Saç Rengi ve Saç Boyama Evde Saç Boyama Teknikleri: Muhteşem Saç Rengi İçin 17 İpucu

OlusumBenim

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
5 Nisan 2019
6
11
39
Saçlarını evde boyayarak da kuaför kalitesinde bir görünüm elde edebilirsin!

Kadınlar bunu itiraf edelim, kuaföre gitmeyi seviyoruz ama bütçemizi düşündüğümüz dönemler de olmuyor değil… Saçlarını boyatmak için sürekli kuaföre gitmek yerine aynı sonuca evde de ulaşabilirsin. Evde saç boyama, renk tutturma, saç boyama teknikleri ve daha fazlası bu yazımızda! Kuaför kalitesinde boyanmış saçlara ulaşmak istiyorsan, yazımızın devamını mutlaka okumanı öneriyoruz!

Evde saç boyamanın püf noktaları
1.Gri saçların varsa:

evde saç boyama

Saçların yavaş yavaş griye dönmeye başladıysa, doğal saç renginden 1 veya 2 ton daha açık bir saç rengini tercih ederek oluşan zıtlığın önüne geçebilirsin. Ayrıca beyazları %100’e kadar kapayabilen, kalıcı saç boyalarını da tercih ederek gri saçlarını kapatabilirsin.

Editör önerisi: Saç diplerindeki beyazları kapatmak için pratik bir yöntem mi arıyorsun? Son dakika randevularına, toplantılara en kusursuz halinle gidebilmek, dip beyazlarını kolayca kapatmak için L'Oréal Paris Magic Retouch Beyazlar için Anında Kapatıcı Sprey'den yardım alabilirsin.

2.Önlemini al:
evde saç boyama

Saç tellerin kalın tipteyse ya da saçların çok uzunsa seçtiğin renkteki saç boyasından iki kutu almanı öneririz. En iyi sonuç için boyanın tüm saçına eşit şekilde dağılması ve saçının renge doyması oldukça önemlidir.

3.Saçını bir daha ne zaman boyamalısın:
fa675442-5790-4b8d-96e2-23a002043277.jpg


Saçlarını boyadıktan yaklaşık 2 hafta sonra saçlarını yeniden boyayabilirsin. Saçların uzadıkça doğal saç rengin ortaya çıkmaya başlar. Eğer kendi saç renginden oldukça açık ya da oldukça koyu bir saç rengi denediysen dip boyan geldiğinde ortaya hoş bir görünüm çıkmayabilir. Eğer böyle bir sorunla karşılaşmak istemiyorsan mutlaka kendi saç rengine yakın tonlar seçmeye özen göstermelisin.

Editör önerisi: Eğer dip boyası sorununu dert ediyorsan ve sürekli dip boyası yaptıracak olmak endişesi saçlarını boyamana engel oluyorsa, sana 28 şampuanlamaya kadar kalıcı L'Oréal Paris Casting Crème Gloss'uöneriyoruz! Özellikle saç rengine yakın bir ton seçersen, Casting Crème Gloss'un renkleri çok doğal olduğu ve saçtan kademeli olarak aktığı için dip boyası sorunun kalmamış olursun.

Casting Crème Gloss 532 Çikolatalı Kahve

Casting Crème Gloss 532 Çikolatalı Kahve

4.Cildini hazırla:
evde saç boyama

Yüzünün boya olmasını engellemek için saç çizgine ince bir tabaka halinde yağlı bir krem uygulayabilirsin. Ancak evde saç boyarken kaçınılması gerekenlerden biri olarak, bu kremi fazla abartıp saçlarına değirmemeye çalış, aksi takdirde saç boyası ön kısımlara tutmayabilir.

5.Saçlarını boyadıktan hemen sonra ne yapmalısın:
902691b7-2fcd-48a9-a537-483603cf406a.jpg


Evde saç boyamanın en önemli püf noktalarından biri de saçlarını boyadıktan hemen sonra yapman gerekenlerdir! Evde saçlarını boyadıktan sonra yıkarken mutlaka ama mutlaka saç boyasının kutusundan çıkan saç kremini kullanman gerekir. Genelde bu saç kremini saçımızı boyadıktan sonra bir kenara atarız ya da sonra kullanmak için kaldırırız. Ancak bu saç kremleri, saç boyasının saça çok daha iyi tutunmasını, saçın dipten uca nemlendirilmesini sağlar.
0a186b12-3adc-4ebb-8370-32c96f712c55.jpg


Özellikle saçlarını boyadıktan sonra saçta oluşan sert görünümü bu krem yardımıyla yumuşatabilirsin. Saçlarını boyadıktan sonra bekleme süresi dolunca banyoda saçlarından temiz su akana kadar iyice durula. Ardından şampuanladıktan sonra bu saç kremini saçlarının boy ve uçlarına uygula. Biraz bekletip iyice durulamalısın. İşte bu kadar!

Editör önerisi: L'Oréal Paris Casting Crème Gloss'un kutu içerisinde bulunan saç kremleri, Hindistan cevizi yağı, fındık, bal, goji meyvesi özleri gibi değerli içeriklere sahip. Bu değerli özler ve yağlar sayesinde saçlar çok daha yumuşak oluyor, süper parlak görünüyor. Özellikle saçlarını boyadıktan sonra saç dokusunda herhangi bir sertleşme olmasından endişe ediyorsan bu bakım kremleri oldukça etkili!


Casting Crème Gloss 700 Parlak Kumral

Casting Crème Gloss 700 Parlak Kumral
( Saç Boyası )
6.Süreölçer kullan:
evde saç boyama

Boya süresini sakın atlama! Eğer boyayı zamanından önce veya sonra yıkarsan, tam istediğin rengi tutturamayabilirsin. Bu nedenle boya kutusunun üzerinde yazan zamanı, süreölçerden takip ederek saçlarını yıkayabilirsin.

Editörün önerisi: Eğer daha önce saçlarını hiç evde boyamadıysan, pratik yapmak çok önemli. Pratik yapmak için de, boya fırçası ve saç kreminden yardım alabilirsin. Bu şekilde, boyanın saçlarına nasıl dağıldığını daha iyi görebilirsin.

7.Soğuk su kullan:
evde saç boyama

Saçlarını boyadıktan sonra, rengi korumak için soğuk su ile durulayabilirsin. Kutudan çıkan bakım kremini kullanarak rengin saçlarına mühürlenmesini ve nemin saçına hapsolmasını sağlayabilirsin. Ayrıca, saçlarını mutlaka 24 saat geçtikten sonra şampuanlamanı öneririz.

Editörün önerisi: Daha önce boyalara alerjin olduğunu test etmiş miydin? Eğer cevabın hayırsa, saç boyasını sürmeden 2 gün önce, kulağının arkasındaki saçlarının çok küçük bir kısmına boyayı uygulayıp, 48 saat bekle. Eğer cildin ve saçların herhangi bir reaksiyon göstermiyorsa, saçlarını rahatlıkla boyayabilirsin.

8.Kalıcı bir dokunuş yap:
evde saç boyama

Saçlarını boyadıktan sonra, boyalı saçlara özel üretilen şampuanla saçlarını yıkayıp, boyanın daha kalıcı olmasını ve rengin korunmasını sağlayabilirsin. Özellikle UV filtreli şampuanlarla saçlarını yıkadığında saç renginin güneşten dolayı zarar görmesini engelleyebilirsin. Hatta saçlarımızı yıkadığımız sular nedeniyle de saç rengimiz zarar görebilir. Bu nedenle kullandığın şampuanın sert sularla yıkamana rağmen saçlarına zarar gelmesini önleyen türde şampuanlardan olmasına önem vermelisin.

9.Saçlarını boyamadan önce hangi işlemleri yaptırabilirsin:
evde saç boyama

Evde saç boyamadan önce perma, saç kesimi gibi işlemleri yaptırmanda bir sakınca yok. Ancak sonrasında perma, Brezilya Fönü gibi kimyasal uygulanarak kalıcı şekillendirme sunan işlemleri yaptırdığında saç renginde bozulmalar, dalgalanmalar oluşabilir.

Editörün önerisi: Eğer boyayı bir kaba boşaltıp uyguluyorsan, boyanın havayla çok fazla temas etmemesini sağlaman gerekir. Bu yüzden, boyayı kaba koymadan önce, tüm hazırlıklarını tamamladığından emin olmalısın.

10.Birkaç saç boyası karıştırılabilir mi:
evde saç boyama

Evde saç boyama konusunda renk tutturma, saç ucu boyama modellerinden evde ombre saç boyama yeterince zorken, bir de birkaç saç boyasını karıştırarak riske girmeni önermiyoruz.

Ancak şöyle bir yol izleyebilirsin: karıştırmak istediğin saç boyalarını saçının arka kısımlarından minik bir tutama uygulayıp nasıl göründüğünü kontrol edebilirsin. Eğer beğendiğin bir sonuç ortaya çıktıysa saçının tamamına aynı rengi uygulayabilirsin. Hatta güvendiğin bir kuaföre de danışabilirsin. Karıştırmak istediğin saç boyalarını kuaförüne açıklayıp, nasıl yapabileceğini öğrenebilirsin.

11.Dip boyasına ihtiyacın olduğunda beyazların nasıl gizleyebilirsin:
evde saç boyama

Evde saçlarını boyadın ve rengini çok güzel tutturdun. Ancak demin de bahsettiğimiz gibi birkaç hafta sonra dipten beyaz saçların uzamaya başladı. Dip boyası yapmak için de fırsatın da yok… Peki, şimdi ne yapmalı? En azından dip boyası yapana kadar seni idare edecek harika bir önerimiz var :) Dip beyazlarını kapatan spreyler yardımıyla beyaz saç diplerini kolayca gizleyebilirsin.

Saç renginle aynı tonda spreyi beyaz saç diplerinin üzerine uygula ve beyazların anında kapansın! Bu pratik spreyleri dip boyası yapana kadar kullanabilir, kusursuz görünebilirsin!


Magic Retouch Kapatıcı Sprey - Altın Kahverengi

Magic Retouch Kapatıcı Sprey - Altın Kahverengi
( Sprey )


12.Yıpranmış saça boya uygulanır mı:
evde saç boyama

Saç rengini değiştirmeye, evde saç boyamaya karar verdin ama saçların oldukça yıpranmış, kuru mu görünüyor? Eğer bu yıpranma çok fazlaysa, saçların yanmış gibi görünüyorsa saçlarını tedavi edene kadar boyamamalısın. Ancak saçların çok fazla yıpranmış görünmüyorsa, yalnızca saç uçların kuru, kırık görünüyorsa, besleyici formüle sahip saç kremleri içeren saç boyalarını kullanmanı öneririz.

Besleyici yağlar içeren bu bakım kremlerini kullandığında, boyama sonrasında bakımını da doğru yaparsan daha sağlıklı görünmesini sağlayabilirsin.

13.Saç boyası ne kadar kalcıdır:
evde saç boyama

İlk kez saç boyayacaklara tavsiye olarak şunu söylemeliyiz: saç boyalarındaki kalıcılık, boyadan boyaya, seçilen renkten renge farklılık gösterir. Kalıcı, yarı kalıcı ve geçici olmak üzere 3 tipte saç boyası vardır. Kalıcı saç boyaları, saçın tamamen uzayana, dipten gelen kendi saç rengin tüm saçını kaplayana kadar saçında kalır.

Yarı kalıcı saç boyaları, genelde saçı şampuanlama sıklığına bağlı olarak değişir. Yani yarı kalıcı saç boyaları ile saçlarını boyadıktan sonra saçlarını çok sık yıkarsan 1 ay, daha az yıkarsan da 2 ay kadar kalıcı olabilir.

Geçici saç boyaları da sprey formda olanlar ilk şampuanlamaya, boya formunda olanlar ise 2-3 güne kadar saçta kalıcılık sağlayabiliyorlar.

14.Alerji testi yap:
evde saç boyama


Evde saçlarını boyamadan önce kullandığın saç boyasına alerjin olup olmadığını öğrenmek için mutlaka alerji testi yapmanı öneririz. Alerji testini şu şekilde yapabilirsin: saçlarını boyamadan 1 gün önce, kullanacağın saç boyasını ense kısmına ya da kulağının arkasına çok az bir miktarda, parmak ucunla uygula. Ertesi gün bir sorun çıkmazsa, cildinde kızarma, kaşınma, kabarma gibi bir sorun olmazsa boyayı saçlarına uygulayabilirsin.

15.Cildindeki boya izlerini silmek için:
1df8afec-834d-4cb3-80eb-3fc397699dbb.jpg

Saçlarını boyadıktan sonra saç çizginde, alnında, ensende oluşan boya izlerini temizlemek için şu şekilde bir yol izleyebilirsin: boya işlemi bittikten hemen sonra hızlıca davranarak ıslak mendille cildini temizleyebilirsin. Bir diğer yol da, saçlarını boyadıktan sonra yağ içeren bir cilt bakım kremi ve pamukla nazikçe silmek. Bu şekilde de boya kalıntılarını temizleyebilirsin.

16.Doğru ürün seç
Doğru ürün seç

Güzellik marketlerinde gördüğün saç boyalarını iyice araştırmalı ve sana en uygununu satın almalısın. Eğer saçlarında beyazların varsa beyaz kapama özelliği olan boyayı almalısın. Boya satın alma aşaması çok önemli ve kritiktir, bu nedenle iyice araştırma yapıp, en iyi boyayı alışveriş sepetine atmalısın. Eğer saçların cansız görünüyorsa mutlaka arı sütü veya doğal yağlar içeren saç boyalarını kullanmalısın. Bu boyalar sayesinde saçların hem beslenir, hem de harika parlak bir renge kavuşur!

Editörün önerisi: Boyayı satın almadan önce saçlarının uzunluğunu ve ne kadarını boyayacağını göz önünde bulundurarak ona göre kaç paket boya alacağına karar vermelisin.

17.Saç boyama fırçası kullanımı
f3511695-990f-4f3e-9800-646599c80177.jpg

Boya kutusunun içerisinden çıkan saç boyama fırçası senin için yeterli olacaktır. Ancak tutuş şeklin oldukça önemlidir. Baş parmağın ve işaret parmağınla fırçayı tutup, yatay ve dikey hareketlerle, saç boyasını tüm saçına eşit şekilde dağıtmalısın.
 

Biti Zdrava

Allah'ın İzniyle Atanacağım İnşallah
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
11 Nisan 2019
2.191
1.896
26
Her hafta boyanmaz dimi?
 


Vücut Kitle İndeksim (VKI) tavsiye edilen VKI değer aralığının üstünde.
Boyuma göre tavsiye edilen VKI aralığında olmam için ağırlığımın 48 Kg. ile 65 Kg. arasında olması gerekir.
Boyum : 161 cm. Başlangıç Kilom :93 Kg. Şimdiki Kilom :81.7 Kg.

Deryat

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
23 Eylül 2021
717
2.476
27
Saçlarını evde boyayarak da kuaför kalitesinde bir görünüm elde edebilirsin!

Kadınlar bunu itiraf edelim, kuaföre gitmeyi seviyoruz ama bütçemizi düşündüğümüz dönemler de olmuyor değil… Saçlarını boyatmak için sürekli kuaföre gitmek yerine aynı sonuca evde de ulaşabilirsin. Evde saç boyama, renk tutturma, saç boyama teknikleri ve daha fazlası bu yazımızda! Kuaför kalitesinde boyanmış saçlara ulaşmak istiyorsan, yazımızın devamını mutlaka okumanı öneriyoruz!

Evde saç boyamanın püf noktaları
1.Gri saçların varsa:

evde saç boyama

Saçların yavaş yavaş griye dönmeye başladıysa, doğal saç renginden 1 veya 2 ton daha açık bir saç rengini tercih ederek oluşan zıtlığın önüne geçebilirsin. Ayrıca beyazları %100’e kadar kapayabilen, kalıcı saç boyalarını da tercih ederek gri saçlarını kapatabilirsin.

Editör önerisi: Saç diplerindeki beyazları kapatmak için pratik bir yöntem mi arıyorsun? Son dakika randevularına, toplantılara en kusursuz halinle gidebilmek, dip beyazlarını kolayca kapatmak için L'Oréal Paris Magic Retouch Beyazlar için Anında Kapatıcı Sprey'den yardım alabilirsin.

2.Önlemini al:
evde saç boyama

Saç tellerin kalın tipteyse ya da saçların çok uzunsa seçtiğin renkteki saç boyasından iki kutu almanı öneririz. En iyi sonuç için boyanın tüm saçına eşit şekilde dağılması ve saçının renge doyması oldukça önemlidir.

3.Saçını bir daha ne zaman boyamalısın:
fa675442-5790-4b8d-96e2-23a002043277.jpg


Saçlarını boyadıktan yaklaşık 2 hafta sonra saçlarını yeniden boyayabilirsin. Saçların uzadıkça doğal saç rengin ortaya çıkmaya başlar. Eğer kendi saç renginden oldukça açık ya da oldukça koyu bir saç rengi denediysen dip boyan geldiğinde ortaya hoş bir görünüm çıkmayabilir. Eğer böyle bir sorunla karşılaşmak istemiyorsan mutlaka kendi saç rengine yakın tonlar seçmeye özen göstermelisin.

Editör önerisi: Eğer dip boyası sorununu dert ediyorsan ve sürekli dip boyası yaptıracak olmak endişesi saçlarını boyamana engel oluyorsa, sana 28 şampuanlamaya kadar kalıcı L'Oréal Paris Casting Crème Gloss'uöneriyoruz! Özellikle saç rengine yakın bir ton seçersen, Casting Crème Gloss'un renkleri çok doğal olduğu ve saçtan kademeli olarak aktığı için dip boyası sorunun kalmamış olursun.

Casting Crème Gloss 532 Çikolatalı Kahve

Casting Crème Gloss 532 Çikolatalı Kahve

4.Cildini hazırla:
evde saç boyama

Yüzünün boya olmasını engellemek için saç çizgine ince bir tabaka halinde yağlı bir krem uygulayabilirsin. Ancak evde saç boyarken kaçınılması gerekenlerden biri olarak, bu kremi fazla abartıp saçlarına değirmemeye çalış, aksi takdirde saç boyası ön kısımlara tutmayabilir.

5.Saçlarını boyadıktan hemen sonra ne yapmalısın:
902691b7-2fcd-48a9-a537-483603cf406a.jpg


Evde saç boyamanın en önemli püf noktalarından biri de saçlarını boyadıktan hemen sonra yapman gerekenlerdir! Evde saçlarını boyadıktan sonra yıkarken mutlaka ama mutlaka saç boyasının kutusundan çıkan saç kremini kullanman gerekir. Genelde bu saç kremini saçımızı boyadıktan sonra bir kenara atarız ya da sonra kullanmak için kaldırırız. Ancak bu saç kremleri, saç boyasının saça çok daha iyi tutunmasını, saçın dipten uca nemlendirilmesini sağlar.
0a186b12-3adc-4ebb-8370-32c96f712c55.jpg


Özellikle saçlarını boyadıktan sonra saçta oluşan sert görünümü bu krem yardımıyla yumuşatabilirsin. Saçlarını boyadıktan sonra bekleme süresi dolunca banyoda saçlarından temiz su akana kadar iyice durula. Ardından şampuanladıktan sonra bu saç kremini saçlarının boy ve uçlarına uygula. Biraz bekletip iyice durulamalısın. İşte bu kadar!

Editör önerisi: L'Oréal Paris Casting Crème Gloss'un kutu içerisinde bulunan saç kremleri, Hindistan cevizi yağı, fındık, bal, goji meyvesi özleri gibi değerli içeriklere sahip. Bu değerli özler ve yağlar sayesinde saçlar çok daha yumuşak oluyor, süper parlak görünüyor. Özellikle saçlarını boyadıktan sonra saç dokusunda herhangi bir sertleşme olmasından endişe ediyorsan bu bakım kremleri oldukça etkili!


Casting Crème Gloss 700 Parlak Kumral

Casting Crème Gloss 700 Parlak Kumral
( Saç Boyası )
6.Süreölçer kullan:
evde saç boyama

Boya süresini sakın atlama! Eğer boyayı zamanından önce veya sonra yıkarsan, tam istediğin rengi tutturamayabilirsin. Bu nedenle boya kutusunun üzerinde yazan zamanı, süreölçerden takip ederek saçlarını yıkayabilirsin.

Editörün önerisi: Eğer daha önce saçlarını hiç evde boyamadıysan, pratik yapmak çok önemli. Pratik yapmak için de, boya fırçası ve saç kreminden yardım alabilirsin. Bu şekilde, boyanın saçlarına nasıl dağıldığını daha iyi görebilirsin.

7.Soğuk su kullan:
evde saç boyama

Saçlarını boyadıktan sonra, rengi korumak için soğuk su ile durulayabilirsin. Kutudan çıkan bakım kremini kullanarak rengin saçlarına mühürlenmesini ve nemin saçına hapsolmasını sağlayabilirsin. Ayrıca, saçlarını mutlaka 24 saat geçtikten sonra şampuanlamanı öneririz.

Editörün önerisi: Daha önce boyalara alerjin olduğunu test etmiş miydin? Eğer cevabın hayırsa, saç boyasını sürmeden 2 gün önce, kulağının arkasındaki saçlarının çok küçük bir kısmına boyayı uygulayıp, 48 saat bekle. Eğer cildin ve saçların herhangi bir reaksiyon göstermiyorsa, saçlarını rahatlıkla boyayabilirsin.

8.Kalıcı bir dokunuş yap:
evde saç boyama

Saçlarını boyadıktan sonra, boyalı saçlara özel üretilen şampuanla saçlarını yıkayıp, boyanın daha kalıcı olmasını ve rengin korunmasını sağlayabilirsin. Özellikle UV filtreli şampuanlarla saçlarını yıkadığında saç renginin güneşten dolayı zarar görmesini engelleyebilirsin. Hatta saçlarımızı yıkadığımız sular nedeniyle de saç rengimiz zarar görebilir. Bu nedenle kullandığın şampuanın sert sularla yıkamana rağmen saçlarına zarar gelmesini önleyen türde şampuanlardan olmasına önem vermelisin.

9.Saçlarını boyamadan önce hangi işlemleri yaptırabilirsin:
evde saç boyama

Evde saç boyamadan önce perma, saç kesimi gibi işlemleri yaptırmanda bir sakınca yok. Ancak sonrasında perma, Brezilya Fönü gibi kimyasal uygulanarak kalıcı şekillendirme sunan işlemleri yaptırdığında saç renginde bozulmalar, dalgalanmalar oluşabilir.

Editörün önerisi: Eğer boyayı bir kaba boşaltıp uyguluyorsan, boyanın havayla çok fazla temas etmemesini sağlaman gerekir. Bu yüzden, boyayı kaba koymadan önce, tüm hazırlıklarını tamamladığından emin olmalısın.

10.Birkaç saç boyası karıştırılabilir mi:
evde saç boyama

Evde saç boyama konusunda renk tutturma, saç ucu boyama modellerinden evde ombre saç boyama yeterince zorken, bir de birkaç saç boyasını karıştırarak riske girmeni önermiyoruz.

Ancak şöyle bir yol izleyebilirsin: karıştırmak istediğin saç boyalarını saçının arka kısımlarından minik bir tutama uygulayıp nasıl göründüğünü kontrol edebilirsin. Eğer beğendiğin bir sonuç ortaya çıktıysa saçının tamamına aynı rengi uygulayabilirsin. Hatta güvendiğin bir kuaföre de danışabilirsin. Karıştırmak istediğin saç boyalarını kuaförüne açıklayıp, nasıl yapabileceğini öğrenebilirsin.

11.Dip boyasına ihtiyacın olduğunda beyazların nasıl gizleyebilirsin:
evde saç boyama

Evde saçlarını boyadın ve rengini çok güzel tutturdun. Ancak demin de bahsettiğimiz gibi birkaç hafta sonra dipten beyaz saçların uzamaya başladı. Dip boyası yapmak için de fırsatın da yok… Peki, şimdi ne yapmalı? En azından dip boyası yapana kadar seni idare edecek harika bir önerimiz var :) Dip beyazlarını kapatan spreyler yardımıyla beyaz saç diplerini kolayca gizleyebilirsin.

Saç renginle aynı tonda spreyi beyaz saç diplerinin üzerine uygula ve beyazların anında kapansın! Bu pratik spreyleri dip boyası yapana kadar kullanabilir, kusursuz görünebilirsin!


Magic Retouch Kapatıcı Sprey - Altın Kahverengi

Magic Retouch Kapatıcı Sprey - Altın Kahverengi
( Sprey )


12.Yıpranmış saça boya uygulanır mı:
evde saç boyama

Saç rengini değiştirmeye, evde saç boyamaya karar verdin ama saçların oldukça yıpranmış, kuru mu görünüyor? Eğer bu yıpranma çok fazlaysa, saçların yanmış gibi görünüyorsa saçlarını tedavi edene kadar boyamamalısın. Ancak saçların çok fazla yıpranmış görünmüyorsa, yalnızca saç uçların kuru, kırık görünüyorsa, besleyici formüle sahip saç kremleri içeren saç boyalarını kullanmanı öneririz.

Besleyici yağlar içeren bu bakım kremlerini kullandığında, boyama sonrasında bakımını da doğru yaparsan daha sağlıklı görünmesini sağlayabilirsin.

13.Saç boyası ne kadar kalcıdır:
evde saç boyama

İlk kez saç boyayacaklara tavsiye olarak şunu söylemeliyiz: saç boyalarındaki kalıcılık, boyadan boyaya, seçilen renkten renge farklılık gösterir. Kalıcı, yarı kalıcı ve geçici olmak üzere 3 tipte saç boyası vardır. Kalıcı saç boyaları, saçın tamamen uzayana, dipten gelen kendi saç rengin tüm saçını kaplayana kadar saçında kalır.

Yarı kalıcı saç boyaları, genelde saçı şampuanlama sıklığına bağlı olarak değişir. Yani yarı kalıcı saç boyaları ile saçlarını boyadıktan sonra saçlarını çok sık yıkarsan 1 ay, daha az yıkarsan da 2 ay kadar kalıcı olabilir.

Geçici saç boyaları da sprey formda olanlar ilk şampuanlamaya, boya formunda olanlar ise 2-3 güne kadar saçta kalıcılık sağlayabiliyorlar.

14.Alerji testi yap:
evde saç boyama


Evde saçlarını boyamadan önce kullandığın saç boyasına alerjin olup olmadığını öğrenmek için mutlaka alerji testi yapmanı öneririz. Alerji testini şu şekilde yapabilirsin: saçlarını boyamadan 1 gün önce, kullanacağın saç boyasını ense kısmına ya da kulağının arkasına çok az bir miktarda, parmak ucunla uygula. Ertesi gün bir sorun çıkmazsa, cildinde kızarma, kaşınma, kabarma gibi bir sorun olmazsa boyayı saçlarına uygulayabilirsin.

15.Cildindeki boya izlerini silmek için:
1df8afec-834d-4cb3-80eb-3fc397699dbb.jpg

Saçlarını boyadıktan sonra saç çizginde, alnında, ensende oluşan boya izlerini temizlemek için şu şekilde bir yol izleyebilirsin: boya işlemi bittikten hemen sonra hızlıca davranarak ıslak mendille cildini temizleyebilirsin. Bir diğer yol da, saçlarını boyadıktan sonra yağ içeren bir cilt bakım kremi ve pamukla nazikçe silmek. Bu şekilde de boya kalıntılarını temizleyebilirsin.

16.Doğru ürün seç
Doğru ürün seç

Güzellik marketlerinde gördüğün saç boyalarını iyice araştırmalı ve sana en uygununu satın almalısın. Eğer saçlarında beyazların varsa beyaz kapama özelliği olan boyayı almalısın. Boya satın alma aşaması çok önemli ve kritiktir, bu nedenle iyice araştırma yapıp, en iyi boyayı alışveriş sepetine atmalısın. Eğer saçların cansız görünüyorsa mutlaka arı sütü veya doğal yağlar içeren saç boyalarını kullanmalısın. Bu boyalar sayesinde saçların hem beslenir, hem de harika parlak bir renge kavuşur!

Editörün önerisi: Boyayı satın almadan önce saçlarının uzunluğunu ve ne kadarını boyayacağını göz önünde bulundurarak ona göre kaç paket boya alacağına karar vermelisin.

17.Saç boyama fırçası kullanımı
f3511695-990f-4f3e-9800-646599c80177.jpg

Boya kutusunun içerisinden çıkan saç boyama fırçası senin için yeterli olacaktır. Ancak tutuş şeklin oldukça önemlidir. Baş parmağın ve işaret parmağınla fırçayı tutup, yatay ve dikey hareketlerle, saç boyasını tüm saçına eşit şekilde dağıtmalısın.
Bilgi için cok teşekkür ederim 🙏