Tatlı Tarifi Evde Çıtır Künefe Koska Pekmez Sponsorluğunda

Aslinda benim tarife begeni atmayip yorum yazmadiginizdan ben de yazmayayim mi diye dusunmedim degil hani :KK53:
Admin yarismaya mi katilirmis diye cingar mi cikarsam ne yapsam ya :KK70:
Yalniz cok guzel olmus ellerinize saglik bi erkek elinden cikdigina hayatta inanmazdim :KK70:
Bi de su video isini merak ettim nasil yukluyoruz videoyu?

Kadınlar kulübünde erkek üyenin birinci olması yasaklansın demeyi unuttun :mapus:

Şerbetli tatlılarla pek aram olmasada içlerinden bir tanesi hafifliği ve lezzeti ile her zaman tercihim olmuştur. (Kabak Tatlısından sonra :))) Az malzeme ve kolayca yapılan bu tatlıyı mutlaka denemenizi tavsiye ederim.Ellerinizle tel tel açıp,küçük küçük doğradığınız ve bol tereyağı ile harmanlayıp ,lezzetine lezzet katan özel antakya künefe peyniri ile pekmez sürülmüş tepsilerde ocakta çok kısa sürede pişirip şerbetini döker dökmez yemeye hazır hale getirdiğiniz çıtır çıtır künefenin lezzetine bayılacaksınız...

Künefe İçin Malzemeler

*300 gram tel kadayıf
*150 gram tereyağı
*200 gram tuzsuz antakya peyniri (ya da dil peyniri)

Künefeyi pişirmek için:

*50 gram tereyağı
*2 yemek kaşığı üzüm pekmezi

Şerbeti için:

*1,5 su bardağı toz şeker
*1,5 su bardağı su
*3-4 damla limon suyu

Sunum İçin:

*Antep fıstığı

Yapılışı:

-Künefenin sıcak,şerbetinin soğuk olması gerektiği için öncelikle işe şerbetini hazırlamakla başlıyoruz.Bunun için 1,5 su bardağı şeker ve 1,5 su bardağı suyu bir tencereye alıp şeker eriyinceye kadar karıştırarak ocakta kaynatıyoruz.Kaynamaya başladıktan sonra içine 3-4 damla limon damlatıp 10 dakika kaynatıyoruz ve soğuması için bir kenara alıyoruz.

-Kadayıfı bir kesme tahtasının üzerinde küçük küçük doğruyoruz ve derin bir kasenin içine alıyoruz.Yapışmış olan parçaları birbirinden ayırmaya,tel tel olmasına dikkat ediyoruz.Oda sıcaklığında beklettiğimiz tereyağımızı parçalar halinde kesip kadayıfımıza ekliyoruz ve elimizle tereyağını kadayıfların her yerine yedirmeye özen gösteriyoruz.

-Künefeyi pişirmek için yine oda sıcaklığında ki tereyağı ve pekmezi karıştırıp yarısını künefeyi pişireceğimiz özel künefe tepsimize bolca sürüyoruz. (Evde künefe tepsisi yoksa teflon tavada da yapabilirsiniz )

-Tereyağlı kadayıf karışımının yarısını pişireceğimiz tepsimize bastırarak döşüyoruz.Kadayıfı tepsiye eşit oranda dağıtmaya dikkat ediyoruz.Dağılmaması için sıkıca bastırmak çok önemli.Aynı büyüklükte bir başka tepsinin tabanı ile ,bir bardağın altı ile yada avuç içimizle sıkı sıkı bastırıyoruz.

-Sıra geldi bu lezzeti peynir ile buluşturmaya.İnce ince dilimlediğimiz özel tuzsuz,susuz peynirimizi kenarlardan yarım santim içte olacak şekilde kadayıfımızın üzerine yerleştiriyoruz.Kenara çok yakın dizmememizin sebebi peynirin eriyip kenarlardan taşmaması..Ayrıca siz isterseniz peyniri rendeleyerekte kullanabilirsiniz.

-Peyniri güzelce orta kata yerleştirdikten sonra kalan tereyağlı kadayıfımızı yine her yerine eşit olarak gelecek şekilde bastırarak kaplıyoruz..

-Künefe tepsimizi ocağın en küçük gözüne alarak ve sürekli çevirerek kısık ateşte pişiriyoruz.Tabanı renk alana kadar güzelce pişirdikten sonra daha büyük bir tepsiye yada tabağa ters çeviriyoruz.Bu arada kalan pekmezli tereyağımızı pişirdiğimiz tepsinin tabanına sürüyoruz ve künefenin pişmeyen üst kısmını pişmesi için pişirme tepsimize alıyoruz.Yine çevirerek kısık ateşte kızarana kadar pişiriyoruz...

-Kızaran künefemizi ocaktan henüz almak üzereyken soğuk şerbetini gezdirerek döküyoruz ve künefemizi ocaktan alıyoruz.

-Üzerine dövülmüş antep fıstığı serpiştirip 3-4 dakika bekleyip sıcak sıcak servis yapıyoruz....

gecenin bu saatinde künefe çekti canım :mad:

Ama şeytan beni dürtüklüyor yorum yaz diye :skandal:
Sunum fotosunu da video linkindeki gibi peyniri uzatarak çekebilirdi diyor iç sesim ,,niye o kadar yakın olmuş ki diyor ,tamam böyle de güzel ama bir bütün halde tabakta da görseydik diyor :KK69:
Bence abi bize kıyak geçmiş ne yalan söyleyeyim benim de aklıma geldi şöyle biii uzayan peynirli künefe fotosu

kazen abı ellerınıze saglık hatay künefesi tam boyle oluyor
bır anteplı olarak sıze tel kadayıfı daha ınce basmanızı ve tereyagını ya da sade yagı erıtıp tel kadayıf ustunde gezdırmenızı tavsıye ederım
daha cıtır ve daha lezzetlı olacaktır :) ve antep kadayıfı olacaktır
ıcıne butun fıstıkda ekleseydınız ekstradan tadına doyum olmazdı
bunun yanına bız shot bardagında sut ıcerız bırde denedınız mı oyle :)

afıyet olsun

kazen abı ellerınıze saglık hatay künefesi tam boyle oluyor
bır anteplı olarak sıze tel kadayıfı daha ınce basmanızı ve tereyagını ya da sade yagı erıtıp tel kadayıf ustunde gezdırmenızı tavsıye ederım
daha cıtır ve daha lezzetlı olacaktır :) ve antep kadayıfı olacaktır
ıcıne butun fıstıkda ekleseydınız ekstradan tadına doyum olmazdı
bunun yanına bız shot bardagında sut ıcerız bırde denedınız mı oyle :)

afıyet olsun
Ben İstanbuldayım. Burda meşhur bir künefeci var ve bahsettiğiniz gibi yanında bardakla süt geliyor. Ekstrada kavrulmuş mısır ve degişik çerezler süper birşey yani 😊

Ben İstanbuldayım. Burda meşhur bir künefeci var ve bahsettiğiniz gibi yanında bardakla süt geliyor. Ekstrada kavrulmuş mısır ve degişik çerezler süper birşey yani 😊
Bende Erzurumdayım burdada meşhur künefeciler sütle verir, hatta Ma ile başlayan meşhur dondurmacıdada o şekilde geliyor :KK66: ama kavrulmuş mısırı ilk kez duyuyorum,çerez ve meyve getiren var da .

Yarismaya keske katilsaydim diyordum ki kazen abimin konusunu gordum ve binlerce sukur ettim katilmadigim icin gercekten sahane ellerine saglik (ve oyumu sana kullandim kimse duymasin) :sus: basarilar diliyecemde pek ihtiyac yok gibi hani:KK76:

Bende Erzurumdayım burdada meşhur künefeciler sütle verir, hatta Ma ile başlayan meşhur dondurmacıdada o şekilde geliyor :KK66: ama kavrulmuş mısırı ilk kez duyuyorum,çerez ve meyve getiren var da .
Evet, Erzurumluyum bende biliyorum 😊 Ama İstanbul'daki biraz daha farklı çerezi. Dediginiz gibi yanında ikram meyve çerez süt geliyor. Çerezin tadı bile bambaşka yani. Erzurumunda kadayıf dolması 🤪 Olsada yesek taze taze....

Evet, Erzurumluyum bende biliyorum 😊 Ama İstanbul'daki biraz daha farklı çerezi. Dediginiz gibi yanında ikram meyve çerez süt geliyor. Çerezin tadı bile bambaşka yani. Erzurumunda kadayıf dolması 🤪 Olsada yesek taze taze....
Var yarışmada ama siz yememişsiniz :KK66:

X