ev yaptırmak mantıklı mı?

Tabii ki arsanızı satmayın lakin umut verici konuşamayacağım maalesef.
1milyon diye yola çıktık suan 2 olmak uzere ve daha bitmedi.
Usta bulmak deprem bölgesi olmayan yerde bile zor iken şuan siz deprem bölgesindesiniz her iş için usta bulmakta zorlanabilirsiniz. (Bizim müteahhit ki ailecek de görüşürüz geçen gün telefonda "taş duvarcıyı razı etmeye çalışıyorum" dedi, öyle örnek vereyim size)
Böcek binada da olur o konuda canınızı sıkmayın, ben iş için evimi bir süre kapatıp gitmiştim geldiğimde heryer hamamböcegiydi, çatı katında oturuyorum, güya alt komşularımda yokmuş, giderlerden çıkan hamamböcegi altimdaki 2 katı geçip bize gelmek istemişler.
Deprem bölgesinde iseniz ben çelik konstrüksiyonu tercih ederdim herhalde, bilemiyorum.
Allah ödeme kolaylığı versin, güzel yuvalarınız olsun inşallah 🙏🌸
yaaa öyle mi gerçekten usta bulmak burada da problem.
siz nasıl bir yer yaptırıyorsunuz? muhtemelen ben de kendi istediğim gibi şeyler seçersem fiyat iki katı olacaktır

böcekten çok değil de fareden korkuyorum o yüzden biraz yüksek yaptıralım merdivenli olsun diye düşündük. aslında korku da değil ama tiksiniyorum🙈
çok teşekkür ederim güzel dilekleriniz için inşallah sizinki de bir an önce tamamlanır🥹

Çelik olunca aklıma yazları sıcaklığı içeri alır mı? Kışın da soğuk havayı? Bilemedim. Bence satmayın herkes yana yakıla arsa arıyor. Yavaş yavaş yaptırın. Borçlanacaksanız altın vs almaktansa sanırım kimse tl borcu vermez bu devirde. Kredi çekmeniz daha mantıklı. Altın vs kestiremezseniz ama kredide ne kadar ödeyeceğinizi bilirsiniz.
bunu ben de merak ediyorum
aklıma takılanları not aldım görüşeceğimiz kişilere soracağım.
eğer bir işe kalkışacaksak yazın hallolsun istiyorum taşınmak benim için çokkk zor çünkü aşırı eşyam var 😞😞
bana da hep kredi daha mantıklı geliyor. eşim de ablalarımdan isteyeyim seneye az az öderiz diyor birinin pek ihtiyacı yok. eğer onlara acil lazım olursa o zaman kredi çekeriz diyor

Merhaba
Biz suan kendi arsamiza celik konstruksiyon dublex ev yaptiriyoruz.Bitme asamasinda suan.Biz cok arastirmistik eger celige karar verirseniz lutfen kullandiklari malzemeleri cok iyi arastirin derim.Cunku her firma maliyeti dusurmek icin malzemelerin kalitesinden caliyorlar.Benim esimin elinden geldigi icin esim ve bir kac arkadasi kendileroyapiyorlar. Bu da bize yari yariya kar sagladi.Eger esinizin elinden geliyorsa en azindan bazi seyleri kendisi yapsin inanim cok fark ediyor.Betonerme mi celik mi sorusuna da gelirsek benim fikrim celik.Deprem bolgesindesiniz hem daha korunakli hem cocugunuz war bahcede rahatca oynayabilir siz de esinizle dostunuzla cok kaliteli zaman gecirebilirsiniz bahcede.Istwdiginiz herseyi de ekebilirsiniz
Kolayliklar diliuorum
merhaba acaba malzemenin kaliteli olup olmadığını nasıl anlarız🥴 bu konuda sıfırım hiç bilgim yok inşaatla şimdiye kadar hiç işim olmadı. hatta müşterek tapu vs ne demek yeni yeni öğreniyorum 🤣
ben de buna heves ediyorum açıkçası özellikle bebeğim için. neredeyse 1 yaşında olacak ancak parka gidebilirsek dışarıyı görüyor.
eşim de yapabilir bence biraz anlıyor bu işlerden ve tanıdıkları var.
çok teşekkürler fikirler için sizinki de bir an önce biter güzel günlerde oturun inşallah 💐

yaaa öyle mi gerçekten usta bulmak burada da problem.
siz nasıl bir yer yaptırıyorsunuz? muhtemelen ben de kendi istediğim gibi şeyler seçersem fiyat iki katı olacaktır

böcekten çok değil de fareden korkuyorum o yüzden biraz yüksek yaptıralım merdivenli olsun diye düşündük. aslında korku da değil ama tiksiniyorum🙈
çok teşekkür ederim güzel dilekleriniz için inşallah sizinki de bir an önce tamamlanır🥹
Biz dubleks bir yayla evi yaptiracaktik, yaşam alani tek katta üst katta bir salon ve teras şeklinde, eğimden dolayi alta bir alan daha ekletti bize maalesef yapi denetim mi artik onun adi neyse, önden tripleks arkadan dubleks oldu 4+3 gibi birsey oldu. Yani altta kocaman bir yoga/pilates stüdyosu varmış gibi oldu akdhksls
Daha taş duvar çevrelenecek, havuz yapılacak, biz bittik ev bitmedi 🤣
Kaçak yapanlar cart cart dikiyor villaları bizim biraz korkumuzdan oldu, herseyimiz yasal ve izinli bizim, oyle olunca cok uzun sürüyor maalesef 😔
Amin, Allah hepimizin gonlune göre versin 🙏

bunu ben de merak ediyorum
aklıma takılanları not aldım görüşeceğimiz kişilere soracağım.
eğer bir işe kalkışacaksak yazın hallolsun istiyorum taşınmak benim için çokkk zor çünkü aşırı eşyam var 😞😞
bana da hep kredi daha mantıklı geliyor. eşim de ablalarımdan isteyeyim seneye az az öderiz diyor birinin pek ihtiyacı yok. eğer onlara acil lazım olursa o zaman kredi çekeriz diyor
Allah gönlünüze göre versin inşallah🙏

Çelik de yaptırsanız betonarme de yaptırsanız yüklenici bir firmayla anlaşmanız lazım, aranızda yapılacak sözleşmede hiçbir maddeyi atlamayın, örneğin fayansların, kullanılacak parkelerin markası vb gibi.

Fiyat alırken Çelik için diyorum ısı ve ses yalıtımı fiyata dahil mi sorun çünkü bildiğim kadarıyla çelik binalar betonarmelere göre daha dayanıklı ve daha az bakım isteyen yapılar ama ısı ve ses yalıtımı olmazsa sıcağı soğuğu, dış gürültüleri içeri alıyorlar.

Siz tüm isteklerinizi sıralayın, firmadan anahtar teslim fiyat alın ve sözleşmeyi buna göre düzenleyin ki sonradan ekstra masraf vb çıkarmasınlar ve kesinlikle ödemeleri parça parça yapın inşaat bitmeden ödeme bitmesin.

Arsayı kayınpederiniz vermiş, üzerinize resmî olarak verildi mi yoksa sözle mi verildi? Bugünün yarını da var o yüzden bu konu önemli bence zira eşiniz tek çocuk değil, Allah sağlık versin ama kayınvalide kayınpederin vefatı halinde eşinizin ablaları arsaya mirasçı olur dolayısıyla yaptırmayı düşündüğünüz evin de mirasçısı olacaklardır, anne baba sağken ilişkileri yolunda giden kardeşler ebeveynlerin ölümü halinde miras kavgası yapabiliyor, sana arsa verdi bizim de hakkımız var derlerse borç harç yaptıracağınız eviniz bir anda miras malına dönüşebilir, bu sebeple ev yaptırmadan önce arsayla ilgili yasal prosedürleri halletmenizi tavsiye ederim.

Kentsel dönüşüme çok güvenmeyin 10 yıl sonra da olabilir 1 yıl sonra da. Ben olsam arsayı satar, başka bir arsa alır oraya yapardım evi.
3 yıl önce müstakil ev yaptırdım. Fiyatlar kullanılan malzemeye göre çok değişkenlik gösteriyor. Önce çelik ev düşünmüştük ama araştırdıkça olumsuzluklarını görüp vazgeçtik ve fiyatı da betonarme eve göre çok fazlaydı. Aklımda kalan olumsuzluklarını yazayım, kullanılan çeliğin kalitesi size söylenen mi bilemiyorsunuz, sıcağı ve soğuğu çok fazla geçiriyor, zamanla çelikte esneme olabiliyor, bir tadilat yaptırmak isteseniz imkansıza yakın, çünkü bu evler yap boz gibi bir parçayı çıkarsanız ev büyük hasar görür, çelikleri birleştirirken kullanılan vidaların bile önemi büyük. Anlaştığınız firma şehir dışından geliyorsa konaklama ve yemek masrafları da size ait. Bana göre tek avantajı kısa sürede yapılması. Gerçi buda yaptırdığınız firmaya ve mevsime göre değişiyor. İyi bir firma bize ortalama 2,5 ay süre vermişti.

Biz betonarme yaptırdık. Sağlam ve uzun ömürlü olması açısından. Anlaştığımız firma tanıdık olmasına rağmen, kandırmaya çalıştı, bizi yarı yolda bıraktı, evi tamamlamadan kaçtı gitti. Allah'tan az bir şey kalmıştı bitmesine.

Size tavsiyem, çelik yada betonarme, ev yapılırken başında durun, sürekli kontrol edin.

Çok uzun yazmışım ama umarım faydalı olmuştur

Ev yaptırmak kolay değil böyle bir imkan varken bence değerlendirin. Şahsi fikrim borç harç bir şekilde en azından giriş katı yaptırın sonra isterseniz üstüne çıkarsınız. Ben oturduğumuz evde bir odada ailece yatıp kalkıp (babamın kira vereceğimize o parayla eve bişey yaptırırız diye) taşları döşenmemiş evde 3 ay oturdugumuzu biliyorum. Biraz sıkışırsınız ama sonu güzel olur.

Biz dubleks bir yayla evi yaptiracaktik, yaşam alani tek katta üst katta bir salon ve teras şeklinde, eğimden dolayi alta bir alan daha ekletti bize maalesef yapi denetim mi artik onun adi neyse, önden tripleks arkadan dubleks oldu 4+3 gibi birsey oldu. Yani altta kocaman bir yoga/pilates stüdyosu varmış gibi oldu akdhksls
Daha taş duvar çevrelenecek, havuz yapılacak, biz bittik ev bitmedi 🤣
Kaçak yapanlar cart cart dikiyor villaları bizim biraz korkumuzdan oldu, herseyimiz yasal ve izinli bizim, oyle olunca cok uzun sürüyor maalesef 😔
Amin, Allah hepimizin gonlune göre versin 🙏
çok iyi yapmışsınız insan her şeyi yasal kanunlara uygun olsun istiyor. sonra bi bakıyorsun herkes kaçak göçek yaşıyor🥴 yine de doğru olanı yapmışsınız🫶
eğer bunu 2.ev olarak düşündüyseniz çok iyi olmuş biraz masrafa sokmuş sizi ama bitince inşallah istediğiniz gibi güzelce olur. mecburen plates dersi veriyormuşsunuz🤣🤣🤣 çok teşekkür ederim 💐💐

Allah gönlünüze göre versin inşallah🙏

Çelik de yaptırsanız betonarme de yaptırsanız yüklenici bir firmayla anlaşmanız lazım, aranızda yapılacak sözleşmede hiçbir maddeyi atlamayın, örneğin fayansların, kullanılacak parkelerin markası vb gibi.

Fiyat alırken Çelik için diyorum ısı ve ses yalıtımı fiyata dahil mi sorun çünkü bildiğim kadarıyla çelik binalar betonarmelere göre daha dayanıklı ve daha az bakım isteyen yapılar ama ısı ve ses yalıtımı olmazsa sıcağı soğuğu, dış gürültüleri içeri alıyorlar.

Siz tüm isteklerinizi sıralayın, firmadan anahtar teslim fiyat alın ve sözleşmeyi buna göre düzenleyin ki sonradan ekstra masraf vb çıkarmasınlar ve kesinlikle ödemeleri parça parça yapın inşaat bitmeden ödeme bitmesin.

Arsayı kayınpederiniz vermiş, üzerinize resmî olarak verildi mi yoksa sözle mi verildi? Bugünün yarını da var o yüzden bu konu önemli bence zira eşiniz tek çocuk değil, Allah sağlık versin ama kayınvalide kayınpederin vefatı halinde eşinizin ablaları arsaya mirasçı olur dolayısıyla yaptırmayı düşündüğünüz evin de mirasçısı olacaklardır, anne baba sağken ilişkileri yolunda giden kardeşler ebeveynlerin ölümü halinde miras kavgası yapabiliyor, sana arsa verdi bizim de hakkımız var derlerse borç harç yaptıracağınız eviniz bir anda miras malına dönüşebilir, bu sebeple ev yaptırmadan önce arsayla ilgili yasal prosedürleri halletmenizi tavsiye ederim.
aaa mune beni diğer konumdan ve banlarımdan hatırladın kesin 🙈🤣🤣
arsayı üzerine yaptı eşim. yine de ilk verdikleri zaman istemiyorum triplerine girmiştim ama hepsi orası sizin deyince hepsine sor rızalarını al dedim öyle aldı. başta bir beklentim yoktu burayla ilgili ama ekonomik olarak bayır aşağı gidince mecburen düşünmeye başladık. hala çok aklıma yatmıyor kentsel dönüşüm muhabbeti olacağı için. sence mantıklı olur mu? tarihi belli değil belki 5-10 yıl sonra müteahhit girebilirmiş.
söylediklerini not aldım birkaç yerle görüşeceğiz çok teşekkür ederim ♥️

Kentsel dönüşümde ozellikle deprem bolgelerinde ben dönüşümü reddediyorum deme luksunuz olmayabilir, bundan emin olun bence. Yarin birgun gul gibi yepisyeni eviniz donusume gitmesin.
Ben onu riskli bina için geçerli sanıyordum. Bina riskliyse yıkılacak kararına itiraz edilemiyor. Ama arsaya bina yaptırmak istemiyorum deme hakkı da mı yokmuş?

Ben onu riskli bina için geçerli sanıyordum. Bina riskliyse yıkılacak kararına itiraz edilemiyor. Ama arsaya bina yaptırmak istemiyorum deme hakkı da mı yokmuş?
6 subat depremi sonrasi afet bolgesi ilan edildigi için oralarda durum farkli. Devlet bombos arazinize, ekili alaniniza vs kentsel donusum karari cikartip bina yapimina baslayabiliyor.

Afet bolgesi ilani kalktiysa durum degisir tabi.

aaa mune beni diğer konumdan ve banlarımdan hatırladın kesin 🙈🤣🤣
arsayı üzerine yaptı eşim. yine de ilk verdikleri zaman istemiyorum triplerine girmiştim ama hepsi orası sizin deyince hepsine sor rızalarını al dedim öyle aldı. başta bir beklentim yoktu burayla ilgili ama ekonomik olarak bayır aşağı gidince mecburen düşünmeye başladık. hala çok aklıma yatmıyor kentsel dönüşüm muhabbeti olacağı için. sence mantıklı olur mu? tarihi belli değil belki 5-10 yıl sonra müteahhit girebilirmiş.
söylediklerini not aldım birkaç yerle görüşeceğiz çok teşekkür ederim ♥️
😂

Arsanın tapusu sizin üzerineyse sorun yok o zaman, kentsel dönüşüm çok da bildiğim bir konu değil ama sanki kentsel dönüşümün size bir etkisi olmaz gibi, çünkü yarım yamalak biliyorum ama riskli bölgede bile olsanız binanız risksiz binaysa şayet, kentsel dönüşüm dışı bırakılabiliyor diye biliyorum lakin tam da emin değilim.

Evi yaptırmaya başlamadan önce bu konuyu bir netleştirin, bu meseleye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde hizmet veren kentsel dönüşüm müdürlükleri bakıyor, muhtemelen bağlı bulunduğunuz ilin belediye binasındadır müdürlük, eşin arsanın tapusuyla gidip kentsel dönüşümle ilgili bilgi alsın, hiç olmazsa arsanız riskli alanda olsa bile risksiz bina yapmanız halinde kentsel dönüşümden etkilenip etkilenmeyeceğinizi öğrenir ona göre hareket edersiniz.
Sonuçta siz apartman dikmeyeceksiniz, sizden başka malik olmayacak, arsa içinde tek kişinin kullanacağı müstakil bir ev yapılacak, belki böyle detaylar da kentsel dönüşümle alakalı uygulamaları etkiliyordur.

Ev yapımı için de dediğim gibi, olur da yaptırmaya karar verirseniz evin çelik veya betonarme olması bir yana, yüklenici firmayla mutlaka bir sözleşme yapın ve sözleşmede a’dan z’ye kullanılacak her malzemeyi marka marka yazdırın, fayans deyip geçmeyin fayans var fayans var, gider en ucuzundan çıkma fayans kullanır veya çelik yaptıracaksanız ısı ve ses yalıtımı anlaşmaya dahil değildir gürültü ve hava ısı değişimlerinden etkilenirsiniz vs vs

Her şey açık ve net olsun, buna göre bir fiyat versinler sonra şu harcama da oldu verin 200 bin, bu harcama oldu verin 300 bin olmasın, veya döviz kuru farkı yansıtmaları olmasın, her şeyi istediğiniz gibi yapmaları halinde anahtar teslim kaça olur onu söylesinler.

merhaba acaba malzemenin kaliteli olup olmadığını nasıl anlarız🥴 bu konuda sıfırım hiç bilgim yok inşaatla şimdiye kadar hiç işim olmadı. hatta müşterek tapu vs ne demek yeni yeni öğreniyorum 🤣
ben de buna heves ediyorum açıkçası özellikle bebeğim için. neredeyse 1 yaşında olacak ancak parka gidebilirsek dışarıyı görüyor.
eşim de yapabilir bence biraz anlıyor bu işlerden ve tanıdıkları var.
çok teşekkürler fikirler için sizinki de bir an önce biter güzel günlerde oturun inşallah 💐
Tesekkur ederim.Biz cok arastirdik esim daha hakim tabi .Anlastiginiz firmayla hangi malzemeleri ve miktar olarak ne kadar kullandiklarini sorun ayrica sozlesmede de yazar tahminen.Kullanacagi malzeme rutubet yapar mi bilgijiz olsun ornegin biz rutubet yapmamasi icin bor sıktırdiķ yan duvarlara ve catiya ve ev yerden yaklasik 1 metre yuksekte.Bazi firmalar direkt kopuk koyuyor fakat kopuk yaanicidir allah korusun olasi bir yaanginda tutusur ama bor yanici degil ve bocek hasere gibi canlilari barindirmiyor vs.
Allahim sizin de yardimciniz olsun

çok iyi yapmışsınız insan her şeyi yasal kanunlara uygun olsun istiyor. sonra bi bakıyorsun herkes kaçak göçek yaşıyor🥴 yine de doğru olanı yapmışsınız🫶
eğer bunu 2.ev olarak düşündüyseniz çok iyi olmuş biraz masrafa sokmuş sizi ama bitince inşallah istediğiniz gibi güzelce olur. mecburen plates dersi veriyormuşsunuz🤣🤣🤣 çok teşekkür ederim 💐💐
Eşime bu konuşmalarimizi anlatiyordum, iste bir hanim boyle boyle yazmis ben de 1diye ciktik yola 2oldu dedim dedim. Ne 2milyonu dedi 😔 ben not alırdım müteahhite her verdigimiz parayi oturduk topladik bu muhabbetten sonra 3milyon 😔
Allah hepimizin gönlüne göre versin 🙏
Not: size örnek olsun diye yazdim ne olur yanlış anlaşılmasin, görgüsüzlük gibi olmadı dimi 😔
Eşim apartma sevmiyor diyebilirim, o yüzden yaptırıyoruz bu evi, senenin hemen hemen yarısında yok burada, ben orada yalnız kalamam bebek falan hastalanırsa Allah korusun, merkeze biraz uzak. Bir nevi yazlık kışlık modu, eşim varken eşim yokken modunda 🤣

Tesekkur ederim.Biz cok arastirdik esim daha hakim tabi .Anlastiginiz firmayla hangi malzemeleri ve miktar olarak ne kadar kullandiklarini sorun ayrica sozlesmede de yazar tahminen.Kullanacagi malzeme rutubet yapar mi bilgijiz olsun ornegin biz rutubet yapmamasi icin bor sıktırdiķ yan duvarlara ve catiya ve ev yerden yaklasik 1 metre yuksekte.Bazi firmalar direkt kopuk koyuyor fakat kopuk yaanicidir allah korusun olasi bir yaanginda tutusur ama bor yanici degil ve bocek hasere gibi canlilari barindirmiyor vs.
Allahim sizin de yardimciniz olsun
Bor isi ve ses yalitimi sagliyor mu? Ustune ek bi giydirme yapiliyor mu?
Cok ilginc bir bilgi bu, hicbir sekilde bize bahsedilmemisti.

geçen yıl müstakil ev yaptırdık iki katlı. yaptırmanız evet çok mantıklı ama şunu söyleyeyim işin içine girince hiçbir zaman önceden belirlediğiniz fiyatlar tutmuyor. biz kirada oturmadığımız için parça parça yaptırıp bir senede tamamladık. ustasıydı, işçiliğiydi, maliyetiydi her geçen gün artıyor ve hesaba katmadığınız, aklınıza gelmeyen ufak tefek şeyler bile toplanınca baya masraf oluyor bunu bilerek girin bence bu işe

eğer içindeki evin boyutu size yeterliyse tadilat ruhsatı alabiliyorsunuz ama sıfırdan yapacaksanız plan proje çizdiriyorsunuz. oralarda nasıl bilmiyorum ama deprem sonrası zemin etüdü vs öncelikle bu masraflarınız oluyor. eğer yapılana kadar kirayı rahat ödeyebilecekseniz parça parça ödeyerek tamamlayabilirsiniz. tabii bittikten sonra müstakil ev çok rahat oluyor o ayrı.

çelik içinde iyi diyorlar ama bilmiyorum. bir firmayla anahtar teslim anlaşırsanız işiniz kolaylaşabilir.

selam hanımlar
kısaca konudan bahsedip fikirlerinizi almak istiyorum 🙏
5 yıldır evliyiz ben memurum eşim esnaf. deprem ve bebişimizin olması sebepleriyle ekonomik anlamda epey bi çöktük. 200 bin kadar borcumuz var ve kiradayız. az az ödüyoruz eksilerle falan idare ediyoruz ama ev sahibinin evi satması gibi durumlar da olabilir. şimdilik yok ama uzun vadede elbet olacaktır 😭
sorum şu, kirada oturduğumuz evin yakınlarında eşimin ailesinin küçük bir yeri ve üstünde çok eski bir evi var. etrafında hep müstakil evlerin olduğu ve eşimin ailesinin önceden yaşadığı yer. kayınbabam burayı eşime verdi. 400 mt kare kadar bir yer. aslında burası depremden önce kentsel dönüşüme gidecekti ve yerlerine yeni bir ev verilecekti ama şu an o iş ne oldu bilmiyoruz. depremden sonra yıkılan yerlere yerine yenileri yapıldığı için en az 5-10 yıl burada kentsel dönüşüm olmaz diye düşünüyoruz.
bu arada tapu bireysel. sadece kentsel dönüşümde müşterek oluyormuş yani yandaki 3 komşuyla beraber karar veriliyormuş (bana böyle anlattılar bu konuyu nereye gidip sormalıyız?) üstündeki ev müstakil ve çok eski sobalı falan. yani şu an orada yaşayamayız ya yıkıp betonarme ev yaptıracağız ya da çelik konstrüksiyon.
bir de burayı böylece satmak aklımıza geldi ama kentsel dönüşümde diğer komşularla ortak hareket edileceği için kimse istemez dediler. burayı satsaydık peşinat yapıp üstüne kredi çekebilirdik ama herkes arsa alıp ev yaptırmaya çalışırken bizim arsa satmamız mantıksız mı?
şunu da eklemek istiyorum ev kentsel dönüşüm bölgesinde ama bir ön sokağı caddeye çıkıyor depremden sonra bu cadde çok değerlendi çarşı yıkıldığı için çoğu esnaf bu taraflara geldi. arsanın etrafındaki komşular hariç yeri çok güzel 🤣 (komşular biraz dedikoducuymuş)
civardaki evler 2.5 milyondan başlıyor ve hiçbirine kredi çıkmıyor. yani sıfırdan ev alamıyoruz çünkü birikimimiz yok. muhtemelen epeyce de olmayacak.
biz şu an 10.000 e kirada oturuyoruz. eylülde zam yapılacak en az 13.000 tl olur.
gelirimiz şimdilik 40.000 civarı eşimin işleri açılırsa bu tutar artıyor.
450.000 tllik bir arabamız var. 120.000 tl altınımız var.
eşimin ailesinden 200.000 tl borç alabiliriz. bunu uzun zaman sonra ödesek de sorun değil.
3+1 125 metrekare ev yaklaşık 1 milyona mal olacakmış. daha ayrıntıları konuşmadık ama iyice borca girmeye değer mi diye sizlere danışmak istedim 💐
şimdi sorulara geçiyorum,
sizce çelik konstrüksiyon ev yaptırmak mantıklı mı? beton ev hem daha pahalı hem daha uzun sürermiş. çelik evin artıları eksileri neler?

arabasız idare edebilir miyiz? ben işe bir şekilde gidebilirim arkadaşlar beni alabilir. eşimin dükkanı da hemen yürüme mesafesinde.

tamamen isteyeceğimiz şekilde mi yaptırmalıyız yoksa en ucuz nasıl olacaksa öyle mi?

kredi çekip borçlanmalı mıyız kalan tutarları eş dosttan alıp seneye ödeyeceğiz mi demeliyiz? (seneye toparlayamazsak o zaman da kredi çekebiliriz) bir de ben belki arabasız yapamazsak kredi çekeriz diye düşündüm.

müstakil evde yapabilir miyim? böcek fare vs sorun olur mu 🥴

şimdiden teşekkürler 💐💐

Bizde yakın zamanda arsanın üzerine ev konduranlardanız.
Çelik konstrüksiyon kaliteli malzeme isteyen bir yapı çeşidi. internettekiler standart paket oluyor. Firma hangi marka ile anlaşmalı ise o marka mutfak dolabı,evye vs. hep detay bunlar. Yakalanması zor bir piyasası var bir de her geçen gün fiyat artıyor firma ile sıkı anlaşma yapılması gerek malzeme kalitesinden anlayan firma içinden olmayan birisi mutlaka olmalı yanınızda. Betona göre makul tabi hele sizin bölgeniz kentsel dönüşüm alanında bulunduğu için neredeyse yarı yarıya ödeme yapmış olursunuz. Farkına gelecek olursak bence bir fark pek yok iki katlı olsa önerebilecegim bazı durumlar olurdu ama tek kat olması lazımmış zaten size bu arada yalıtım betondaki gibi önemli bunda da.

Fare, böcek vs. bunlar ev çevresinin bakımı ile alakalı oluyor genelde apartmanda da karşılaşmışlığımız var hepimizin. 🤭🤗

Bor isi ve ses yalitimi sagliyor mu? Ustune ek bi giydirme yapiliyor mu?
Cok ilginc bir bilgi bu, hicbir sekilde bize bahsedilmemisti.
Bor isi yalitimi sagliyor ses yalitimi icin borun ustune kece gibi birsey dosendi adini hatirlayamadim ama aksam esim geldiginde isterseniz sorabilirim onun ustune de boardeks denilen dis cephe kaplama levhasi dosendi diyebiliyorum

X