Ev Davetleri

Okul yıllarında biz giderdik, kızlı erkekli cümbüş şamata çok güzel günlerimiz oldu ve bazı zihniyeti bozuk insanların sandığı aksine hepsi çok efendi insanlardı. Fakat son zamanlarda artan kadın cinayetleri, taciz olayları yüzünden eskisi gibi rahat olur muydum bilemiyorum,çok çok güvenmem gerekirdi sanırım. Fakat doğruya doğru şuanda ki zamanı baz alarak kız erkek fark etmez hiçbir çocuğumun gitmesini istemezdim çünkü haberler yüzünden psikolojimiz iyice bozuldu. Siz de mutlaka temkinli olun. Dilerim hepimizin karşısına daima iyi insanlar çıkar.

Tamam ben de kardeşime haber veririm bundan sonra. Çünkü bazen içim el vermese de aile sözünden çıkmak gerekiyor. Böyle hayat geçmez
Yani kötü yönlendirmek istemem ama aile var aile var. Mesela ben babamın sözünden çıkmamaya gayret ederim, bana bir şey dediyse ve dediği şey bana çok ters gelmediyse mutlaka yaparim. Çünkü babam kendi korkularini benim üzerimde yaşatmaya çalışmaz,beni kafese sokmak istemez , yonlendirmekten çekinir..nasıl kendisi küçük yaşta aileden kopup bağımsız yasadiysa bize de saygı gösterir. Eskiden deplasmanda maç izlemek için şehir şehir gezdiğini - bu arzuyu bilir bize engel olmaz. Kendimizi gerçekleştirip mutlu olmamızı ister. O yüzden bilirim ki söylediği şey benim yararimadir , çünkü zaten beni uyarmadan önce içinden bunu düşünüp söylemesi gerektiğine karar vermiştir. Daha önce ona açık açık 'sana yalan söylemek istemiyorum ama ne istersin, her şeyi söyleyeyim mi yoksa bazı şeyleri kamufle mi edeyim?' diye sormuştum (öğrenciyken seyehatlerimi kastetmistim ama genel olarak da bakılabilir) o da her şeyi bilmesine gerek olmadığını ama ablama bildirmeye devam etmemi söylemişti:)
Ama annem...
Annem çok evhamlari olan, yönetmeyi seven bir insan. Bizi kafese koyup salonun ortasına koysa ondan mutlusu olmaz. Beni hala kendi uzvu görüyor. Kendi uzvu olsa ne güzel ,söz konusu kendisiyse pasaport çıkartır turlara yazılır, sırf biri davet etti diye hemen gaza gelir şehir dışına çıkar,mitinge falan gider,bir organizasyona gittiyse onikiden önce gelmez, hayatını yaşamaya çalışır. Ama söz konusu bensem endişe içinde olur, yan şehre gitmem bile onun için problem olur
Yani benim iyiligimi değil sadcee kendi rahatını (yani benim evde -guvende olup onu rahata sokmami) önemser. Bir şeye hayır dediyse sebebi kafeste ve güvende olmamı istediğindendir.
Haliyle ben onun dediklerini onemsemem,bencilce bulurum.
Sizin konuda geçen aileniz de bence benim annem gibi
Aman kızım,yapma etme, gitme, zıplama,atlama,deneme..
Ne yap?
Ot gibi yasa, sonra öl git.
Ben okurken de vardı böyle aile sözünden çıkmayan ,etkinliklere gezilere katılmayan arkadaşlarım. Hepsi oldu pişman. Boş boş, ot gibi geçti çünkü hayatlarının belki de en güzel dönemi.
Kimi insan her boş anında Türkiye'yi karış karış gezmisken, arkadaşlarıyla geceler boyu okey-batak oynarken, Erasmus ile Avrupa'yı gezip work and travel ile ABD'de garsonluk yaparken- gencliklerini binbir anı ile suslerken kimileri de 'annem kız arkadaşına bile gitme dedi' diye öyle duvarlara bakıp yaşıyorlar gençliğini.
Benim şimdiki aklım olsa öğrenciyken daha çok sınırlarımi zorlardim, parttime palyacoluk falan yapardım zaten gezebilemk için ama şimdiki aklım olsaydı yazları burgerkingde,defactoda çalışır work and trawel parasi biriktirirdim.

Yani kötü yönlendirmek istemem ama aile var aile var. Mesela ben babamın sözünden çıkmamaya gayret ederim, bana bir şey dediyse ve dediği şey bana çok ters gelmediyse mutlaka yaparim. Çünkü babam kendi korkularini benim üzerimde yaşatmaya çalışmaz,beni kafese sokmak istemez , yonlendirmekten çekinir..nasıl kendisi küçük yaşta aileden kopup bağımsız yasadiysa bize de saygı gösterir. Eskiden deplasmanda maç izlemek için şehir şehir gezdiğini - bu arzuyu bilir bize engel olmaz. Kendimizi gerçekleştirip mutlu olmamızı ister. O yüzden bilirim ki söylediği şey benim yararimadir , çünkü zaten beni uyarmadan önce içinden bunu düşünüp söylemesi gerektiğine karar vermiştir. Daha önce ona açık açık 'sana yalan söylemek istemiyorum ama ne istersin, her şeyi söyleyeyim mi yoksa bazı şeyleri kamufle mi edeyim?' diye sormuştum (öğrenciyken seyehatlerimi kastetmistim ama genel olarak da bakılabilir) o da her şeyi bilmesine gerek olmadığını ama ablama bildirmeye devam etmemi söylemişti:)
Ama annem...
Annem çok evhamlari olan, yönetmeyi seven bir insan. Bizi kafese koyup salonun ortasına koysa ondan mutlusu olmaz. Beni hala kendi uzvu görüyor. Kendi uzvu olsa ne güzel ,söz konusu kendisiyse pasaport çıkartır turlara yazılır, sırf biri davet etti diye hemen gaza gelir şehir dışına çıkar,mitinge falan gider,bir organizasyona gittiyse onikiden önce gelmez, hayatını yaşamaya çalışır. Ama söz konusu bensem endişe içinde olur, yan şehre gitmem bile onun için problem olur
Yani benim iyiligimi değil sadcee kendi rahatını (yani benim evde -guvende olup onu rahata sokmami) önemser. Bir şeye hayır dediyse sebebi kafeste ve güvende olmamı istediğindendir.
Haliyle ben onun dediklerini onemsemem,bencilce bulurum.
Sizin konuda geçen aileniz de bence benim annem gibi
Aman kızım,yapma etme, gitme, zıplama,atlama,deneme..
Ne yap?
Ot gibi yasa, sonra öl git.
Ben okurken de vardı böyle aile sözünden çıkmayan ,etkinliklere gezilere katılmayan arkadaşlarım. Hepsi oldu pişman. Boş boş, ot gibi geçti çünkü hayatlarının belki de en güzel dönemi.
Kimi insan her boş anında Türkiye'yi karış karış gezmisken, arkadaşlarıyla geceler boyu okey-batak oynarken, Erasmus ile Avrupa'yı gezip work and travel ile ABD'de garsonluk yaparken- gencliklerini binbir anı ile suslerken kimileri de 'annem kız arkadaşına bile gitme dedi' diye öyle duvarlara bakıp yaşıyorlar gençliğini.
Benim şimdiki aklım olsa öğrenciyken daha çok sınırlarımi zorlardim, parttime palyacoluk falan yapardım zaten gezebilemk için ama şimdiki aklım olsaydı yazları burgerkingde,defactoda çalışır work and trawel parasi biriktirirdim.
Aslında ailem babanız gibi beni kırmamak çoğu şeye izin vermek için o kadar çaba harcarlar ki bazen işlerine gelmese bile ortak yollar bulmaya çalışırlar. O yüzden zaten sözlerini çok kale alıyorum. Ama bazı konularda anlaşamıyoruz. Orda da tavsiyeyi aldıktan sonra kendi kararımı vermek istiyorum sadece. Bu ev olayı gibi. Yoksa çoğu şeyde anlayışlılardır.

bızım zamanımızda (86 dogumluyum), gıdılırdı eskıden baskaydı...

sımdı gıtmem .

ben liseden itibaren cinsiyet gözetmeksizin arkadaşlarımın evine gittim hep. lisede kız sayısı çok azdı bizim sınıfta mecburen çoğunluğun erkek olduğu bir gruptuk. çok eğleniyorduk valla. üniversitede de öyle, cinsiyet yoktu, arkadaş vardı bizim aramızda. barlara gidip sabahlara kadar eğlenirdik, pikniğe, gezmeyede giderdik. üniversitedeyken çok kalabalık olduğumuzda yatakta kız-erkek karışık yattığımız bile oldu, sonrasındaki tek muhabbet, horladı, örtüyü üstümden çekti falan olurdu. ben aileme hiç yalan söylemedim bu konularda, izin almadım haber verdim hep. ailemden başka şehirde okudum ama yakındı komşu şehirlerdi. çok samimi olduğum arkadaşlarımı muhakkak bende evime davet edip annemle tanıştırırdım. biraz ortamdakilere güvenmeklede alakalı bana göre.

Bende aksine eskiden çok farklı olmadığını düşünüyorum, eskiden kötü olaylar duyulmaması için üzeri kapatılırdı, şimdi kötü olaylar daha hızlı duyuluyor.
eskıden nufus bu kadar cok degıldı herkes bırbırıyle daha ıc ıceydı o yuzden daha ıyı tanırlardı

sımdı cok karısık o kadar cogaldık kı kım kıme dum duma oldu

bırde caresız bır kadına yardım ettı dıye yaralanan karakolluk olan hapıse gırenler oldu eskıden bır adam karısını dovmeye kalksa komsular toplanır mudahale ederdı sımdı adam karısını dove dove olduruyor kımse bırsey yapmıyor korkusundan...

erkek arkadasının evıne gıden bır kız -o erkegın evınde balkondan asagı atılıyor tek soylenen soz, kesın o kız yolun yolcusudur ,su testısı su yolunda kırıldı, o evde ne ısı varmıs oluyor, eskıden mahallelı baskısından o erkegın aılesı oradan tasınmak zorunda kalırdı boyle bır olay yasansaydı .

eskıden samımıyet vardı 80 ve 90 lar cok baskaydı . okuldan geldıgımızde annemız evde yoksa komsu da rahatlıkla bekleyebılırdık arkadaslık ortamı cok samımıydı ınsanlar bırbırıne canını verebılecek kadar deger verırdı

eskıler farklıydı evet o zamanlar da olaylar tabıkı olurdu fakat bu kadar cıgrından cıkmıs degıldı

eskıden bır adam oldurdun mı en azından 30 yıl yatardın sımdı 2 yılda cıkıyorsun tahrık ındırımı alıp bu yuzden nasılsa bıze bırsey olmaz dıyor kımsenın zarar vermeye korkusu yok halbukı bız eskıler kımseye zarar vermeyelım dıye yetıstırılmıstık yanı hersey degıstı

sahsen artık ben kımseye guvenemıyorum ve ınsanlardan korkuyorum

Kiz arkadaslarima gittim ama erkek arkadaslarima hic gitmedim acikcasi.esimle sevgiliyken ilk gittigimde cok korkmustum.kotu bisey yapmayacagini biliyordum ama yine de korktum.hatta yanima komik gelecek ama bicak goturmustum ne olur ne olmaz diye😀😀
Bıçak da biraz abartı olmuş sanki 😄

Kiz arkadaslarima gittim ama erkek arkadaslarima hic gitmedim acikcasi.esimle sevgiliyken ilk gittigimde cok korkmustum.kotu bisey yapmayacagini biliyordum ama yine de korktum.hatta yanima komik gelecek ama bicak goturmustum ne olur ne olmaz diye😀😀
neyse kı artık bıber gazı falan var veya elektrosok cıhazı . sımdı yanınızda bıcak tasımak da suc cunku .

Arkadaşınız sonuçta güvenmeseniz niye arkadaş olasınız? Evine gittim diye üzerime atlayacak kadar güvenmiyorsam gitmem ama iyi biri olduğunu düşünüyorsam giderim. Gittim diye beni etiketleyecek biri de zaten güvenilmezdir dolayısıyla yine gitmemiş olurum. Şu an üniversite yıllartıma dönüp baktığımda keşke daha dolu dizgin yaşasaydım dediğim çok şey var. Bazı zamanlar geri gelmiyor. Bence siz de etraftaki çok kötü olayları sürekli anımsamayın. Temkinli olun elbette ama kötü olaylar yaşanıyor diye de kendinizi sürekli baskı altında tutmayın.

Arkadaşınız sonuçta güvenmeseniz niye arkadaş olasınız? Evine gittim diye üzerime atlayacak kadar güvenmiyorsam gitmem ama iyi biri olduğunu düşünüyorsam giderim. Gittim diye beni etiketleyecek biri de zaten güvenilmezdir dolayısıyla yine gitmemiş olurum. Şu an üniversite yıllartıma dönüp baktığımda keşke daha dolu dizgin yaşasaydım dediğim çok şey var. Bazı zamanlar geri gelmiyor. Bence siz de etraftaki çok kötü olayları sürekli anımsamayın. Temkinli olun elbette ama kötü olaylar yaşanıyor diye de kendinizi sürekli baskı altında tutmayın.
Dediklerinize çok katılıyorum haklısınızz 👍👍👍 öyle düşünmeye gayret göstericeğim

X