Evlendikten sonra değişmek isteyen eş

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bana tarikat meselesi gibi geldi. Haklarında hayırlısı olsun

O tip bir şey varsa muhtemelen adamı etkileyen birileri vardır. Konu sahibesi öncelikle adamı onlardan uzaklaştırmalı mutlaka. O cemaat tarikat işleri asla iyi bitmiyor, beyin yıkıyorlar sonra o kadından sana hayır gelmez bize katılmadı diyip evdeki kadını boşatıp adama katalogdan kız buluyorlar. Bu tip bir durum varsa mutlaka konu sahibesi çok çok uyanık ev akıllı olmalı yoksa adam yiter gider, konu sahibesinin hayat tarzından çok daha önemli problemler çıkar ortaya. Ortada yapılacak tek şey görüyorum, konu sahibesi adamı elinden tutup doktora götürmeli. Sonra da ayağını o sohbet ortamındna kesmeli, kesemiyorsa da taşınıp başka bir yere gitmeli. Yoksam çocuk babasız kalır ciddiyim, o tarikatçilerin hiçbir acıması yok. O kadından da çocuktan da sana hayır gelmez, onlar cehennemlik sana düzgün, dindar eş bulucaz diyorlar bakıyorsun gayet modern, işi gücü olan adam 1 yıl sonra cüppeyle kocaman sakalla yanında çarşafla bir kadınla geliveriyor adamı tanıyamıyorsun.

K knickerbockerbande nerde yaşıyorsunuz? Adamın ailesi nerde, sizinki nerde? Böyle bir durum varsa mutlaka adamın ailesiyle konuşup destek isteyin. O işlere asla asla bulaşmasın adam yoksa toptan kaybedersiniz hemen harekete geçin.

Son düzenleme:
Konu sahibesi tam anlayamadım adam dini bırakmadı ama başka yöne gidiyor dedin net anlayamadım, daha dindar mı oldu?

Yani şöyle 15 yıl çok uzun bir süre insan hayatında hep aynı kalmak diye bir şey olamaz. Din işinde de inançlıyken ateist olabilirsiniz, ateistken inanca dönenler var vb. Sizin adam daha koyu şekilde dine yöneldi şeklinde anladım doğru mu?

Haklısınız tabi ki, dindar olmayan bir insanla dindar bir insan zor olur. Bir tarafa denize gitmek ister, rakı balığa gitmek ister diğeri istemez ya da eşlik etmek için gelir yanında ama zevk almaz. Bu durumlar da zor yani, ite kaka sosyal hayat yaşamak çok zor.

Sarık, cüppe, sakal tarzı kılıklara girmeyecekse, cemaatti tarikattı saçmalıklara bulaşmayacaksa yapacak bir şey yok bu adamın inancı saygı duymak zorundasınız. Sadece çocuk için endişeliyim demişsiniz haklısınız, konuşup anlaşıcaksınız çocuğa kimse din konusunda baskı yapmayacak. Size de sen de bu ibadetleri yap, çarşaf giy tesettür giy, çocuk da tesettüre girecek vb diyorsa orda durun, orası işte boşanmak gereken nokta oluyor.

Bence güzelce konuşup durumu anlayın, kafasına saksı düşmedi ya nerden çıktı bu yönelim sorun öğrenin. Banlanmak istemiyorum ama etkilendiği birileri mi var, beynini mi yıkadılar iyice anlayın ona göre bakın. Bol şans dilerim, hiç güzel bir durum değil.
Az önce detaylı konuştuk. Aşırıya kaymayacağını, kızımıza bu konuda baskı yapamayacağını söyledi. Aile yapılarımız çok farklı olduğu için ve çevredeki örnekler hep aileme sukrettirdigi için korktum açıkçası.
Kızım adına , kendi adıma, güzel giden sorunsuz evliliğimizin adına..
Biz dünyayı güzelim, yurtdışında yaşayalım, bisiklet sürelim, çocuğu uluslararası okula gönderelim falan derken bu nerden çıktı! Hayallerim yıkıldı resmen! Ben böyle bir durumla başa çıkamam, çıkmakta istemem. Az önce korkularımı anlattım. Yapmak istedikleri beni ilgilendirmiyor ama korkularım var. Ailesinde aşırı olarak gördüğüm ve çok mutsuz olan evlilikler var onlar gibi olmaktan da korktum.
Ben bu konulardan çok uzak büyütüldüm şimdi sık sık karsilasmak bile içimi sıkıyor.
Zaten mezhebim farklı, ben ailesini çok sevdiğim halde çoğu zaman bu konulardan bunaliyorum aralarında... Ne bileyim anlattım işte o da hak verdi istediğinin benim düşündüğüm gibi olmadığını da anlattı sanırım ben tepki verince o da vermiş ve birbirimizi anlayamamışız.

Yok ya bosverin sizler mukemmelsiniz ben kendi inancimi korudugum icin demediginiz sey kalmadi gercekten. Yani kaldiki

Bu çağ da inançsızım dien bi insana bu şekilde yaklaştım bende evet sert konuşmuş olabilirim elbette ama inanın yazılanlar beni dahada şoka uğrattı ortamlara girmiyorum surekli ev icinde oldugum icin ve burayada yeni kayıtlı olduğum için insanların degisip bu derecede olduklarini bilemezdim.
Herkesin layığı ne ise onu yaşasın diorum.
Lütfen kimse artık uzatmasın bişi yazmasın...
ZEUS sana akıl ve hidayet versin. Başka diyeceğim bir şey yok.

Az önce detaylı konuştuk. Aşırıya kaymayacağını, kızımıza bu konuda baskı yapamayacağını söyledi. Aile yapılarımız çok farklı olduğu için ve çevredeki örnekler hep aileme sukrettirdigi için korktum açıkçası.
Kızım adına , kendi adıma, güzel giden sorunsuz evliliğimizin adına..
Biz dünyayı güzelim, yurtdışında yaşayalım, bisiklet sürelim, çocuğu uluslararası okula gönderelim falan derken bu nerden çıktı! Hayallerim yıkıldı resmen! Ben böyle bir durumla başa çıkamam, çıkmakta istemem. Az önce korkularımı anlattım. Yapmak istedikleri beni ilgilendirmiyor ama korkularım var. Ailesinde aşırı olarak gördüğüm ve çok mutsuz olan evlilikler var onlar gibi olmaktan da korktum.
Ben bu konulardan çok uzak büyütüldüm şimdi sık sık karsilasmak bile içimi sıkıyor.
Zaten mezhebim farklı, ben ailesini çok sevdiğim halde çoğu zaman bu konulardan bunaliyorum aralarında... Ne bileyim anlattım işte o da hak verdi istediğinin benim düşündüğüm gibi olmadığını da anlattı sanırım ben tepki verince o da vermiş ve birbirimizi anlayamamışız.
Bir de şu oluyor yeni dalanlar din işine daha keskin oluyor biraz onda hazmetsin bakalım daha anlayışlı da olabilir . Siz de sakın sakin bakın ama manipüle olmamaya dikkat edin . Sınırları koruyun . Kayboldugunuz anlarda somutlastirin, yazıya dökün . Umarım iki taraf için de sorunsuz çözülür ve eşiniz kurtarıcı rolüne bürünmez. Herhangi bir yapılanma içine dahilsin ondan uzaklaşıp kendi meal okusun, daha objektif dini öğrenme yolları var .

Tum sayfalari okudum. Aradaki cilgin dindar vaazci arkadasa gereken cevaplar yapistirilmis😂
Sanirim konu sahibi cok dindar degil. Esi de oyle degildi ama sonradan baska yone kaydi. Hatta belli bir tarikat ya da topluluktan etkilendi. Kizina baski yapilmasindan korktuguna gore boyle olmali.
Ben de esim de ateistiz. Bir gun cikip esim inaniyorum artik ve tum gereklerini yerine getirecegim derse saygi duyar mutluluklar diler ayrilirim. Ben yapamam zit biriyle. Alkol almayacak mesela, belki artik acik giyinmeme karisacak. Belki kadinli erkekli ortam istemeyecek. İnanclar yasam sekillerini etkiler ben kendi adima surduremezdim.

Bu nasil bi kelime yahu inançsızım demek de nedir?
Size bi can bi hayat veren Yüce Allah'dır...
Biraz aynaya bakarak empati yapin sizi yaradana o zaman inanırsınız belki Rabbim tez zamanda size sizin gibilere hidayet eylesin..
Bacım kafa mi güzel, sana ne? Ben de atesitim, geçip karşına dilerim tez zamanda azıcık aklın başına gelir diyo muyum?

Yok ya bosverin sizler mukemmelsiniz ben kendi inancimi korudugum icin demediginiz sey kalmadi gercekten. Yani kaldiki

Bu çağ da inançsızım dien bi insana bu şekilde yaklaştım bende evet sert konuşmuş olabilirim elbette ama inanın yazılanlar beni dahada şoka uğrattı ortamlara girmiyorum surekli ev icinde oldugum icin ve burayada yeni kayıtlı olduğum için insanların degisip bu derecede olduklarini bilemezdim.
Herkesin layığı ne ise onu yaşasın diorum.
Lütfen kimse artık uzatmasın bişi yazmasın...
Bu çağda sizin gibi biri var biz de bunun şokundayiz . Asosyal olduğunuz belli gruplarim elinde masa olduğunuz o kadar belli ki

Tum sayfalari okudum. Aradaki cilgin dindar vaazci arkadasa gereken cevaplar yapistirilmis😂
Sanirim konu sahibi cok dindar degil. Esi de oyle degildi ama sonradan baska yone kaydi. Hatta belli bir tarikat ya da topluluktan etkilendi. Kizina baski yapilmasindan korktuguna gore boyle olmali.
Ben de esim de ateistiz. Bir gun cikip esim inaniyorum artik ve tum gereklerini yerine getirecegim derse saygi duyar mutluluklar diler ayrilirim. Ben yapamam zit biriyle. Alkol almayacak mesela, belki artik acik giyinmeme karisacak. Belki kadinli erkekli ortam istemeyecek. İnanclar yasam sekillerini etkiler ben kendi adima surduremezdim.
Ben de yapamam, inanç beraberinde bir hayat tarzı getiriyor, beni etkilemez diyenlere katılmıyorum o yüzden.

Yorumların hepsini okuyamadım ama konu sahibi yazdı mı görmedim, neyin değiştiği de biraz önemli aynı dinin içindeki mezhebi değiştirmek başka din değiştirmek başka. Dini tarikatlar da geldi aklıma...
Önemli olan bu değişim sizin ve çocuğunun hayatınızı olumsuz yönde değiştirecek mi? Biraz zamana bırakıp gözlem yapmakta fayda var gibi.

Ne var acaba bu çağda? Elhamdülillah ben de müslümanım ve bizim oranımız dünya nüfusunun sadece % 25 kadarı, sen galiba dünyada herkesi müslüman falan sanıyorsun. Sürekli evde olman bir şeyleri araştıramayacağın ya da gündemden uzak olacağın anlamına gelmiyor. Bak internetin var araştır, sorgula, öğren, bilmediğin konularda ahkam kesme ve herkesin dini kendine, hiç bir insanla, din üzerine tartışma. Sonra üzülürsün.

Biz insanların hayatına karışmayı müdahale etmeyi çok seviyoruz, nasıl yaşayacaklarına, ne düşüneceklerine, ne zaman kiminle evleneceklerine, çocuk sahibi olup olmamalarına, çocuk sayılarına, inançlarına, değerlerine karışmazsak, hatta hatta sırf bizle aynı hayatı yaşamıyor diye yargılamazsak kendimizi eksik hissediyoruz.
"Beni ilgilendirmez, herkesin hayatı kendine" cümlesi lügatımızda yok.

Bu arada söylemeden geçemeyeceğim, etrafından dolaşılmaya çalışılsa da bu konunun içeriği dinidir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X