Eşimin yalan söyleme alışkanlığı

yalan deyince aklima geldi ben 16 yasimdayken babam beni yurt disina gondermisti dili az cok biliyordum gelissin diye dil okuluna gonderdi. ben gittim iki gun sonra babami aradim baba okul cok kotu ara kaydimi sildir biraz da para gonder ben baska okula yazilicam dedim kaydimi sildirdik ben de baska okula yazilmadim 3 ay o parayi ezdim guzelce. sonra da sanki okuldan donuyormus gibi geldim. babam sertifikayi sorunca da sonra gelecek falan dedim.

babam bu yedigim halti gecen sene ogrendi galiba. gecen seneye kadar da adam 8 sene her yerde lafi acilinca “aa evet ben de yassy’i dil okuluna gondermistim” diye anlatti

sonra ben dedim artik baba ya boyle olmustu ama tabi ben cocuktum diye. babam da once bi durdu adamin nefesi daraldi resmen, sonra neyse sonuca bakalim dilin gelisti sonuc olarak, bir daha yapmazsin zaten dedi gecti.

konudakilere kiyasla 628262 kat buyuk bir yalan benimki ama sonuc olarak istedigimiz sonuca ulastik benim dilim gelisti. konudakiler de ayni yani sonucta degisen hicbir sey yok, zarar goren kimse yok. bu kadar buyutmek bence konu sahibinin kendisine zarar ama psikolojik destek aliyormus galiba.

yani ne bileyim yalan söylememek nasıl olur ki

örneğin içerisi sıcak ama yapılacak bir şey yok

sen de ev sahibisin diyeyim, "ayy canım çok bunaldın mı" dedin yok ya, sorun değil" der geçerim

"evetttt, çok bunaldım, bir daha kessen senin evine gelmem" mi demeliyim

ha cidden çok bunaldı isem bir daha çağırırsan ya bahane uydurur ya da işte gel şurada görüşelim serin serin derim

yalan ve doğru bazen de baktığın pencereye göre değişir

ya da klasik fil metoforu yani yelpaze diyen de ip gibi diyen de duvar gibi diyen de yalan söylemiyor ki kendi baktığı yerden bütününü göremiyor

gül mesela burada kadınlar konu açıyor eşim annesine her attığımız adımı anlatıyor akşam yediğimiz yemekten tut da seks hayatımıza kadar diye hepimiz de anlatılmaz diyoruz, adamlar da soruyor yalan mı söyleyeyim diye kendini savunuyor

yani cidden her şey herkese söylenir mi anneye babaya arkadaşa adam geçiştiriyor işte

bana da söylemiyor bana da yalan söylüyor diyorsun, ama işte tepkilerin önceden belli olan konularda söyleniyor yalanlar çünkü orta yolu bulma pek mümkün değil

biz seni pandemi sürecinde burada yazdıkların kadar tanıdık ama eşin daha iyi tanıyor

ben burada iki üç satırla o karavana o dolapları asla yaptırtmayacağını biliyorsam eşin daha neleri neleri biliyordur

evlilik bir denge sanatıdır, sandalda denge biraz bozulduğunda, ya ağır olan tarafı hafifletmek yahut diğer tarafı ağırlaştırmak gerekir

eşin denge bulunamadığı için bilgi vermemeyi tercih ediyor, verdiğin örneklerde yalan söylemiyor aslında, sorunca geçiştiriyor yahut saklıyor

sana deseydi ki karavanın tekeri eskidi, para biriktirip teker alalım sonra da sana teker dediği paraya dolap yaptırsaydı belki yalan farklı boyut kazanırdı ama adam sadece sana bilgi vermeden bir imalat yaptırmış

hem de 16 yaşında, çok büyük bir yalan bana göre

hele de seninki gibi bilgili görgülü babaya

yani sertifikayı şunu bunu bilen önemseyecek birisi

korktum şimdi, bizimkiler ne yalanlar söyleyecek :))))

İşte sizin gibi olmayı çok isterdim. Portmantodaki çekmeceden bir şey alacaktım açtım, baktım para olduğu gibi orada duruyor, o zaman anladım para almayı unuttuğunu. Belki unuttuğunun farkında değildir diye de arayıp söyledim. Aldım deyince de herhalde çantasında ya da başka yerde para vardı aldı dedim inandım. Benim paraya dokunmamak konusunda bir takıntım var evet. Pandemide alışveriş yaptımsa para üstünu poşetle aldım ama dokunmam gereken zamanlar da oldu tabi ki sonra ellerimi yıkadım yıkayamadımsa dezenfektan sıktım. Eşimin yanında dejenfektan da var kolonya da var hem dediğim gibi aslında o benden daha pimpirikli biriydi hijyen konusunda. Tabi koskoca adam, ister eve döner alır, ister arkadaşından ister, ister bankaya girer çeker, isterse de tüm gün parasız dolaşır kendi bilir ama yalan söyleyip suçu da bana atması ağrıma gidiyor.

Ben de sizi çok pimpirikli ve telaşlı hatırlıyorum doğrusu
Tabi ki sizi tanıyorum diyemem ama buraya yazdıklarınızdan çıkarımım bu olmuştu daha önce
Telaşlanmayacaktım, ya dön eve al diyecektim ya da yanındaki arkadaştan bir 20lira iste sonra veririz, diyecektim.
Mesela eşiniz para almadıysa sizin gerçekten bunu söylemenize gerek var mı?
İnsan bu müdahaleyi çocuğuna yapar gibi geliyor bana
O da yaşı küçükse çocuğun
Yetişkin her insan başının çaresine bakabilir bU durumda

Sanırım biraz kontrol etmeyi seviyorsunuz hayatı
Ama yetişkin insanlar bu kontrol işine uzun vadede dayanamaz bence
Eşiniz de sanırım artık memnun değil ki bazı zamanlar laf dinlemeden işini görebilmek için bazen minik yalanlar söylüyor size

Mesele pandemi, mikrop, dezenfektan değil. Bunu aşsanız mı artık. Ben az önce damacana yıkadım. Ben de paraya dokununca elimi yıkıyorum ya da dezenfekte ediyorum. Bunlar mesele değil.

Mesele sizin insanları istediğiniz kalıba sokmaya çalışmanız ve eşinize 6 yaşında çocuk muamelesi yapmanız.

hem de 16 yaşında, çok büyük bir yalan bana göre

hele de seninki gibi bilgili görgülü babaya

yani sertifikayı şunu bunu bilen önemseyecek birisi

korktum şimdi, bizimkiler ne yalanlar söyleyecek :))))
korkma simdi yakalarsin bi sekilde o zaman instagram yoktu, whatsapp yoktu, olsa bile babam kullanmazdi. dusun yani 3 ay orada kaldim adam bana ee okuldan arkadaslarinla fotografin yok mu demedi. bir de yas faktoru var tabi o zaman 65 yasindaydi buyuk ihtimal benimle turkiyede basa cikamadigi icin postalamisti

ama bu olaydan sunu ogrendim mesela biraz gec olsa da, yani benim babama yalan soylememe gerek yokmus. ben ona dil okuluna gitmek istemiyorum bos gezicem desem de okeylermis cunku adamin amaci benim dilimin gelismesiymis. ama babam bunu duyunca kiyameti koparsa bana bagirsa cagirsa falan yalan soylemeye devam ederdim buyuk ihtimalle.

Benim eşim de gençken farklı şehirde üniversite kazanmış gitmiş ama üniversiteye gitmemiş, bölümü sevmemiş dönmek de istememiş ailesi okuyor diye biliyorken bu gitmiş sokaklarda aylak aylak gezmiş sonra para bitince de bir kafeye girmiş çalışmış falan, yurttan çıkmış onun bunun evinde kalmış, bir ara sokakta kalmış, gece sokakta yatmış, polis almış bunu karakola götürmüş "oğlum sen niye sokakta yatıyorsun" diye. Sokakta yatığı bir akşam üşütmüş zatüre geçirmiş, ciğerlerinde hasar kalmış, ailesinin ise bugüne kadar bunların hiçbirinden haberi yok. Sonra babası bir şekilde öğrenmiş üniversiteye gitmediğini (ama bir sene sonra) gelmiş yanına bakmış bu kafede fal bakıyor. oğlum dön evine demiş.

Adamın cebindeki parayı bile kontrol etmişsiniz. Para aldı mı almadı mı almamış aramışsınız hemen. Almadım deseydi eve dön al diyecektim diyorsunuz. Çocuk gibi adamı kontrol etmezseniz bu ufak yalanları söylemek zorunda kalmaz. Bende olsam aldım der kapatırdım mevzuyu sizinle cebelleşmektense.

peki esinize babasi kizmamis, bagirip cagirmamis, esiniz bu hareketlerini tekrarlamis mi? yoksa “ya zaten babam bir sey demeyecekmis adami kandirmayayim” diye normale mi donmus?

yani sizdeki olay su, adam yorulmak/yipranmak istemedigi icin “hee aynen yaptim” diyip gecistiriyor sizi. ama mesela evden parasiz ciktiginda alacagi bir tepki olmasa, en fazla dalga gececeginizi bilse “unutmusum ya” diyebilir. bir iki kez boyle tepki vereceginiz konularda vermemeyi deneyin, bence esiniz de “yok ya gul zaten kizmaz” der yalani keser bir sure sonra.

sana deseydi ki karavanın tekeri eskidi, para biriktirip teker alalım sonra da sana teker dediği paraya dolap yaptırsaydı belki yalan farklı boyut kazanırdı ama adam sadece sana bilgi vermeden bir imalat yaptırmış
söylediklerine katılıyorum. Alıntıladığım kısımla ilgili konuda benim için farketmez ki zaten pis su deposunu değiştirmek için karavanı sanayiye götürdü sonra pis su deposunu değiştirmeyip eski dolapları söktürüp yeni dolap yaptırmış.

Pis su deposunun henüz değiştirilmesine gerek olmadığını söylemiştir usta, o da onun için ayırdığı parayı başka bir şeyi düzeltmeye harcamıştır. Bunun için sizden ayrıca izin alması gerekmemeli.

Geçen hafta arabamı bakıma verdim. Akünün değişmesi gerektiğini düşünüyordum daha çok onun için gittim. Usta aküde sorun yok iyi durumda ama termostat su kaçırıyor dedi, termostatı değiştirdik. Bunu eşime söyleme gereği duymadım çünkü karar verebilecek yaştayım. Bu yalan söylemek değil ki.

Düşünceli, kontrolcü olmayı da geçmişsiniz siz. Çözümü basit olan şeylere çözüm düşünmek gerçekten çok ilginç. Para almadı ise almasın, kartı vardır, arkadaşından alır, qr kodla çeker, kartla öder, bankaya girer kimliği ile çeker. Seçenekten bol ne var?
Bunu neden siz düşünüyorsunuz mesela? Bana ne yani kocamın cebindeki harçlıktan.
Her şeyi bu kadar irdelediğiniz için başından savma amaçlı he deyip geçme yolunu seçiyor eşiniz.

Sorun adamın yalanların çok sizin kontrol takıntınız. Söylemekle olmaz biliyorum da ama keşke kendinizi bir salabilseniz, ya vallahi bakın üç günlük dünya, yapmayın kendinize bunu, o rahatlığı yaşadığınızda öyle br ohh diyecesinzki

Koskoca adamı arayıp senin cebinde paran var mı diye sorulduğunu ilk defa duyuyorum. Onun korkusuna arkadaşlarına cüzdan evde kalmış deyip para isteyemediğini de.

Yalanı kimse sevmez sevmez de ben de sizin gibi biriyle evli olsam ben de söylerim. Bu despot baskıcı tavrınızı törpüleyin.

Başlık ve ilk paragrafı anlatmak istediği ile son paragrafın anlattığı biraz fark şeyler olmuş gibime geldi, yalan deyince hiç böyle şeyler beklemiyordum
Sevgili konu sahibi kısa ve öz şekilde düşüncelerimi belirteceğim umarım yanlış anlamazsınız. Verdiğiniz örnekler kusura bakmayın pek mantıklı örnekler değil. Siz böyle deyince bende ister istemez "bu adam nasıl bir ortamda yaşıyor ki nasıl bu kadar kısıtlanıyor" düşüncesi uyandırdı. Belli ki çok kontrolcü birisiniz. Lütfen bu konuda kendinizi geliştirip gerekirse törpüleyiniz. Eşinize böyle iseniz ilerde çocuklarınıza nasıl olursunuz diye düşündüğümde inanın pek iç açıcı olmuyor.
Güzel günleriniz olsun

Yok işte. Bunu denedim zaten herşeyde canın sağolsun derim yani o da der bana "Sen ne kadar hoşgörülüsün anlayışlısın" diye. Babası içinden kızmıştır belki ama kötü tepki vermemiş, sadece "annen çok ağladı, oğlum dön evine. Akşam otobüse iki bilet aldım, ben döneceğim sen de geliyorsan gel" demiş. Eşim annesi ağladı diye gitmiş. Ama ikisi de kötü tepki vermemişler eşime "istersen yeniden üniversite sınavına gir, istiyorsan çalış" demişler. Ne var ki nasılsa kızmıyorlar bana diye yalanı bırakmamış eşim. Bazen bir şey oluyor eşim "babama söylemiyelim" diyor ben de ne var bunda söylenmeyecek diyorum şaşırıyorum. Örneğin bir gün şehir dışından eve gidiyorduk. Babası aradı "vardınız mı eve?" diye sordu ben de şehire vardık da henüz eve girmedik arabaya park yeri arıyoruz" dedim. Eşim kızdı park yeri aradığımızı söylememeliymişiz "evdeyiz" diye yalan söylemeliymişiz. Neden ne var bunda? diyorum. Babası park yeri bulamadık diye üzülürmüş. Büyük şehirde öyle pat diye park yeri bulamamak çok normal bir şey, ne var ki bunda. Bana da evde olmadığımız halde "evdeyiz" diye yalan söylemek ters ya da gereksiz geliyor.

anladım yok durum öyle değil.
yani pis su deposunun da değişmesine gerek yoktu zaten. eşim takıntı yaptı yavaş boşalıyor, tam boşalmıyor diye. Usta da "olur abi getir değiştiririz" dedi. Dolapların değişmesi konusunu da daha önce konuştuk. Bir kaç santim yer kazanmak için değiştirilmesine gerek yok dedim. Dolaplar gayet de kullanışlı yani ben istediğimi sığdırıyorum. Dolap genişlerse bu sefer yer daralır başımızı çarparız falan. Bu konuda konuştuk ve anlaşmıştık.

Son düzenleme:
anladim yani aslinda tepki almayacagini bilse bile yalan soyluyor. fazla dusuncelilik mi desem ne desem bilemedim esinizin durumuna. siz destek alirken o da almayi dusunmez mi? bence cok kolayca cozulecek bir durum profesyonel yardimla. bosuna birbirinizi yipratmamis olursunuz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…