Evim :( Özellikle Mutfağım :(

Rossella

♡^♡♧○
Kayıtlı Üye
22 Ocak 2016
1.079
831
Kızlar ben 1 yıllık evliyim ve eşimin tayin durumundan dolayı başka bi şehirde yaşıyoruz ve buraya ilk ev döşemeye geldiğimizde çok ev aradık burada kiralık ev sıkıntısı olduğu gibi evler avrupa da ki evler gibi küçük. oturduğum ev balkon dahil 80 m2 ve 2+1

Bi tane odam var kare şeklinde orada sadece koltuk ve tv ünite var koltuklar kanepe tarzı hafif yer kaplamayan model... yatak odam da iyi eşyaları sığdı. Bir tane odayı boş bıraktık kiler tarzında ıvır zıvır koymak için ilerde bebek olunca onun odası olur dedik.... Mutfağa gelince işte sıkıntım mutfak....
Evimin mutfağı dikdörtgen şeklinde ve küçük karanlık arada kalıyor penceresi yok ince bi balkon kapısı var ve dolapları bordo fayansları bordo siyah mermeri siyah zaten küçük ve karanlık bi de üstüne dolaplar ve mermer koyu renk olunca öyle kötü görünüyor ki... Arıca fırın koyacak yer yok tek bi boşluk vardı o da lavabo altına yapılmış boşluk oraya bulaşık makinemi koydum.... Fırın koyacak yer yok diye(fırını da bana biri hediye aldı ) fırın koyma yerim yok diye davul fırının kare tarzında bi fırın almış. epey hacimli. Onu kullanmadığımız boş odaya koydum ama şimdi bebeğim olacak kısmet olursa. Bebeğim 6 aylık olunca ona oda hazırlamak istiyorm ama fırını ne yapabilirim? Mutfakta hiçbir yerde fırın koyacak yer yok. Çok amaçlı içinde fırın koyma yeri olan dolaplardan alsam diyorum ama benim fırın iri sığar mı bilmiyorum hem sığsa bile o dolabı mutfağımda koyacak yerim yok. Zaten oturma odamda yemek masası koyacak yerim yok misafir gelince mutfakta yiyoruz zaten mutfağım dar koridor gibi ve nereye koyabilirim ki o dolaptan almış olsam bile... hem bi tane boşluk var oraya da kalorifer peteği koymuşlar yani mutfağım çok kullanışsız... Bebeğime nasıl oda yapabilirim sizce??? Bu evden çıksak burada evler daha da küçülmeye başladı 60 m2 yapılır oldu evler hep. Zaten ev bulmak sıkıntı kiralık ev sıkıntısı var burda.... Ya çok uzak mahallelerde bulacağız bu defa bize ekstra masraflı olacak. eşim eve yakın okulda çalışıyor bu mahallede bulmamız lazım çünkü dolmuş masrafı öğle yemeği masrafı olacak ekstra. Bu mahallede ev yok bulsak da küçük. Belki bulabilecğim en idel ev oturduğum ev ve bu evden çıktığım an bu fiyata ev bulmam zor mecbur bi süre daha bu evdeyiz ve ben oda yapmak istiyormu bana fikir verir misiniz evimi nasıl şekle sokabilirim???

Fırını evlenecek bir yakınınıza hediye edebilirsiniz. Peteğin üstüne dar bir masa yaptırabilir üstüne küçük eşyalarınızı dizebilirsiniz.
fırın çok kullanan biriyim dolmayı bile fırında yaparım bazen. Tavuğu bile fırında yaparım. Fırın evimde en çok kullandığım eşyalarımdan biri. zaten bi tane a101 den raf aldım mutfak duvarına astım evde ki kavonozları falan koydum oraya yer kazanmak için dolap içlerine yer kazandıran raflardan aldım her boşluğu değerlendirdim bi şu fırına çözüm bulamadım

Canım yeniden dolap vs almanı hiç tavsiye etmem benim eşimde memur ve yeni dogum yaptim bebegim 3 aylik oda hazirlamistim. Cok pismanim simdi tasinmamiz grekiyor hemde cok uzak bir sehre. Tasinirken sıkıntı oluyor keske almasaydım diyorum suan. Tabi insan bir hevesle dusunemiyor. Bebegimin herseyi olsun istiyor.
Bebegine çok bi esya alma bence dolap besik sifonyer isini gorur diye dusunuyorum. Firininida mesela benim annem benim bekarken kullandigim g.dolabimim ustune koyuyordu. Kullanacagi zaman indiriyordu kullaniyordu.calisma masamin ustunde. Sonra kaldiriyordu. Tabi bu sana zor gelirse bilemem. Halamda buz dolabinin ustunde kullaniyor inanir misin :KK70:

Bi mobilyaciyla konussaniz gelip ona uygun portatif bi dolap yapsa mutfagin icine yere uyacak bisey belki yapabilirler mesela mutfak masasina ilavr falan

Yada balkon cok kucuk degilse dudundugunuz dolabi alip firinida balkona gecirmeyi dusunmezmisiniz

5 yildir 2+1 bir evde yasiyorum, son derece memnunum. ama ben mutfaktan yana sansliyim sukur, mutfagim genis ve gunes aliyor, genis dediysem 2+1 icin genis :)
mutfak cok onemli oluyor ev icin ins icine sinen biryer bulabilirsin belki ilerde,
lanin ne bilmiyorum ama bikac ay belki en az bir yil bebegin zaten sizin odanizda kalir. belki o arada daha kulanisli bisey bulup tasinirsiniz.
ev kucuk desen neysede mutfak kucuk ve kullanissiz olunca baska bisey diyemiyorum.

Canım yeniden dolap vs almanı hiç tavsiye etmem benim eşimde memur ve yeni dogum yaptim bebegim 3 aylik oda hazirlamistim. Cok pismanim simdi tasinmamiz grekiyor hemde cok uzak bir sehre. Tasinirken sıkıntı oluyor keske almasaydım diyorum suan. Tabi insan bir hevesle dusunemiyor. Bebegimin herseyi olsun istiyor.
Bebegine çok bi esya alma bence dolap besik sifonyer isini gorur diye dusunuyorum. Firininida mesela benim annem benim bekarken kullandigim g.dolabimim ustune koyuyordu. Kullanacagi zaman indiriyordu kullaniyordu.calisma masamin ustunde. Sonra kaldiriyordu. Tabi bu sana zor gelirse bilemem. Halamda buz dolabinin ustunde kullaniyor inanir misin :KK70:
cnm bi 7 yıl burdayız 1 buçuk yılı gitti. zorunlu görev doğu görevi sayılması için. Çocuk odası dedğim oda çok minik bi oda cnm görsen.... zaten orda kitaplığımız kalacak ve bi tane çok amaçlı dolap var o da kalacak ve bi tane daha çok amaçlı dolap alcam şu elektrikli süpürge, ütü masası, dikiş makinemi, katı meyve sıkacağı, ütü, tuvalet kağıtları kağıt havluları koymak için.... yani bunlar kalacak zaten bi kenar da ve üstüne bebeğin yatağı ve bi tane de bebeğe dolap alcam zaten takım almayacağım cnm benim amacım bebeğin kenidne ait bi odası olsun bizle yatmaya alşımasın diye. yoksa çok abartılı bir oda yapmayacağım şifonyer bile almam sadece yatak ve ince bi dolap zaten o odada bi sürü dolap olacak kitaplık , çok amaçlı dolaplar falan zaten oda küçük. fırını tepeye bi yere koysam sürekli indir kaldır :KK43:(

Ne ilginç bir semtmiş yalnız, neresi merak ettim. Boş alan mi yok? Biri gelip adam gibi bir aile apartmanı dikse köşe olacak.

Bebeğinizi sağlıkla kucağıniza alin inşallah

Balkonu kapattırıp oraya koysanız olur mu ki?
Bi tane ince uzun balkonu var ve ev sahibi evi sıfır yeni almış ilk oturan biziz sürekli evi iyi kullanın deyip duruyor. ev sahibi değişiklik istemiyorum ev de hiçbir şekilde demişti. Bu ev benim olsa bi tane gömme dolap yapardım evde ki ıvır zıvırı koymak için ve balkonun da kombinin takılı olduğu kısmını pimapen ile kapar oraya fırın elekrk süpürge koyardım ama işte kiracılık böyle zor. Bu gidişle ev alcam :KK43:

5 yildir 2+1 bir evde yasiyorum, son derece memnunum. ama ben mutfaktan yana sansliyim sukur, mutfagim genis ve gunes aliyor, genis dediysem 2+1 icin genis :)
mutfak cok onemli oluyor ev icin ins icine sinen biryer bulabilirsin belki ilerde,
lanin ne bilmiyorum ama bikac ay belki en az bir yil bebegin zaten sizin odanizda kalir. belki o arada daha kulanisli bisey bulup tasinirsiniz.
ev kucuk desen neysede mutfak kucuk ve kullanissiz olunca baska bisey diyemiyorum.
oturma odam da küçük mesela yemek masası koyacak yer yok ama ben yine de memnunum benim problem mutfak. hem dar hem karanlık. misafir gelince nerde yemek yiyecğiz şaşıyorum strese giriyorm. Burada 5 yıl daha mecburi görev var ve burada evler hep böyle kullanışsız hatta oturduğum evden daha kötü evler var o kadar küçük yapıyorlar ki evleri... Burada arsalar pahalıymış o yüzden evleri küçük yapıyorlar hep :KK43:

cnm bi 7 yıl burdayız 1 buçuk yılı gitti. zorunlu görev doğu görevi sayılması için. Çocuk odası dedğim oda çok minik bi oda cnm görsen.... zaten orda kitaplığımız kalacak ve bi tane çok amaçlı dolap var o da kalacak ve bi tane daha çok amaçlı dolap alcam şu elektrikli süpürge, ütü masası, dikiş makinemi, katı meyve sıkacağı, ütü, tuvalet kağıtları kağıt havluları koymak için.... yani bunlar kalacak zaten bi kenar da ve üstüne bebeğin yatağı ve bi tane de bebeğe dolap alcam zaten takım almayacağım cnm benim amacım bebeğin kenidne ait bi odası olsun bizle yatmaya alşımasın diye. yoksa çok abartılı bir oda yapmayacağım şifonyer bile almam sadece yatak ve ince bi dolap zaten o odada bi sürü dolap olacak kitaplık , çok amaçlı dolaplar falan zaten oda küçük. fırını tepeye bi yere koysam sürekli indir kaldır :KK43:(
Canım oda zaten kücükmüs ve icinde zaten dolaplar varmış. Ayrı ayrı dolap almak yerine bebege aldigin dolabin bir kısmını boyle ev aletleri tuvalet kagidi vs. Icin kullanabilirsin bence. Ben öyle yapiyorum bende 2 +1de oturuyordum canim. Bebegime esya almasam bütün mobilyalarimi satacaktim gidip o sehirden alacaktim ama bebegimin esyalarina kiyamiyorum birakmaya. Bende oyle buyuk bi oda yapmadim canim. Dolabi koçtastan aldim 2 cekmeceli 4 kapaklı. Bir taraf sadece askilik cekmece diger tarafinda sadece raf var 8 tane. 300 tl idi. Suan var mi bilmiyorum canim ama boyle birsey alabiljrsin. Tekzen de de var benzer bir model.
Bebek odasinda cok fazla dolap tavsiye etmem dünyanın binbir turlh hali var. Deprem riskini flan goz onunde tut canım.

Firini cok kullandigini sonradan okudum evet indirip kaldirmak sorun olur senin için. Keske onu tamamen kaldirip. Mutfak tezgahinda kullanabilecegin daha pratik birsey alabilsen. Yada arkadaslarin da soyledigi gibi balkonu kullanabilirsin özel raf yaptirabilirsin ama kiracisin ben hiç tavsiye etmem şahsen

Ne ilginç bir semtmiş yalnız, neresi merak ettim. Boş alan mi yok? Biri gelip adam gibi bir aile apartmanı dikse köşe olacak.

Bebeğinizi sağlıkla kucağıniza alin inşallah
İnan bende şaşırıyorum böyle bi yer var mı diye?? Burada yaşayan insanlar alışmış buraya onlar küçük olmasını istiyor yakıt masrafı yüzünden.... ve alışmışlar ama ben gibi başka şehirden gelenlere garip geliyor. Kocaelinin çayırova ilçesi tuzlaya çok yakınız... istanbulun dibinde diye arsalar kıymetlenmiş birden ve küçük arsaları mütahait yapıyor minik minik evler.... Aile apartmanı vardır muhakkak da ama işte kiralık denk gelmiyor kiralık hep zemin katları veriyorlar. eşim desen huysuz aile apartmanı istemem diyor ilk buraya taşınırken bi aile apartmanı denk gelmişti oranın mutfağı büyüktü burada ki evlerin mutfaklarına göre ama eşim aile apartmanı istemmem dedi tutmadık sonra bu ev denk geldi en ideal bu vardı... bu evi tutttuk ama şimdi bakıyorum da bu evden daha küçük evler var bu evi öpüp başıma koycam resmen

Canım oda zaten kücükmüs ve icinde zaten dolaplar varmış. Ayrı ayrı dolap almak yerine bebege aldigin dolabin bir kısmını boyle ev aletleri tuvalet kagidi vs. Icin kullanabilirsin bence. Ben öyle yapiyorum bende 2 +1de oturuyordum canim. Bebegime esya almasam bütün mobilyalarimi satacaktim gidip o sehirden alacaktim ama bebegimin esyalarina kiyamiyorum birakmaya. Bende oyle buyuk bi oda yapmadim canim. Dolabi koçtastan aldim 2 cekmeceli 4 kapaklı. Bir taraf sadece askilik cekmece diger tarafinda sadece raf var 8 tane. 300 tl idi. Suan var mi bilmiyorum canim ama boyle birsey alabiljrsin. Tekzen de de var benzer bir model.
Bebek odasinda cok fazla dolap tavsiye etmem dünyanın binbir turlh hali var. Deprem riskini flan goz onunde tut canım.

Firini cok kullandigini sonradan okudum evet indirip kaldirmak sorun olur senin için. Keske onu tamamen kaldirip. Mutfak tezgahinda kullanabilecegin daha pratik birsey alabilsen. Yada arkadaslarin da soyledigi gibi balkonu kullanabilirsin özel raf yaptirabilirsin ama kiracisin ben hiç tavsiye etmem şahsen
cnm haklısın deprem olabilir bi sürü dolabın oludğu oda da bebeğin olması sıkıntı. kendi evim olsa gömme dolap yaptırırdım o oda girintili çıkıntılı tam gömme dolaba müsait. tek dolaba hepsi sığmaz cnm :KK43: Bebeğin bi sürü eşyası oldu birden :KK43:(( Yorganı bataniyesi kıyafetleri emzirme yastığı minderi bakım ürünleri bezi vs. böyle en ince 2 kapılı altta 2 çekmeceli bi dolap düşünmüştüm... Zemin katta oturmamış olsam fırını balkona koyardım kurutma telimi bile koyamıyroum cnm hırsız alır diye.... Mutfak tezgahım çok dar yapılmış üstünde ketle, yağdanlık, baharatlık var hemen dolu duruyor zaten cnm :KK43:(

Banyoda tuvalet varsa öbürünü kapat her türlü ıvır zıvırı koy

Evde mümkün olan en az eşya ile kal zira çocuk sürekli yeni döküntü demek oluyor

bebeğinize şimdiden oda yapmayın gerek yok bence..
oda dedğim odasını ayırmak... sadece yatağı olacak bi tane de ince dolap eşyaları için.. burada 5 yıl kadar durmak zorundayız yani 5 yıl aynı odada duramayız bebek bizim yatak odamızda olacak şu an çünkü hem alışır gitmek istemez sonra.. :KK43: 1 yıl sonra falan başka kullanşlı bi eve çıkma ihtimalim olsa ya da tayin çıkma ihtimalim olsa o zaman dert etmezdim bizle dururdu 1 -1 buçuk yaşına kadar

Banyoda tuvalet varsa öbürünü kapat her türlü ıvır zıvırı koy

Evde mümkün olan en az eşya ile kal zira çocuk sürekli yeni döküntü demek oluyor
1 tane tuvalet 1 tane de banyo var. tuvalet zaten çok küçük ve eşim alaturka kullanıyor :KK43:

X