Etrafımdaki çoğu kişi 2. Çocuk için zorladığımı söylüyor

Evet çok saçma geliyor banada takmıyorum ama ister istemez bir düşündüm zorlama mı diye, Allaha karşı mı geliyorum acaba diye içim rahatsız oldu

gözlerinizde bir sorunla doğdunuz diyelim, şaşılık mesela. ameliyat olmayacak mısınız?
sadece sağlığınızı riske atacak bir şey yapmayın. var olan evladınız önceliğiniz olsun.

Onunda hiç bir garantisi yok ama ben elimden geleni yaptım demek istiyorum. Gerisi Allhha kalmış ama 2. Çocuk olunca insanlar gereksiz bakıyor suçlu gibi hissettim kendimi
Elaleme ne ya? İstersen hic çocuk yapmazsın, istersem beş tane yaparsın. Senin ve kocanın bileceği is.
Gereksiz çocuk diye bir şey olabilir mi 😂😂 ne saçma bir bakış açısı.
Kimseyle rahmin hakkında konuşmak zorunda değilsin. Paylaşma en iyisi kimseyle. Aç kkda topik, heyecanını surecini burada paylas daha iyi

Ikinciyi istemiyorum desen yap bi tane daha kafani yerler. Milletin lafi mi biter. Sen istiyorsan, tup bebek sürecinden cekinmiyorsan tabi ki yap. Oenmli olan senin istegin çünkü. Tup bebek zorlamsk oluyor bence de evet, ama ikinci cocuk icin zorlanmaz diye bi kural mi var? Kime ne?

Bu zihniyetteki insanlara sinir oluyorum tamamiyle cahillik söyledikleri de. Allah insanların rızkını çabasına tabi tutmuştur. Allah vermiyor deyip kenaramı çekilmek doğruymuş. Siz elinizden geleni yapın hangi tedaviyi uygulamanız gerekiyorsa uygulayın, sonrasında olmuyorsa zaten yapacak bişey kalmamıştır. Bu süreçten geçerken de etrafınıza kulaklarınızı kapatın hatta hiç bişey anlatmayın.

tabi zorlayıp,çabalayacaksınız.Allah verecekse verir demek olurmu tıp bu kadar ilerlemişken. doktor yaşınızdan dolayı dememiştir geç kalmayın diye heralde, çünkü 36 yaş geç bir yaş değil

Arkadasim dis gebelik gecirdi ve onda da tüp alindi. Bir süre sonra tekrar hamile kaldi ve simdi kizi 6 aylik. Kendisi de 39 yasinda hamile kaldi. Istiyorsaniz neden olmasin. Baskalari bakmaYacak ya

Merhaba, 6 ay önce bir dış gebelik geçirdim ve ameliyatla sağ tüpüm alındı.o günden bu güne kontrollere gidiyorum ancak yumurtlama ile ilgili sorunum var. Farklı doktorlara gitsemde kararı bize bıraktılar. Dış gebelikten sonra tekrar geçirme olasılığı diğer kişilere göre fazla tüp bebekte tüpten geçiş durumu olmadığı için şansın daha yüksek dedi doktor.
Aslında yaz ayına kadar doğal yolla deneyip, olmazsa tüp bebek istiyorduk ama ben hiç soldan yumurtlamıyorum ki, sağdan yumurtlamam birşey ifade etmiyor çünkü orda tüpüm yok

Sonuç olarak eşimle konuştuk tüp bebek yaptırmaya karar verdik. Benim yaşım 36 eşimin 40 ve 11 yaşında bir çocuğumuz var. Doktor dün tüp bebek istemekte haklısınız beklemeyin isterseniz dedi yaşınız geçiyor dedi ki bu doktor tüp bebek yaptırma taraftarı değildi dün beklemeyin hiç dedi

Benim sorunum, etrafımda yalım gördüğüm bir kaç kişi ile bunu paylaştım, bana çok zorluyorsunuz Allah vermiyor işte bu kadar zorlamaya gerek yok dedi ama çocuğumuz olmuyor diye tedavi ile çocuk istemek zorlamamı oluyor? Zaten 1 tane çocuğun var diyorlar ama ben ileride pişman olmaktan korkuyorum. Çocuğum kardeş çok istiyor, eşim istiyor bende istiyorum. Yaşımızda etken bu durumda.
İkinci çocuk için tüp bebek yaptırmak istemem suç mu? Zorlama mı gerçekten
Buysa tedavi yöntemi, elimizden geleni yapmak istiyorum
Millete kalsan konuşur da konuşur. Maddi manevi hazırsanız isteyebilirsiniz. İlla çocuğunuz var diye 2.çocuğu tüp bebek yapamaz mısınız yani. Ağzı olan konuşuyor

Aynı mantıkla gidersek Allah nasip etmeyecek olsa tüp bebek diye bir yöntem bulunmazdı. Altından kalkabilecekseniz ve istiyorsanız kime ne?

Yaş ilerlediği için down sendromu olabilir dedi birisi. İnanın tüp bebek istemekle suç işliyormuşum gibi hissettim
Ay ne alakası var. Hem senin yaşın çokta geç değil. Benim çevremde 5 kişi 40 küsür yaşında doğum yaptı, maşallah hepside sağlıklı.

Maddi manevi bakabileceksen doğur.

Merhaba, 6 ay önce bir dış gebelik geçirdim ve ameliyatla sağ tüpüm alındı.o günden bu güne kontrollere gidiyorum ancak yumurtlama ile ilgili sorunum var. Farklı doktorlara gitsemde kararı bize bıraktılar. Dış gebelikten sonra tekrar geçirme olasılığı diğer kişilere göre fazla tüp bebekte tüpten geçiş durumu olmadığı için şansın daha yüksek dedi doktor.
Aslında yaz ayına kadar doğal yolla deneyip, olmazsa tüp bebek istiyorduk ama ben hiç soldan yumurtlamıyorum ki, sağdan yumurtlamam birşey ifade etmiyor çünkü orda tüpüm yok

Sonuç olarak eşimle konuştuk tüp bebek yaptırmaya karar verdik. Benim yaşım 36 eşimin 40 ve 11 yaşında bir çocuğumuz var. Doktor dün tüp bebek istemekte haklısınız beklemeyin isterseniz dedi yaşınız geçiyor dedi ki bu doktor tüp bebek yaptırma taraftarı değildi dün beklemeyin hiç dedi

Benim sorunum, etrafımda yalım gördüğüm bir kaç kişi ile bunu paylaştım, bana çok zorluyorsunuz Allah vermiyor işte bu kadar zorlamaya gerek yok dedi ama çocuğumuz olmuyor diye tedavi ile çocuk istemek zorlamamı oluyor? Zaten 1 tane çocuğun var diyorlar ama ben ileride pişman olmaktan korkuyorum. Çocuğum kardeş çok istiyor, eşim istiyor bende istiyorum. Yaşımızda etken bu durumda.
İkinci çocuk için tüp bebek yaptırmak istemem suç mu? Zorlama mı gerçekten
Buysa tedavi yöntemi, elimizden geleni yapmak istiyorum
Neden yalnızca eşinizi çocuğunuzu sizi ilgilendiren çok özel bir durumu herkes biliyor
Ya nasıl oluyor gerçekten oturmuş arkadaşlar akrabalar dıdısının dıdısını çekiştirirken kııız bizde tüp bebek yapcaz doktor olmaz dedi bizde tüp yaparız dedik mi diyorsunuz
Böyle mahrem konuları nasıl elalemle konuşuyorsunuz anlayamıyorum, ayıp olduğundan değil özel olduğundan dolayı uygun değil. En hafif sonucu şuan yaşadığınız mesela

Ay kime ne ya .
Valla bu insanlarda her şeye karışıyor.
Sen istiyorsun kocan istiyor kime ne yani.
Problemli bir evlikik yok ortada.
Tedavini ol doğur alla alla ben sinirlendim şurda.
Bu insanların ağzına patlatasim geliyor

Tabii ki her yolu deneyip ondan sonra olmadı demek daha doğru olanı.

bildiklerimi anlatayım:

her ikisinde de yumurta geliştirici ilaçlar kullanılıyor.

aşılamada spermler yıkanıp muayene olur gibi rahme enjekte ediliyor, tüp bebekte sperm ile yumurta, laboratuvarda döllendirilip embriyo rahme transfer ediliyor.

Aşılamada uyanık oluyorsun, dediğim gibi normal muayene şeklinde. Hastanede 1 saat yatıyorsun sadece. tüp bebekte gelişen yumurtalar toplanıyor, döllenmeden sonra hafif sedasyon altında transfer işlemi gerçekleştiriliyor.

size yerleştirilen embriyo kalitesi belli, kaçıncı gün embriyosu olduğu belli. Aşılamada sperm yumurtayı döllüyor, gebelik testini normal gebelik gibi 14 gün sonra yapıyorsun, tüp bebekte 1 hafta sonra sanırım.
Tüp bebek aşılamanın bir sonraki süreci sanırım. Hiç bilgim yok bu konularda. Teşekkür ederim cevabınız için, herşeyin hayırlısı

Neden yalnızca eşinizi çocuğunuzu sizi ilgilendiren çok özel bir durumu herkes biliyor
Ya nasıl oluyor gerçekten oturmuş arkadaşlar akrabalar dıdısının dıdısını çekiştirirken kııız bizde tüp bebek yapcaz doktor olmaz dedi bizde tüp yaparız dedik mi diyorsunuz
Böyle mahrem konuları nasıl elalemle konuşuyorsunuz anlayamıyorum, ayıp olduğundan değil özel olduğundan dolayı uygun değil. En hafif sonucu şuan yaşadığınız mesela
Elalem değil ki onlar en yakınlarım. Herkese söylemedim tabiki ama insan da bir fikir almak istiyor. Kafam allak bullak oldu kaç aydır

Çevredekiler ne isteseniz aksini söyler zaten. 😂

Çocuk istemezsin, mutlaka olsun denir.
Çok çocuk istersin, nasıl bakacaksın denir.
Kız olur, yanına oğlan olsun.
Oğlan olur, yanına kız olsun.
İki çocuk olur, ya yeter olur ya da üçüncü nerde denir.
Yok hemen olmayacak yok çok geç de olmayacak arada derede olacak sanki kulak memesi kıvamı hamur yoğuruyoruz.
Emzirilir, aç kaldı mama ver denir.
Mama verilir, yok öyle olur mu emzir denir.

Yani milleti zaten susturamayacaksınız, siz doktorunuzu dinleyin.
Aynen öyle
Açıkçası ben dış gebelik sürecimi biraz zor atlattım psikolojik olarak yeni toparlanıyorum çok şükür. İleride pişman olmakta var ve bu yüzden elimden geleni yapmak istiyorum. Herşey nasip

Ya bu çok saçma bir inanç. Ne gerek var diyor yani size aklınca, allah vermiyor siz zorluyorsunuz diyor. Tıp bu noktaya gelmişken, bunun da allahtan istemekten bir farkı olduğunu düşünmüyorum ben. Gelmeyecek olan bebe tüp bebek tedavisi ile de gelmiyor. Kulak asmayın bence canınız nasıl istiyorsa eşinizle birlikte karar verip kulağınızı kapatıp devam edin.
Yani
Çok normal bir süreç ancak benim etrafımda ikinci çocuk için tüp bebek yapmayı düşünmek abartı gibi düşünen insanlar var. Zaten bir tane çocuğun var neden ikinciyi düşünüyorsun, neden boşuna para vericeksin, zorlama, bu devirde tek çocuk yeter vs vs bir çok yorum var

Elalem değil ki onlar en yakınlarım. Herkese söylemedim tabiki ama insan da bir fikir almak istiyor. Kafam allak bullak oldu kaç aydır
Bir çocuk doğuracaksanız yada doğurmayacaksanız en yakınınız sadece eşiniz değil mi? Benim öyle mesela. Anama babama kardeşime dostuma ne benim çocuğumdan?
Çocuğu dünyaya getirecek eşimle benim, hayatının büyük bir bölümünü paylaşacak olan büyük çocuğum eeee milletten ne fikri alacam? Doğurup maddi-manevi büyütecek biziz, sevgi verecek biziz, ölene dek ortak bir hayat yaşayacak olan biziz, kim ne fikir verecek de aydınlanacam? Danışılacak tek kişi Kadın doğum doktoru ile tüp bebeği uygulayacak doktor.
En yakınlarınızla paylaşmanız zararınıza olmuş farkında mısınız? Siz bunun üzerine bir de bize soruyorsunuz.

Maddi durumunuz tüp bebek tedavisini ve sonrasındaki süreç için yeterli mi? İlk çocukta kısıtlama olacak mı? Bence artık çocuk için en önemli etken para.

Yani
Çok normal bir süreç ancak benim etrafımda ikinci çocuk için tüp bebek yapmayı düşünmek abartı gibi düşünen insanlar var. Zaten bir tane çocuğun var neden ikinciyi düşünüyorsun, neden boşuna para vericeksin, zorlama, bu devirde tek çocuk yeter vs vs bir çok yorum var
Sizin ve eşinizin paşa gönülleri nasıl isterse😌 Verecek sevginiz, imkanınız olduktan sonra kime ne? Ben otuz dört yaşımda ilk çocuğuma hamileyim, kulağımı kapatmak zorunda kaldıklarımı aklınız almaz ama umrumda değil☺️ doğru zaman doğru insan ancak bir araya geldi, ben de biliyordum önüme çıkan ilk adamla evlenip erkenden anne olmayı ama şimdi içime sine sine yaşamanın tadı bambaşka

X