Rabbim. Eğer affedersem yine aynı şeyleri yaşamakta istemiyorum yoruldum, bir yandan samimiydi söyledikleri gözyaşları. Allak bullak haldeyim sizce ne yapmalıyım?

Boşanırsam neler yapcağımı herşeyi düşündüm çok şükür mesleğim var ara verdim ama dönerim geri. Kimseye muhtac etmesin Rabbim. Eğer affedersem yine aynı şeyleri yaşamakta istemiyorum yoruldum, bir yandan samimiydi söyledikleri gözyaşları. Allak bullak haldeyim sizce ne yapmalıyım?
Ben size şöyle yapın böyle yapın diyemem.
Ama sizi bir yönden takdir ve tebrik ederim. Hakkınıza girildiğini fark ettiğiniz anda dur dediniz. Sırf bunun için bile kendinize bir aferin deyin bence.
Öyle hemen karar vermek zorunda da değilsiniz bence. Sınavınıza odaklanın, sizi en nihayetinde ancak kendiniz kurtarabilirsiniz. O sınav şu an sizin için her şeyden önemli. İyi olun, güçlü kalın.

Ben size şöyle yapın böyle yapın diyemem.
Ama sizi bir yönden takdir ve tebrik ederim. Hakkınıza girildiğini fark ettiğiniz anda dur dediniz. Sırf bunun için bile kendinize bir aferin deyin bence.
Öyle hemen karar vermek zorunda da değilsiniz bence. Sınavınıza odaklanın, sizi en nihayetinde ancak kendiniz kurtarabilirsiniz. O sınav şu an sizin için her şeyden önemli. İyi olun, güçlü kalın.
Ayy teşekkür ederim Roza bazen insan kendini farkedemiyor mutlu oldum yazdığınıza 🌸🩷 evet sınavıma odaklancam ve pişman olmak istemiyorum yapamazsam şu andan itibaren tek odağım bu olcak

X