Eşimle ilgili

Her şeyi ben yaptım düşüncesi ilişkiye ve size zarar verir. Evlilik uzun bir yolculuk bazen sen bazen o maddi yükümlülüklere katlanırsınız.
Hayatın bize ne getireceği hiç belli olmaz, Allah korusun belki bir rahatsızlık geçireceksiniz ve eşiniz bir ömür size bakacak, böyle merhametli biriyse maddi konularda ben yaptım ben mi yapacağım şeklinde düşünmeyin.
Boşan diyenleri de anlamıyorum, maddi zorluk gelince hemen evi terk mi edecekler ? Borç vermek konusunun da içeriğini bilmiyoruz belki borç verdiği kişiler zamanında ona maddi olarak destekte bulunmuş kişilerdir, belki hakikaten zor durumda olan kişilerdir. Sonuçta bağışta bulunmuyor borç olarak veriyor. Bekleyin zaman neler getirir.
Ben liseye gidiyordum babamın bi yeğeni geldi, dayıcım çok sıkıştım tefeciden borç aldım tehdit ediyorlar gibi bir şey söyledi babam da o zamanlar 5 kredi kartı vardı ama kendisi hiç kullanmış değil, bankalar gönderiyor diye evde duran kartlardı bunlar, hepsini verdi son limitine kadar çekebilirsin dedi. Çekti ama ödemedi, Çeşme Alaçatıda yazlığımızı o zamanlar yok pahasına satmıştık borçlar ödensin diye, bir de yeni bir arabamız vardı onu satıp ucuz bir şey almıştık. Annem o zamanlar bile lafını etmemişti, kendisi anlamıştı babam , akrabaya öyle olmayan bir parayı borç vermemek gerektiğini.
Yani bilemiyorum annem o zamanlar evi terk etse, al yeğeninle yaşa deseydi daha mı iyiydi?
Zaman herkese dersini veriyor, boşuna yıpratmayın kendinizi, ha kırmadan sorumluluk alması noktasında konuşun tabii o ayrı ama her şeyi ben yaptım demek ağır.

Size danışmadan etrafa paralar dağıtan bir adamdan çocuk yapmayı biraz düşünseniz iyi olurmuş da artık yapacak birşey yok. Aile olmak bir bütündür, eşler birbirinden gizli harcamalar, borçlar yapıyorsa bence bu düşünülmesi gereken birşey. Evin muhasebesi sizde olsun, siz yönetin parayı diğer türlü daha bilemeyeceğiz paralar harcanır. Sizin eve katkıda bulunmanız normal tabiki, sanırım eşinizin gizli harcamalar yapmasından dolayı dolmuşssunuz o yüzden böyle konuşuyorsunuz.

benim kocam vefat dolayısıyla memlekete gitti aldıgı bütün maaşı harcadı bana tek kuruş bile bırakmadan ,babasının borçlarını da kapattı (tamam babasına son görevini yaptı sorun değil ) d
E tabi ben ne ev kirası ödeyebildim bu ay ne onun adına çektiğim krediyi diğer faturaları zaten saymıyorum annemlerdeyiz diye mutfak masrafımız zaten yok

ona buna borç vermek konusunda haklısınız ama ben yukarıdakine takıldım

bana tek kuruş bırakmadan gitti derken

siz zaten çalışmıyor musunuz yani bebek doğdu ama maaşınız yok mu

ben ne ev kirasını ödeyebildim ne çektiğim krediyi diyorsunuz

sizin evde ev kirası ve kredi ortak değil mi

yani 1,5 yıldır neden bunlar ayrı

yani evin kirası ve krediyi hep siz ödedi iseniz eşinizin kafasında bir maddi paylaşım oluşmuş

hiç mi konuşmadınız parasal konuları

bebek masrafı ve siz de çalışmazsanız geçinecek maaş var mı

bence para bittiğinde eşinize de dank edecek

yani bir dahaki ay da kira ödenecek eşine söyleyeceksin

Herkes diyor babasini kaybetti, üzülüyor felan diye ki elbette üzülüyordur fakat normal düsünme yetisini yitirmemistir. Adam tüm maasini harciyor ve esine bile birsey demiyor. Esinden geçinmeye çalisiyor. Bence vefat bir bahane degil, olmamali.

Konu sahibi, ilk yazdiklarin ile hemfikir degilim. Tabiki evlilikte paylasim olmali. Yani sürekli "ben aldim, ben yaptim" yaklasimi dogru degil. Bende isteyerek doguma 1 aya kalaya kadar çalistim. Bu benim istegimde, lütüf degil. Normali olan budur zaten (eger fazla sikayetin yoksa hamilelikte).

Sorun senin birseyler alman degil, sorun esinin yalan söylemesi. Ayni paylasimci ruhta olmamasi. Herkese borc vermesi,.. Simdi bile senin ile maasini bitirdigini konusmuyor, plan yapmiyor. Yani o evlilikte ciddiye alinmiyorsun. Ve bu sekilde yillarca adamin borcunu ödersin, hiç bilmezsin neye, kime karsi borcu oldugunu. Adam güvensiz biri.

Bu evliligin sonu öyle yada böyle gelir. Esinin kiyafetine para harcamasina laf eden fakat kendisi para saçan adam, esini sevmeyen bir adamdir.

Adamın teee olayın başında ne olduğu belli...

Eşiniz evli kaldığınız süre boyunca evine bakmayacak size de değer vermeyecek.
Bu asla ama asla değişmez.
Ya bu şekilde yürüteceksiniz yada ayrılacaksınız.

Elinizi eteğinizi maddi konulardan tamamen çektiğiniz zaman asıl yüzünü o zaman göreceksiniz.

ona buna borç vermek konusunda haklısınız ama ben yukarıdakine takıldım

bana tek kuruş bırakmadan gitti derken

siz zaten çalışmıyor musunuz yani bebek doğdu ama maaşınız yok mu

ben ne ev kirasını ödeyebildim ne çektiğim krediyi diyorsunuz

sizin evde ev kirası ve kredi ortak değil mi

yani 1,5 yıldır neden bunlar ayrı

yani evin kirası ve krediyi hep siz ödedi iseniz eşinizin kafasında bir maddi paylaşım oluşmuş

hiç mi konuşmadınız parasal konuları

bebek masrafı ve siz de çalışmazsanız geçinecek maaş var mı

bence para bittiğinde eşinize de dank edecek

yani bir dahaki ay da kira ödenecek eşine söyleyeceksin
Yeni doğum yaptım daha emzirme ödeneği almamıştım aldıktan sonra ev sahibine ayıp olmasın diye kira yı da ben ödedim krediyide di8 aya kadar elbette bile isteye çalıştım ki ben evimden bir saat uzaklıktaki bi maden işletmesinde çalışıyordum 8 aya kadar çalışmamın sebebi benim bildiğim borçlarımızın biteceği tarih olacaktı ama olmadı kredi ev kirasını o ödüyordu izne ayrıldığımdan beri
Bana kuruş bırakandan gitti dediğim memlekete gitti ve sana birşey lazım mı bebeğe birşey lazım mı demedi sonrasında bebeğin maması bitti artık ben arayıp para istedim arayıp istemesem düşünmeyecek yani

Babasının borcu zaten varislere kalır. Miras gibi. Mecbur ödeyecek yani. annesinin durumu yoksa o kapatmıştır.
diğer sorumsuz tavırlarını düzeltmesi gerekiyor.
Ona artık baba olduğunu hatırlat.

Bu adam dünden bugüne bu hale gelmemiştir diye düşünüyorum.
Sorumsuz olduğu belli bir adamdan alelacele çocuk sahibi olunuyor.
Çok elzemmiş gibi başka borçlar varken bir de bebek odası alınıyor sonra da kocam ödemedi ailem ödedi diye dert yanılıyor.
Tamam adam sorumsuz, bütçe yönetimünden bi haber, peki konu sahibine ne demeli?
Kırıcı olmak istemiyorum ama bile bile lades deyip sonra da böyle şikayet etmeyi anlamıyorum ben.

X