Eşimin ekonomisini yönetememesi

Sorunun parayi yonetememesi, kartı ödememesi olduğuna emin misiniz? Bu işin altindan kumar çıkabilir

Eşim de ben de memuruz. Onun maaşı benden az yüksek. Maaşını düzgün kullanmadığı için maaşları ayrı tutuyoruz. Ben çocuğun kıyafetlerini ve kenfi ihtiyaçlarımı karşılarım aynı evdeyken market alışverişini de çoğunlukla ben uapardım. O da dışarıda yemek oyuncak kendi harcamaları kira ve fatura öderdi. Şu an tayin dolayısıyla ayrıyız. Kira vermiyoruz. Ben maaşının neredeyse yarısını kenara koyabiliyorum. Uygun fiyatlı giyinirim. Marka takıntım yok. Kredi kartı puanlarını takip ederim. Faizsiz nakit avans vs çekip birkaç kere harcamalarımı o şekilde yaptım. Ancak eşim şu an kredi kartında 60 bin borçlu. 4 5 aydır sürekli asgari ödemiş. Aylık 1500 2bin faiz ödemesi geliyor şu an. Aile evine geçti. Ev tapusu onun üstüne değil. Daha önceden düğün takılarının yarısını verip bu ailenevini düzenleyeceklerdi bizim için ancak takılar gitti birşey de yapılmadı. Ben de artık ev için hiçbir şey veremem dedim. Eşim ebe tamirat yaparken param ne kadar yeter diye düşünmeden dümdüz gitmiş. Bana ve kendisine yeni telefon aldı. Elektrikli bisiklet kendisi için. Bunun gibi birkaç harcama daha şu an kredi kartı borcu maaşından bile yüksek geldiği için ödeyemiyor yarısından azını ödeyebilmiş. Ve bu ay ödeyenezse bir dahaki su maaşının 1.5 katı ekstre gelecek. Birönce aldığım toplu bir para vardı onu istiyor birikim için vermişti. 30 bin kadar hepsini vereceğim istemesemde. Ama canım sıkılıyor bana normal gelmiyor bu davranışları biz ailecek borçtan korkarız ve ben bu adamla hiçbir zaman ev vs alamayacağım gibi geliyor. Çünkü alırsam rşim kredi ödeyemez bu halde bile böyleyse. Maaşı da yakında düşecek benden de az alacak. Evi ben toplu paralçmı koyup ben krediyi ödersem ancak alırız böyle de kendimi enayi gibi hissediyorum ben kılı kırk yararken o hazıra konacak ben mi abartmıyorum fikrinize ihtiyacım var
Eşinizin maaşını siz yönetin. Maaşını size göndersin siz harçlık verin ona.

Kredi kartını alın elinden ödedikten sonra,maaşını da size göndersin bir miktar gönderin, ne kalırsa onu harcasın.
Bu nedir yani. Kocaman adam bu kadar borc yapmis ama elde avucta birşey yok koca bir sıfır.
Böyle giderse siz biriktireceksiniz o çarçur edecek gibi.
İnanın kredi kartını alsam başka kart açar sanaldan harcar ya da eksi bakiye kullanır ama param yok almıyım demez

Ailesine altınlarla alınan /yapılan evin tadilati/masrafları diye anladım ben. Öyle yazmis konuda.
Hayır altınlar alındı ev tamir edilecekti edilöedi altınlar da geri gelmedi böyle olunca ben de başka birşey vermedim. Şimdi o eve geçti eşim banyoyu falan yaptırdı badana yaptırdı. Onun haricinde bisiklet airfreyer telefon vs gibi şeyler de aldı bunlar gereksiz mesele

Parasını nereye harcadığını biliyor musunuz?
Koca adam oyuncak alarak bu kadar batmıyordur herhalde. Sizden habersiz yaptığı bir harcama var mı? Kumar vs
Kumar oynamaz diye düşünüyorum iki telefonu var ama biri şarjdayken diğeriyle işini hallediyormuş telefonu bozulursa diye yedekte duruyormuş

Eşim de ben de memuruz. Onun maaşı benden az yüksek. Maaşını düzgün kullanmadığı için maaşları ayrı tutuyoruz. Ben çocuğun kıyafetlerini ve kenfi ihtiyaçlarımı karşılarım aynı evdeyken market alışverişini de çoğunlukla ben uapardım. O da dışarıda yemek oyuncak kendi harcamaları kira ve fatura öderdi. Şu an tayin dolayısıyla ayrıyız. Kira vermiyoruz. Ben maaşının neredeyse yarısını kenara koyabiliyorum. Uygun fiyatlı giyinirim. Marka takıntım yok. Kredi kartı puanlarını takip ederim. Faizsiz nakit avans vs çekip birkaç kere harcamalarımı o şekilde yaptım. Ancak eşim şu an kredi kartında 60 bin borçlu. 4 5 aydır sürekli asgari ödemiş. Aylık 1500 2bin faiz ödemesi geliyor şu an. Aile evine geçti. Ev tapusu onun üstüne değil. Daha önceden düğün takılarının yarısını verip bu ailenevini düzenleyeceklerdi bizim için ancak takılar gitti birşey de yapılmadı. Ben de artık ev için hiçbir şey veremem dedim. Eşim ebe tamirat yaparken param ne kadar yeter diye düşünmeden dümdüz gitmiş. Bana ve kendisine yeni telefon aldı. Elektrikli bisiklet kendisi için. Bunun gibi birkaç harcama daha şu an kredi kartı borcu maaşından bile yüksek geldiği için ödeyemiyor yarısından azını ödeyebilmiş. Ve bu ay ödeyenezse bir dahaki su maaşının 1.5 katı ekstre gelecek. Birönce aldığım toplu bir para vardı onu istiyor birikim için vermişti. 30 bin kadar hepsini vereceğim istemesemde. Ama canım sıkılıyor bana normal gelmiyor bu davranışları biz ailecek borçtan korkarız ve ben bu adamla hiçbir zaman ev vs alamayacağım gibi geliyor. Çünkü alırsam rşim kredi ödeyemez bu halde bile böyleyse. Maaşı da yakında düşecek benden de az alacak. Evi ben toplu paralçmı koyup ben krediyi ödersem ancak alırız böyle de kendimi enayi gibi hissediyorum ben kılı kırk yararken o hazıra konacak ben mi abartmıyorum fikrinize ihtiyacım var
Valla normalde hiç hoşlanmam böyle şeylerden ama sizde şu an gerekli; bence düze çıkana kadar kartlarını ve maaş kartını alıp eşinize belli miktar harçlık usülü para verin borçlar kapansın sonra yine verirsiniz kartını. Çocuk varmış bi de bu kadar sorumsuzca harcanır mı? Aynı anda 2 telefon da değiştirmeyiversin yani.

Bu yaşa gelip nasıl ekonomi yönetim becerisine sahip olamıyor anlamıyorum. Bisikletin ne acelesi vardı da bisiklet aldı? Allah size sabır versin

Sorunun parayi yonetememesi, kartı ödememesi olduğuna emin misiniz? Bu işin altindan kumar çıkabilir

Alışveriş yaparak, dışarda her gün yiyerek, çocuğa bisürü oyuncak alarak ya da araba storysi atıp boş boş araba sürerek de borç harca yaşanıyor. ( İş yerinde sürekli araba storysi atan birine icra geldi, her gün ailesinden birinin hastalığı için ÖTV siz aldığı aracı boş boş sürüp video atıyor )

Savurganlığa dağ dayanmıyor, kumar olmasa bile.

Evden dışarı çıkan biri değil internetten atamızın kötü olduğu bir dönem bir iki kere o uygulamayı kullanmış
Farklı şehirlerdesiniz başka kadınlara para harcamadigindan nasıl eminsiniz?
Çok normal bir şey gibi yazmışsınız, aramızın bozuk olduğu dönemde bir iki kere kullanmış diye. Eşinizin sizin yapacağınız, söyleyeceğiniz bir şeyi ciddiye alacağını sanmıyorum.

Farklı şehirlerdesiniz başka kadınlara para harcamadigindan nasıl eminsiniz?
Çok normal bir şey gibi yazmışsınız, aramızın bozuk olduğu dönemde bir iki kere kullanmış diye. Eşinizin sizin yapacağınız, söyleyeceğiniz bir şeyi ciddiye alacağını sanmıyorum.
Normal birşey değil tabii ki. Ama eşim öyle şeyler yapmaz gibi geliyor

Sizin daha önce de aynı sebeplerden konularınız vardı yanlış anlamıyorsam kocanız çok hesapsız, siz de çok hesapçısınız o yüzden orta yolu bulamıyorsunuz. Başka kararlar almayı düşünmez misiniz?

Ben bu konu özelinde size hak veriyorum kesinlikle. Ama eski konuları da hatırlayınca adam hep aynıydı yani çözülemeyecek bişeyi üst üste soruyorsunuz gibi geliyor bana

Hayır altınlar alındı ev tamir edilecekti edilöedi altınlar da geri gelmedi böyle olunca ben de başka birşey vermedim. Şimdi o eve geçti eşim banyoyu falan yaptırdı badana yaptırdı. Onun haricinde bisiklet airfreyer telefon vs gibi şeyler de aldı bunlar gereksiz mesele
Eşinize, tapusu size ait olmayan evi onarmak için altınları mı verdiniz? Ben öyle anladım

X