Ev sahibi ve kira problemi, Uyarlama davası

D
Soyle diyim cogu zaman Tuzla'dan sayilmayan Sifa' da dahi kiralar 10 bin civari en dusuk. Yali ve Postane Mah almis basini gidiyor. Kadikoy Fikirtepe 30 yillik evler 12 13 bazinda, Maltepe Gulsuyu 15 20 bin arasi. Istinye'de arkadasim oturuyor, 60 yillik bina zor ayakta duruyor 30 bin. Evin yanindan cusseli bir araba gecse ev sallaniyor. Serbest piyasa, bu isin suclusu ev sahipleri degil. Devlet kira ucretlerine el atmadi, binalari yilina gore max / min deger bicse boyle olmazdi. Cogu ev sahibi evini artik kiralamiyor, alacagi 1 haftalik mutfak masrafini karsilamiyor. Bos tutarim daha iyi kafasinda
Devlet o evleri boş tutanlara da 200 evi olana da çok yüksek vergiler yazmalı, yazmalı ki bakalım o evleri tutuyor mu satıyor mu, kırayı begenmeyen satsın faize koysun parasını. Yetti artık bu emlakcı ev sahibi zorbalıgı. Konut bulunamıyor be insanlar sokakta yasayacak yakında nasıl boyle atesli atesli savunuyorsun!!!

Ev bir yatırım aracı değildir barınma hakkıdır, böyle 8-10 evi olanlara mustahak, %25 ten bir kuruş yukarı yapmayın, çıkarabiliyosa çıkarsın, ayrıca buraya nezaman kira zammı konusu açılsa çoğunluk %25 i yok sayıyor, hepsinin kiracısı var sanırım :-)
Barınma sorununu bırısı sızın adınıza neden cözmek zorunda peki ..
Bu mantıklımı .. bırısı kredı ceksın karı koca calıssın cocuklarını ona buna emanet etsın
Dıdınsın alsın sırf sızın barınma hakkınız ıcınmı..
Pekı suan o bahsedılen evı nekadara alabılırsınız
kredı ceksenız veren yokta.. aylık odemesı ne olur farkındamısınız
Aılenız yada devlet barınma hakkınızı korur ama x kişi niye karşılıyor bunu.. bunuda ben anlamadım . Benım kiracım yok evımde 80 metre daha buyugunu alacak maddı manevı durumum yoktu bunu alabıldım zorla .
sızlerde zorla alsaydınız degerını bılırdınız

Barınma sorununu bırısı sızın adınıza neden cözmek zorunda peki ..
Bu mantıklımı .. bırısı kredı ceksın karı koca calıssın cocuklarını ona buna emanet etsın
Dıdınsın alsın sırf sızın barınma hakkınız ıcınmı..
Pekı suan o bahsedılen evı nekadara alabılırsınız
kredı ceksenız veren yokta.. aylık odemesı ne olur farkındamısınız
Aılenız yada devlet barınma hakkınızı korur ama x kişi niye karşılıyor bunu.. bunuda ben anlamadım . Benım kiracım yok evımde 80 metre daha buyugunu alacak maddı manevı durumum yoktu bunu alabıldım zorla .
sızlerde zorla alsaydınız degerını bılırdınız
Kiraya vermek için ev almayacaksın nokta. Kendinize baska yatırım aracları bulun. Oturdugun evi al kafi.

Bunu alinmali miyim bilmiyorum ama ben zaten yapabilecegim zamdan fazlasini bile yapmaya her zaman dikkat ettim. Su yorumlariniz inanilmaz kirici. Kimseye hayir kurumu gibi davranmiyorum, lutfen diger yorumlarima da bakip oyle yorum yapin. Benim kisabilecek bir yerim de yok, yardim alabilecek kimsem de yok, is degistirip sehirden gitme sansim da yok. Allah askina hayir kurumu mu bedava mi oturulsun gibi yorumlar yapmayin. Ben kimseden bedava sey istemedim dava isleyisini ogrenmek istedim
Yok ya hiç te yanlış anlamıyorsunuz enflasyon ev sahibine var kiracıya yok zaten kiracı aylık 12 bin gelirini kiraya versin kendisi de naparsa yapsın açlıktan ölsün gerekirse Allah vicdan versin insanlara diyorum ve evet her şey para değil insanları idare etmek zor olmamalı kiracimiz zor durumdaysa idare etmek hele ki hastalık durumu varsa hoş görmek zor olmamalı. Allah yardımcınız olsun

Kiraya vermek için ev almayacaksın nokta. Kendinize baska yatırım aracları bulun. Oturdugun evi al kafi.
Buna senmı karar verıyorsun nokta. Oturdugum evı almısım zaten nokta . Zor sartlarla odemısım . Insanlarda zor sarrtlarla ödemiş.. sen bi zahmet akıl verecegıne mılletın malına uc kurusa oturmak ıstemek yerıne (konu sahıbını tenzıh edıyorum ) çalış kendıne alabılıyosan şuanda bir ev al nokta..

Ben asıl olayın şu noktasındayım 8 bin kıra veren bır ınsan 16 isteniyor . Yani daha nekadar yukarılara cıkabılır dedıkce cıkılıyor .. ama aynı şeklide her market alışverısıde cıkıyor.. nereye kadar gıdecek .. o para eder etmez rezıdans degıl 16 20 bınler cok paralar yanı .. bı durması lazım artık bu zamların

Buna senmı karar verıyorsun nokta. Oturdugum evı almısım zaten nokta . Zor sartlarla odemısım . Insanlarda zor sarrtlarla ödemiş.. sen bi zahmet akıl verecegıne mılletın malına uc kurusa oturmak ıstemek yerıne (konu sahıbını tenzıh edıyorum ) çalış kendıne alabılıyosan şuanda bir ev al nokta..

Dediğim şu ki -gayet açık yazdıgımı düşünüyorum, bu ülkede bir kişinin 20-30 evi olmamalı, ev alımı yatırım aracı olmamalı, oluyorsa da agır vergiler ödemeli ki caydırıcı olsun , bu böyle olsaydı ne olurdu evler ucuz olurdu sende binbir zorlukla krediyle ev almak durumunda kalmazdın. Oyuzden adamın ister 200 evi olsun o bizi baglamaz diye yazarken iki kere düşün.

Ben yorumumu sizin şahsınıza yapıyorum demedim .. gördügüm genel tablo bu 3+1 3 senelık sıtede ıyı bır semtte 1.5 3 cıvarına oturuyorlar bunları goruyorum fıkırlerını duyuyorum .. genel anlamda ev sahıplerıde sahıpsız bırakılıyor dedım.
Sızın durumunuza yorum yapacak olursam zaten begendıgınız bır evde degılmıs daha kucuk bır daıreye tasınsanız belkı semt degıssenız daha ıyı olur . Sonucta ıkı seneye zaten cıkacakmıssınız

Semt degistirmekle ilgili yorumum asagida. Tasinmak, semt ya da sehir degistirmek zaten imkanim olsa yapabilecegim bir sey.
Hastaneye yakin oldugu icin mecburen tasindik buraya. Cunku saglik bu. Evet baska hastaneye gitmek de cozum ama uc sene hastane hastane gezip dogru teshis alamadik. Su an tedavi iyi gittigi icin doktor degistirmeye korkuyoruz. Zaten senelerce geciken bir problem, yanlis teshisler yuzunden gecikip sonucu felce giden bir surec.

Pendik gibi yerlere baktim, tasinma masrafi aylik elime gecenden fazla, benim destek alabilecek esim dostum yok, kredi alma sansim yok.

Dediğim şu ki -gayet açık yazdıgımı düşünüyorum, bu ülkede bir kişinin 20-30 evi olmamalı, ev alımı yatırım aracı olmamalı, oluyorsa da agır vergiler ödemeli ki caydırıcı olsun , bu böyle olsaydı ne olurdu evler ucuz olurdu sende binbir zorlukla krediyle ev almak durumunda kalmazdın. Oyuzden adamın ister 200 evi olsun o bizi baglamaz diye yazarken iki kere düşün.
E onuda ev sahibi yapmıyor işte sistemde sorun bar demekkı .. yanı ev sahıbı alamasın ozaman o kadar evi..
arkadasımın 7 dairesi var hepsı uc dort senelık
Toplam 12.5 kıra alıyor aylık
Gecen konustuk cok komık geldı
Daireler 35 mılyon degerınde ama 3 sene once 2 den oturmuslar ola ola 2,5 olmus kıra

Sımdı adam gercekten o parayı faize koysa deli para. Vergısı var bunların sımdı dahada zam olacak sen kac para vergı verıyosun dıyen yok dıyor ..
Suan aynı dairele en az ortalama yukarısı olur asagısı olmaz 10 bınden kıraya verilir
Adam okadar daireden tek daire fıyatı almıs oluyor

E onuda ev sahibi yapmıyor işte sistemde sorun bar demekkı .. yanı ev sahıbı alamasın ozaman o kadar evi..
arkadasımın 7 dairesi var hepsı uc dort senelık
Toplam 12.5 kıra alıyor aylık
Gecen konustuk cok komık geldı
Daireler 35 mılyon degerınde ama 3 sene once 2 den oturmuslar ola ola 2,5 olmus kıra

Sımdı adam gercekten o parayı faize koysa deli para. Vergısı var bunların sımdı dahada zam olacak sen kac para vergı verıyosun dıyen yok dıyor ..
Suan aynı dairele en az ortalama yukarısı olur asagısı olmaz 10 bınden kıraya verilir
Adam okadar daireden tek daire fıyatı almıs oluyor

E duzgun zam yapabilir, neden yapmiyor? Arkadasiniz gayet vicdanli sekilde orta yolu bulup kirayi yukseltebilir.
Biz kiracilar ev sahipleri icin yirmi binlik evi bin liraya versin, hic kira almasin falan demiyoruz. Biraz vicdanli zam yapsin diyoruz. Ama surada karsilastigimiz tepkiler sanki evi kiralamisiz ustune de ev sahibinden biz para aliyormusuz gibi oluyor. Biraz mantik izan lutfen.
Eve coken kiracilar ayri biz akli basinda kiracilardan bahsediyoruz.

Yok ya hiç te yanlış anlamıyorsunuz enflasyon ev sahibine var kiracıya yok zaten kiracı aylık 12 bin gelirini kiraya versin kendisi de naparsa yapsın açlıktan ölsün gerekirse Allah vicdan versin insanlara diyorum ve evet her şey para değil insanları idare etmek zor olmamalı kiracimiz zor durumdaysa idare etmek hele ki hastalık durumu varsa hoş görmek zor olmamalı. Allah yardımcınız olsun

Herkes kendi gibi insanlarla karsilassin demek disinda yorum yapamiyorum.
Sikayetciyse tasinsinlar, ev sahibi hayir kurumu mu demeler falan. Yasadiklarima uzulurken suradaki yorumlar iyice uzdu anlatamam. Boyle insanlarla ugrasmaya cok merakliyiz sanki.

Ve cok ilginc ne zaman boyle konular acilsa hemen yuzlerce surada 2 bine ev var luks hem de gibi yorumlar geliyor. Bu kadar cok vicdanli, dusunceli ev sahibi var ama ne hikmetse kimse denk gelemiyor bunlara. Demin baska kiraci konusundan ciktim. Herkes ev sahibi ac gozlulugunden sikayetci ama bakinca ortalikta luks evler 2 bine gidiyor, ev sahibi hic itiraz etmeden 2 ile yetiniyor falan. Hayret.

Yukarida bir yorumumda yazdim ev sahibi bile evin o para etmeyecegini bildigi icin uyarlama davasindan muhtemelen sonuc alamam onda da satarim dedi. Kendi bile farkinda yanlisligi ama kime ne anlatalim

E duzgun zam yapabilir, neden yapmiyor? Arkadasiniz gayet vicdanli sekilde orta yolu bulup kirayi yukseltebilir.
Biz kiracilar ev sahipleri icin yirmi binlik evi bin liraya versin, hic kira almasin falan demiyoruz. Biraz vicdanli zam yapsin diyoruz. Ama surada karsilastigimiz tepkiler sanki evi kiralamisiz ustune de ev sahibinden biz para aliyormusuz gibi oluyor. Biraz mantik izan lutfen.
Eve coken kiracilar ayri biz akli basinda kiracilardan bahsediyoruz.
Yok sızınkı anormal .evı kentsel donusumdeymıs bıkac sene ıdare edebılırdı aslında . Yenı kıracı sokmak ıstese o kıraya bır ıkı yıllıgına kımse gırmek ıstemez dıye dusunuyorum. Zaten gecen senede zam yapmıssınız bazılarınada Allah akıl fıkır versın . Herkeste ıyılık yapacak vasıf olmayabılır .
ama cıkmazsanız cıkaracak durumda degıl bence .. sizin ızlemenız gerekan yol kıranızı yuzde yırmıbes zamlı yatırmaya devam etmek . Zaten mahkeme acsa vs kac yıl surecek bu gıdısle bınlerce kısı var .

Satamaz bence. Kimsede o kadar para yok. Satarsa da hayırlı olsun eski binada durmamis olursunuz. 16 bine daha güzel evler bulursunuz. Fazla kira vermektense bekleyin o arada taşınma masrafı için biriktirir siniz. Zaten satsa bile 6 ay daha süreniz olacak. Deprem faktörü de var. Eski binayı alan sadece yatırımlık alır. Yeri merkezi diye o kadar para verilmez. Yasal hakkınızı kullanin

Keşke takmayabilsem ama öyle cazgırlar ki konuşmaya başlamadan önce belirtme ihtiyacı duyuyor bana hanımefendi diye hitap edeceksin kocama beyefendi diyeceksin konuşurken diye 🤦🏻‍♀️ devamlı telefon edip bunaltacak, kapıya da gelecek eminim. Takma takma ama olmuyor 😭
Engelleyin telefondan. Kapıya gelirse de savcılığa şikayet edin.

Herkes kendi gibi insanlarla karsilassin demek disinda yorum yapamiyorum.
Sikayetciyse tasinsinlar, ev sahibi hayir kurumu mu demeler falan. Yasadiklarima uzulurken suradaki yorumlar iyice uzdu anlatamam. Boyle insanlarla ugrasmaya cok merakliyiz sanki.

Ve cok ilginc ne zaman boyle konular acilsa hemen yuzlerce surada 2 bine ev var luks hem de gibi yorumlar geliyor. Bu kadar cok vicdanli, dusunceli ev sahibi var ama ne hikmetse kimse denk gelemiyor bunlara. Demin baska kiraci konusundan ciktim. Herkes ev sahibi ac gozlulugunden sikayetci ama bakinca ortalikta luks evler 2 bine gidiyor, ev sahibi hic itiraz etmeden 2 ile yetiniyor falan. Hayret.

Yukarida bir yorumumda yazdim ev sahibi bile evin o para etmeyecegini bildigi icin uyarlama davasindan muhtemelen sonuc alamam onda da satarim dedi. Kendi bile farkinda yanlisligi ama kime ne anlatalim
Her şeye hemen çok normal diyorlar ev kiraları asgari ücretin iki katı olmuş ama piyasası bu diyorlar kim bu piyasayı bu kadar normallestiren hangi dönemde görülmüş ev kirasının maaşın tamanindan fazla olduğu ev sahibine hayat pahalı enflasyon var da bu enflasyon kiraciyi teğet mi geçiyor bir de yaaa o kadar zam yapıldı maaşlara diyenler var şu an maaşım 13 bin ev kiraları en az 10 binden başlıyor iki sene önce maaşım 4 bindi ev kiram 1.5 bindi bana yapılan zam kiraya yapılan zammı karşılamıyor bu basit hesabı neden yapamıyorlar ev sahipleri o kirayla geciniyorlarsaymis hiç görmedim çalışmayıp hiç bir geliri olmayıp sadece kira ile geçinen zaten mantıken mümkün değil (istisnalar hariç) ya emekli olmuştur o evi almıştır yada hala çalışıyordur sıfır gelirle nasıl ev sahibi olunuyor anlamadım (bu arada kiracı değilim )

Teşekkürler ama uyarlama ve tespit davaları farklıymış. O yüzden beş yıl dolmadan açılabiliyormuş. Ki haklı taraf biz olduğumuz için "ben o davada sonuç alamayabilirim bu durumda da satacağım" diyor. Yine de işleyişi net öğrenmek istedim aksilik olmaması adına.
Yıldırmak için öyle diyordur. Ben geçen yıl güncel kiradan girmeme ragmen yüzde yüz zam yapmak istedi ev sahibi. Tefe tufenin de üstünde yüzde 60-65 e denk gelen bir zam yaptık ona rağmen kabul etmedi. Ben de o zaman yüzde 25 yaptırırım dedim. Emlakçı vs araya girdi ikna olmuş gibi oldu. Ama ay dolmadan evi sarıçam dedi. Sonra eniştem alacak dedi vs vs. Benim sinirler kaldırmasını için ben görüşmeyi kestim. Eşim görüştü hep o süreçte. Cazgır biri değil ama ev bakilma süreci de beni yıprattı. Neticede satamadi veya vazgeçti bilmiyorum son durumu. Ağustosta ne isteyecek hicbir fikrim yok.
Sonuç alamaz ve dönüşüm olacak evi de yok yere satmak istemez. İstediği fiyattan düşüğe satar. Onu da kabul etmez. Makul bir zam yapın gerisini düşünmeyin.

Gelişmişlik açısından Türkiye nin en alt seviyelerindeki bir ilde yaşıyorum. Buradaki kiram; sahip olduğum tek evim olan batıda büyükşehirde yer alan 3+1 5 yıllık ana cadde site içerisinde otoparklı vs evimin kirasının iki katı:) Siz kimse şehir değiştirmiyor sanıyorsunuz sanırım cicolat cicolat Her gittiğimiz ilde ev alamayacağımıza göre bir ev sahibi oluyoruz ve onun kirasıyla kendi kiramızı karşılamaya çalışıyoruz.
Aldığım bir YILLIK kira bir AYLIK maaşımın 2/3Ü. Bir daha asla kiraya vermem. Yazlık niyetine tutar, Yazın 10 gün gezer gelirim.

Gelişmişlik açısından Türkiye nin en alt seviyelerindeki bir ilde yaşıyorum. Buradaki kiram; sahip olduğum tek evim olan batıda büyükşehirde yer alan 3+1 5 yıllık ana cadde site içerisinde otoparklı vs evimin kirasının iki katı:) Siz kimse şehir değiştirmiyor sanıyorsunuz sanırım cicolat cicolat Her gittiğimiz ilde ev alamayacağımıza göre bir ev sahibi oluyoruz ve onun kirasıyla kendi kiramızı karşılamaya çalışıyoruz.
Aldığım bir YILLIK kira bir AYLIK maaşımın 2/3Ü. Bir daha asla kiraya vermem. Yazlık niyetine tutar, Yazın 10 gün gezer gelirim.
Kendi kiramizi karşılamaya çalışıyoruz diyorsunuz sonra vermem kiraya daha iyi diyorsunuz peki kiraya vermeyince kiranizi nasıl ödemeyi düşünüyorsunuz

Ben asıl olayın şu noktasındayım 8 bin kıra veren bır ınsan 16 isteniyor . Yani daha nekadar yukarılara cıkabılır dedıkce cıkılıyor .. ama aynı şeklide her market alışverısıde cıkıyor.. nereye kadar gıdecek .. o para eder etmez rezıdans degıl 16 20 bınler cok paralar yanı .. bı durması lazım artık bu zamların
Burada bir uye vardi, konuyu net hatirlamiyorum ama 1200 civari kira veriyor, ev sahibi 2 olsun demis delirmisti vermem vermem diye. 10 yil daha oturacagim diye tutturmustu. Boyle belalar da var. 10 yil oturacak 1200 den 50 tl 50 tl zam yapacak 😀 Fantaziye bak, bir de acitasyon başlıyor. Bugun batarim, yarin cikarim bu herkes icin gecerli. Hadi 1 yil tolerans tanirsin, ev sahibi bir omur benim sorunumu cekmek zorunda mi ? Bunlarin kendi evi olsa, %100 zam yapmazsa sasarim

X