Evimi düzenleyemiyorumd!

elmadilimi

❤️
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
8 Temmuz 2013
5.703
9.095
Merhabalar,

Ev düzenleme ve derli toplu olmayla ilgili fikirlere ihtiyacım var. Hem de çok acil, yoksa evin dağınıklığı beni çıldırtacak!

Şu an kirada oturuyoruz, 1,5 yıl oldu taşınalı. Ve ev biraz biçimsiz. Mesela yatak odasına karyola ve gardrop dışında birşey sığmıyor. 6 çekmeceli şifonyerim odada yer bulamadı ve oraya koyduklarımı gardroba düzenleme kutularıyla tıkıştırmak zorunda kaldım. Ayrıca kapı arkasına ve duvara askılık yaparak, gün içinde giydiklerimizi ya da kışın kabanlarımızı oraya asıyorum. Şifonyeri ise üst kata koyduk ve içi nevresimler, battaniye ve mevsime göre kaldırdığım kıyafetler ile dolu... Ev dubleks bu arada. Üst katta bir antre, büyük ama tavanı yer yer alçak bir oda ve bir banyo var. Banyoda fazla giyilmeyen ayakkabılar, temizlik gereçleri var. Odada ise mutfağa sığmayan mutfak masamız ile çalışma alanı oluşturduk. Eskiden oturma odasında olan köşe koltuk ve puf, kitaplık, orta sehpa, ve oğlumun küçülen eşyalarının yer aldığı 1-2 büyük koli var... Oğlum 2 yaşında olduğu için ve gardrop tavandan dolayı sığmadığı için üst katı yatak odası yapamadık...

Mutfak da çok küçük, dolaplar yetersiz. Öyle ki tv sehpası, oğlumun odasındaki şifonyer ve dolabın bazı yerlerinde tabak çanak ve erzak var. Oğlumun oyuncakları, giymeye sıra gelmeyen kıyafetleri de cabası. Odasındaki yatağın bazası, üst kattaki köşe koltuk e pufun bazaları hep küçülen ya da büyük olup giyilmeyi bekleyen kıyafetlerle dolu. Ilerleyen yıllarda bir çocuk daha düşündüğümüz için eşim sallamamı istiyor kıyafet, park yatak, anakucağı gibi şeyleri...

Ama ben çok bunaldım. Her yer üstüme üstüme geliyor. Sizce ne yapmalıyım? Kirada olduğum için daha fazla depolama alanı yaptırma şansım yok maalesef. Kendi evimiz 6 odalıydı ve herşey yerli yerindeydi!!!

Kendi evinizden neden çıktınız?
Öncelikle tüm eşyaları ait olduğu yerde depolamaya bakın.Mesela banyodaki ayakkabıları çıkarın.
Fazla olan tüm eşyaları da ya atın ya ihtiyaç sahiplerine verin.
Oğlunuzun oynamadigi oyuncaklari falan cikarin elden.

6 odalı bir evden çıkıp,aynı eşyaları böyle küçük bir eve nasıl yerleştirebilirsiniz ki?ya fazlalıkları atacak Yada daha büyük bir eve taşınacaksınız.

Öncelikle hiç kullanmayacağınıza emin olduğunuz eşyaları ve kıyafetleri ihtiyaç sahiplerine vererek, kullanılmayacak durumdakileri atarak işe başlayın. Bol bol vakumlu hurç alın. Mevsim dışı kıyafet, yatak yorganları vakumlu hurçlara doldurun. Müthiş yer tasarrufu sağlarsınız. Portatif raf, ayakkabı dolabı gibi birşeyler alıp dışarda kalan eşyalarınızı düzenleyebilirsiniz. Ve duvar ünitesi ve mutfakta da tezgah üzerine monte edilebilecek metal raf, askı gibi ünitelerden edinebilirseniz düzen anlamında çok yardımcı olur. Duvara monte raflar çok yardımcı oluyor böyle kısıtlı alanlarda

Kendi evinizden neden çıktınız?
Öncelikle tüm eşyaları ait olduğu yerde depolamaya bakın.Mesela banyodaki ayakkabıları çıkarın.
Fazla olan tüm eşyaları da ya atın ya ihtiyaç sahiplerine verin.
Oğlunuzun oynamadigi oyuncaklari falan cikarin elden.

Tayin sebebiyle çıktık. Bahsettiğim banyo zaten kullanılmıyor. O nedenle orayı da öyle ayakkabı, temizlik kovaları koyarak falan kullanıyorum. Ayakkabılığımız zaten var girişte ama kışlık ayakkabılar ve sık giyilmeyen abiye ayakkabılar, eşimin kunduraları falan orada...

Fazla eşyaları zaten düzenli olarak belediyeye veriyorum. Yıprananları atıyorum. Ama işte azaltamıyorum yine de... Çok sık kıyafet değiştirdiğimiz için fazla kıyafetimiz var halihazırda. Ama kullanıldığı için elden çıkaramıyorum.

6 odalı bir evden çıkıp,aynı eşyaları böyle küçük bir eve nasıl yerleştirebilirsiniz ki?ya fazlalıkları atacak Yada daha büyük bir eve taşınacaksınız.

6 odalı evde zaten çok dolu dolu mobilyamız yoktu. O nedenle az bir kısım hariç elden çıkarmadık. Şifonyerin odaya sığmaması ve mutfakta masa için yer olmaması hariç sorun da yaşamadık. Onlar da üst katta yerini buldu.

Fakat depolama konusunda sıkıntım var. Başka eve de çıksam, boydan boya dolaplar olmayacak ve kiracı olduğumuz için de yaptırmak istemiyoruz. Daha fazla dolap vs almak da istemiyoruz, çünkü yine taşınsak yer bulamayacağız onlara da...

Öncelikle hiç kullanmayacağınıza emin olduğunuz eşyaları ve kıyafetleri ihtiyaç sahiplerine vererek, kullanılmayacak durumdakileri atarak işe başlayın. Bol bol vakumlu hurç alın. Mevsim dışı kıyafet, yatak yorganları vakumlu hurçlara doldurun. Müthiş yer tasarrufu sağlarsınız. Portatif raf, ayakkabı dolabı gibi birşeyler alıp dışarda kalan eşyalarınızı düzenleyebilirsiniz. Ve duvar ünitesi ve mutfakta da tezgah üzerine monte edilebilecek metal raf, askı gibi ünitelerden edinebilirseniz düzen anlamında çok yardımcı olur. Duvara monte raflar çok yardımcı oluyor böyle kısıtlı alanlarda

Atılacakları atma, kalan fazlalıkları bağışlama olayını yılda 3-4 kez yapıyorum oğlumun kıyafetleri küçüldükçe...

Vakumlu hurcu da 10lu set aldım ama vakumu bozuluyor. Ben mi yanlış yapıyorum, bir hata mı var hurçlarda anlamadım. Ama tekrar alıp denesem iyi olacak. Kıyafet fazla küçülmüyor ama yorgan yastık battaniye küçülüyor gerçekten...

Bu bahsettiğiniz portatif raf, askı falan daha karmaşık gösterir mi diye korkuyorum mutfağı... Bir de çıkarken ev sahibi deldiğimiz yerleri onarmamızı ister diye, eşim pek yanaşmıyor!

Eşyalarınızı evinize göre yenileyemez misiniz? Mesela oğlunuza odasına sığacak bir dolap almak başlangıç olabilir.

Benim yatak odamda sadece yatak ve iki komodin var. Gardrop ve şifonyer ayrı bir odada. O odayı giyinme ve çamaşır odası yaptık. Çamaşır askısı ve ütü masası hep açık duruyor. Bir koltuk var köşede, giyinip soyunurken oturmak için.

Bizde çocuk yok ama çocuk eşyasından fazla hobi malzememiz ve kitaplarımız var. Kiler ve bir oda tamamen onlarla dolu. Hepsini gruplayıp büyük plastik kutulara koyduk. Kutular içine bir insan alabilecek kadar büyük ama. Hepsi üstüste duruyor. Siz de oğlunuzun saklanacak giysilerini vakumlayıp bu şekilde kutulara koyup depolayabilirsiniz.

Mutfak dolapları bana da yetmedi. İkeadan üç çekmeceli, çekmeceleri genişçe rengi de mutfağıma uygun bir şifonyer aldım. Bir köşeye koydum. Üzerine de tost makinesiyle mikrodalga yerleşti. Gayet rahat ve düzenli oldu. Bir çekmecede erzak, diğer ikisinde tencere tava var. Fazla olan eşyalarınızı ihtiyacı olanlara verin lütfen. Bir eve bir tencere takımı iki tava yeter mesela. Daha fazlasını tutmayın.

Kilere raflı bir bez dolap aldım. Yazın kışlık ayakkabıları, kışın yazlık ayakkabıları kutularına koyup oraya yerleştiriyorum. Az giyindiklerimizi de aynı şekilde. Günlük kullandığımız ayakkabılığa ayakkabı rampası aldım. Böylece bir raf iki yerine dört ayakkabı kapasitesine ulaştı.

Kullanmadığımız tuvaletin üzerini bir suntayla kapatıp bir şifonyer yerleştirdim. Tamirat malzemeleri, ıvır zıvır hep o şifonyerin çekmecelerine giriyor. Kışın vantilatörü kutusuna koyup oraya kaldırıyorum. Cam şişeleri orda biriktiriyorum, çoğalınca şişe dönüşüm zımbırtısına götürüp atıyoruz.

İsterseniz yaparsınız. Sadece artık 6 odalı bir evde oturmadığınızı idrak etmelisiniz.

Eşyalarınızı evinize göre yenileyemez misiniz? Mesela oğlunuza odasına sığacak bir dolap almak başlangıç olabilir.

Benim yatak odamda sadece yatak ve iki komodin var. Gardrop ve şifonyer ayrı bir odada. O odayı giyinme ve çamaşır odası yaptık. Çamaşır askısı ve ütü masası hep açık duruyor. Bir koltuk var köşede, giyinip soyunurken oturmak için.

Bizde çocuk yok ama çocuk eşyasından fazla hobi malzememiz ve kitaplarımız var. Kiler ve bir oda tamamen onlarla dolu. Hepsini gruplayıp büyük plastik kutulara koyduk. Kutular içine bir insan alabilecek kadar büyük ama. Hepsi üstüste duruyor. Siz de oğlunuzun saklanacak giysilerini vakumlayıp bu şekilde kutulara koyup depolayabilirsiniz.

Mutfak dolapları bana da yetmedi. İkeadan üç çekmeceli, çekmeceleri genişçe rengi de mutfağıma uygun bir şifonyer aldım. Bir köşeye koydum. Üzerine de tost makinesiyle mikrodalga yerleşti. Gayet rahat ve düzenli oldu. Bir çekmecede erzak, diğer ikisinde tencere tava var. Fazla olan eşyalarınızı ihtiyacı olanlara verin lütfen. Bir eve bir tencere takımı iki tava yeter mesela. Daha fazlasını tutmayın.

Kilere raflı bir bez dolap aldım. Yazın kışlık ayakkabıları, kışın yazlık ayakkabıları kutularına koyup oraya yerleştiriyorum. Az giyindiklerimizi de aynı şekilde. Günlük kullandığımız ayakkabılığa ayakkabı rampası aldım. Böylece bir raf iki yerine dört ayakkabı kapasitesine ulaştı.

Kullanmadığımız tuvaletin üzerini bir suntayla kapatıp bir şifonyer yerleştirdim. Tamirat malzemeleri, ıvır zıvır hep o şifonyerin çekmecelerine giriyor. Kışın vantilatörü kutusuna koyup oraya kaldırıyorum. Cam şişeleri orda biriktiriyorum, çoğalınca şişe dönüşüm zımbırtısına götürüp atıyoruz.

İsterseniz yaparsınız. Sadece artık 6 odalı bir evde oturmadığınızı idrak etmelisiniz.

Oğlumun odasında bi problem yok, onu bu eve göre aldık zaten. Sığmayan mobilya yatak odası şifonyeri ve mutfak masası oldu, onları da üst kata koyduk oturma odamızdaki köşe koltuk ve orta sehpa ile birlikte...

Mutfakta ekstra bir dolap için yer yok maalesef. Buzdolabı bile zor sığdı. Epey küçük bi mutfak...

Bizim de çok fazla kitap/ film ve belgesel dvdleri ve puzzlelarımız var. Bir de çocuk eşyaları işte... Mobilyalar açısından değil de bu ıvır zıvırlar sorun oluyor. Yoksa ev çok küçük değil.

Oğlumun odasında bi problem yok, onu bu eve göre aldık zaten. Sığmayan mobilya yatak odası şifonyeri ve mutfak masası oldu, onları da üst kata koyduk oturma odamızdaki köşe koltuk ve orta sehpa ile birlikte...

Mutfakta ekstra bir dolap için yer yok maalesef. Buzdolabı bile zor sığdı. Epey küçük bi mutfak...

Bizim de çok fazla kitap/ film ve belgesel dvdleri ve puzzlelarımız var. Bir de çocuk eşyaları işte... Mobilyalar açısından değil de bu ıvır zıvırlar sorun oluyor. Yoksa ev çok küçük değil.

Bahsettiğim kutular çok yük kaldırıyor, tavsiye ederim. Her şeyi o kutularda depolayabilirsiniz. Böylece ortalıkta dağınıklık kalmaz.

Mutfağa konmaz, mutfağın girişine konur, yer bulunur yani. Benimki mutfakta bir camın açılmasına engel oluyor mesela, ama yapacak bişey yok.

Az eşya çok huzur
at eline geçirdiğini at. Oglanin kıyafetlerini bir ayakla eminim içinde gereksiz sakladığın şeylerde vardır.

Çatı katındaki odayı kullanmiyorsun anladigim kadarıyla pek.
Tavanin en alcak olduğu bölümlere dolap iyi olabilirdi ama yok bunu yapamam dersen kornis taktir perde çek kalın fon dan. Ivir ziviri sakla oraya. Oda büyümüş zaten basık gozukmez hem alcak yerlerde biraz kapanır

Bahsettiğim kutular çok yük kaldırıyor, tavsiye ederim. Her şeyi o kutularda depolayabilirsiniz. Böylece ortalıkta dağınıklık kalmaz.

Mutfağa konmaz, mutfağın girişine konur, yer bulunur yani. Benimki mutfakta bir camın açılmasına engel oluyor mesela, ama yapacak bişey yok.

Mutfakta cidden boş yer yok. Yükseğe uzanmak için sandalye getiriyorum, mutfakta bırakınca ya kapı açılıp kapanmıyor, ya dolap kapağı... Ama kutu bakacağım muhakkak. Banyoda gardrop tipi dolabım var. Rafların ölçüsünü alıp oraya da tam uyacak kutular bakacağım. Şu anki kutuların üstünde ve yanlarında biraz boşluk kalıyor.

Az eşya çok huzur
at eline geçirdiğini at. Oglanin kıyafetlerini bir ayakla eminim içinde gereksiz sakladığın şeylerde vardır.

Çatı katındaki odayı kullanmiyorsun anladigim kadarıyla pek.
Tavanin en alcak olduğu bölümlere dolap iyi olabilirdi ama yok bunu yapamam dersen kornis taktir perde çek kalın fon dan. Ivir ziviri sakla oraya. Oda büyümüş zaten basık gozukmez hem alcak yerlerde biraz kapanır

Ivır zıvırı zaten hep oraya koyuyorum. Perdeye pek gerek yok, kolilerde durması sorun olmuyor, yukarı eşimle benden başka çıkan olmuyor nasılsa. Alçak yere yatak odamın şifonyerini koydum işte, bi diğer tarafına da salonda çocuğa engel oluyor diye orta sehpayı koyduk. Sehpanın altı üstü ıvır zıvır dolu kutularla. Kitap, DVD gibi...

bende de aynı sorun vardı. ne kadar giymedigim ayakkabı kıyafet varsa dağıttım. eşyaları da aynı şekilde. başka türlü başa cikamazsin

Ben eve bir suru plastik kutu aldim ne var ne yok topluyor..Ayrica fazlalik ve kullanilmayani direkt atiyorum ya da veriyorum.Hic acimam.Yoksa ev esya doluyor.

bende de aynı sorun vardı. ne kadar giymedigim ayakkabı kıyafet varsa dağıttım. eşyaları da aynı şekilde. başka türlü başa cikamazsin

Ben eve bir suru plastik kutu aldim ne var ne yok topluyor..Ayrica fazlalik ve kullanilmayani direkt atiyorum ya da veriyorum.Hic acimam.Yoksa ev esya doluyor.

Normal kıyafet, ayakkabı vs sık sık ayıklayıp belediyeye veriyorum. Ama hatırası olan şeyler duruyor. Gelinlik, damatlık, oğlumun bazı kıyafetleri... Bi yandan ver gitsin diyorum bi yandan kıyamıyorum... Onun dışında 2-3 ayda bir ayıklayıp gönderiyorum kıyafet ve eşyaları.

X