Ev almak için doğru zaman

Polis ve öğretmenin tayin durumları var birde 150 bin kredi çeksen onu fazla fazla ödeyeceksin. Baktığında araba da bir yatırım Hani diyorsunuz ya ev fiyatları durmadan artıyor diye e ona bakarsan geçen sene otomatik bir arabayı 60 bine rahat bulabiliyorken şuanda 120 bin den aşağı araba bulamazsın 2000 model araçları bile 50 binden satıyorlar. Biz mesela 3 ay önce araç aldık 200 bine şuanki fiyatı 240 bin oldu. Gelirinizde varmış niye korkuyorsunuz bu kadar bence sakin olmayı deneyin inan artık girş kat harici 350 ye ev bulmak zor alıyorkende insan yeni yapı istiyor onlarıda ya topraktan alacaksın yada parayı basacaksın başka oluru yok😏
Arabanın iyi bir yatırım aracı olmadığına şahit oldum yani bir kazaya bakıyor her şey. Başımıza gelmeden önce daha sakindim. Ama tayin durumu en az 7-8 seneye kadar gelecek belki de . Kesin bir şey yok. Biz kenara koyup birikim yapamıyoruz. Koysak da işte anneme televizyon kayınvalidem e klima alalım o oldu bu oldu derken gidiyor eldeki de

evler uzerine 30 40 ekliyor dogru ama kredi daha fazla ekliyor sanki. biz 0.81 den cekmistik suan 1.80 falan sanirim, dusuk kredi oraniyla uzerine biraz fiyat koymus ev almak sanki daha mantikli geliyor bana.
aylik 5000 ödeme ile 3000 lira odeme arasinda ev ekonominizde cok sey degisiyor.
yanlis mi dusunuyorum bilmiyorum.
ben bu kredi faiz oraniyla ev almak istemezdim.
eskiden krediler dusunce yapilandirma izni vs, veriyorlardi simdi oda yok bildigim kadariyla

Ben zamanında evimi almak icin arabamı sattım hiçte pisman degilim. zamanla evin borcu ağir gelmeyince dusuk modelli araba aldık. sonra yavas yavas para ekleyip modeli yukselttik hepte kar ettik cok sukur hep piyasası olan arabaları aldik ikinci elde kolay sattık. evin borcu bitince de elimizdekini satıp ustune bankadan tamamlayip sıfir ust segemnt bir araba aldık. Simdi evimde var arabamda.

Ama esimle hep benimle aynı fikirdeydi yani ortak kararımızdı.

Araba alip satmasi daha kolay bir arac oldugu icin benim onceligim hep ev oldu. zamaninda almasaydim su an oturtugum muhitte ev alamazdım iyiki de almisım diyorum.

ben de araba satıp ev alanlardanım.. lakin tayin olsanız da niye kv evde otursun anlamadım kiraya verirsiniz. evin kirası kredi ödemelerinin bi kısmını kapatır ve size ilaç gibi gelir. biz de karı koca memuruz. arabadan önce ev olması gerek kafasındayım moslow un iytiyaçlar hiyeraşisi barında 1. sırada :)) eşim ise araba alalım kafasındaydı. 32 yaşına kadar bekarken almamış niyeyse araba almak için beni beklemiş (!) ama arabanın kaskosu vergisi benzini bakımı derken aylık masrafı kafadan 1000 tl oluyor. gideceğim yerlere taksiyle gitsem daha az öderim diye düşünüyorum

evler uzerine 30 40 ekliyor dogru ama kredi daha fazla ekliyor sanki. biz 0.81 den cekmistik suan 1.80 falan sanirim, dusuk kredi oraniyla uzerine biraz fiyat koymus ev almak sanki daha mantikli geliyor bana.
aylik 5000 ödeme ile 3000 lira odeme arasinda ev ekonominizde cok sey degisiyor.
yanlis mi dusunuyorum bilmiyorum.
ben bu kredi faiz oraniyla ev almak istemezdim.
eskiden krediler dusunce yapilandirma izni vs, veriyorlardi simdi oda yok bildigim kadariyla
1.35 diye biliyorum. Yapılandırma konusunda net bir şey bilmiyorum.

Ben zamanında evimi almak icin arabamı sattım hiçte pisman degilim. zamanla evin borcu ağir gelmeyince dusuk modelli araba aldık. sonra yavas yavas para ekleyip modeli yukselttik hepte kar ettik cok sukur hep piyasası olan arabaları aldik ikinci elde kolay sattık. evin borcu bitince de elimizdekini satıp ustune bankadan tamamlayip sıfir ust segemnt bir araba aldık. Simdi evimde var arabamda.

Ama esimle hep benimle aynı fikirdeydi yani ortak kararımızdı.

Araba alip satmasi daha kolay bir arac oldugu icin benim onceligim hep ev oldu. zamaninda almasaydim su an oturtugum muhitte ev alamazdım iyiki de almisım diyorum.
Ben de ev alırsak pişman olmayacağımızı düşünüyorum. Hatta birkaç yıl sonra iyi ki diyeceğiz diye düşünüyorum.. bakalım umarım ikna ederim eşimi

ben de araba satıp ev alanlardanım.. lakin tayin olsanız da niye kv evde otursun anlamadım kiraya verirsiniz. evin kirası kredi ödemelerinin bi kısmını kapatır ve size ilaç gibi gelir. biz de karı koca memuruz. arabadan önce ev olması gerek kafasındayım moslow un iytiyaçlar hiyeraşisi barında 1. sırada :)) eşim ise araba alalım kafasındaydı. 32 yaşına kadar bekarken almamış niyeyse araba almak için beni beklemiş (!) ama arabanın kaskosu vergisi benzini bakımı derken aylık masrafı kafadan 1000 tl oluyor. gideceğim yerlere taksiyle gitsem daha az öderim diye düşünüyorum
Kayınvalideme destek oluyoruz zaten hem de oğlumuza bakıyor sağolsun. O yüzden 2+1 olsun istiyorum.

İşte uygun ev yok ve son iki yıldır arttıkça artıyor. Telaşım ondan. 2 sene önce 180 bine 2+1 varken sıfır. Şimdi 400 den aşağı sıfır 2+1 yok. Az evvel 3+1 ev sordu bir siteden 585 dediler. 500 e düşerlerse diyor düşmezler diyorum kafası hala 3+1 de.

Suan 1700e oturdugunuz ev nasil?
Bence 1700 kira 585 bine ev almaktan cok daha ekonomik.

İşte benim pasifliğim var . Ve inanır mısınız bin kez kasko yaptır dedim de yaptırmadı.

Bu devirde kaskosuz araba mi kaldi ya?

Yerinizde olsam alırdım evi ,
maaşımı bağlardım krediye
Ev hanımı olabilirdiniz sonuçta eşiniz sizin maaşınıza güvenmesin
Tayin oLursa verin kiraya gidin ne olacak
Kv evde oturtmayı düsünmeyin sonra iyilik yaptık bizden gitmiyor diye konu açarsınız burda

Bu isten konu sahibi zararli cikar.
Maasi krediye baglar. Kendi parasiz gezer evi oder. Tayin olursa eve kv gecer. Konu sahibi 10 yil daha devam eder odemeye.
Esi de istifini hic bozmadan hayatina devam eder.

kayınvalideye oluyosunuz da ya senin ailen cnm?? senin ailene de para göndermene karışmıyordur umarım
Yok benim aileme de aynı şekildeyiz. Elimizde olduğunca alıyoruz veriyoruz. Mesela anneme TV aldık ara tatilde oradayken. Geçen yaz klima almıştık. Biz de gidince kullanırız diye. Kayınvalideme de bulaşık makinesi mikrodalga almıştık en son

Suan 1700e oturdugunuz ev nasil?
Bence 1700 kira 585 bine ev almaktan cok daha ekonomik.

Bu devirde kaskosuz araba mi kaldi ya?

Bu isten konu sahibi zararli cikar.
Maasi krediye baglar. Kendi parasiz gezer evi oder. Tayin olursa eve kv gecer. Konu sahibi 10 yil daha devam eder odemeye.
Esi de istifini hic bozmadan hayatina devam eder.
Yani ben de 585 binlik ev almayalım diyorum bence eşim hiç almamak için 585 binden bakıyor. Ve kaskoyu bin kez dedim ama üzgünüm eşim yapmadı.
Açıkçası bir ev almış olmak ve ödemek beni üzmez. Ama alamadığımız sürece gelen para gidecek. Araba alsa yeni kasko yapsa yine kaza olabilir ve yine değer kaybı yaşarız. Bunlar beni daha çok endişelendiriyor.

Yani ben de 585 binlik ev almayalım diyorum bence eşim hiç almamak için 585 binden bakıyor. Ve kaskoyu bin kez dedim ama üzgünüm eşim yapmadı.
Açıkçası bir ev almış olmak ve ödemek beni üzmez. Ama alamadığımız sürece gelen para gidecek. Araba alsa yeni kasko yapsa yine kaza olabilir ve yine değer kaybı yaşarız. Bunlar beni daha çok endişelendiriyor.

Benim gozum karadir borctan cekinmem ama bu esle bu zahmete girme.

Senin istegine ragmen kasko yaptirmadiysa keske elindekini avucundakini vermeseydin. Ben vermezdim.

cocuk yoksa bence arabasiz yasanabilir.
o yuzden ben araba ihtiyac diyemiyorum.

ancak sizin icin 350 binlik evin biraz yuksek fiyat oldugunu dusunuyorum.
arabanin parasini da ekleyerek daha dusuk bir evi yatirim amacli alin ve oturun, tayininiz cikarsa da annesi oturur.
Annesi suan kira mi oduyor? Size de cuzi bir miktar oder hem de evinize iyi bakar.
siz de evin kredisinden artirabilirseniz ilerisi icin araba almayi dusunursunuz.

1700 kira da az degil neticede.

cocuk yoksa bence arabasiz yasanabilir.
o yuzden ben araba ihtiyac diyemiyorum.

ancak sizin icin 350 binlik evin biraz yuksek fiyat oldugunu dusunuyorum.
arabanin parasini da ekleyerek daha dusuk bir evi yatirim amacli alin ve oturun, tayininiz cikarsa da annesi oturur.
Annesi suan kira mi oduyor? Size de cuzi bir miktar oder hem de evinize iyi bakar.
siz de evin kredisinden artirabilirseniz ilerisi icin araba almayi dusunursunuz.

1700 kira da az degil neticede.
Çocuk var 2 buçuk yaşında kayınvalidem bakıyor. Evet annesi kira ödüyor ama kirasını ödeyecekler kadar maaşı yok zaten. Faturalarını biz ödüyoruz. Yine mutfak ıvır zıvır için de görümcem ile biz destek oluyoruz

Çocuk var 2 buçuk yaşında kayınvalidem bakıyor. Evet annesi kira ödüyor ama kirasını ödeyecekler kadar maaşı yok zaten. Faturalarını biz ödüyoruz. Yine mutfak ıvır zıvır için de görümcem ile biz destek oluyoruz

cocuk olunca arac zorunlu olabilir,
herkes birbirine yakin oturup is / okul / hastane yakinda ise belki o zaman araba gereksiz diyebiliriz.

biz de ilk arabamizi cocuk olduktan sonra almistik, oncesinde aracsiz cok sorun yasamamistik.

cocuk olunca arac zorunlu olabilir,
herkes birbirine yakin oturup is / okul / hastane yakinda ise belki o zaman araba gereksiz diyebiliriz.

biz de ilk arabamizi cocuk olduktan sonra almistik, oncesinde aracsiz cok sorun yasamamistik.
Evet kayınvalideme biraz yakın sayılır metronun dibinde, özel hastane ve sağlık ocağı çok yakın. Yani acil durumlarda ulaşım açısından sorunsuz bir yerd

Şu anda borcumuz yok yaza kadar 20 bin civarında biriktirip, arabadan da 40 bin alsak olabilir aslında. Yani bize kredi çıkıyor. Alalım dediğim ev 350 bin.

Ya nerde yaşadığınızı merak ettim. Kiralar 1700 civarı (ki muhtemelen birkaç senedir oturuyorsunuz) ama 350 bine 2+1 oturulacak ev var?

X