Ev temizligi beni cileden cikariyor

Nordik evler tam tarif ettiginiz gibi😍😍benim de zevkim bohemden o yöne dogru kaymaya basladi acikcasi
Benim de İskandinav ve Endüstriyel tarzın karışımı biraz zevkim :KK70:. Kedim siyah olduğu için açık renk mobilya kabus olur, kullanışlı olmaz 😂. Duvarlar açık renk, koltuklar koyu olsun diye düşünüyorum 😂.

:) Çünkü konuda o kadar çok kere kendinize kıyas yapmışsınız ki ,sanki başkaları harika da siz yetersizmişsiniz gibi. Bana okurken böyle bir izlenim verdiniz .

Başkalarının evine sadece davet edildigimizde giriyoruz. Haliyle misafir gelecek diye en temiz halde karşılıyorlar.
Misal,benim odamı tabiri yerindeyse b.k götürür. Makinadan çıkan kıyafetleri utulemeden dolaba tikarım, giydikce utulerim. Ama dün gece yatılı bir misafirim vardi (hatta KK'dan arkadaşım🤩) , dün sabah dolabımin içindeki tüm kıyafetleri konmari metoduyla rulo yaptım, asilacaklari astım, odayı hem supurdum hem sildim,nevresimleri değiştirdim.
Mesela bu kız da pekala 'ya milletin evi ne temiz ne düzenli' diyebilir ama aslında sadece reklamlar:))
Sizin de evinize birisi gelse sizin eviniz de bal dök yala olacaktır
Ayrıca eğer yerde devamlı toz oluyorsa bu sizin değil fayanslarin suçudur. Mesela bizim evin fayanslari- parkeleri asla toz gostermez. Alacalı renkli,yani kimi açık kahverengi,kimi köyü kahverengi,kimi hardal...böyle bir rengi var. Bizim sacimiz da zaten o renk, kamufle oluyor, hiç dikkat çekmiyor:)
Ya da ilk öğrenci evimde taş şeklindeydi holün yerleri, ne kadar pis de olsa temiz de olsa aynı renkteydi, taş yani:)) ama son öğrenci evimin mutfağının fayanslari ilginç bir fayansti. Evi silsen viledaya bulaşan minik kıl gibi şeyler yere yapışırdı. Biz ogrenci evi diye umursamazdik ama umursayan insanı hayattan soğutur,öyle bir evdi:)
Yani bence bu olayda tek suçlu senin evinin yerleri
Eğer bu senin için gerçekten problemse taksitle robot süpürge alabilirsin. Kur, sen eve gelmeden tüm evi temizlesin dursun. Bir daha kil- tüy görmemiş olursun.
Villada yerine de buharlı temizleyici onereyim,biz de bundan kullanıyoruz. Bir odanın kirini pisini diğer odaya taşıyan bir şey kesinlikle değil. Üstelik kimyasal koymadığın için çok daha sağlıklı. Bunu yaptigin gibi ev isildiyor
Robot süpürgen supursun, sen de canın temizlik çektiğinde şununla bir boy fayanslarin üstünden geçersin, mis gibi olur

Sana haksizlik ettim, kusura bakma. Böyle aciklayici yazinca anladim. Benimkisi daha cok fikir almak ve imrenmek gibi, bazen diyorum „aa ne güzel düzen oturtmus, ben böyle düsünememistim, ben de yapicam“. Bazen de acik acik sorarim sunu bunu neyle nasil temizliyorsun Cünkü dedigim gibi kendim asla ögrenmedim. Ama sorsamda arastirsam da yetersiz hissediyorum cünkü gördügüm gibi olmuyor diye.

Benim parkelerim koyu, fayanslarim banyoda turkuaz ve gri. Ev de kira zaten ve cooook eski. Belki de ondan cok fazla tozlaniyordur bilemiyorum.

Çocuğum olasıya kadar temiz ve tertipliydim. Evde her şey kalıp gibiydi. Ama yorulmuyordum. Çünkü evim de çok eşya yok. Her şey de yerli yerindeydi. Bir gün iş yapar bir gün yapmazdım. Yani kirlenmeden yaptığım için çok kolay olurdu. Bütün gün deli gibi temizlik yapmazdım. Her şeye vaktim kalırdı. Ama benim avantajım evim çok toz olmaz. Ama ne zaman çocuk oldu ben de eski hal kalmadı. Ben toparlarken arkamı bir dönüyorum o dağıtıyor. Süpürürken kablolarla oynamak istiyor, vileda yaparken elimden çekiyor. Canı sağolsun napalım. Artık çok uğraşmıyorum

Bu da çok aşırı boş ve karaktersiz geldi bana 😂. Ben otel tarzı dekorasyonların kişileştirilmiş hallerini çok seviyorum. Açık renkler, sade minimal çizgili mobilyalar. Ama tablolar, fotoğraflar, kitaplar, birkaç kişisel eşya, anılar, yaşanmışlık o evi bana daha çekici kılıyor. Yani dışarıdan bakan kişi o evde nasıl bir insanın yaşadığını görebilsin, benim karakterime dair doğru çıkarımlar yapabilsin isterim.
Zaten bunu yaşam biçimi haline getirebilmemiz için bütün dekorasyon fikirlerini deneyip sıkılmış olmamız lazım şu an anlayamayız 😂

Evde sac gormeye ben de dayanamayanlardanim. Evde sacim acik gezmek istemem sirf bu yuzden. Ben saclarimi odamda tarar kuruturum. Yere dusen killari ya hemen makineye cektiririm ya da duruma gore bir selpakla siler alirim. Bunu her sacimi taramamda yaparim. Ustumu basimi da kontrol ederim hep kil tuy var mi diye. Evin diger odalarinda yerde sac cok nadir gorurum. Toza kire gelince. Benim yatak odamin cami 7/24 aciktir buna kis mevsimi de dahil. Sogukta yatmak gibisi yok cunku:)) Benim odamin cami parka bakiyor. Gunluk basketbol oynayanlar, cocuklar ve agaclarin yapraklari. Toz kalkiyor tabi. Bu halde bile hergun supurmem. 2 3 gunde bir. Bazen de serbest birakmak lazim ya ben full time calisiyorum, hergun temizlige hic mecalim kalmiyor.

Ama ortalikta kap canak birakmam, mutfagim hep duzenlidir. Sinek bocek gelmesin diye. Cok yorgunsam bile yikar kaldiririm. Boyle duzen tutturunca gidiyor. Pazar gunu tek bos gunum mesela. Buyuk temizligi o gune birakirim. Baskalaeinin evini de hic umursamam, siz de umursamayin:)

Alicam su robotlardan! karar verdim 🤓
Robot gerçekten hayatımı çok kolaylaştırdı aldığımdan beri kablolu süpürgeme ihtiyaç duymadım evim tertemiz.Fakat bunda eviminde robota uygun olmasının payı var.. giremediği çok az yer var oraları da şarjlıyla aldım mı bitiyor..çok eşyanız olduğundan bahsetmişsiniz robotun takılacağı tarzda objeler kablolar vs varsa çok performans elde edemeyebilirsiniz robottan.bir de en rahatsız olduğunuz yer olan banyo önünde eşik olduğu için robot orayı geçip banyonuzu süpüremez.şarjlı süpürgeyi de değerlendirmeye alın derim.gözünüze birşey mi takıldı bızt iki saniyede alıp geçiyorsunuz diğer süpürgeler gibi aç topla derdi olmayınca üşenmiyor insan.hatta fırçalı uçlerıyla tozu bile alıp geçersiniz toz gördünce..hem robot hem şarjlı süpürge kullanan biri olarak İmkanlar elveriyorsa ikisi bir arada en güzeli ama tek süpürge seçmek zorunda kalsam önceliğim şarjlı süpürge olurdu.

Bende böyle takıntılıyım. Hayat zehir olur.. Genel temizlik yap arada saç gördükçe alırsın elinle peçeteyle. Hergün süpürgez toz pas pas yapınca pek kirlenmez ev zaten. Zaten hergün wc ovalanır orası hiç kirlenmez 😃

Robot gerçekten hayatımı çok kolaylaştırdı aldığımdan beri kablolu süpürgeme ihtiyaç duymadım evim tertemiz.Fakat bunda eviminde robota uygun olmasının payı var.. giremediği çok az yer var oraları da şarjlıyla aldım mı bitiyor..çok eşyanız olduğundan bahsetmişsiniz robotun takılacağı tarzda objeler kablolar vs varsa çok performans elde edemeyebilirsiniz robottan.bir de en rahatsız olduğunuz yer olan banyo önünde eşik olduğu için robot orayı geçip banyonuzu süpüremez.şarjlı süpürgeyi de değerlendirmeye alın derim.gözünüze birşey mi takıldı bızt iki saniyede alıp geçiyorsunuz diğer süpürgeler gibi aç topla derdi olmayınca üşenmiyor insan.hatta fırçalı uçlerıyla tozu bile alıp geçersiniz toz gördünce..hem robot hem şarjlı süpürge kullanan biri olarak İmkanlar elveriyorsa ikisi bir arada en güzeli ama tek süpürge seçmek zorunda kalsam önceliğim şarjlı süpürge olurdu.

Sarjli süpürgelere baktim ama sanirim alirsam dyson alirim ki her ufak tozu tüyü bile cekip alsin. Su an ki süpürgem Miele ama bazen güzel cekmedigini düsünüyorum torbasi bos oldugu halde. Robot süpürgeniz hangi marka? Cok fazla cesit var internette kafam karisti.

Sana haksizlik ettim, kusura bakma. Böyle aciklayici yazinca anladim. Benimkisi daha cok fikir almak ve imrenmek gibi, bazen diyorum „aa ne güzel düzen oturtmus, ben böyle düsünememistim, ben de yapicam“. Bazen de acik acik sorarim sunu bunu neyle nasil temizliyorsun Cünkü dedigim gibi kendim asla ögrenmedim. Ama sorsamda arastirsam da yetersiz hissediyorum cünkü gördügüm gibi olmuyor diye.

Benim parkelerim koyu, fayanslarim banyoda turkuaz ve gri. Ev de kira zaten ve cooook eski. Belki de ondan cok fazla tozlaniyordur bilemiyorum.
Koyu renk parkede toz hiç kaybolmaz. Bence bakıp çok canınızı sıkmayın. Benimkisi normal ahşap tonunda. Çok titiz değilim. Her gün robota süpürtür, Haftada bir süpürür silerim, toz belli olmaz. Görümcemin parkesi koyu renkli, evi güneşli. Oğlu astım hastası, her gün ihlas la süpürür ve eliyle siler, ancak öyle başa çıkar. İkinci günü hemen tozlar görünüyor diyor.

ben eskiden her gün süpürür, siler, banyoyu ve balkonu yıkar, camları silerdim koşa koşa. Bir de işe giderdim. Sonra bir rahatsızlık geçirdim. Artık evde olmama rağmen, hiç kendimi yormamaya ve kafama takmamaya karar verdim.

haftada bir temizlik yetiyor doğrusu. Saçlardan kurtulmak zor, benim için çaresi her gün robot süpürgeye tüm evi süpürtmek. Banyoda da ara şu ıslak zemin bezleriyle silmek.

Silva’nın mikrofiber toz bezleri var. Kesinlikle tavsiye ederim. Camı, yeri iz bırakmadan siliyor. Ocağım siyah cam, önce ıslak mutfak beziyle siliyorum, sonra Silva yla kuruluyorum. İz kalmıyor. Ve evet, siyahta toz belli olduğu İçin günde bir kaç defa silen vardır ama ben günde iki kere yapıyorum, yetiyor. Evdeki her toz tanesini takip edemem.

eviniz benim eski evim gibi tozlu bir yerde sanırım. Cam önündeki mermeri en az haftada iki silmeye çalışın. Bir de balkon kapısını açtığınızda bir kova su dökün. Buralarda çok toz birikip eve giriyor.

Toza karşı en güzel şeylerden biri de kurutma makinesi, onu da alacağım inşallah. Tavsiye ederim. Çamaşır çok toz ve saç çıkaran bir şey çünkü. Eski evimde balkondan silkeleyebiliyordum. Şimdi balkon kullanamadığım İçin büyük dert o.

duşa kabin camlarınız şeffafsa, her duştan sonra çekçekle silip, kurutmak gerekiyor. 1 senedir kullanmama rağmen kireç izi yok camında.

evim düzenlidir. Bahsettiğim temizlik de bana yetiyor.

bir de işime yarayan iki şey var düzenli bir görüntü İçin. Banyo kapısının arkasına mop asacakları taktım. Evdeki moplar, vileda, süpürge sopaları kapının arkasında saklı.

çamaşır sepetlerim, kovalarım da katlanabilir olanlardan. Onları da lavabonun altına koyuyorum. Bunlar bayağı kalabalık bir görüntü oluşturuyor banyoda normalde.

Selamlar,

sizlerden fikir almak istiyorum. Kisa süre önce ayri eve ciktim. Ilk kez tek yasiyorum ve bu zamana kadar okuyup calistigim icin cok fazla ev isleriyle ilgili olamadim maalesef. Sorunum su ki evim asla ve asla düzenli ve temiz degil.

Evi güzelce süpürdükten ve elektriklik süpürge makinesini yerine yerlestirdikten sonra arkami döndügüm an yerde bi sac bi toz görüyorum ve cileden cikiyorum resmen. Baskalarinin evi bal dök yala. Hele ki dus aldiktan sonra, aman Allahim her yer sac icinde. Ortaligi güzelce yikayip temizliyorum. Tekrar tuvalete girince gözüme sac carpiyor. Baskalarin banyo tuvaleti piril piril, asla bi tüy toz göremezsiniz. Ben dus almadan önce soyundugumda her yer toz icinde kaliyor, bütün yaptigim temizlik güme gidiyor.

Kurutma makinem yok, camasirlari genelde balkonda asip topluyorum, asarken de toplarkende mutlaka bi kac kez camasirlari cirparim tozlari gitsin diye ama yine de evin ici toz olur, illa camasir astiktan sonra süpürmem gerekir.

Ben neyi yanlis yapiyorum ya? Tecrübesiz biri icin tüyolariniz nedir? Mesela biri uyandiktan sonra ve elini yüzünü yikadiktan sonra direkt iki üc fis sikip lavaboyu siliyormus ki gün boyu temiz olsun, bunu her sabah yapiyormus ki aliskanlik haline getirmis ve lavabo her zaman temiz kaliyormus (böyle bi yazi okumustum internette) Bunun gibi tüyolar verebilirmisiniz bana daha pratik bir sekilde temizlik yapmak icin?

Bu arada evim ana caddede, belki de toz sorunu burdan kaynaklaniyor.
Güneş görmeyen eve taşının. Göz görmeyince gönül çok güzel katlanıyor. Eve loş ışık falan takın.

Sarjli süpürgelere baktim ama sanirim alirsam dyson alirim ki her ufak tozu tüyü bile cekip alsin. Su an ki süpürgem Miele ama bazen güzel cekmedigini düsünüyorum torbasi bos oldugu halde. Robot süpürgeniz hangi marka? Cok fazla cesit var internette kafam karisti.
Xiaomi mop pro kullanıyorum.dikey süpürgemde riodmi ondan da memnun sayılırım ama bu kadar işime yarayacağını bilseydim bende kesinlikle dyson alırdım.

Ev temizliği bitmez bacım, yap yap arkanı dön 2 gün sonra yine aynısı

benim eşimde dağınık güya bugün arnavut ciğeri yaptı. halıyla sandalyeler kan olmuş. allahım nasıl sıçrattı batırdı bilmiyorum. ama o kabul etmez, ben home olarak çaılışıyorum ya güya çalışmaktan saymıyor kendisi sabah çıkıp akşam geliyormuş yorgun oluyormuş. az önce gene tartıştık çok sinirliyim çok doluyum bu konularda. balkon sefası yapamıyormuş balkon pis diye. ben çalışıyorum kendisi izinli yahu adam yıkasana diyorum gene söyleniyor kovdum odadan. tamam bende hamarat değilim, biraz tembelim ama napim elimden geldiğince yapıyorum yetişmiyor. bebiş oluncada bilmiyorum gerçekten, annemin yanına taşınırım 5 ay falan sonrası Allah kerim :)
Amaan takmayın valla böle yetiştirmiş anaları. Bu saatten sonra pekte düzelmezler. Benimkide aynı al birni vur ötekine. Hem temiz değiller birde temiz kadın arıyorlar 😂😂

images (4).jpeg

Ya çok tatlısınız. Okurken çok güldüm size (iyi anlamda 😁)
Öncelikle cadde üstü evler, giriş ve bahçe katları çok tozlanır. Mümkünse aynı anda tüm camları açmayın. Hatta ana yol üstündekinden çok diğer canları bi 15 dk tek tek açıp öyle havalandırın evinizi. Camlara mümkünse sineklik takabilirsiniz ya da açılıyorsa üstten açmayı tercih edebilirsiniz.
Evinize mümkünse mini ev temizlik robotlarından alın. Alamıyorsanız evinizi süpürmen önce toz pırçasıyla önce tv ünitesi, raf, dolap üstleri gibi yerlerin tozlarını, cam kenarlarını alın. Islak bir bezle silip ardından kurulayın ve öyle başlayın süpürmeye. Halı altlarını da süpürmeyi unutmayın. Ardından vileda yapın. (saçlarınızı mümkünse her sabah bonyada tarayıp toplayın ve öyle ev içinde dolayıp, iş yapın)
Evin dağılmaması için her eşyanız için düzgün bir yer belirleyin ve kullanınca eşyalarınız geri yerine kaldırmayı unutmayın. Bu şekilde dağınıklık olmaz. Salonda, koltuklarda yiyip içmeyin.
Dışardan eve gelince kıyafetlerinizi önce camdan çırpıp öyle kirli sepetine koyun. Yıkadıktan sonra yine çırpıp adın. Astığınız ipi, çamaşır askınızı, süpürdüğünüz süpürgeyi kullanım öncesi-sonrası silin.
Banyo lavabolarını 2 günde bir cif kremle ya da prille ovalayabilirseniz ve ıslak bırakmayıp kurutursanız daha ışıl ışıl olacaktır.

Zaten bunu yaşam biçimi haline getirebilmemiz için bütün dekorasyon fikirlerini deneyip sıkılmış olmamız lazım şu an anlayamayız 😂
Yok bence o gerekmiyor 1-2 mobilya kullandiktan sonra anliyorsun kullanisli esyayi..buarada senin paylastiklarin evet cok bos ya da ofis gibi olabilir, ama tiklik tiklim bi evden oylesi cok daha ferah..

X