EŞİMİN AİLESİ

nursbahce1

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
8 Ağustos 2021
42
50
34
Arkadaşlar öncelikle mmerhaba ben aranıza yeni katıldım. lütfen bir hatam kusurum olursa mazur görün..
konum şöyle;
ben 5 aylık evliyim. yapı gereği biraz çekingen ve utangacım.girişken değilimdir. Bir ortama girdiğimde hemen alışamam ama surat asmam, güler yüzlüyümdür. her neyse kızlar, eşimin annesine hep saygılı ayrı zamanda sevecen davrandım. bir hatam olmasın kötü olmayalım özel günleri atlamadım, dini günleri atlamadım, nişanlıyken hep dikkat ettim tek bir saygısızlığım olmadı.

ama eşimin annesi beni her fırsatta iğneledi, annem babam ayrı benim kızlar, her fırsatta bunu yüzüme vurdu. örnek veriyorum;
''kızım sen aile ortamı bilmezsin'' '' biz tam tersi hep birlik beraberiz bir araya geliriz'' ''annen sana değer vermiyor, değer verse bu yaşta ikinci kocaya gitmezdi'' bunlar sadece bir kaçı kızlar. ve ben çekingen olduğum için ters ters cevapta veremiyorum. o an mesela durup anne sözlerini revize edip konuşsan keşke demek istiyorum ama kırmamak için saygısızlık yapmamak için hepsini yuttum. bir kerede kızlar kayın validemin telefon konuşmasını duydum ben.

telefonda aynen şu cümleleri duydum net bir şekilde hem de...
diyorduki '' elif hiç özlem gibi değil '' yani eltimle beni kıyaslıyor...ben eltim gibi değilmişim yani...sanki aynı olmk zorundayız.. neyse bunu duyunca eşime söyledim.. annesi bana hemen sen ne edepsizsin ne terbiyesizsin gidip hemen oğluma yetiştiriyorsun diye... orda da ben suçlu oldum yani :))

aynı sözleri eşimin abisinden de duymuşluğum var.
bir örnek daha vereyim bunları hep yuttum. bir kere beni kayın validem çaya davet etti evlerine ( o sıra nişanlıyız..dışardayız eşimle geziyorduk o günü kendimize ayırmıştık. eşim gelemeyeceğimizi söyledi. sonra kayın validem bana bu sebepten bildiğiniz surat astı.. ve ben dayanamadım sordum.anne neden surat asıyorsun diye
sonra cevap vermedi, beklemiyordu çünkü benden bunu...
sonra kızım senide anlıyorum annen hiç çaya çağırmamış bilmiyorsun dedi gerçekten şu an komik oluyor yazarken ama inanın benim kalbimi çok kırdı bu sözler,
sanki ben ağaç kabuğundan çıkmışım gibi.
ben de gayet güzel kalabalık bir ailede büyüdüm bu arada.

ailem benim 4 senedir ayrı. sonuçta bu benim kaderim, suçum ya da tercihim değilki...annemin tercihi..ama ben bu sebepten resmen hor görülüyorum.. annemin de yaptığı anneliği o kadın yapmamıştır.. ama hep kendini över, şöyle anneyim böyle anneyim,

her her fırsatta tv de bile böyle bi şey görse benim yanımda alenen konuşur.
''bu yaşta kocayı napcaksın '' aman allah korusun'' ''benim önce çocukarım gelir'' '' yavrularım gelir'' anlıyor musunuz kızlar aslında bunları ben duyayım istiyor. kendi anneliğiyle benim annemin anneliğini kıyaslayıp duruyor sürekli..sonra ben görüşmeyi kestim artık dayanamadım her seferinde çekinmeden bunları söylüyor diye.. ve ne oldu ben kötü gelin oldum..gitmiyor gelmiyor diyor yakın aile ferdlerine ağlıyor.. kurban rolü yapıyor.. herkese olayları subjektif tarafından bakarak anlatıyor...

buna kimsede sormuyor mu acaba neden gelmiyor gelinin diye...direkt bana gard alıyorlar...ne yapacağımı şaşırdım cidden. hem mağdurum hem haklıyım.. ama suçlu saygısız benmişim gibi görüyor beni herkes..

diğer aile ferdlerinden de kayın validem böyle olunca herkes ondan güç alıyor (elti, görümce,eşimin kuzenlerine kadar) herkes beni dışlamaya başladı. Ben iyi olayım derken neden hep bunları yaşıyorum bilmiyorum.

yani kimse bağrına basmasın, ama en azından ben kopuk bi aileden geldim evet ama onun oğlunun eşi oldum artık. buna saygı duysun. benim ona karşı resmen sevcenliğim bitti. hep anne kız olmayı hayal etmiştim. ama gerçekler tokat gibi... beni öyle yanıttılar ki..

yeni gelinim ama sanki uzuuunnn yıllar olmuş da sülaleyi birbirine katmışım gibi davranılıyor.
ve böyle de olunca hiçbir aile meclisinde bulunmak istemiyorum. ama eşimin hatırına gidiyorum. sırf o üzülmesin diye. ama benim duygularım ne olacak:KK43: inanır mısınız eşimle mutlu olduğumuz resimleri bile atmaya çekiniyorum..onuda tehdit olarak algılar, haset ederler kötü bakarlar diye. ya da bak bak bize inat yapıyor oğlumuzla aramızı açtı gözümüze sokuyor diye..kötülük yapmış gibi hissediyorum bi resim attığımda. siz düşünün ne kadar irite ettiler beni. paranoyaya bağladım resmen. kendimi resmen soyutladım..

annesinin söylediklerini unutamıyorum çok yaşlıda değildir kayın validem 52 yaşında. hani yaşına veriyim yaşlıdır, yaşlılar çocuklaşır.. ama dinç bir kadın.. aklı yerinde yani.

ONLARLA empati yapmaya çalışıyorum kendi davranışlarımın sağlamasını yapıp varsa bi hatam düzelteyim diye. ama olmuyor. yine aynılar.. baştan beni istemediler ailem ayrı diye..

ama eşimle birbirimizi hiç kırmayız çok severiz, 5 yıldır tanıyorum eşimi..bizim 5 ayda henüz daha cicim ayında olmamız lazımken. eşimin ailesi tarafından tavır görüyor, dışlanıyorum anlayacağınız. hor görülüyorum.. bu bariz belli..

Size bu kadarını yazabiliyorum kızlar. lütfen anlaşılmaz bir yer varsa sorun bana. belki atladığım bir yer olmuştur, kafa karıştıcı olmuştur belki. elimden geldiğince sadeleştirmeye çalıştım... Ne olur size yazıp rahatlamak istedim, lütfen kırıcı yorum yapmayın. yazacaklara şimdiden teşekkür ederim

Son düzenleme:
eşiniz sağır ve kör herhalde?

sizin de dediğiniz gibi ağaç kovuğundan çıkmadınız. kibarlıkla hiçbir yere varamazsınız. bir daha birinin ağzından kök aile düzeniniz hakkında bir laf çıkarsa size mi düştü benim ailem hakkında konuşmak deyin de mal gibi kalakalsınlar. çıkın gidin sonra yanlarından görüşmeyin. bu ne böyle ömrünüz boyunca bunu mu çekeceksiniz?

Arkadaşlar öncelikle mmerhaba ben aranıza yeni katıldım. lütfen bir hatam kusurum olursa mazur görün..
konum şöyle;
ben 5 aylık evliyim. yapı gereği biraz çekingen ve utangacım.girişken değilimdir. Bir ortama girdiğimde hemen alışamam ama surat asmam, güler yüzlüyümdür. her neyse kızlar, eşimin annesine hep prenses gibi davrandım. bir hatam olmasın kötü olmayalım özel günleri atlamadım, dini günleri atlamadım, nişanlıyken hep dikkat ettim tek bir saygısızlığım olmadı.

ama eşimin annesi beni her fırsatta iğneledi, annem babam ayrı benim kızlar, her fırsatta bunu yüzüme vurdu. örnek veriyorum;
''kızım sen aile ortamı bilmezsin'' '' biz tam tersi hep birlik beraberiz bir araya geliriz'' ''annen sana değer vermiyor, değer verse bu yaşta ikinci kocaya gitmezdi'' bunlar sadece bir kaçı kızlar. ve ben çekingen olduğum için ters ters cevapta veremiyorum. o an mesela durup anne sözlerini revize edip konuşsan keşke demek istiyorum ama kırmamak için saygısızlık yapmamak için hepsini yuttum.

aynı sözleri eşimin abisinden de duymuşluğum var.
bir örnek daha vereyim bunları hep yuttum. bir kere beni kayın validem çaya davet etti evlerine ( o sıra nişanlıyız..dışardayız eşimle geziyorduk o günü kendimize ayırmıştık. eşim gelemeyeceğimizi söyledi. sonra kayın validem bana bu sebepten bildiğiniz surat astı.. ve ben dayanamadım sordum.anne neden surat asıyorsun diye
sonra cevap vermedi, beklemiyordu çünkü benden bunu...
sonra kızım senide anlıyorum annen hiç çaya çağırmamış bilmiyorsun dedi gerçekten şu an komik oluyor yazarken ama inanın benim kalbimi çok kırdı bu sözler,
sanki ben ağaç kabuğundan çıkmışım gibi.
ben de gayet güzel kalabalık bir ailede büyüdüm bu arada.

ailem benim 4 senedir ayrı. sonuçta bu benim kaderim, suçum ya da tercihim değilki...
diğer aile ferdlerinden de kayın validem böyle olunca herkes ondan güç alıyor (elti, görümce,eşimin kuzenlerine kadar) herkes beni dışlamaya başladı. Ben iyi olayım derken neden hep bunları yaşıyorum bilmiyorum.

yani kimse bağrına basmasın, ama en azından ben kopuk bi aileden geldim evet ama onun oğlunun eşi oldum artık. buna saygı duysun. benim ona karşı resmen sevcenliğim bitti. hep anne kız olmayı hayal etmiştim. ama gerçekler tokat gibi... beni öyle yanıttılar ki..

yeni gelinim ama sanki uzuuunnn yıllar olmuş da sülaleyi birbirine katmışım gibi davranılıyor.
ve böyle de olunca hiçbir aile meclisinde bulunmak istemiyorum. ama eşimin hatırına gidiyorum. sırf o üzülmesin diye. ama benim duygularım ne olacak:KK43:

annesinin söylediklerini unutamıyorum çok yaşlıda değildir kayın validem 52 yaşında. hani yaşına veriyim yaşlıdır, yaşlılar çocuklaşır.. ama dinç bir kadın.. aklı yerinde yani.

ONLARLA empati yapmaya çalışıyorum kendi davranışlarımın sağlamasını yapıp varsa bi hatam düzelteyim diye. ama olmuyor. yine aynılar.. baştan beni istemediler ailem ayrı diye..

ama eşimle birbirimizi hiç kırmayız çok severiz, 5 yıldır tanıyorum eşimi..bizim 5 ayda henüz daha cicim ayında olmamız lazımken. eşimin ailesi tarafından tavır görüyor, dışlanıyorum anlayacağınız. hor görülüyorum.. bu bariz belli..

Size bu kadarını yazabiliyorum kızlar. lütfen anlaşılmaz bir yer varsa sorun bana. belki atladığım bir yer olmuştur, kafa karıştıcı olmuştur belki. elimden geldiğince sadeleştirmeye çalıştım... Ne olur size yazıp rahatlamak istedim, lütfen kırıcı yorum yapmayın. yazacaklara şimdiden teşekkür ederim
Aynı cümleleri bende duydum kayınvalidemden. Anne babam ayrı. Ama kardeşlerimle annemle görüşüyorum. 3 4kez en az ben böyle aile görmedim, ay ne biçimsiniz kopuksunuz dedi.Biz çok baglıyız falan. Neyse o zaman bişey demedim. Ama şuan evliyiz zaten içlerindeyim. Kayınvalidem 4kardeş.Bu kardeşler henüz ölmemiş annelerinin ufacık evi için kavga ediyorlar. Ayrıca kardeşler birbiri ile konuşmuyor. Bende her fırsatta eşime diyorum, ki fırsatını bulunca annesine de diyorum. Hadi bizim yaşlar 20 li yaşlar atışıyoruz. Siz 40 50 li yaşlarda koca insanlar kavga ediyorsunuz. Çok kopuksunuz dedim.Allah büyük ama. Sende biz bagımlı degil baglı aileyiz de. Ayrıca evden eve çaya gitmekte ne var. Alt tarafı çay yani. Benim annemin davetine gerek yok. İstedıgımde gıderım de
Sessiz kalıp ezdırme kendını ve mesafelı ol

baştan beni istemediler ailem ayrı diye..
Şu gerizekalı sistemle isleyen düsünceleri olan insanlardan sana fayda gelmez zaten.
Onlar birlik beraberlik icinde ayrilmadan durmuslarda ne olmus? At gözlügü ile dıgıdık dıgıdık devam.

Esinle yasa hayatini birak kim ne derse desin ne surati yaparsa yapsin.Anne kız gibi olmayida bekleme üzülme de.Onlar icin evlenmedin netice de keyfini bozma.

özür diliyor sürekli annesi adına benden. bir kaç kere annesiyle konuşmayı denedi.ama annesi oğlum yemin ederim kötü niyetle söylemedim demiş :KK43:
Cehenneme giden yol, iyi niyet taşlarıyla döşenmiştir de eşine. Bizde yedik iyi niyetmiş. Bana da kv dedi. Al bundan sonra samimi görüp ben hiçbir halt anlatmam. Ve yüzüne vurcam. Sen bana 3 4kez kopuksun dedin. Kırıldım bidaha anlatmam bisey diycem. Ki anlatmıyorum da

sürekli konuştu annesiyle tavır yaptığı da oldu. ama gelin görün ki yine aynı şeyleri yaşadık kayın validem asla vazgeçmedi bu huyundan. :KK43:
Konusmayacak. Anne yapmayacaksin diyecek. Ne hakla bunu yaparsin diyecek. O senin stres topun degil benim eşim, hayat arkadasim diyecek. Sen boyle yapmaya devam edersen onu bir daha bu eve getirmem, benimle ayri görüşürsün diyecek.

eşiniz sağır ve kör herhalde?

sizin de dediğiniz gibi ağaç kovuğundan çıkmadınız. kibarlıkla hiçbir yere varamazsınız. bir daha birinin ağzından kök aile düzeniniz hakkında bir laf çıkarsa size mi düştü benim ailem hakkında konuşmak deyin de mal gibi kalakalsınlar. çıkın gidin sonra yanlarından görüşmeyin. bu ne böyle ömrünüz boyunca bunu mu çekeceksiniz?
öyle hor gördüki beni. kaç kere gözlerim doldu yanında. belli etmedim. aileden en hassas noktadan vurulması canımı çok acıttı. sizce görüşmeyi kesmek mantıklı mı ? eşim bunun için bana karar senin dedi. saygı duyarım dedi. ben de tavrımı belli ediyorum sert bi şekilde dedi.

öyle hor gördüki beni. kaç kere gözlerim doldu yanında. belli etmedim. aileden en hassas noktadan vurulması canımı çok acıttı. sizce görüşmeyi kesmek mantıklı mı ? eşim bunun için bana karar senin dedi. saygı duyarım dedi. ben de tavrımı belli ediyorum sert bi şekilde dedi.
Fırsat bu fırsat görüşme bence

özür diliyor sürekli annesi adına benden. bir kaç kere annesiyle konuşmayı denedi.ama annesi oğlum yemin ederim kötü niyetle söylemedim demiş :KK43:
Bakın eşiniz çocuk değil. İlkinde neyse ama bunda artniyet olduğunu anlaması gerek. Eşinize bu konunun sizi fazlaca rahatsız ettiğini ailenizle olan sorunların sadece sizi ilgilendirdiğini bu konuda şakada olsa kimseden bir söz duymak istemediğinizi söyleyin. Bu olayı eşiniz çözmesi gerek. Net olursa kimse tek kelime edemez.Ama sizce eşiniz bu konuda bahsettiğim kadar net olabilir mi? Bu kadar pasif olduğunuz sürece bu kv sizi çok hırpalar. Üzüldüm sizin adınıza

Cehenneme giden yol, iyi niyet taşlarıyla döşenmiştir de eşine. Bizde yedik iyi niyetmiş. Bana da kv dedi. Al bundan sonra samimi görüp ben hiçbir halt anlatmam. Ve yüzüne vurcam. Sen bana 3 4kez kopuksun dedin. Kırıldım bidaha anlatmam bisey diycem. Ki anlatmıyorum da
ben bu olaylardan sonra depresyon mudur, artık nedir bilmiyorum içime öyle bi kapandım ki. ne aralarına gitmej geliyor içimden. ne davet etmek. normalde yedirmeyi içirmeyi misafiri çok severim. ama ketumlaştım resmen değiştim

değil siz eşinizin bile kesmesi gerek görüşmeyi. ne demek senin ailen kopuk? ona neymiş japon yapıştırıcısı mı kaynananız o mu gösterecek size birleşik aile nasıl olur?

mumla aratın kendinizi.

Konusmayacak. Anne yapmayacaksin diyecek. Ne hakla bunu yaparsin diyecek. O senin stres topun degil benim eşim, hayat arkadasim diyecek. Sen boyle yapmaya devam edersen onu bir daha bu eve getirmem, benimle ayri görüşürsün diyecek.
ben zaten kendimi geri çektim, onlar da bunu bekliyor gibi hiç adım atmadılar sağolsunlar.. şimdi gelin gelmiyor gitmiyor bizi beğenmiyor diye kurban rolünü oynadığına o kadar eminimki. konuşulmasa eşimin kuzenlerine kadar tavır görüyorum. herkes ne kadar kötü gerçekten. fırsat kolluyorlar . bi söz var hoca cemaat sözü..aynen öyle oldu

Siz dini gün , özel gün atlamamissiniz ama karşınızda ki insan bariz kötü niyetli. Eşiniz de yeterince sert tepki vermemiş demek ki.
bunu eşime ben de söylemiştim. surat asman tavır yapman onlara sadece ''karısı dolduruyor'' izlenimi veriyor diye.. masaya gerekirse yumruğunu vuracaksın diye. ama eşim tepkisini farklı yöntemlerle gösteriyor ama işe yaramadı işte dediğiğiniz gibi ..

bunu eşime ben de söylemiştim. surat asman tavır yapman onlara sadece ''karısı dolduruyor'' izlenimi veriyor diye.. masaya gerekirse yumruğunu vuracaksın diye. ama eşim tepkisini farklı yöntemlerle gösteriyor ama işe yaramadı işte dediğiğiniz gibi ..
Elinizi ayağınızı tamamen çekin. İletişim kurmayın. Sorarlarsa derseniz ben kopuk
ailede yetiştim böyle lüzumsuz ilişkilere gelemiyorum diye. Yumuşak yüzünüzden cesaret almışlar sizin. Çok afedersiniz bir kere itin bir yerlerine sokacaksiniz bir daha yapamayacaklar...

X