Eşimin ev ile ilgilenmemesi

Merhabalar kızlar , aranıza yeni katıldım ve biraz bu konuda sohbet etmek istedim açıkçası…
Ben 25 yaşındayım, ev hanımıyım.
eşimle kör kütük aşık olarak olmasa da görücü usulü, sonradan konusarak ve severek evlendik.
babası hayatta iken babasının yanında maaş usulü çalışıyordu eve giren çıkan belliydi, açıkçası babası para vermiyordu. Ben çalışıyordum evin eksiklerini kendim karşılıyordum .
2 aylık evliyken kayınbabam ani bir şekilde vefat etti ve bütün miras eşime ve ailesine kaldı, ( büyük bir meblağ ) beni ilgilendiren kısmı bu değil aslında yani artık maddi durumumuz eskisine göre çok çok iyiydi.
Bu olaydan sonra eşimin yanında olup destek olmak için büyük bir hata yaparak işten ayrıldım.. ve bizim yaşam kalitemiz tuhaflaşarak iyice düşmeye başladı, cenaze zamanında eşim annesini yalnız bırakmak istemedi 1.5 ay kayınvalimle ve kaynımla onların evinde yaşadık daha sona yalvar yakar güç bela kendi evimize geçebildim.
Evimize geçtikten sonra eşim evi aksatmaya başladı. Örneğin musluk kırılıyordu, gidip yeni musluk almak veya bir usta çağırıp tamir ettirmek istemiyordu 1-2 hafta musluksuz kaldık ev öğrenci evi gibiydi , faturaların günü geçince artık elektrik su kesilmesine yakın yatırıyordu, market alışverişini aksatıyordu bazen evde bir ekmek bile olmazdı ben alışveriş yapmak istediğimde bana hep kızıyodu kendisi de alıp gelmiyordu. En basitinden banyo dolabının kulbu kırıldı o öyle kırık bir şekilde ha bugün ha yarın yapacağım diye öylece kaldı…
Evimiz çok küçük, 1+1 ayakkabı koyacak yerimiz yok ama ayakkabılık bile almak istemiyor eve bütün ayakkabılar kapının önünde öylece duruyor. ütünün tabanı yandı ütü almak istemedi öylece kaldı.
Benim ihtiyaçlarımı da durumu olmasına rağmen karşılamak istemiyor, onun cebinden ev ve benim için para çıksın istemiyor resmen.
Ben bunu dile getirdiğimde de bana kızıyor, söyleniyor, kardeşimin düğünü olacak ona para lazım diyor, annem umreye gidecek diyor, afrikada su kuyusu açtıracağız diyor, en küçük kardeşini özel okula yazdırdılar onun taksidi yüklü diyor , ablasına babasının sözü varmış diye araba aldılar onu bahane ediyor . Ben ne yapacağımı şaşırdım açıkçası sizce nasıl bir yol izlemek lazım…
Boşanmak için eşinin onayını almana gerek yok. Açarsın davayı evin ihtiyacıyla, benimle ilgilenmiyor dersin olur biter.
Ha boşanmaya cesaretin yoksa istiyeceksin para (iyilikle değil olay çıkarta çıkarta) gidip alacaksın.

Çoğu inanın böyle değil. Belli bir süreden sonra adamların gözüne batmaya başlıyor. Kimseye güven olmaz. Bir kadının her zaman kendi parası olacak. Hadi ayrılma gibi bir durum oldu, o zamana ne olacak? Ekonomik özgürlüğü olmadığı için kaç kişi istemediği evliliği mecburen çekiyor.
ya tabi o konuda doğru söylüyorsunuz Allah korusun kızın elinden işini al eve kapat o durum çok farklı tabii ki benimki şöyle eşim sabah gidip öğlene doğru gelip geceye kadar evde tek duruyordu ben kendi işimi yapıyordum başkasını koydum ayrıldım arasıra tabii ki gidip bakıyorum 2-3senedir balayında gibiyiz

O parayı tamamen bölüşmediler . Ortak iş kurdular kardeşiyle. Biri zaten küçük. Ablasına da hak verilmediği için annesi gönül koydu ona da işte ev araba bilimum şeyler alındı

Yani mirasta evet sizin hakkiniz yok bölüşülse bile yoktu ki dogru durust bolusme olmamis ama bu eve bakmamasini, ekmek almamasini, size harcama yaptirmamasini normal yapmiyor. Eve bakmak ZORUNDA ne hangi parayla bakiyor kendi bilir evlendiyse bakacak.
Babasindan miras kalan parayla iş kurdu diye kazancinda da hakkiniz yok degil, alirsiniz gayet sinmeyin yani. Gerekirse bir avukata danişin dedigim gibi, boşanmasaniz da bir fikriniz olur haklarinizi ogrenirsiniz.

Kaç kere postaladım, annenle yaşa gelme eve dedim yine kuyruğunu kıstırıp geliyor, akşam bi bakıyorum kapı çalmış bu gelmiş . Niye geldin diyorum cevap yok. Boşanmayı da kabul etmiyor..
Açmayın kapıyı. Kabul etmesine gerek yok boşanmayı. Siz açın davayı. Kusurlu olan taraf o. Evine bakmıyor etmiyor. Boşayın gitsin.

Maalesef ben babasının vefat edeceğini bilemezdim .. zaten kendim çalışıp kendim ayakta duran bir insan oldum her zaman . Kaldıysa da onun hakkı zaten resmî olarak boşansam bile ona kalan mirastan hak iddia edemem miras yoluyla kaldığı için. Yanlış düşünmüşsünüz
Bu olaydan sonra ( eşinizin babası vefat ettikten sonra) eşime destek amaçlı işten ayrıldım demişsiniz. Şimdi lafı evirip çevirmeyin.

O parayı tamamen bölüşmediler . Ortak iş kurdular kardeşiyle. Biri zaten küçük. Ablasına da hak verilmediği için annesi gönül koydu ona da işte ev araba bilimum şeyler alındı
Abla neden hakkını almıyor nasıl vermiyorlar kadının hakkını iyilik yapar gibi veriyor bir de.
Eşiniz düzelmez bence zihniyeti çürük

E haklı. Ne yapsın. Babasının parasını size mi yedirsin? Hak mı yesin?
Bu olaya neden para yedirmek olarak baktınız anlayamadım. Sonuçta rızayla yapılmış bir evlilik söz konusu ne o beni zorladı ne ben onu ona babası para vermezken de ben eve bakıyordum o zaman da ben mi para yediriyordum yani?
Ben sadece evimin ihtiyaçları karşılansın istiyorum sonuçta o da bu evde yaşıyor. Neden imkanımız varken kötü yaşayalım ki. Fikir almak amaçlı açtığım bir konuydu suçlanmak için değil

Boşanmayı kaç kere düşündüm, büyük kavgalar küfürler dahil edildi saygı sevgi hak getire, ama istemiyor hiçbir şekilde , yine dönüp eve geliyor. resmen evde benle yaşamak istiyor ama eve de faydası dokunsun istemiyor. Neden dediğimde sadece susuyor
Yani ben boşanmayı istedikten sonra, karşımdaki ne düşünüyor banane! Açarım davamı, biter gider.

Bence kocanızın psikolojisi bozulmuş.

Bunu dile getirdiğimde o kalan para babamın parasıydı tabiki kardeşlerime harcayacağım kimin parasını kimden sakınacağım diyip beni susturuyor
Duygu sömürüsüne bak, o paranın içinde sadece kardeşlerinin mi hakkı var kendisinin yokmu? Bakmak zorunda olduğu evi ve eşi var. Eşi çalışmıyorsa bakmak zorunda. Bir musluk dahi almaktan aciz bu adam. Cimri değil biliyormusunuz size para yedirmek istemiyor sizde bunu görmüyorsunuz.

Abla neden hakkını almıyor nasıl vermiyorlar kadının hakkını iyilik yapar gibi veriyor bir de.
Eşiniz düzelmez bence zihniyeti çürük
Adam yine de kardeşine araba falan filan alayım diyor bari. Ama konu sahibesi karşı çıkıyor. Bence konu sahibesinin zihniyeti çürük. Resmen ailenin mirasına göz dikmiş.

Duygu sömürüsüne bak, o paranın içinde sadece kardeşlerinin mi hakkı var kendisinin yokmu? Bakmak zorunda olduğu evi ve eşi var. Eşi çalışmıyorsa bakmak zorunda. Bir musluk dahi almaktan aciz bu adam. Cimri değil biliyormusunuz size para yedirmek istemiyor sizde bunu görmüyorsunuz.
İşte bana da bu tuhaf geliyor. Para yedirmek olarak bakıyor eşim olaya. Evin ihtiyaçlarını alıyorum rahat yaşıyoruz nikahlı eşim yapıcam tabi olarak değil . Para yedirmek… o ne demekse onun için

Bu olaya neden para yedirmek olarak baktınız anlayamadım. Sonuçta rızayla yapılmış bir evlilik söz konusu ne o beni zorladı ne ben onu ona babası para vermezken de ben eve bakıyordum o zaman da ben mi para yediriyordum yani?
Ben sadece evimin ihtiyaçları karşılansın istiyorum sonuçta o da bu evde yaşıyor. Neden imkanımız varken kötü yaşayalım ki. Fikir almak amaçlı açtığım bir konuydu suçlanmak için değil
O parada sadece kocanızın hakkı yok. Bunu kabul edin.

Adam yine de kardeşine araba falan filan alayım diyor bari. Ama konu sahibesi karşı çıkıyor. Bence konu sahibesinin zihniyeti çürük. Resmen ailenin mirasına göz dikmiş.
Aa ona da mı karışıyor ben gözden kaçırmışım orayı.
Karşılıklı birbirlerini bulmuşlar o zaman kavga dövüş yaşar giderler

İşte bana da bu tuhaf geliyor. Para yedirmek olarak bakıyor eşim olaya. Evin ihtiyaçlarını alıyorum rahat yaşıyoruz nikahlı eşim yapıcam tabi olarak değil . Para yedirmek… o ne demekse onun için
eee zamanında kendiside sizin paranızı yemiş.
zamanında ne kadar yedirdiyseniz o kadar yiyin istemekten çekinmeyin sonrada basın dötüne tekmeyi

O parada sadece kocanızın hakkı yok. Bunu kabul edin.

Konu sahibi digerlerinin hakkini vermesin, tek bana yedirsin demiyor ki. Herkese bakarken evine bakmamazlik yapmasin diyor, hakli da. Kadin eve para getirken esi de yemesini biliyordu. Simdi o evin giderlerini karsilasa neden problem oluyor onun icin? Bence esini kendi ailesinden saymadigi icin "babasinin parasini" ona harcamak istemiyor.

X