Evcil hayvan, ev sahibi

belaokumakitapoku

losing all hope was freedom
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
20 Aralık 2015
1.080
857
Inanilmaz bi kedi sahiplenme arzusu var icimde su aralar.
Lakin esimi ikna edemiyorum
Yanlış anlasilmasin kendisi de hayvan sever
Uzun yillar evcil hayvanla beraber yasamis
Bana uzun uzun bunun buyuk sorumluluk gerektirdiğini, rahatlikla bi yere gidemeyecegimizi, ev sahibinin olumsuz yaklaşacağını -kendileri yaşlı ve aksi insanlar- komşuların rahatsiz olabilecegini, tüy derdini anlatıyor.

Hayvani 2 gun sonra sıkıldım diyip sokaga atacak biri degilim oncelikle. Bi yere gidiyosak günübirlik giden bi ciftiz yaz tatilleri haric. Ev sahibi konusunda hem fikiriz ama yakinlarda oturmuyoruz. Sayet herhangi bi komsu soylemezse ruhlari duymaz. Ama ogrenirlerse sicak bakmazlar ve hayvani yeniden sahiplendirmek zorunda kalabiliriz. Tuyunu temizlemeye de raziyim. Ben diyorum ki ev sahipleri nerden bilip, gorecek? Sacmaliyor muyum? Cocuk düşünmüyorum uzun yıllar ama sevimli sirnasik bi kedi istiyorum:KK68:

Ev sahipleri açısından sorun çıkar mi sizce? Kendileriyle konusunca muhtemelen karsi cikarlar. Komsularin rahatsiz olacağını sanmıyorum minicik bi kedinin kime ne zararı olabilir ki? Tecrubesizim bu konuda ilk defa kirada oturuyorum napmaliyim sizce?

Kedinin karakterine göre değişir. Mesela alt caprazdaki komsumla hiçbir görüşmemiz yok ama kedisi olduğunu biliyorum çünkü çok bagıran bir kedi. Benim alt komsum da benim kedilerimin koşuşturmalarını duyuyor. Komsularınızın rahatsız olup yöneticiye, yöneticinin de ev sahibinize bildirme ihtimali var.
Ev sahibiniz kesinlikle karsı cıkacak biriyse hiç yeltenmeyin derim.

Kedinin bi sıkıntısı yok rahatlıkla evde bırakıp başka yerde de kalabiliyoruz biz bidurum olduğunda kumu var suyu var maması var odası var koridoru var kedi evi oyuncakları var. Gürültüsü yok rahatsızlığı yok. Yani kuş daha çok ses çıkarır emin olun. Benim en iyi arkadaşım oldu. Dibimden ayrılmaz sevmesem hemen elime patisini koyar kafasını sürüp miyavlar sev beni diye:) tavsiye ederim.
Biz çift olarak aksiyizdir. Kedimiz olduğundan beri çok tatlış bir çift olduk:)

Köpek genelde ses çıkarıyor, insanlar korkuyor gibi sebeplerle istenmez ev sahibi tarafından. Lakin kedinin kimseye zararı olmaz, kimse de karışamaz..
Kedi beslemek şahane bir duygu bu arada :) Mutlaka bu duyguyu yaşayın :)
Yaaa cok istiyorum :))
Dışarı hava almaya çıkarıyor musunuz ?

Inanilmaz bi kedi sahiplenme arzusu var icimde su aralar.
Lakin esimi ikna edemiyorum
Yanlış anlasilmasin kendisi de hayvan sever
Uzun yillar evcil hayvanla beraber yasamis
Bana uzun uzun bunun buyuk sorumluluk gerektirdiğini, rahatlikla bi yere gidemeyecegimizi, ev sahibinin olumsuz yaklaşacağını -kendileri yaşlı ve aksi insanlar- komşuların rahatsiz olabilecegini, tüy derdini anlatıyor.

Hayvani 2 gun sonra sıkıldım diyip sokaga atacak biri degilim oncelikle. Bi yere gidiyosak günübirlik giden bi ciftiz yaz tatilleri haric. Ev sahibi konusunda hem fikiriz ama yakinlarda oturmuyoruz. Sayet herhangi bi komsu soylemezse ruhlari duymaz. Ama ogrenirlerse sicak bakmazlar ve hayvani yeniden sahiplendirmek zorunda kalabiliriz. Tuyunu temizlemeye de raziyim. Ben diyorum ki ev sahipleri nerden bilip, gorecek? Sacmaliyor muyum? Cocuk düşünmüyorum uzun yıllar ama sevimli sirnasik bi kedi istiyorum:KK68:

Ev sahipleri açısından sorun çıkar mi sizce? Kendileriyle konusunca muhtemelen karsi cikarlar. Komsularin rahatsiz olacağını sanmıyorum minicik bi kedinin kime ne zararı olabilir ki? Tecrubesizim bu konuda ilk defa kirada oturuyorum napmaliyim sizce?

Yanlış anlamayın ancak eşiniz haklı..
Şu sorun çıkarsa sahiplendirmek zorunda kalabiliriz diyorsunuz sahiplendirme fikriyle yuvalanan canlar ne yazık ki ömürlük yuvalanamıyorlar..
Ve dahası çocuk şuanlık düşünmüyorum diyorsunuz bu da bence sizin için bi engel çünkü çocuğum olduğunda minik bir kedi ona arkadaş, kardeş olur demiyorsunuz..
Tekrarlıyorum beni yanlış anlamayın asla kedi almayın, bakamazsınız demiyorum ancak 9 kedi, 4 köpek sahibi ve sayısını bilmediğim kadar can yuvalandırmış biri olarak şuan için hazır olmadığınızı hissettim..
Yalnızca tüy, kıl, ev sahibi değil olay..
Örneğin, tüm evinizin pencerelerine sineklik yaptıracaksınız..
Örneğin, en kaliteli mamayı kullanacaksınız, aşısı, taşuma çantası şusu busu..
Örneğin, her türlü hastalık hakkında bilgi sahibi olmanız gerek gerekirse hapını yutturacaksınız ki kediler bu durumda kaplana dönüşebiliyorlar..
Örneğin, onunla uyuyacaksınız..
Kılı, tüyü, ev sahibi en basiti..
Kısırlaştırması olacak, anesteziden çıkmasını izleyeceksiniz gerekirse sizi hissetsin diye ameliyatına gireceksiniz..
Örneğin, benim gibi alerjiniz çıkacak doktorunuz evde hayvanı yasaklayacak ama canınız pahasına onlarla uyuyacak onlarla uyanacaksınız..
Geceleri suratınıza patilerini indirecek her yanınız çizik dolaşacaksınız yine de gecenin körü uyanıp nefes alış verişini dinleyeceksiniz..
15 sene ömür size az gelecek, sebepsiz yere saatlerce ağlayacaksınız onsuz naparım korkusuyla..
Doğurmadan anne olacaksınız..
İyisiyle kötüsüyle herşeyiniz olacak..
Lütfen emin olmadan bi can sahiplenmeyin, geçici yuvadan kalıcıya geçtiklerinde bile psikolojileri bozuluyor..
En önemlisi evinize almadan önce sokaktakileri beslemeye başlayın, zaten sonrası geliyor..
Sevgiler..

Kedi eve zarar vermez, en fazla olan mobilyalarınıza olur tırnaklarını taktıkları için, bu yüzden aslında ev sahibinin pekte sorun çıkarmaması gereken bir evcildir kedi, hep evde yaşayacaksa komşular içinde sorun teşkil etmez, sokağa çıkacaksa komşuların evine girebilir o zaman sıkıntı yaşarsınız, hepsi bir yana siz sahiplenmek istediğinizden emin misiniz?
Çünkü eşiniz haklı bir evcil sahiplenmek sorumluluk demektir, mecburi bir seyahat yaşamayacağınızın garantisi yok veya yaz tatillerinde bir yerlere gitmeyeceğinizin, 2 günden fazla evde yalnız bırakamazsınız, ya gideceğiniz yerlere de götüreceksiniz veya sizin kadar iyi bakacak birilerine emanet etmeniz gerekecek.

Tüm sorumluluklarını kabul ediyorsanız eşinizle bir daha konuşun.

Kedinin evden gönderilmesi ev sahibinin haberinin olmasına bakıyorsa almayın. Gerçekten almayarak o hayvana daha çok iyilik edersiniz. Eminim kötü değilsiniz, eminim bakarsınız ama evciller öyle ilk aksilikte bırakılacak şeyler değil. Onların da psikolojisi var. 2 kedimiz var evde, onları yenien sahiplendirmek diye bir şey söz konusu olamaz. Evlat gibi oluyorlar çünkü. Nasıl komşu rahatsız oluyor diye doğurduğumuz çocukları yeniden sahiplendiremezsek, hayvanları da sahiplendiremeyiz. Kedi köpek gibi hayvanlar hem insana, hem eve bağlanabilirler, bırakılınca depresyona girebilir, ne olduklarını şaşırabilirler. Velhasılı, şartlarınız buysa hayvan almamanız daha hayırlı.

Şu sorun çıkarsa sahiplendirmek zorunda kalabiliriz diyorsunuz sahiplendirme fikriyle yuvalanan canlar ne yazık ki ömürlük yuvalanamıyorlar..
Ve dahası çocuk şuanlık düşünmüyorum diyorsunuz bu da bence sizin için bi engel çünkü çocuğum olduğunda minik bir kedi ona arkadaş, kardeş olur demiyorsunuz..
Tekrarlıyorum beni yanlış anlamayın asla kedi almayın, bakamazsınız demiyorum ancak 9 kedi, 4 köpek sahibi ve sayısını bilmediğim kadar can yuvalandırmış biri olarak şuan için hazır olmadığınızı hissettim..
Örneğin, her türlü hastalık hakkında bilgi sahibi olmanız gerek gerekirse hapını yutturacaksınız ki kediler bu durumda kaplana dönüşebiliyorlar..
Kısırlaştırması olacak, anesteziden çıkmasını izleyeceksiniz gerekirse sizi hissetsin diye ameliyatına gireceksiniz..
Örneğin, benim gibi alerjiniz çıkacak doktorunuz evde hayvanı yasaklayacak ama canınız pahasına onlarla uyuyacak onlarla uyanacaksınız..
Geceleri suratınıza patilerini indirecek her yanınız çizik dolaşacaksınız yine de gecenin körü uyanıp nefes alış verişini dinleyeceksiniz..
15 sene ömür size az gelecek, sebepsiz yere saatlerce ağlayacaksınız onsuz naparım korkusuyla..
Lütfen emin olmadan bi can sahiplenmeyin, geçici yuvadan kalıcıya geçtiklerinde bile psikolojileri bozuluyor..
En önemlisi evinize almadan önce sokaktakileri beslemeye başlayın, zaten sonrası geliyor..
Sevgiler..
iste esim tamda bu sebeblerden istemiyor.sorumluluk alamayiz diyor:mad:

Sevgiler..
Besledigim iki yavru kedi var zaten sokakta
Yazdiklariniz cok mesakkatli duruyor ama sahiplenince hepsini seve seve yapacağımı biliyorum teşekkürler..

iste esim tamda bu sebeblerden istemiyor.sorumluluk alamayiz diyor:mad:

Evde olabilecek en rahat hayvanken her canlı gibi sorumluluğu oluyor.. Benimde nişanlım bu sorumluluğu alamayacağı için evde hayvan istemiyor ki benim çocuklarımın hepsi annemin evinde kalacaklar bende diyorum ki çok daha iyi benim için geçici yuva olurum daha fazla cana yardımım dokunur..
Söylediğim gibi sokaktakilere yardımcı olun illa evde istiyorum diyorsanız geçici yuva olun baktınız ki o sorumluluk ağır gelmiyor kalıcı olursunuz..

Yaaa cok istiyorum :))
Dışarı hava almaya çıkarıyor musunuz ?
Bahçeli bir evde olduğum için istediği zaman dışarı çıkıyor, zaten sokakta bulup sahiplendiğim bir kediydi.
O size kalmış biraz da aslında. Kuzenim bazen pusetine koyup, yeşillik bir yere gittiğinde yanında götürüyor çok alışkın olduğu için zaten kaçma gibi bir durum olmuyor. Hiç çıkmasa da olabilir, balkonda falan da hava alabilir.

Besledigim iki yavru kedi var zaten sokakta
Yazdiklariniz cok mesakkatli duruyor ama sahiplenince hepsini seve seve yapacağımı biliyorum teşekkürler..

Evet zordur dilsiz bi cana anne olmak..
Ama anneliğin en kutsal halidir de..
Madem ki sokağınızda bebişleriniz var alın ikisini eve iç-dış parazitlerini yapın ilan açın..
Önce geçici yuvalıkla başlayın, yavru kedi kolay sahiplendirilir baktınız zor değil sizin için kalıcı olun..

Kedi ufacık pek de sesi soluğu çıkmayan bir hayvan, eve zarar verme ihtimali yok. 5 senedir kedim var hiçbir komşudan şikayet gelmedi, ondan çıkacak sesi apartmanda herkes yapıyor. Ama genç bir çiftseniz ve aklınız arkada kalmadan gezmek istiyorsanız biraz gezmeye tozmaya doyun öyle sahiplenin derim, çünkü uzun süreli zaten gidemiyorsunuz, haftasonu gitseniz de aklınız kalıyor. Onun dışında hemen hemen hiç sorunu olmayan bir hayvan, zaten tüyü, tuvaleti vs dert etmiyormuşsunuz.

Evde olabilecek en rahat hayvanken her canlı gibi sorumluluğu oluyor.. Benimde nişanlım bu sorumluluğu alamayacağı için evde hayvan istemiyor ki benim çocuklarımın hepsi annemin evinde kalacaklar bende diyorum ki çok daha iyi benim için geçici yuva olurum daha fazla cana yardımım dokunur..
Söylediğim gibi sokaktakilere yardımcı olun illa evde istiyorum diyorsanız geçici yuva olun baktınız ki o sorumluluk ağır gelmiyor kalıcı olursunuz..
keske yardimci ola bilsem.ben almanyada yasiyorum.burda hic sokak hayvni yok.neredeyse 10 seneye yakindir buradayim.o kadar özledimki kedileri

Kim demiş kediler ses yapmaz diye, halt etmiş yahu. :) tamam normal yürürlerken son derece sessizler, ama benim kedilerim sabah akşam yakalamaç oynadıkları için evde at koşuyormuş gibi dan dun koşuyorlar. Evimiz müstakil diye sorun olmuyor ama apartmanda olsaydık komşulara mahçup olurduk çünkü öyle böyle değil, ciddi tepiniyorlar. 2. kedimizi almadan önce tek kedim kendi kendine de koşturuyordu. Kedi işte, o da kediliğini yapıyor, oynuyor kendince. Ama o kadar da sessiz değiller işte demek istiyorum.

O geçicilik hayvanlara zarar veriyor işte.
Kedileri köpekleri sadece ömür boyu alıp, her türlü sıkıntısını hastalığını kaldırabilecek olanlar sahiplenmeli. Araba değil ki bu, deneme sürüşü yapılıp karar verilsin. Bir can.
"Aldım, denedim, sevmedim bıraktım/verdim" diye bir şey olamaz yani. Çok ciddi iş.

X