Ev-Fikrinize ihtiyacım var

ruzgaryeli

Guru
Kayıtlı Üye
30 Temmuz 2013
250
451
Hepinize selamlar. Fikrinizi almak istiyorum. Şimdi büyük şehrin merkezinde bir mahallede giriş katta yüksek kira veriyorsunuz. Bu arada balkon yok, güneş almıyor, ısınma sıkıntı, ev eski... Ayrıca yakınında yamacında pazarda yok. Hep market. Mecburen araçla uzaktaki pazarlara ve toptan marketlere gidiyorsunuz ki bu da her zaman olamıyor. Ki burdaki marketlere mecbur kalınca fahiş fiyatlar ödeniyor. Bu arada çocuk ta yok. İşe giderkende servise binmek için 15 dakika yürüyorsunuz ve servis 40 dakikada gidiyor. Geldik soruma. Buralarda ev imkansız gibi birşey bizim için. 1 milyonlar telaffuz ediliyor. Eskilerde en az 500-600 bin ki onlarında bir sürü tadilata ihtiyacı var. Etraf ilçelere baktığınızda onlarında gözde yerleri faiz düşüp talep arttığı için gereksiz pahalı. Merkez ilçelerden biri daha söz konusu eski gecekondular yıkılmış bir sürü yeni bina dikilmiş ve dikilmeye devam eden, şuan oturduğum yere araçla 15 dakika, işe 30 dakika. Ancak şöyle bir durum söz konusu aralarda büyük kültür farkı mevcut. Bir ev söz konusu ki fiyatı inanılmaz, manzara deseniz bütün şehir ayaklarınızın altında, güneş evin içine doğuyor. Kutu gibi bir ev. Eve ölüp ölüp bayıldınız. Apartman sakinleride etrafa göre mükemmel. Ama muhit... Çok iyi değil.... Çocuk yetiştirmek için ne kadar doğru olur bilmiyorum. Hadi şimdi çocukta yok. Para kira ile çöp olmuyor birikiyor. Çocuk büyüyene kadar ortam toplamazsa taşınılabilir... Ev çok güzel çok şirin demiş miydim:KK43: Muhit herşey midir? Siz ne yapardınız? Evi alırmıydınız?

Muhit her şey değildir ama önemlidir. Bana göre muhit önemli. Ben de buyuksehirde oturuyorum kirada. Birkaç mahalle hariç başka yere bakmıyoruz. Tabii çocuk da yokken düşünülebilir bilemedim.

Ben de bilmiyorum işte... Düşünüyorum kaç aydır karantina da güneşe bile hasret kaldım. Yanlış bir karar vermekten korkuyorum:KK43:

Muhit sadece cocuk icin degil benim icin de onemli. Cocugum olmasa da duzgun semtte oturmak isterim,gece istedigim saatte disari cikip gezmek isterim,arabasiz yuruyus de yapmak isterim,komsularim duzgun insanlar olsun ki beni gozetlemesin perde arkasindan isterim. Bursada yasiyorum,merkezle yasadigim semt arasinda 40 yil fark var,merkez hala 1980lerde yasiyor ,sokakta kalsam oturamam oralarda. Pazari yerin dibine batsin der gecerim. Ama herkesin onceligi farkli. Onemli olan sizin mutlulugunuz.

Abimlerin evi çok güzel satın aldılar iki çocukları var muhit güzel değil insanlar geri kafalı. İnşallah güzel bi yerden içlerine sinen bi ev alırlar diye dua ediyoruz. Çocuk olunca öyle ha diyince ev bulunmuyo madem ev almak istiyorsunuz bence çocuklu ya da çocuksuz muhit çok çok önemli

benim oncelik siramda muhit ilk siradadir her zaman.

Muhiti onceliklendirmeden oturdugum evlerde illa ki pismanlik yasadim cunku.
Cok tasindim, artik eminim muhit 1 numarali ozellik.

Hepinize selamlar. Fikrinizi almak istiyorum. Şimdi büyük şehrin merkezinde bir mahallede giriş katta yüksek kira veriyorsunuz. Bu arada balkon yok, güneş almıyor, ısınma sıkıntı, ev eski... Ayrıca yakınında yamacında pazarda yok. Hep market. Mecburen araçla uzaktaki pazarlara ve toptan marketlere gidiyorsunuz ki bu da her zaman olamıyor. Ki burdaki marketlere mecbur kalınca fahiş fiyatlar ödeniyor. Bu arada çocuk ta yok. İşe giderkende servise binmek için 15 dakika yürüyorsunuz ve servis 40 dakikada gidiyor. Geldik soruma. Buralarda ev imkansız gibi birşey bizim için. 1 milyonlar telaffuz ediliyor. Eskilerde en az 500-600 bin ki onlarında bir sürü tadilata ihtiyacı var. Etraf ilçelere baktığınızda onlarında gözde yerleri faiz düşüp talep arttığı için gereksiz pahalı. Merkez ilçelerden biri daha söz konusu eski gecekondular yıkılmış bir sürü yeni bina dikilmiş ve dikilmeye devam eden, şuan oturduğum yere araçla 15 dakika, işe 30 dakika. Ancak şöyle bir durum söz konusu aralarda büyük kültür farkı mevcut. Bir ev söz konusu ki fiyatı inanılmaz, manzara deseniz bütün şehir ayaklarınızın altında, güneş evin içine doğuyor. Kutu gibi bir ev. Eve ölüp ölüp bayıldınız. Apartman sakinleride etrafa göre mükemmel. Ama muhit... Çok iyi değil.... Çocuk yetiştirmek için ne kadar doğru olur bilmiyorum. Hadi şimdi çocukta yok. Para kira ile çöp olmuyor birikiyor. Çocuk büyüyene kadar ortam toplamazsa taşınılabilir... Ev çok güzel çok şirin demiş miydim:KK43: Muhit herşey midir? Siz ne yapardınız? Evi alırmıydınız?
Fikirtepe mi diyesim geldi :)

Muhit gerçekten çok önemli, komşular da ona göre oluyor. O çok şahane evin balkonuna üst kattan halı silkeleyenler, apartmanda yaşama kurallarını bilmeyen komşular. Düşüncesi bile korkunç 😳
Güvenli bir semt olmalı, sosyokültürel olarak iyi düzeyde olmalı. Ev eski olsun zamanla tadilat yaptırılır ama muhit değiştirilemez.

Evet muhit çok önemli. İstanbuldayım. Evdeki hayvanlar rahat etsin bahçesi olsun ama cebimizi zorlamasın diye kiraya buraya çıktık. Ama gelgelelim komşular.. Medeniyet yoksunları demek yanlış olur da işlerine geleni yapan insanlar.
Mesela benim bahçeye boklu çocuk bezi atabilirler, benim köpek havlarsa kapıda biterler.
Mesela apartmanın sığınağına her türlü eşyalarını koyabilirler, rutubet olunca kabullenip yaptırmak yerine, kedi köpek kokusu bu sizi şikayet edicez diye yazı asarlar kapıya.
Genel çevre için de şunu demek istiyorum. İbb belediye otobüslerini semtin içine sokmadı 1 sene. Seçim oldu da otobüsler girmeye başladı. Bir sokak aşağımda belediye otobüsünü molotofla yaktılar çünkü.
Ben burda çocuk büyütür müyüm? Hayır! Eve girerken çocukları görüyorum da eğitim falan verilmemiş hiç. Bacak kadar çocuklar bana sen niye böyle giyiniyosun. Kadın kısmısı şort giymez diyo. Evlerden ırak.
Muhit çoooook önemlidir. Muhit herşeydir.

Bizim de muhit les. Haberlere cikan vahset ilce. Ama bizim mahalle full is insanj ve residance larin oldugu bir kesim. Az assagi ve yukarisi kepazelik. Ama bizim mahalle cok guzel. Evim butik site, cocuklar oynarken biz komsular la cayimizi kahvemizi icebiliyiruz bahce de. Herkes aile. Ses gurultu kirlilk asla olmaz. Okadar mi okadar seviyorum.

Soyle soyleyim. Cocuk okula gidene kadar aile ile beraber ve en cok aileyi ornek aliyor. Zaten karakter 7 yasinda oturuyor. Ancak ilkokula baslayip ortaokula gidene kadar olan donemde ailenin etkisi yuzde 70, cevre yuzde 30 iken orta okuldan sonra cevre etkisi yuzde 70, aile yuzde 30 oluyor. Cocuk belirli bir yastan sonra arkadas ve cevreyi ornek aliyor. Bu arada okul onemli. Simdiki cocuklar pek disarida oyun oynamiyor daha cok evde playstation, bilgisayar falan. Okul cevresinde onu kotu yoneltmeyecek arkadas cevresi onemli.

Onceden kiradaydim. Merkeze daha yakin yeni bir apartmandi. Komsuluk iliskileri falan cok iyiydi. Ev de 4+1 idi. 186m2. Oglum ve benim icin cok cok buyuktu ama iliskiler cok guzeldi apartmanda o yuzden buyuk evi temizlemek zor olsa da tasinmayi dusunmuyordum. Sonra o ev satildi. Ben de baska bir yerden ev aldim. Bir siteden. Merkeze daha uzak. Manzara super. Ev daha kucuk ve bizim gibi iki kisi icin ideal. Yeni bina. Ve eski eve gore cok luks. Gelin gorun ki ölsem evde cenazem koksa kimsenin haberi olmaz. 100 daire var ve kimse birbirini tanimiyor. Hatta oyleki asansorde gunaydin desem bir gunaydini zor diyorlar. Siteden cok otel havasi var sanki. Evimi seviyorum ama eski iliskilerimi de ozluyorum. Orada iki gun gormeseler yasiyormusun diye kapim calinirdi. Iliskiler, muhit cocugun okulu ev cevre gercekten onemli. Iciniz ısındı mi, siz o insanlarla yapabilir misiniz?

Yani çok kötü bir muhit olmadigi sürece benim için sorun olmazdi. Serseri mi cok mahalle mi cok mu tenha güvenli mi değil ? Yoksa sadece sosyoekonomik düzeyi mi düşük ? Mahalle güvenli olduktan sonra benim icin gerisi önemli olmazdı. Öyle komsularla samimi olmayi falan sevmem. Hatta kimsemin kimseye karismadığı bir muhitse daha cok severdim.

Son düzenleme:
Benim çocuğum yok ama saçma sapan insanların olduğu bi muhitte yaşamak istemem yinede.
Evin güneş alması konumu vs.onemli mesela siz evin büyüklüğünden feragat edebilirsiniz önceliğiniz güneş almasiysa.
Küçük bi ev bakabilirsiniz.
Bi de çok detaylı araştırın bence illa ev almak da değil bulundugunuz evin hiçbir avantajı yok kirada olsa başka yere çıkın.

X