Ev kedileri ve Toxoplasmosis

interiorarch

Less is More...
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
7 Şubat 2016
31
10
34
Öncelikle herkese merhabalar;
Bahsetmek istediğim konu hamilelik süreci ve hamilelik öncesi hazırlık sürecinde herkesin korkulu rüyası olan toksoplazma enfeksiyonu...
Benim toksoplazma enfeksiyonu ile ilgili merakım yaklasık 4 ay önce bir kedi sahiplenmemle başladı.
3 senelik evliyim ve nişanlılık döneminden beri eşime , benim evimde kesinlikle bir kedi olmalı bunu kabul ediyor musun diye baskılarda bulunuyordum:)Çünkü babam kedi tüylerinin insanların akcigerinde kist olusturduguna dair duydugu yanlış bilgileri yüzünden evimize kedi kabul etmiyordu. Fakat civcivle başlayan ve hamstere kadar uzanan bir skalada evimizde besledigimiz hayvanlar cok ceşitlidir.Onlarsız olmadıgı bir gercek! Fakat haklı korkularımız oluyor sevdiklerimize bir zararı dokunur mu diye. En sonunda eşimle 28 ekimde oturup uzun bir konusma yaparak kedi almaya karar verdik.Bir anlık hevesle alınan hayvanların sonraki halleri insana cok fazla acı veriyor.Onlar bizim dostlarımız,gecici heveslerimiz değiller.hayvan sevgisi mükemmel birşey ama zaman gelip annelik içgüdüsüyle dogacak cocugunuzu korumak adına onlardan vazgecmeyin sebeplerini asağıda sıralayacagım.

yaklaşık 1 senedir bebek düşünüyoruz ve sahip olamadık.bunun sebeplerini araştırmak için doktora gittigimizde toksoplazma testi yaptırmak istedigimi belirttim. akşam 4 bucuk civarıydı hemen kan aldılar.aç yada tok farketmiyor bu test için. test içerisinde 2 deger var .Bunlar ; Toxoplasma ıgG digeri Toxoplasma IgM.
bu degerler sunları ifade ediyor. Toksoplazma igg pozitif ise eskiden gecirilmiş bir enfeksiyonun varlıgını gösterir. ıgm pozitif ise suanda aktif olan bir enfeksiyonun varlıgını gösterir. referans değer aralıkları ise su sekildedir.

Toksoplasma IgG < 1.6 negatif 1.6-2.9 sınırdeğer > 2.9 pozitif
Toksoplasma IgM < 0.50 negatif 0.50-0.59 sınır değer > 0.60 pozitif ( bunlar insan için yapılan kan testi sonuc referans degerleri; ben kedime yaptırmadıgım için onlardaki referans degerleri bilmiyorum)

Benim cıkan sonuclarımın ikiside negatifti.
Bu durumda aşagıdaki bilgilere gore;

Test sonucunuzda IgG pozitif, IgM negatif ise hastalığı önceden geçirdiğinizi ve şu an itibarı ile bağışıklığınızın olduğunu bilmelisiniz. Tersine IgG negatif, IgM pozitif ise hastasınız, tedavi olmalısınız, olmasanız dahi IgG nin tekrarlanan test sonucunun pozitif olduğunu görmeniz gerektiği anlamı ortaya çıkar. Eğer her iki değer de negatif ise; daha önce toksoplazma ile hiç karşılaşmamışsınız ve riske açıksınız demektir.

Bu durumda genel korunma yöntemlerini uygulamak dışında kedinizin de toksoplazma yönünden tetkikinin ihtiyacı doğmaktadır. Gerçi kuvvetle muhtemel, her gün bir arada olduğunuz kedinizin de tıpkı sizin gibi negatif çıkacağı bu durumda, her ikinizin de hamileliğiniz boyunca diğer kedilerden izole kalmak koşuluyla birlikte zaman geçirmemeniz için bir neden yoktur.

Bazen de her iki parametre de pozitif sonuç verebilir; Bunun sebebi genelde enfeksiyon atlatıldıktan sonra bile IgM'nin kimi zaman yıllarca pozitif sonuç vermeye devam etmesidir. Gerçek enfeksiyon varlığını ortaya koymak için IgG Avidite testi yapılarak doğru tespite ulaşılabilir

Netice itibarı ile evimizde beslediğimiz kedimizle ilgili olarak toksoplazmozis tehditi bilinçli ve kontrollü bir yaklaşımla ortadan kaldırılabilir. Asıl önemli olan, antikor taşımayan bayanların diğer bulaşma şekillerine karşı tedbirli davranmasıdır.

Bunun için bebek planlarken ve hamilelik süreci içerisinde sokak kedileri ile temastan kaçınmalı, sebze ve meyveler tüketilmeden önce doğru şekilde yıkanmalı, etler çok iyi pişirilerek yenmeli, bahçe işlerinde mutlaka eldiven takılmalı, özellikle pastörize edilmemiş keçi sütünden uzak durulmalıdır.
Kediniz ve bebeğinizle birlikte mutlu günler dilerim.

Veteriner Hekim Ahmet Geyik ( Kaynak http://www.caferuj.com.tr/anne_cocuk/hamilelik/2010/02/19/toksoplazma_korkutmasin)

Konuyu fazla dagıtmadan anlatmak istedigim sey şu ki. Değerlerim negatif cıktıgı için risk teşkil ettiginden istanbulda yaklasık 30 veterinerle telefonda konustum. kedime test yaptırabilmem için özel labaratuarlara kanını göndermem gerekiyormus bunun da yaklasık fiyatı 350 tl. hem gebelik testleri hemde bu fiyat bana cok geldiginden ingilizce kaynaklar dahil toksoplazmayla ilgili ne varsa okudum ve arastırdım.
En sonunda 20 senesini sadece toksoplazma ile ilgili veri toplamaya ve arastırmaya adamış bir veteriner hekimle tanıstım.(Belirtmeliyim ki cogu veteriner yaklasık 10 yıldır bu testi hic yapmadıgını söylüyor sasırtıcı dogrusu. ne oldugu hakkında fikri olmayan bircok veterinerle de konustum.)Tanıştıgım ve gercekten cok güvendigim veteriner hekim beyefendi cok ama cok bilgiliydi anlattıkları ısıgında bende bir yazı yazıp gebelik sürecinde ve oncesinde kedisinden aglayarak vazgecmek zorunda kalan insanların içine su serpilsin.belki biraz olsun benim gibi kedisine cok baglı olan insanlar rahatlasın.bebekleri iiçn endiselenmesinler diye sizlerle paylasmak istedim.
veteriner hekim suan emekli olmuş birisi.bana söylediği bilgiler ise şu şekilde..
kediniz pozitif yada negatif mi bilmiyor iseniz
iç parazit aşı ve ya haplarını 3 ay yerine .yaklasık 1 ayda bir verirseniz yani daha sık.. pozitif olan kedinizin enfeksiyonunu azaltacaktır.zaten size zararı olabilmesi için yaklaşık 1 milyon yumurta yutmanız gerekiyor bu da cok ama cok düşük bir ihtimal...
gebelik düsünüyor iseniz ve ya gebe iseniz
Kedinizin gerekli aşıları takip edilerek yapılıyor ise
Siz de gözlem altında iseniz
Yapmanız gereken tek şey basit hijyen kurallarına dikkat etmek,
(kedinizin kumuna cok fazla temas etmeyin,
mecbursanız tek kullanımlık eldiven kullanın,
kedi küreğinizi ve kum kabını normalde temizlediginizden daha sık temizleyin.
ve mutlaka camasır suyu kullanın,)
kedinizle cok fazla yakın temasta bulunmayın.
dogum yapana kadar ve bebeginizin ilk 40 gününde kedinizi yatak odanıza cok fazla sokmayın.
Diyelim ki gebelik sürecinde bu virüsü kaptınız. eger gözlem altındaysanız tedavisi tamamen yok değil..

Bilinçli olunduğu sürece korkacak hiçbirsey yok.Sık sık araştırmak ve kendinizi ve kedinizi gözlem altında tutmak cok önemli.Allah hepimize sağlık ve sıhat versin umarım biraz olsun faydam olmusturarkadaşlar hepinizi sevgiyle öpüyorum

Çok güzel bir paylaşım olmuş :KK5: ben de evimde kedi, bahçemde köpek besliyorum. Doktorum kedinin kumuyla pek haşır neşir olmazsam bi problem olmadığını söyledi. Zaten küçüklüğümden beri kediler köpekler vs. Bilumum hayvanlarla hep yakın temas halinde olduğum için önceden bağışıklığım da var. Çevremde hamile kaldıktan sonra senelerdir baktığı kedisini gönderen sokağa salan okumuş cahiller de mevcut :KK43: inşallah bu detaylı yazınız bi nebze olsun o insanları da bilinçlendirir

Çok tesekkür ederim cok m utlu oldum mesajınızı görünce.inşallah birkac kişiye bile ulassak cok iyi olur bu konuda:) bende cok korkuyordum ama artık ögrendigim için korkmuyorum cok sükür.:) hamileymişsiniz rabbim saglık sıhat versin insallah :) saglıkla kucaınıza alın insallah. :*

Çok tesekkür ederim cok m utlu oldum mesajınızı görünce.inşallah birkac kişiye bile ulassak cok iyi olur bu konuda:) bende cok korkuyordum ama artık ögrendigim için korkmuyorum cok sükür.:) hamileymişsiniz rabbim saglık sıhat versin insallah :) saglıkla kucaınıza alın insallah. :*
Aminn teşekkür ederim iyi dilekleriniz için :)

X