Evcillerinize çip taktırdınız mı?

Bildiğim kadariyla form vermen lazım taktiramadim diye neden ceza var sorgulamiyoruz bi kural çikmış uyguluyoru
Ben sorguladım ya, MR'da vs çip takılan alan görünmüyormuş. Ha gerek olmayabilir ama gerek olduğunda MR sonuç vermeyecek demektir bu, bunu kabul etmeyenler olabilir 10bin ceza falan ağır geldi bana bilemedim.

Evet dilekçe yazacağız biz de

zararı var mı bilmiyorum. ama mecbur taktırdım. çünkü kedim hastalandığında tedavi ettiremeyeceğimi söyledikleri için başka çare yok gibi geldi. ağrısı sızısı olmadı 5 dakikalık bi işlem eve döndüğümüzde yine haylazlığına devam etti bizimkisi

zararı var mı bilmiyorum. ama mecbur taktırdım. çünkü kedim hastalandığında tedavi ettiremeyeceğimi söyledikleri için başka çare yok gibi geldi. ağrısı sızısı olmadı 5 dakikalık bi işlem eve döndüğümüzde yine haylazlığına devam etti bizimkisi
Birkaç veteriner videosu izledim, zararı yokmuş ama ileride bir MR çektirme durumu olunca o alan MR'da bozuk görünüyormuş.

Biz taktırdık, bizim veterinerimiz de çip olmayan kedi, köpek ve gelinciklere bakmayacaklarını söylemişti. Aslında acısız bir işlem ama bizim kız drama queen olduğu için ortalığı birbirine kattı çip takılırken. Ekstra bir bilgi olarak, dışarıda çip takılı ama maalesef sokağa terk edilmiş bir kedi getirmişler kliniğe, veterinerimiz bakanlığı aramış konuyla ilgili. Biz Avrupa yakasında oturuyoruz, kedinin çipteki bilgilere göre sahibi Anadolu yakasında ikamet ediyormuş. Hayvanın başına kim bilir neler geldi o süreçte.

Biz taktırdık, bizim veterinerimiz de çip olmayan kedi, köpek ve gelinciklere bakmayacaklarını söylemişti. Aslında acısız bir işlem ama bizim kız drama queen olduğu için ortalığı birbirine kattı çip takılırken. Ekstra bir bilgi olarak, dışarıda çip takılı ama maalesef sokağa terk edilmiş bir kedi getirmişler kliniğe, veterinerimiz bakanlığı aramış konuyla ilgili. Biz Avrupa yakasında oturuyoruz, kedinin çipteki bilgilere göre sahibi Anadolu yakasında ikamet ediyormuş. Hayvanın başına kim bilir neler geldi o süreçte.
Bizimki de öyle, bir kere veterinerde sıra bekliyorum bir kadın benden sonra girecek. Bizden önce giren iki miyakladı kadın korktu ay nasıl kediler var diye. Dedim bekle :)) biz girdik çıkınca kadın kapının önünde ağzı açık beni bekliyordu 😅

Kıyamam ya, belki bilerek uzağa da bırakmış olabilirler öyle tipler de var.

Bizimki de öyle, bir kere veterinerde sıra bekliyorum bir kadın benden sonra girecek. Bizden önce giren iki miyakladı kadın korktu ay nasıl kediler var diye. Dedim bekle :)) biz girdik çıkınca kadın kapının önünde ağzı açık beni bekliyordu 😅

Kıyamam ya, belki bilerek uzağa da bırakmış olabilirler öyle tipler de var.
Evet bizi de herkes öyle izliyor dışarıdan her veteriner kontrolümüz olaylı geçiyor 😂

İnsanlar kedileri, köpekleri ya da diğer canlıları oyuncak gibi görüp sıkılınca sokağa bırakıyor maalesef. Keşke tüm sokak hayvanlarına sahip çıkabilsek ♥️

Geçen hafta çiplendik biz. Erkek arkadaşım çok saçma bulup karşı çıkıyordu. Hatta hala saçma buluyor ama ben neden risk alayım. Hem bilgiler kayıtlı olduğu için kaybolduğu zaman bulunma ihtimali artar. Yüzde 5 bile artsa değer :KK68:

Biz de sona kaldığımız için çip bulamadık. En son veterinerimiz elinde çip olan başka bir kliniğe yönlendirdi. Beyanname olayından bahsettiler bize de ama ben çiplensinler aklımız kalmasın istedim.

Veterinere giderken aşı karnesini yanına almayı unutma. Elinde çip olan birini mutlaka bulursun.

Geçen hafta çiplendik biz. Erkek arkadaşım çok saçma bulup karşı çıkıyordu. Hatta hala saçma buluyor ama ben neden risk alayım. Hem bilgiler kayıtlı olduğu için kaybolduğu zaman bulunma ihtimali artar. Yüzde 5 bile artsa değer :KK68:

Biz de sona kaldığımız için çip bulamadık. En son veterinerimiz elinde çip olan başka bir kliniğe yönlendirdi. Beyanname olayından bahsettiler bize de ama ben çiplensinler aklımız kalmasın istedim.

Veterinere giderken aşı karnesini yanına almayı unutma. Elinde çip olan birini mutlaka bulursun.
Saçma bulma değil de zorlanması saçma gelmişti. Korona aşısını da neredeyse başlarda oldum ama bir süre sonra aşısızlar bir yere gidemeyecek hiçbir yere giremeyecek zorlamasından sonra saçma gelmeye başladı :KK43: Ama üstte demişler bir ceza koymazlarsa kimse yapmaz diye haklılar da galiba.

Aynen bizde de çip yok dendi, çevremde 2 veteriner var ikisinde de yoktu. Beyannameyi halledebilirsem biraz daha ortalık sakinleyince çip çıkar herhalde.

Taktırdım dün. Zaten kalmamıs bitmisti, vet yazı paylasmıs sınırlı sayıda cip gelecek diye. Hemen ayırttım. Ama su an karne yok, cip takıldı. Karne gelince arayacak kendisi. İsimi hic sansa bırakamam.
Bulamayanlar yarına kadar belge doldurabiliyorlarmıs.

Kaybolduğu zaman kolaylıkla bulunabilmesi adına yapılmış bilerek bir işlem. Barınaklarda cins hayvanlar var bir sürü heves uğruna alınıp elden ele satılandan sadece ticari amaç uğruna kullanılan vs. bunların bir nebze önüne geçilebilmek için yapıldığını düşünüyorum.

Ayriyetten karneyi kaybettiğimiz zaman başka bir veterinere gidince üzerinden yıllarda geçse hangi gün/ay/yıl içerisinde bir ilaç veya aşı yapıldıysa bunu sistem üzerinde görebilecekler.

Çip taktırmayan evcil hayvan sahibine ceza 6bin TL kusuratida var. Veteriner klinikleri ne çok daha fazla olmalı tutar.

Cezayı mantıklı bulan taraftanım çünkü bizim insanımız gereksiz görerek erteleme yada hiç uygulamama konusunda ısrarcı olabiliyor.

Devlette kendi çapında hayvan ticareti ve barınak kontenjanını belirli bir noktada kontrol altına alması gerekiyor. Çip meselesi de bu noktada küçük bir adım.

Evcil hayvanımın Allah korusun kaybolunca bulunma ihtimalini yüzde bir bile arttırabilen bir sistem olsa yine aynı parayı verip taktırırım. Sonuçta ona da bana da bir zararı yok.

Mecbur taktırdım ama bari taktiriyoruz keşke nerde olduğunu fln görebilseydik. Oglum kaçacakta biri bulacak (ki benimkini asla kimse bulamaz insanlardan kaçar) bulan kisi veterinere goturecekte çipten benim olduğu belli olacak 🤷‍♀️

Mecbur taktırdım ama bari taktiriyoruz keşke nerde olduğunu fln görebilseydik. Oglum kaçacakta biri bulacak (ki benimkini asla kimse bulamaz insanlardan kaçar) bulan kisi veterinere goturecekte çipten benim olduğu belli olacak 🤷‍♀️

Bunun için cihaz var Samsung smart tag adı. Appleda da vardır. Hangisi uyumluysa telefonunuza tercih edebilirsiniz.

Veterinerimiz taktırmamızı söyledi. Bizde taktırdık. Bu işlem uzun yıllardır yapılıyordu zaten. Sadece resmileşti. Bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum

X