ev-aile-kira sorunu..

Yerinizde olsam abime,babamla konuşmadin sanırım,ilana koymamı istiyor,araba alacağız biliyorsun, bilgin olsun der geçerdim.
İlana da koyardım.
Babanızın mülkü ne yapacağına o karar verecek siz arada kalmayın,sizlik birşey yok. Abiniz istiyorsa kendisi konuşsun ama bence gelmeseler daha iyi olur tüm ailenin iyiliği açısından.

6 7 binlik eve 3 bin lira odemek nerden baksan uyanıklık.
Onun düşünmesi lazım ailemin bu kiraya ihtiyacı var diye.
Anlaşılan gelin hanım doldurmuş bir güzel.
Evleri gayet uygun 1200 e ev mi kaldı ?
Karı koca çalışıp birikim yapıp ev almaya yönelik hareket edebilirler.
Hayat kimse için kolay değil şikayet ettiği şeyler herkeste var yapacak bir şey yok.
Benim ablam annemlerin alt katında oturuyor.
İnanın onda bile sorun çıkıyor keşke tasinmasalardi diyor annem çoğu zaman.
Ki burada gelinle yüzde yüz sorun yaşarsınız.

Annem arkadaslari ile bir aradayken "keske torunlarim da ayni binada olsa. Kosa kosa gelirlerdi" dediginde gelinleri ile ayni binada oturan kadinlar "basina bela mi ariyorsun. Devamli cocuklari üstüne atarlar" gibi cümleler kurdu. Yani kayinvalideler de hep dip dibe olmak istemiyor..tek cocugun nesine bakamiyor gelin hanim? Ben babama durumu önden söylerdim. Annenizle düsünüp tasinsinlar. Siz istemiyorsaniz bunu belirtebilirsiniz

söyleyin hanımlar ben ne yapmalıyım? siz olsanız ne yapardınız? abim söylemeden bu konuyu söylemeli miyim, babamın olumsuz dönmesinde görümcem nasıl lanse etti denir mi? ya da söylemediğimde söylemeden hemen evi kendi çıkarlarına kullandı derler mi?:KK43:
Evi kendi çıkarlarına kullanmak mı? O ev ailenizin değil mi? İster kiraya verirler ister boş tutarlar ister kümes yaparlar bu ne abinizi ne gelini ilgilendirmez, anne babanızın emeğinde kimse söz sahibi olamaz hele gelinler damatlar asla söz sahibi olamaz.
Anne babanız zaten baştan bir karar vermiş evi oğullarına vermek istememişler haklılar da.
Abiniz o eve bir girerse daha onu topla tüfekle bile çıkaramazsınız, kira da vermezler.

Aileniz tam rahat edeceği dönemde neden alt katındaki oğulun gelinin derdini çeksinler ki, ev temizlenecek sizi çağıracaklar, çocuk bakılacak sizi çağıracaklar alışveriş olacak sizi çağıracaklar, maddi manevi rahat edebilmek için istiyor gelin hanım.

Siz babanızın dediğini yapın ev için ilan verin, abiniz neden ilan verdiniz diye size hesap sormaya kalkarsa babamla konuşsaydın ev benim mi annemle babamın, babam ilan ver dedi verdim dersiniz.

ben de böyle düşünüyorum buradaki fikirler doğrultusunda da anne babamın fikrinin ne kadar doğru olduğunu anladım..
Evi kendi çıkarlarına kullanmak mı? O ev ailenizin değil mi? İster kiraya verirler ister boş tutarlar ister kümes yaparlar bu ne abinizi ne gelini ilgilendirmez, anne babanızın emeğinde kimse söz sahibi olamaz hele gelinler damatlar asla söz sahibi olamaz.
Anne babanız zaten baştan bir karar vermiş evi oğullarına vermek istememişler haklılar da.
Abiniz o eve bir girerse daha onu topla tüfekle bile çıkaramazsınız, kira da vermezler.

Aileniz tam rahat edeceği dönemde neden alt katındaki oğulun gelinin derdini çeksinler ki, ev temizlenecek sizi çağıracaklar, çocuk bakılacak sizi çağıracaklar alışveriş olacak sizi çağıracaklar, maddi manevi rahat edebilmek için istiyor gelin hanım.

Siz babanızın dediğini yapın ev için ilan verin, abiniz neden ilan verdiniz diye size hesap sormaya kalkarsa babamla konuşsaydın ev benim mi annemle babamın, babam ilan ver dedi verdim dersiniz

abin seni yoklamış hani o evde oturamazsın benimde hakkım var diyecek misin diye .
şim o oturursa sen hakkından feragat etmiş olcaksın bide ilerde yengen benim kocam erkek evlat ev bizim sen ilerde annen baban ölünce onların ki sana kalsın falan diyecek .bence siz arabadan devam edin

ben de böyle düşünüyorum buradaki fikirler doğrultusunda da anne babamın fikrinin ne kadar doğru olduğunu anladım..
Vicdanınız rahat olsun siz babanızın dediğini yapın, gerisine karışmayın farzedin ki abinizle yengeniz size kötü görümce kötü kardeş dedi, eve yerleşmelerinden sonra kötü olacağınıza şimdi kötü olun daha iyi zira onlar taşınınca anne babanız çok üzülecek bu şimdiden belli.

merhabalar bir konuda sizlere danışmak için bu konuyu açıyorum, aslında kafam çok dolu böyle şeylerle uğraşmaktan nefret ediyorum ama içime dert olmadı değil.
biz üç kardeşiz, iki abim var. biri evli. 3 yıl önce evlendiler bir tane de 7 aylık kızları var. evlendikleri zaman bizim evimizin alt katında kiracımız vardı (ki olmasa bile hiçbir zaman ne onlar ne de babam ve annem alt kata gelmelerini istemedi. kavga gürültü olmasın hep birbirimizi görürsek illa sorun olur diye. o zamanlar ben üniversite okuyordum, babam emekli değildi paraya da ihtiyacımız olan bir dönemdi.)
abimlerin evi 2+1 arakat 1200 liraya oturuyorlar. bunlar ön bilgi olsun.
bu haftasonu yengeme yardım etmek için abimlere gittim. abim beni duraktan almaya geldiğinde alt kata kendilerinin gelmek istediğini yengemin ev çok küçük diye her gün söylendiğini, burada kimse yok diye her gün söylendiğini, çocuğa tek bakamadığını, her yere uzak olduklarını (ki şehir merkezine 20 dk) ama en fazla 3bin tl verebileceklerinden falan bahsetti.
üç dört aydır alt katımızda kiracımız yok tadilattaydı, babamla birlikte çalışıp birikim üzerine de kirayı koyup bir araba alma fikrimiz vardı. şu an bende ehliyet alma aşamasındayım. annem babam yaşlanmaya başladı bir yere giderken arabamız olsun, rahat ederiz diye düşünüyorduk.
abime de bunu kendisinin söylemesini benim ne desem boş olduğunu ama araba fikrimiz olduğunu da belirttim.
gelelim bana dert olan konuya; ben aileme söylemedim. söylemem gerekir miydi bilmiyorum. babam titiz bir insandır, evine iyi bakılmasını ister herkes gibi. bir önceki kiracının mutfak dolaplarına, parkelere, seramiklere, kapılara verdiği zararlardan dolayı çok sinirliydi. piyasanın çok altında vermiştik o zaman, bundan da pişmandı ve değeri neyse ondan vereceğim artık diyordu. yengem biraz insanlardan çok beklentisi olan biridir, helali hoş olsun yeğenime her zaman bakarız ama bunu sanki görevimizmiş gibi söyler ve beklentisini de dile getirir. sitem eder. herkesin temizlik anlayışı farklıdır elbet ama kendi annesinin bile dikkatini çeker derecede temizlik ve düzen sorunu var diye düşünüyorum. burada linç edilmek istemem beni ilgilendirmez, kendi evidir. ama bu temizliği koyverme babamın evine zarar verecek düzeyde olabilir. haliyle tatsızlık çıkacaktır. abim de söylemedi sanırım babama hâlâ çünkü babam bana evi ilana koymamı söyledi. gizli bir şekilde koyup sonra 'sinsi görümcem gizlice evi ilana koydu' gibi bir konuya malzeme olmak istemem😄
söyleyin hanımlar ben ne yapmalıyım? siz olsanız ne yapardınız? abim söylemeden bu konuyu söylemeli miyim, babamın olumsuz dönmesinde görümcem nasıl lanse etti denir mi? ya da söylemediğimde söylemeden hemen evi kendi çıkarlarına kullandı derler mi?:KK43:
Ben karısmam diyip sıyrılmak varken. O kadar boş şeylerle uğraşmışsın ki. O onu dermi bu bunu dermi. Demek isteyen her türlü der zaten

Bence hiç karışmayın evi ilana koyun. Çok magdursa gelsin babayı kendi ikna etsin...
Hem az kira verip hem de evdeki iş gücünü sömürmek istiyor gelin hanım...

merhabalar bir konuda sizlere danışmak için bu konuyu açıyorum, aslında kafam çok dolu böyle şeylerle uğraşmaktan nefret ediyorum ama içime dert olmadı değil.
biz üç kardeşiz, iki abim var. biri evli. 3 yıl önce evlendiler bir tane de 7 aylık kızları var. evlendikleri zaman bizim evimizin alt katında kiracımız vardı (ki olmasa bile hiçbir zaman ne onlar ne de babam ve annem alt kata gelmelerini istemedi. kavga gürültü olmasın hep birbirimizi görürsek illa sorun olur diye. o zamanlar ben üniversite okuyordum, babam emekli değildi paraya da ihtiyacımız olan bir dönemdi.)
abimlerin evi 2+1 arakat 1200 liraya oturuyorlar. bunlar ön bilgi olsun.
bu haftasonu yengeme yardım etmek için abimlere gittim. abim beni duraktan almaya geldiğinde alt kata kendilerinin gelmek istediğini yengemin ev çok küçük diye her gün söylendiğini, burada kimse yok diye her gün söylendiğini, çocuğa tek bakamadığını, her yere uzak olduklarını (ki şehir merkezine 20 dk) ama en fazla 3bin tl verebileceklerinden falan bahsetti.
üç dört aydır alt katımızda kiracımız yok tadilattaydı, babamla birlikte çalışıp birikim üzerine de kirayı koyup bir araba alma fikrimiz vardı. şu an bende ehliyet alma aşamasındayım. annem babam yaşlanmaya başladı bir yere giderken arabamız olsun, rahat ederiz diye düşünüyorduk.
abime de bunu kendisinin söylemesini benim ne desem boş olduğunu ama araba fikrimiz olduğunu da belirttim.
gelelim bana dert olan konuya; ben aileme söylemedim. söylemem gerekir miydi bilmiyorum. babam titiz bir insandır, evine iyi bakılmasını ister herkes gibi. bir önceki kiracının mutfak dolaplarına, parkelere, seramiklere, kapılara verdiği zararlardan dolayı çok sinirliydi. piyasanın çok altında vermiştik o zaman, bundan da pişmandı ve değeri neyse ondan vereceğim artık diyordu. yengem biraz insanlardan çok beklentisi olan biridir, helali hoş olsun yeğenime her zaman bakarız ama bunu sanki görevimizmiş gibi söyler ve beklentisini de dile getirir. sitem eder. herkesin temizlik anlayışı farklıdır elbet ama kendi annesinin bile dikkatini çeker derecede temizlik ve düzen sorunu var diye düşünüyorum. burada linç edilmek istemem beni ilgilendirmez, kendi evidir. ama bu temizliği koyverme babamın evine zarar verecek düzeyde olabilir. haliyle tatsızlık çıkacaktır. abim de söylemedi sanırım babama hâlâ çünkü babam bana evi ilana koymamı söyledi. gizli bir şekilde koyup sonra 'sinsi görümcem gizlice evi ilana koydu' gibi bir konuya malzeme olmak istemem😄
Bence arabadan daha önemli sanki abinin alt kata yerleşmesi.Her gelin kaynanası ile oturmak istemez.Cocuk küçük yardıma ihtiyacı olabilir.2 3 sene babanda öz oğlunu idare ediversin ne olacak.

Benden size tecrübe ile sabit…
Asla asla asla söylemeyin.
Bir aileden ev desteğine güvenip ya da oturduğum ev, muhit, çocuk konuları ile ailelere yük olunmaz kendine güvenmeyen evlenmeyecek.

Hep konularda yeri gelir yazarım. Ya ben oğlumun gebeliği, doğumu ve sonrası korku filmi gibiydi. Ve ben tek bacağımı topallamayı bırakın sürüklüyordum yürürken o kadar sağlık sorunları yaşadım ki… O ağrılar, o sancılar inanılmaz derecedeydi. İnanın annem beni evine aldı çocuğumunla ben ilgilendim. Ki zaten olması gereken bu… Görümcem neden çocuğuma baksın, annem neden baksın, he içinden gelir sever alır biraz ilgilenir amenna ama mecbur yada kendisine zor geldiği için kimsenin üzerine yıkamaz.

Belirli yaşa gelmiş kendisine mal yapmış vs vs insanlara evlat olarak akbaba gibi üşüşemeyiz.

Ayrıca abiniz için bir ev ya da araba konusunu neden rafa kaldıracaksınız…

X