Eşimin babası bütün malını eşimin üvey annesinin üzerine yapmiş

1nbahar

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
4 Mart 2021
1.893
1.166
Üvey annenin mal kaçırdığını falan biliyorduk ama bu kadar da degildi. Ne var ne yoksa üzerine yaptırmış yeni öğrendik. Eşim bu duruma herhangi bir tepki vermiyor. Babasina tek kelime etmedi normal mi sizce bu tepkisizligi. Sanki umrunda bile değil

Çalışarak yapilmis bir mal varlığı değil onada babadan kalmış. Babadan oğula bırakılan bir mal varlığı

Valla arkadaşlar herkes hep kaynanaya takık olmakla hainlikle fesatlık ve bir sürü kötü şeylerle suçlamaya geçmiş. Fakat benim açımdan karşılığı yok hiç birinin. Takmilışsam evet takmışımdır. Çünkü o bana beni tanımadan taktı. Daha tanımadan istemedi. Sebepsiz neler yaptı neler. Benden önceki gelinini de istememiş oda sebepsiz. Eşim daha ünideyken. İlk tanıştırdığı evlenmek istediği kız arkadaşını da istememiş. Ondan sonra birini daha istememiş. En son eşim demiş bunun kişilerle alakası yok. Kim olsa istemiyor istemeyecek. Ve benden önceki eşiyle evlenmiş. Hep zindan etmiş hayatı. Ve sonra bende istenmedim daha tanımadan. Kim olsa takar diye düşünüyorum böyle bir durumda. Gel gelelim önceki konularda kaynananın yıllar evel aldırılan çocuğuna. Büyükler istememiş böyle bir yanlış ve günah yaşanmış. Sadece bunu öğrendiğimde beni istememesine rağmen kadına üzüldüm ve istemsizce bir şefkat duydum. Ne kadar acılar yaşamış demek ki bu hale gelmiş kötü etmiş hayat onu dedim kendi kendime. Fakat çocuğunun aldirilmasinda benim eşimin bir suçu kabahati yok. O yanlışı yapanlar yüzünden belki bu kadın eşimi evlat gibi sahiplenemedi sevemedi istemsizce. Onu sebep görüp. Yani ona o kötülüğü yapanlar aynı zamanda eşime de çok büyük kötülük yapmışlar. Eşimin o konuda bir dahli yok çocukmuş zaten. Mal konusuna gelecek olursak. Eşin birsey demezken sana ne oluyor diyenler olmuş. Benim eşim eve gelip hüngür hüngür ağlıyorsa neden babam hayat boyu beni ezdirdi hala da neler yapıyor diyorsa. Ben öfkelenmekte haklıyım. Eşim tepki vermiyor yazdim fakat babasina karşı veremiyor. Kendi dünyasında kahroluyor. Bende ona doğru yolu göstermek destek olmak zorundayım hayat arkadaşıyız sonuçta. Hasta bakma mevzusuna gelecek olursak. 2 buçuk sene tamı tamına hastaydı kayınpeder. Eşim hastanede yattığı dönemde hep yanında kaldı. Altını aldı vs. Daha sonra eve çıktı. Bir yardımcı bulalım dedi. Kadın kesinlikle karşı çıktı asla asla diye. Kimse giremezmiş evine. Ve tüm bunlar yaşanırken kadın beni hala kabul etmemiş yüzüme bakmıyor görüşmüyorduk. Adamı evde yalnız bırakıp bütün gün sokaklarda gezmiş konu komşudan duydu eşim hep gitti bakmak zor birini bulalım babamda rahat etsin sende rahat et diye ısrar etti. Olmadı. Bu şekilde devam ettiğini görünce ben babamı alıyorum hem bakmıyorsun düzgün hem kadın sokmuyorsun eve diye çıkıştı. Attı kendini yerlere ne kadın girebilir ne babanı alabilirsin diye. Bu arada hasta adamı nasıl kendi ipinde oynatiyordu bilemem. Ama dedikleri olmazsa terk edecegiyle tehtit ettiğini biliyorum hasta insanı. Oda kaybetmek istemiyordur kaç senelik karısını. Bazen insanlar kötülükleri görse bile perde iniyor gözlerine. Herneyse bir süre sonra. Bir anda alın bakın dedi. Bunu söylemeden çok kısa bir süre öncede birşeyler sattirmişti adama. Hatta bana vekalet ver diye beynini yiyordu adamın. O dönem bize alın dedi. Önce istemedim konu açtım burda attım savurdum. Daha sonra mantıklı düşününce al getir dedim eşime kadın tutarız. Kisisel işlerini kadın yapar dedim. Fakat bu sefer kadın kendi dediği halde vermem götüremezsin vazgeçtim demeye başlamış. Benim tahminim ben yapamayacağım için istemem diyeceğim diye düşündü. Bak istemediler seni diyecekti. Eşimede bak karina babanı kabul ettiremedin diyecekti. Fakat o tuzağa da düşüremedi beni. Ben bu zamana kadar kimseden birsey bekleyerek yaşamadım. Takı tuku muhabbeti de şudur. Bir zaman sonra geldi
Benim evime beni bastan istemediği için. Bizim kültürümüzde evlenene ev alana sünnet olana vs hediye götürme olayı vardır. 7 kat else bile mesela bir fincan takimi alir götürüruz ya giderken. Usuldendir vs. Ben bana takı taksin mantığıyla da söylemedim burada. Yani hediye anlamında gelirken eli tamamen boş gelmesi bana tuhaf geldi. Benim eşime küfür etse durduk yere benim eşim tepki vermez neden diyemez çok ezilmiş çocukluğunda ama dert ediyor. Umursamasa keşke. O dert ettigi için benimde derdim oluyor. Herkes kadinin hakki diyenlere zaten sözüm yok. Aynı yerden bakmıyoruz hayata. Kadinin üzerine yapılmasada mallar adam ölse kadin eşimin insafına kalacak durumda değildi. Yari yarıya kalacaktı herkes. Ki zaten kendi oturdukları ev kadınin üstüne daha evel yapıldı. Mantikliydida yarisi bölünmesin diye karisini düşünmesi gayet güzel. Hersey bir kenara adam herseyini oğlunun üzerine yapsaydı da ben asla eşime üvey annesini attirmazdım. Bir lokma geçmiş olsa bile haktır. O kadına öyle yapan banada neler yapar diye düşünürdüm. Mal adamın yesin diyenler var. Adam yese zaten bu kadar hırslanmaz kimse. Adam birsey yapmıyor ki malını parasını. Kadın saklıyor kaçırıyor adamdan da. Kardeşlerine yeğenlerine veriyor vs. Bu durumda benim eşim dert etmekten haksızlıktan hasta olacağına ona zarar veren insanlardan uzak durmasını istemek gayet hakkım. Malesef herkesin anne babası olması gerektiği gibi iyi niyetli sevgiyle yaklaşmiyor evlatlarına. Bu arada kadın adama ben senden sonra oğluna birakicam ölmeden önce malları diyerek kandırmış adamı. Ha sevgi mal vermek mi hayır. Burda giden maldan daha vahim olan şeyler var mesela arkadaşlar. Yok sayması mesela. Saygı duymaması. Umarım genel bir cevap oldu herkese. Benim hayata bakış açım bu. Sevgi saygı malla maddiyatla ölçülmez. fakat burda durum mal mülk ile vurma çabası var yaralamaya çalışıyor kadın başka saldıracak cephesi yok burdan yürüyor.

Son düzenleme:
Üvey annenin mal kaçırdığını falan biliyorduk ama bu kadar da degildi. Ne var ne yoksa üzerine yaptırmış yeni öğrendik. Eşim bu duruma herhangi bir tepki vermiyor. Babasina tek kelime etmedi normal mi sizce bu tepkisizligi. Sanki umrunda bile değil
Aynisini babam olacak zât yaptı bende tepki vermedim.Kimse obur tarafa goturmeyecek..Babamla gorusmuyorum zaten ne diyebilirim.Ama aramiz iyiykende sormadim.Ilahi adalet elbet birgun elbet...

Bu yarim kilo kiyma yollayan kv mi?

Esiniz tepki vermiyorsa siz bosverin. Ölse miras kalsa bölüşülmesi gerekir. Ama sağlığında ne isterse yapar.

"elime düşerse bakmam" de, gec.
Kocan düşünmüyor babasının mirasıni,sen neden bileniyorsun ki? Senden önce kazandığı para sonuçta. Ne senin,ne kocanın katkısı var. İster yeni eşine bırakır,ister pavyonda beş günde yer. Karışmaya hakkınız yok.
Yasal olarak hakkınız var ama sanırım..bizim bir komsu da tüm evi,mali mulku genc eşinin ustune geçirmiş. Çocukları (çocuk dediysem büyüğü ellilerini bitiriyor) almasın diye.
Sonuç olarak o kadın adama çok kötü bakmış,daha doğrusu bakmamış,aç bırakmış falan. Adam elden ayaktan düşünce bu malını esirgedigi (salak) çocukları aldı adamı, nasılsa ölür,son nefesini sıcak evde versin diye. Çok da iyi baktılar,adam iyilesti 😂😂 hiç ölecek gibi de durmuyor kolay kolay. Mal da yok ortada, mülk de yok. Çocukluktan kalma evlerinde elin kadını oturuyor,bunlar da kendilerinden mal kaçıran yaşlı babaya bakıyor ...
Ama bir mahkeme devam ediyor şu an...kazanırlar mi kazanmazlar mi meçhul, iki yıldır avukat parası ödeyip duruyorlar

Baba oğul arasındaki mal paylaşımında sizi ilgilendiren bir şey göremedim

Umarım babasının sağlık sorunu olmaz ölene dek.Bir tanıdık öyle yapmıştı adam beyin kanaması geçirip felç oldu 3 ay yatalak yaşadı. kadın bakmadı çocuklarına gönderdi hastaneden çıkınca ...sonra evi satıp kendi çocuklarının yanından ev aldı taşındı. Maaşından faydalanmak için boşanmadıda.zaten adam 3 ayda öldü.kadın şimdi maaşını da yiyor...Bir araba vardı adamın üzerinde onuda para almadan imza vermedi hakkını oradanda aldı.memleketteki evdende payını istiyor şimdi.payımı vermezseniz mahkemeye verir icra yoluyla sattırırım diyormuş.Allah merhametsizlerle karşılaştırmasın.Malını almış umarım zor zamanındada yanında olur.Sizin üzerinize atmaz.

Annemin komşusu da yeni eşinin üzerine bütün mal varlığını yapmış.
Az da değil mal varlığının maşallahı var
Çocukları asla görüşmüyor babalarıyla
Yeni hanım da gününu gün ediyor.
Yazık birde adama doktorlar en fazla 1 yıl yaşar demişler
Ama bu durumda çocukların diyecek neyi var ki.
Sonuçta mal babanın.istedigine verir.
Ne diyeyim ya acaba çocuklarının annesi olsaydı hepsini üzerine yaparmiydi sanmam.
Ama bu durumlar çok oluyor.

Mal babanin. Sonucta adam hayatda. Istedigi sekilde mallarini kullanabilir. 🤷‍♀️ Esinizin ne tepki vermesini bekliyordunuz? Adamin ki riskli, ama yasal olarak hakki
Adam isteyerek vermiş
Eşiniz tepki vermiyor ama siz niye bu kadar dert ettiniz ki ?
Sonuçta adamın kendi malı isterse satıp hepsini yer içer
Hanımlar bu söylediğinizin hukuki geçerliliği yok. Anadoluda da eskiden kız çocuklarından mal kaçırıp erkeklerin üzerine devrediyorlardı. Babanız erkek kardeşinize malını devretse böyle mi diyeceksiniz? Bunun için mirasçıları koruyan hükümler var

Eşiniz kendisi istiyorsa mahkemeye kendi miras payı için dava açıp hakkını arayabilir bilginiz olsun

Gitme görüşme sonradan bulduğu karıya tapan adama çocuk falan gösterme yok malında mısın yok mülkünde misin tarzında binlerce yorum alıcaksın zerrece umursama malında olacaksın tabi ki evladıni düşünmeyen adama torun da gelin de gösterme

Sonradan buldugu kari dediginiz onun hayat arkadasi. Sanki bugünlerde cogu gelin kayinpedere kayinvalideye bakmaya pek de hevesli. Belki kimsenin bakmayacagini bildigi icin esine verdi hepsini

Ben bu mal varlığı işine tek taraflı bakamıyorum. Tamam adamın malı ama bir ailenin içinde tüm aile fertleri bir şekilde zorluk çekiyor. Baba çalışıyor ama o parada annenin de hakkı yok mu? Sonuçta anne de senelerce ya dışarda çalışıyor ya da evde. Çocukların hakkı yok mu? Bana çok acımasızca geliyor.. Eşiniz de ne yapsın olan olmuş. Hukiki haklarını kullanabilir, bunu ister mi bilemiyorum.

Umarım babasının sağlık sorunu olmaz ölene dek.Bir tanıdık öyle yapmıştı adam beyin kanaması geçirip felç oldu 3 ay yatalak yaşadı. kadın bakmadı çocuklarına gönderdi hastaneden çıkınca ...sonra evi satıp kendi çocuklarının yanından ev aldı taşındı. Maaşından faydalanmak için boşanmadıda.zaten adam 3 ayda öldü.kadın şimdi maaşını da yiyor...Bir araba vardı adamın üzerinde onuda para almadan imza vermedi hakkını oradanda aldı.memleketteki evdende payını istiyor şimdi.payımı vermezseniz mahkemeye verir icra yoluyla sattırırım diyormuş.Allah merhametsizlerle karşılaştırmasın.Malını almış umarım zor zamanındada yanında olur.Sizin üzerinize atmaz.
sosyal yada hukuki olarak bakınca evet adamın malı ama bu işin manevi ve kader yada karma boyutu da var.
adam çocuklarının hakkına da girmiş ve karşılığını görmüş . üzücü ama yaptıklarının sonucu bu oluyor.
böyle çok örnek var maalesef

X