Esin ailesine para göndermesi ve anlaşmazlık

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Geliri o zaman daha yüksek olacagini söylemişti bana ancak beklediğimiz gibi olmadı.

Henuz gercekleşmeyen bir gelir ustunden plan yapmissiniz hani yuksek bile degilmiş olacagini bekliyormuş.
Gelir dediginiz şey degişir 7 senelik evliyim dibi de görmüşlüğümüz var.
Herseyin en iyisini dusunerek plan yapilmaz her zaman. Sirf o ulkeye gidebilmek icin cok dusunmediniz bence siz.

Yani evlenmeden önce ailesine yardım yapacağını kabul ettiniz bilemiyorum tabi gittiginiz ülkenin emeklilik sistemi farklı olabilir ama peki 5 yil sonra ne olacak dediğiniz gibi emeklilik sistemi yaygın değilse yine eşiniz bakacak ailesine birikim yapsanız bile yine eş ailesine gidecek yaptığınız birikim.

Şuan zaten her ikiside çalışıyormus aldıkları maaş eşinizin maaşından daha mı düşük.
Aldıkları maas esimin maaşından daha düşük ancak yaşadıkları bölge çok daha ucuz ve onlara yetiyor maaşları. Benim düşüncem mesela 5 yıl daha calissin ailesi (cunku o yasta insanlar hep calisiyor bu normal bisey) ve biz 5 sene icinde kenara bir birikim yapalım. Sonra maasinin yüzde yirmisini kenarda en azından bir güvencemiz olunca versin aylık

Tesekkur ederim cevabınız icin. Ise girince zaten ben de onun yaptigi gibi yapıp aileme gondericem belli bir miktar. En azından belki benim nasıl hissettiğimi anlar

Önceki konularınıza baktım sizin aileniz de işe yaramaz abinize yedirebilir bence aileme gönderiyorum diye kendinize ayrı bi hesap oluşturup orda tutun paranızı, kişisel birikiminiz olsun.

Adam başta demiş bile bile evlenip şimdi konuşmanın anlamı nedir? Şu an adam haklı derim. Hem adamın nişanda taktığı bilezikleri bozdurup kardeşine veren sen altınlarıda annenın aldığı ortamda bence adam şu an masum kalıyor. Sonuçta sizde rahat yaşarım sanarak evlenmişsiniz.

Önceki konularınıza baktım sizin aileniz de işe yaramaz abinize yedirebilir bence aileme gönderiyorum diye kendinize ayrı bi hesap oluşturup orda tutun paranızı, kişisel birikiminiz olsun.
Haklisiniz, zaten isim olunca kendimi birikim yaparak güvenceye alacağım

Adam başta demiş bile bile evlenip şimdi konuşmanın anlamı nedir? Şu an adam haklı derim. Hem adamın nişanda taktığı bilezikleri bozdurup kardeşine veren sen altınlarıda annenın aldığı ortamda bence adam şu an masum kalıyor.
Ailem onlara geri ödedi. Benim ailemde melek degil tabiki ancak benden artık maddi bir beklentileri olmayacagini söylediler ve anlaştık

En başta konuşup tamam demişseniz şu saatten sonra eşinizin ailesine destek olmaktan başka yapabileceğiniz birşey yok. Geliri kesinleşmeden onay vermek biraz paldır küldür atlamak gibi olmuş.

Nerdesiniz bilmiyorum ama dili çabuk öğrenip(normalden daha fazla gayret gösterip) direkt iş bulup kendi birikiminizi yapmaya başlayın bir an önce.

Baştan söylemiş aslında sen de çalışırsan kendine birikim yaparsın bunun dışında herşey iyiyse daha evin gelirine katkıda bulunmaya başlamadan müdahale etmek istemen biraz garip olabilir
Huzurunu bozma bunun için önce kendi diline ve işine odaklan

Baştan söylemiş aslında eşiniz ailesine yardım edeceğini.
Bir anda gelişen birşey değil bu.
Kararında da çok net.
Bu konu üzerinden tartışmanın bir manası yok bence, evliliğinize devam edecekseniz.
Siz çalışmaya başlarsanız o gönderilen miktarda artabilir, öyle bir durumda var.

Henüz dili tam bilmediğim calismiyorum , ama öğreniyorum
Bu durumda sizde kocanızın üzerinden geçiniyorsunuz ... eşinizin ailesinin çalışmama sebepleri iş imkanlarından dolayı olabilir mi acaba ? Ayrıca evlenmeden önce durumumlarını biliyor olmanız gerekiyor du . Yoksa ben evleneyim önce nasıl olsa onu yola getiririm , diye mi düşündünüz ?

Aldıkları maas esimin maaşından daha düşük ancak yaşadıkları bölge çok daha ucuz ve onlara yetiyor maaşları. Benim düşüncem mesela 5 yıl daha calissin ailesi (cunku o yasta insanlar hep calisiyor bu normal bisey) ve biz 5 sene icinde kenara bir birikim yapalım. Sonra maasinin yüzde yirmisini kenarda en azından bir güvencemiz olunca versin aylık

İyi de o birikim de birikim sayılmaz ki yani 5 ayda bir maaş atılırsa kenara 5 yılda zaten tatminkar bir birikim olmaz ki

Yani adamın 5 k maaşı varsa 60 k para eder, bir yıllık maaşı, bunun için ailen 5 yıl daha çalışsın diyemem

ama birikecek 600 k ise olabilir belki yani bir şey edinilebilecek ise o parayı kenara koyunca

Bu durumda sizde kocanızın üzerinden geçiniyorsunuz ... eşinizin ailesinin çalışmama sebepleri iş imkanlarından dolayı olabilir mi acaba ? Ayrıca evlenmeden önce durumumlarını biliyor olmanız gerekiyor du . Yoksa ben evleneyim önce nasıl olsa onu yola getiririm , diye mi düşündünüz ?
Esimin ailesinin isi var yani calisabiliyorlar. Ancak esim onlara para gönderince isi tamamen birakacaklar. Evlenmeden once bu durumu biliyordum ancak esim bana gelirinin su anki gelirinden en az iki kati fazla olacagini söylemişti ve ben o yüzden kabul ettim. Cunku gelirimiz fazla olsa idi bu miktar beni etkilemezdi. Yani evleneyim de yola gelsin gibi bir düşüncem yoktu. Bu arada esimin uzerinden geçindiğimi pek sanmıyorum cunku ona bir çok seyde yardimci oluyorum. Mesela evimizde cogu seyi o yorulduğu icin ben yapıyorum. Su an yabancı bir ülkede oldugum icin kolay is bulamıyorum. Tabiki is bulunca ev masraflarının üstüme dusen kisimini üstleneceğim :) Bu arada esime ekstra bir masraf cikarmiyorum bile çok elzem olmadıkça

İyi de o birikim de birikim sayılmaz ki yani 5 ayda bir maaş atılırsa kenara 5 yılda zaten tatminkar bir birikim olmaz ki

Yani adamın 5 k maaşı varsa 60 k para eder, bir yıllık maaşı, bunun için ailen 5 yıl daha çalışsın diyemem

ama birikecek 600 k ise olabilir belki yani bir şey edinilebilecek ise o parayı kenara koyunca
Cok birsey birikmese bile mesela bir sağlık sorunumuz vb olursa en azından kucuk bir güvence olur diye düşünüyorum. Bir de ailesinin yaşı hala genc ve sagliklilar , 50 yaşında insanların calisabilecegini düşünüyorum

Eski konunuza baktım da …
Nişanlınızın taktığı 3 bileziği annenizle bozdurup abinize vermişsiniz nişanlınızdan habersiz. Adam ona bile ses çıkarmadıysa , eşinizin kazandığı paranın bir kısmını ailesine vermesine de siz ses çıkarmayın….

Ayrıca adam net konuşmuş ister kabul et ister etme demiş size . Karar sizin ya kabulleneceksiniz ya da ayrılacaksınız.

Cok birsey birikmese bile mesela bir sağlık sorunumuz vb olursa en azından kucuk bir güvence olur diye düşünüyorum

Bunda haklısınız da geri kalan paradan hiç mi artmıyor

Miktarları bilemiyoruz örneğin geçim 5 k ise eş 2 k aileye verip 3 k kenara atarsa olur ama geçim 5 k iken 1 k alleye gider sıkıp ay sonu zor gelirse sorun

Bekarken vermiş mi hiç mi birikim yok ev araba bankada para vs

Kültür farklı olabilir tabii biz ülke şartları gereği birikim düşünürken onlar günü doldurmayı düşünebilir

Esimin ailesinin isi var yani calisabiliyorlar. Ancak esim onlara para gönderince isi tamamen birakacaklar. Evlenmeden once bu durumu biliyordum ancak esim bana gelirinin su anki gelirinden en az iki kati fazla olacagini söylemişti ve ben o yüzden kabul ettim. Cunku gelirimiz fazla olsa idi bu miktar beni etkilemezdi. Yani evleneyim de yola gelsin gibi bir düşüncem yoktu. Bu arada esimin uzerinden geçindiğimi pek sanmıyorum cunku ona bir çok seyde yardimci oluyorum. Mesela evimizde cogu seyi o yorulduğu icin ben yapıyorum. Su an yabancı bir ülkede oldugum icin kolay is bulamıyorum. Tabiki is bulunca ev masraflarının üstüme dusen kisimini üstleneceğim :) Bu arada esime ekstra bir masraf cikarmiyorum bile çok elzem olmadıkça
Eşinizin maaşından göndereceği miktar ile gecinebilecekler mi peki işten çıkınca?

O belirttiği miktar artadabilir yetmeme durumunda.

Ailesi böyle birseyi nasıl kabul ediyor, onlar birikim yapmamış yemiş içmiş gezmiş bunun sonucunda siz herşeyden ödün vermek zorunda kalacaksınız.
Onlar çift maaş siz tek? Hangi akla hizmetle böyle birşey düşünür eşiniz.
Peki siz yaşlanınca ne yapacakmışsınız, sizde çocuğunuzun maaşından alırsınız artık.
Böyle problemler sadece Türkiyede var sanırdım 🤦‍♀️

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X