eşimle annemin arasında kaldım nolur yardımcı olun

limonsepeti85

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Haziran 2014
225
77
kızlar merhaba,

benim bir derdim var ki ne büyük dert. bir yılı geçkin bir süredir evliyim. Ailemle aramızda araçla 45 dk var ancak farklı şehirlerdeyiz. problemim şu ki annemle eşim bir türlü anlaşamıyorlar. evlilik sürecimizde hiç bu tarz sıkıntılar olmamıştı gayet uyumluydular, ancak şimdi resmen birbirlerine cephe açmış durumdalar, daha doğrusu annem...

eşim kendisine ve hayatına dolayısıyla hayatımıza müdahaleden hoşlanmayan biri. hatta takıntı boyutunda, öyle ki kendi öz annesi bile hayatına müdahale etmeye kalksa kızar söylenir. annem de aksine oldukça dominant, hayatımızın merkezinde olmaya çalışıyor, evimize müdahale etmeye çalışıyor. hala beni küçük kızı gibi görüyor, evlendiğimi bir türlü kabullenemiyor (bu arada 27 yaşındayım) başına benim yüzümden bişey gelse (mesela geçen gün elini tencereye değdirdi, benim yüzümdn yakmış) insanların içinde bazen şaka yollu bazen ciddi seni şöyle yapıcam böyle yapıcam şeklinde konuşuyor, küçük çocuk azarlar gibi. eşim de bari benim yanımda yapmasın diye kızıyor. eşim bana bişey söylese direkt savunmaya geçiyor beni, ki ortada kötü birşey yok. olsa ben kendimi savunurum zaten.

eşim onların mutluluğu için inanın elinden gelenin fazlasını yapıyor. anneler gününden iki gün önce aldık akşam yemeğine götürdük, hediyesini ayrı aldırttı, çiçeğini ayrı yolladı. gelin kalın diye yalvarır, kendisini naza çeker gelmez. bir hafta görüşmezsek ertesi hafta muhakkak yatılı gideriz. kayınvalidemlerle aramızda 15-16 saatlik bir mesafe var dolayısıyla bayramlarda eşim ailesinin yanına gitmek istiyor ki en doğal hakkı. bayramda ben ailemin yanında olamayacağım diye üzülmesinler diye bir hafta öncesi haftasonu anneme geliriz kalmaya ki bayramın son günü de muhakkak annemlerde oluruz, dönüşümüzü ona göre ayarlarız. asla saygıda kusur etmez. kalmaya gittiğimizde benim uykum gelir yatarım o uyumaz onlarla sohbet eder gönülleri olsun diye. ha annem de bizi nasıl ağırlayacağını şaşırır çeşit çeşit yemekler yapar eşimin sevdiği şeyleri yapar. ama bu karışma huyundan da vazgeçmiyor.

en son akrabalarımızı iftara almak istedik, annem de ısrarla ben istemiyorum gelmeyelim diyor. defalarca söyledim karışma biz istiyoruz diye, insanlar diyor biz geleceğiz ama annen bizi getirtmiyor. geçen cumartesi yine birlikteydik, bu konu açıldı annem demez mi ben bir gün önceden halanı alıp gelirim kalırız, gerisi ertesi gün gelsin. kızlar bunu benim teklif etmem gerekmez mi? yada etmedim diyelim annemin yalnızken benim böyle bir düşüncem var uygunsanız gelelim diye sorması gerekmez mi? normal zaman olsa bir derece diycem ama ramazan günü zaten dengemiz şaşmış, çalışan insanım. ben yine de bişey demedim. akşamına dior yine biz gelmeyelim canım istemiyor. eşim de en sonunda dayanamadı biz sizi davet ediyoruz, davete icabet gerekir size fikrinizi sormuyorz dedi. vay efendim niye demiş, saygısızmış, huysuzmuş. savunmuyorum doğru değildi belki söylediği ama bu mesele o kadar uzadı ki, ağzından çıktı ne yapayım.

sabahtan beri en az üç kez kouştuk annemle telefonda baya da atıştık. kızlar resmen boşanıp gelsem sevinecek o noktada. ben ne yapmalıyım bana nolur bi fikir verin.:KK25:

bende aynı dertten muzdaribim önceki konumu oku hemen hemen aynı ki ben 36 yaşındayım.. hala evime müdahale eder.

Ben de bu durumdan şikayetçiyim maalesef. Büyük kavgalarımızın sebebi annemdir. Bizim adımıza plan yapar misafir davet eder evimize. Eşim de aynı seninki gibi. Kendi annesine bile tahammülü yok.
Beni hergün 48 kere arar. Artık açmıyorum telefonları. Haftada bir kobuşuyoruz. Uygun bir dille de anlattım rahatsızlığımızı . Şimdilerde pek karışmıyor.
O ne derse desin kendi bildiğinizi okuyun karı koca.

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

Ben de bu durumdan şikayetçiyim maalesef. Büyük kavgalarımızın sebebi annemdir. Bizim adımıza plan yapar misafir davet eder evimize. Eşim de aynı seninki gibi. Kendi annesine bile tahammülü yok.
Beni hergün 48 kere arar. Artık açmıyorum telefonları. Haftada bir kobuşuyoruz. Uygun bir dille de anlattım rahatsızlığımızı . Şimdilerde pek karışmıyor.
O ne derse desin kendi bildiğinizi okuyun karı koca.

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

aylardır uyarıyorum, bak müdahale etme karışma. birgün bir laf eder zoruna gider. telefonu açmazsam kıyameti koparıyo merak ettim diye. cumartesi öğlen gitsek pazara kadar kalsak niye sabahtan gelmedin diye suç oluyo. delirmek üzereyim artık.

herkesin bir yerden imtihanı var işte. eşin iyiymiş maşallah, annenle biraz mesafe koyarsan çözülür gibi. en azından annesine kablosuz kordonla bağlı bir kocan yok :KK34:

kızlar merhaba,

benim bir derdim var ki ne büyük dert. bir yılı geçkin bir süredir evliyim. Ailemle aramızda araçla 45 dk var ancak farklı şehirlerdeyiz. problemim şu ki annemle eşim bir türlü anlaşamıyorlar. evlilik sürecimizde hiç bu tarz sıkıntılar olmamıştı gayet uyumluydular, ancak şimdi resmen birbirlerine cephe açmış durumdalar, daha doğrusu annem...

eşim kendisine ve hayatına dolayısıyla hayatımıza müdahaleden hoşlanmayan biri. hatta takıntı boyutunda, öyle ki kendi öz annesi bile hayatına müdahale etmeye kalksa kızar söylenir. annem de aksine oldukça dominant, hayatımızın merkezinde olmaya çalışıyor, evimize müdahale etmeye çalışıyor. hala beni küçük kızı gibi görüyor, evlendiğimi bir türlü kabullenemiyor (bu arada 27 yaşındayım) başına benim yüzümden bişey gelse (mesela geçen gün elini tencereye değdirdi, benim yüzümdn yakmış) insanların içinde bazen şaka yollu bazen ciddi seni şöyle yapıcam böyle yapıcam şeklinde konuşuyor, küçük çocuk azarlar gibi. eşim de bari benim yanımda yapmasın diye kızıyor. eşim bana bişey söylese direkt savunmaya geçiyor beni, ki ortada kötü birşey yok. olsa ben kendimi savunurum zaten.

eşim onların mutluluğu için inanın elinden gelenin fazlasını yapıyor. anneler gününden iki gün önce aldık akşam yemeğine götürdük, hediyesini ayrı aldırttı, çiçeğini ayrı yolladı. gelin kalın diye yalvarır, kendisini naza çeker gelmez. bir hafta görüşmezsek ertesi hafta muhakkak yatılı gideriz. kayınvalidemlerle aramızda 15-16 saatlik bir mesafe var dolayısıyla bayramlarda eşim ailesinin yanına gitmek istiyor ki en doğal hakkı. bayramda ben ailemin yanında olamayacağım diye üzülmesinler diye bir hafta öncesi haftasonu anneme geliriz kalmaya ki bayramın son günü de muhakkak annemlerde oluruz, dönüşümüzü ona göre ayarlarız. asla saygıda kusur etmez. kalmaya gittiğimizde benim uykum gelir yatarım o uyumaz onlarla sohbet eder gönülleri olsun diye. ha annem de bizi nasıl ağırlayacağını şaşırır çeşit çeşit yemekler yapar eşimin sevdiği şeyleri yapar. ama bu karışma huyundan da vazgeçmiyor.

en son akrabalarımızı iftara almak istedik, annem de ısrarla ben istemiyorum gelmeyelim diyor. defalarca söyledim karışma biz istiyoruz diye, insanlar diyor biz geleceğiz ama annen bizi getirtmiyor. geçen cumartesi yine birlikteydik, bu konu açıldı annem demez mi ben bir gün önceden halanı alıp gelirim kalırız, gerisi ertesi gün gelsin. kızlar bunu benim teklif etmem gerekmez mi? yada etmedim diyelim annemin yalnızken benim böyle bir düşüncem var uygunsanız gelelim diye sorması gerekmez mi? normal zaman olsa bir derece diycem ama ramazan günü zaten dengemiz şaşmış, çalışan insanım. ben yine de bişey demedim. akşamına dior yine biz gelmeyelim canım istemiyor. eşim de en sonunda dayanamadı biz sizi davet ediyoruz, davete icabet gerekir size fikrinizi sormuyorz dedi. vay efendim niye demiş, saygısızmış, huysuzmuş. savunmuyorum doğru değildi belki söylediği ama bu mesele o kadar uzadı ki, ağzından çıktı ne yapayım.

sabahtan beri en az üç kez kouştuk annemle telefonda baya da atıştık. kızlar resmen boşanıp gelsem sevinecek o noktada. ben ne yapmalıyım bana nolur bi fikir verin.:KK25:

terbiyesi olan eşin değil annen kusura bakma ...Eşin verdiği cevapla kalitesini açığa çıkarmış tabiki doğru söylüyor sen annenin fikrini almıyorsun iftar daveti veriyorsun kimseyi engellemeye hakkı yok...davete icabet edilir etmiyosa kimsenin yoluna da taş koymayacak.:KK19:

kızlar merhaba,

Anneni pohpohlamaktan vazgeç.Geri çekil araya mesafe koy.

kızlar merhaba,

emin ol beterin beteri var
senin yapman gereken
ciddi manada annenle eşini çok az muhatap etmen
saygılarını kaybetmesinler birbirlerine karşı
çünki bu ufak atışmalar bir süre sonra
saygıyı da zedeliyor
kıyamet de bundan kopuyor ya zaten
eşin haklı
ama
ne eşine sen haklısın deyip gaz ver
nede annene sen haksızsın diyerek hırs ver
ağzımın tadını kaçırmayın benim
beni de ortada bırakmayın
anlaşamıyorsanız daha mesafeli olun
sakın ama sakın biriniz diğerinizi bana eleştirmesin
haklı da haksızda olsa
onun kalbini kırarım diyerek
tepkisizde kalmayın
:KK34::KK34::KK34::KK34:

tansiyon hastası, biraz üzülsün yataklara düşüyor, kıyamıyorum ama böyle devam ederse sanırım boşanacağız. hangi erkek çeker bunu :KK50:

emin ol beterin beteri var
senin yapman gereken
ciddi manada annenle eşini çok az muhatap etmen
saygılarını kaybetmesinler birbirlerine karşı
çünki bu ufak atışmalar bir süre sonra
saygıyı da zedeliyor
kıyamet de bundan kopuyor ya zaten
eşin haklı
ama
ne eşine sen haklısın deyip gaz ver
nede annene sen haksızsın diyerek hırs ver
ağzımın tadını kaçırmayın benim
beni de ortada bırakmayın
anlaşamıyorsanız daha mesafeli olun
sakın ama sakın biriniz diğerinizi bana eleştirmesin
haklı da haksızda olsa
onun kalbini kırarım diyerek
tepkisizde kalmayın
:KK34::KK34::KK34::KK34:

demiyorum zaten, ama bu sefer de o deliriyo sen anneni koruyosun diye:KK43:

Eşinin mantığı ve söylediği doğru ama ne şekilde söyledi bilemem tabii.Yani azarlar gibi söylediyse haksız duruma düşmüş olabilir.
Annenin artık bazı şeyleri anlaması lazım.Bu açıdan,eşinin tavır göstermesi anlaşılır bir durum.
Belki sen de annenle konuşurken,"yanlış birşey söylemedi,keşke uzatmayıp gelseydin" diyebilirdin.
Bir de annenin eşini eleştirmesine izin verme bence.O da öyle düşünüyor,onun görüşü öyle,kötü birşey söylemedi,haksız da sayılmaz diyerek konunun uzamasına engel olabilirsin.

Eşinde anormallik göremedim.
Annenin bu kadar karışması hoş değil.
Bence eşin bu durumda kibar bile sayılır.
Hemen de saygısız, terbiyesiz oluruz:KK14:

Annenizle mesafenizi koruyun, o kadar sık gidip her gidişte kalmanın gereği yok bence. Sizin ayrı bir eviniz ayrı bir aileniz olduğunu anlaması gerekiyor. Kararlarınızı kendinizin vereceğine ve müdahale kanul etmeyeceğinize alıştırın artık.

Eşinizin söyledikleri çok doğru. Yanlış bir şey görmedim ben. Sizin dengeyi sağlamanız lazım. Yoksa evliliğiniz sarsılacak gibi duruyor.

Anlattığınız huyların hepsi benim eşimin annesinde var.
Özellikle haksızken bile kendi evlatlarını canı pahasına koruma iç güdüsü.. Anne ne de olsa.. Şu savunma kısmına geçmeseler, elbette içten evlatlarını kayırabilirler. O an savunduklarında, konuşulan olay bir boy daha büyüyor aslında. Ve kalkıp gittiklerinde bir tanecik evlatları ister istemez o bedeli ödüyorlar. neden bunu bilmiyor anneler, bilemiyorum.. karıştıkları evliliklerde bozdukları "Evlatlarının huzuru"ndan başkası değil, çünkü arada kalan onlar. Bize göreyse, annesi işte... Geçip gidiyor sonra..

Tenzih ederek söylemek isterim ki, "Olgunlaşmamış" anne vakalarında ne yazık ki olgunlaşan evladlar oluyor. Size faydası büyük inşallah. Siz eşinizin rahatsız olabileceği hiçbir şeyi ona yansıtmadıktan sonra, annenizle ilgili şikayet etmesi çok yersiz olacaktır zaten. Herhangi bir haklılık ya da haksızlık durumunu da annenizin bulunduğu ortamlarda açmazsanız, gereksiz bir kin durumundan kaçınmış olursunuz. Ne kadar olsa, anneniz "El" nihayetinde eşiniz için.

Ben yerinizde olsam arada kalmamak adına bazı rahatsızlıklarımı anneme söylerdim. Fıtrat, değişecek değil.. Ama evladı için dikkat etmeye çalışır. Damadı bu kadar gönlünü yapıyorken, ona da düşen bu zaten. Yine de önünü alamazsam, eşimle daha az görüştürürüm. Ben evlad vazifemi yaparım ama eşimle görüşmesine engel olurum hatta. Hepimiz bazı şeyleri küçük de olsa bedellerle öğrendik. Kendi iyiliğiniz için gerek konuşarak, gerek küçük bedellerle annenizin bu tarz durumlarının önünü almalısınız. Bir yerden sonra bazı küçük birikimler size yansıyabilir çünkü eşiniz tarafından. Böyle bir riske değmemeli.

Allah kolaylık versin,
İnşallah yakın zamanda bir çözüm yolu bulabilirsiniz,

herkese yardımları için teşekkür ederim. tabi her anne evladına bağlıdır evlat da annesine ancak bizimkisi sanırım hastalık boyutundaymış, ben bunu evlendikten sonra anladım. annem benden ayrılmamak adına beni başka şehre üniversite okumaya bile göndermedi. şu an yaşadığım şehirde okudum ve hergün git gel yaptım okula ki o kadar yakınız ama annem bir yıldır gurbete gittin diye ağlıyor. onun adına gerçekten çok üzgünüm çevresindeki olumlu hiçbir şeyi görmüyor sürekli vızıklanma modunda, bu yaptığı tamamen şükürsüzlük ve Allahın zoruna gidecek başımıza olumsuz şeyler gelecek diye çok korkuyorum gerçekten.

hepinizin dediği gibi sanırım biraz aralarına mesafe koymak en iyisi olacak, zor olacak ama deniycem. dün çok hastalandım bu olayın üstüne benim zavallım canım kocam da anladı kapıştığımızı hemen, ara anneni o da hastalanmıştır haftasonu biz gidelim onlar gelmiyorsa diyor. Bu adam bunları haketmiyor ya, içim parçalandı:KK25::KK43::KK43:

X