Evde Ice-Tea/ Soğuk Çay Yapımı | Limonlu Ice-Tea Tarifi

feridelinko

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Sahte Profil
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
28 Haziran 2020
7
7
33
Markettekileri aratmayacak ice tea yani soğuk çay yapmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Limonlu ice tea yapımını anlattığım bu tarif sayesinde bir daha marketten soğuk çay almaya gerek duymayacaksınız. Hazır alınanları aratmayacak lezzette ve tam kıvamında ice tea. En güzel tarafı ise içinde ne olduğunu biliyorsunuz, yani koruyucu vs. yok. Hemen nasıl yapacağımızı anlatayım.

Malzemelerimiz:
  • 1 su bardağı önceden demlenmiş çay demi
  • 2 adet orta boy limon
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1,5 litre su

Yapılışı:

Önce yarım litre suyumuzu sürahimize boşaltıyoruz. Ardından bir su bardağı çay demi ile bir su bardağı toz şekerimizi sürahimize ilave ediyoruz. Şeker eriyene kadar sürahimizi karıştırıyoruz. Sonra limonlarımız dörde böldükten sonra sürahideki karışımımıza ekliyoruz. Limonlarımızın aromasını vermesi için karışımımızı 2 saat oda sıcaklığında bekletiyoruz. 2 saatin ardından sürahimizdeki limonlarımızı alıyoruz ve kalan 1 litre suyumuzu sürahimize ekliyoruz. Son eklediğimiz 1 litre suyu soğuk olarak kullanırsanız ekledikten sonra doğrudan servis edebilirsiniz. Arzu ederseniz nane yaprağı da ekleyerek farklı bir aroma elde edebilirsiniz.

Önemli Notlar:
  1. Çay demini ben sabah kahvaltıdan kalan demi kullanıyorum ve ice-tea’yi öğlen gibi yapıyorum. Demi çok fazla bekletirseniz kıvamı değişeceğinden uzun süre kalan demi kullanmanızı tavsiye etmiyorum
  2. Limonlarınızı eklerken suyunu sıkmamanızı öneririm. Aksi halde limonata ile ice-tea arası garip bir tat elde edersiniz.
Denemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Şimdiden afiyet olsun :)

Son düzenleyen: Moderatör:
X