Evlenmek için istişare, fikirlerinize ihtiyacım var

Merhaba,

muhafazakar bir aileye mensubum. Çok çalışmak istediğim için liseden sonra Kuaför kalfalığı yaptım ve şuanda kendi dükkanım var. evlenmeye gönüllü değil kendimi hiç hazır hissetmiyordum. Yaşım geçtiği için ailem çok baskı yapmaya başladı. Çalışmana müsade ettik artık sende bizim uygun bulduğumuz biriyle evlen dediler. Aslında yabancı da sayılmıyormuş. Dükkanıma gelen müşterimin abisiymiş. Kadını çok sever sohbetini uygun buluyorum. Ailemde araştırmış bana uygun görmüşler. Tanıştık birkaç kez görüştük sohbeti yaklaşımı hoşuma gitti. Aileler bize geldi güzel ağırladık. 2-3 ay boyunca sohbetlerimiz devam etti. Eş olabileceğimi anlaşabileceğimi düşündüm.

Sıra bizim onlara gitmemize geldi. Kafa karışıklığım burada başladı.Evleri garip kokuyordu. Hayvanda beslemiyor ama beni rahatsız eden çürük kokusu gibi. İçime kurt düştü bahaneyle evi gezmek istedim. Gençler mutfakta konuşalım kahvemizi içelim diye. Mutfakta koltuk televizyonda vardı genelde orada oturuyorlarmış. mutfak yenilenmiş ama şöyle bir baktım dolaplara elimi attım yağ yapıştı resmen elime bir iki bardağa baktım gerçekten yağlıydı.tencere tavalar aynı şekilde. Evin kızı içeriden tabakları getirdi hiç sudan geçirmeden attı makineye sarma tenceresinide aynı şekilde attı makineye. Annem çok fazla titizdir bunlar bana çok fazla geldi. yerlerde erkek kılları vardı. Birde konuştuğum kişide annesinin çok fazla titiz olduğunda bahsetmişti. duvarlarda çok pisti.

Tuvaletede de girdiğim manzara aynıydı klozet pisti . Aynalar kirli sepeti hiç toplanmamış gibiydi. Çok fazla huzursuz oldum. Temizlik takıntımyok ama abartmıyorum Mutfak gerçekten çok kötüydü. Annem temizlik hastası diyordu sürekli ve biz gideceğiz diye 1 haftadır temizlik yapıyormuş.

Yani kızı da müşterimdi. Oda çok temiz titiz davranırdı. Şimdi eve geldim öyle yazıyorum Nasıl yedim o mutfaktan çıkan şeyleri . Fikirlerim çok etkileyecek bu durum. Kadında kendi kızlarım erkenden evlendi bana hizmet edemedi diye söylenip durdu. Gelin olarak üst katı size vereceğim diyor. Kendine hizmetçi mi arıyor anlamadım. Çok ama çok huzursuz oldum çünkü duygusal anlamda da bağlandım sohbeti iyi geldi. Onun odasına girip bakmadım uygun olmaz diye ama karşılacağım manzarada dağınıklık olacaktı muhtemelen.

sizler ne düşünürsünüz çok tecrübeliler var aranızda

Ust katta oturmak istememeniz gayet anlasilir bir durum, ayrica kadinin kendi kizlarim erkenden evlendi bana hizmet edemedi demesine takilmaniz normal ama gerisi bana fazla anormal geldi. Bahane ile evi gezmek istemeniz falan cok itici bana gore.

Merhaba,

muhafazakar bir aileye mensubum. Çok çalışmak istediğim için liseden sonra Kuaför kalfalığı yaptım ve şuanda kendi dükkanım var. evlenmeye gönüllü değil kendimi hiç hazır hissetmiyordum. Yaşım geçtiği için ailem çok baskı yapmaya başladı. Çalışmana müsade ettik artık sende bizim uygun bulduğumuz biriyle evlen dediler. Aslında yabancı da sayılmıyormuş. Dükkanıma gelen müşterimin abisiymiş. Kadını çok sever sohbetini uygun buluyorum. Ailemde araştırmış bana uygun görmüşler. Tanıştık birkaç kez görüştük sohbeti yaklaşımı hoşuma gitti. Aileler bize geldi güzel ağırladık. 2-3 ay boyunca sohbetlerimiz devam etti. Eş olabileceğimi anlaşabileceğimi düşündüm.

Sıra bizim onlara gitmemize geldi. Kafa karışıklığım burada başladı.Evleri garip kokuyordu. Hayvanda beslemiyor ama beni rahatsız eden çürük kokusu gibi. İçime kurt düştü bahaneyle evi gezmek istedim. Gençler mutfakta konuşalım kahvemizi içelim diye. Mutfakta koltuk televizyonda vardı genelde orada oturuyorlarmış. mutfak yenilenmiş ama şöyle bir baktım dolaplara elimi attım yağ yapıştı resmen elime bir iki bardağa baktım gerçekten yağlıydı.tencere tavalar aynı şekilde. Evin kızı içeriden tabakları getirdi hiç sudan geçirmeden attı makineye sarma tenceresinide aynı şekilde attı makineye. Annem çok fazla titizdir bunlar bana çok fazla geldi. yerlerde erkek kılları vardı. Birde konuştuğum kişide annesinin çok fazla titiz olduğunda bahsetmişti. duvarlarda çok pisti.

Tuvaletede de girdiğim manzara aynıydı klozet pisti . Aynalar kirli sepeti hiç toplanmamış gibiydi. Çok fazla huzursuz oldum. Temizlik takıntımyok ama abartmıyorum Mutfak gerçekten çok kötüydü. Annem temizlik hastası diyordu sürekli ve biz gideceğiz diye 1 haftadır temizlik yapıyormuş.

Yani kızı da müşterimdi. Oda çok temiz titiz davranırdı. Şimdi eve geldim öyle yazıyorum Nasıl yedim o mutfaktan çıkan şeyleri . Fikirlerim çok etkileyecek bu durum. Kadında kendi kızlarım erkenden evlendi bana hizmet edemedi diye söylenip durdu. Gelin olarak üst katı size vereceğim diyor. Kendine hizmetçi mi arıyor anlamadım. Çok ama çok huzursuz oldum çünkü duygusal anlamda da bağlandım sohbeti iyi geldi. Onun odasına girip bakmadım uygun olmaz diye ama karşılacağım manzarada dağınıklık olacaktı muhtemelen.

Ikı gün önce evime misafir gelse tanımayan ne pasaklı derdi kesin her şeyi yüzünden halledebildim bu ara herkes hasta belki öyle bir döneme denk geldi gitmeniz
Eş adayını da gözlemlemeye devam edin düzenli mi temiz mi diye annesine yardım ediyor mu yemek yapıyor mu gibi şeyleri öğrenin

Evet alışmışlar. İlk görüşmemizde tırnakları uzun ve içi simsiyah pislik doluydu. uyardığımda düzeltmişti. Bir daha öyle görmedim. Pasaklı pis algım oluşmamıştı. Sırf yaşım geçti diyede kimseye köle olmak istemiyorum.
Ay daha ilk görüşmede tırnaklarının içi pis bir adamı uyarmak yerine görüşmeyi sonlandırmak en mantıklısıydı. Daha tırnağını temizlemeyen adamın diğer kişisel temizliği nasıldır kimbilir.

Ne bileyim biraz ürkütücü, bir de yakında oturtmak istiyor. İş güç sahibi insansınız bu beyfendi ile evlenseniz bir aksilik olmadıkça o d aiş güç sahibi olacak imkanınız oldukça kira bile olsa kendi evinizde oturmalısınız. Aileler çocuklarına evlilikleri sırasında bir katkıda bulundukları da beklentiye girebiliyor.

Şayet abartmıyorsanız ilk aileyle tanışma eve girme çıkma mevzuları ne olurs olsun evin basit de olsa bir temizliği olur en azından tuvalet banyo temiz olur. Bi abdest alan olur, elini yıkamak isteyen olur insan utanır yani 🙁 benim eşimin ailesi de ev temizliği konusunda rahattırlar çok kafaya takmazlar . Ama evde öyle ayak basılmaz gibi kirli değildir. Ben de genelde orada kalmam , eşime de zamanla kavga dövüş derken basit bir hijyen alışkanlığı oluşturdum . Böyle bir aileden gelen insanlar sizin alışkanlıklarınızı anlamsız bulup sürekli tartışmalara sebep olabiliyor değiştirmesi zor şeyler malesef iyi düşünün .

Son olarak işi gücü olan birisiniz. Kimseye muhtaç değilsiniz , evlilik bir zorunluluk değil içinize sinmediyse zorla sindirmeye çalışmayın yarın öbür gün buraya yazdıklarınız aklınızda döner durur huzurunuz olmaz malesef :KK43:

Merhaba,

Kaç kaç kaç.
Kendi pisliklerini temizlemiyorlar.
Hizmetçi arıyorlar.Gerekirse anne babamada tavrını koy istemiyorum diye .Anlat bunları.Israr ederlersede tartışma çıkar öyle aman anam babam falan deme hayatını yakma.Bak burada bununla ilgili bir sürü konu var.Ailem üzülmesin saygı falan diyip aklıbaşına sonradan gelen onlarca kadın var yapma.Annede kadının dediklerini aktar kavga çıkar gerekirse evden ayrıl.
Ailenizide anlamadım yani ee çalışmana izin verdik sende bizim bulduğumuzla evlen bu ne demek ya.
Ailenede bence mesafeyi koymalısın.Sen onların malı değilsin evladısın.Tamam anadır babadır saygı göstermek eyvallah ama çalışmana izin verdik diye karşılığını isteyemezler.Çalışmak lütuf değil kendi ayakları üzerinde durmak isteyen bağımlı kalmak istemeyen her insanın hakkıdır..

Ust katta oturmak istememeniz gayet anlasilir bir durum, ayrica kadinin kendi kizlarim erkenden evlendi bana hizmet edemedi demesine takilmaniz normal ama gerisi bana fazla anormal geldi. Bahane ile evi gezmek istemeniz falan cok itici bana gore.
Anlamıyorum nasıl anormal çocuğunuzun evlilik düşündüğü insanla ailesi geliyor evinize hiç mi temizlik yapılmaz yerlerde kıllar tuvalet pis gelen koku.Ya bu insanlar çat kapı biz geldik demediler.

Okurken kaşınmaya başladım. Bu insanların oğlu da kuvvetle muhtemel böyledir. Bu insanların evine girip çıkmak zorundasınız üstelik. Nasıl mide alır, nasıl basılır eve, nasıl rahat edilir bilemedim. En tehlikelisi de, eksiğinin farkında olmayıp kendini titiz görmesi, eş adayının da öyle. Değişmesi güç.

Evet alışmışlar. İlk görüşmemizde tırnakları uzun ve içi simsiyah pislik doluydu. uyardığımda düzeltmişti. Bir daha öyle görmedim. Pasaklı pis algım oluşmamıştı. Sırf yaşım geçti diyede kimseye köle olmak istemiyorum.
Ay midem bulandı hem konudan hem bundan. Ki ben de titizliğimle ünlü biri değilimdir ama bunlar bildiğin pis.
Ayrıca sakın ama sakın öyle üst kat falan kabul edeyim deme. Zaten aman aman bir aşk evliliği yapmıyorsun anladığım, yaşım geçti kafasıyla böyle bir şey yapma. Ailen de çok iyilerse madem kızlarının başını böyle yakmasınlar.

Hizmetçi arıyorlar kendilerine, güvercin adımlarla geri geri kaçılın, yeterli uzaklığa eriştiğinizde dönün koşarak uzaklaşın ordan. Bunların öğrenmesi geçmiş bişey de öğretemezsiniz, ardını toplar durursunuz. Bi tane kıytırık evde oturum izni için bu dert çekilmez.

Neredeyse tüm yorumlara katılıyorum. :)
Koca adam her zaman kişisel temizliğine dikkat etmeli, özellikle ilk buluşmada 2 kat daha fazla dikkat etmeli. Bence bu durum bir eksi.

Ev dediğiniz gibiyse hiç temizlenmemiş o zaman. Onların temizlik anlayışı tam olarak nedir veya var mıdır anlayamadım. Genelde bir eve ilk defa gelen misafir için ayrıca özen gösterilir, hatta benim çevremdekiler dip bucak temizlik yapar. Ben pek bir temizlik, özen, saygı göremedim bu konuda. Bu çok büyük bir eksiklik. İkinci eksi de bu.

Kadının " kızlarının erken evlendiği için bana hizmet edemedi. Size üst katını vereceğim" cümlelerinin alt metnini siz dahil yorum yazanların hepsi anladı zaten. Bu da üçüncü eksi.

Bence bir ilişkide bu üç eksi düşünülmesi gereken şeyler.

Evliliği geçtim sevgililik zamanında bile en önemli şey temizlik bence. Kişisel bakımın tam olması gerekiyor. Yaşın bir önemi yok herkes evlenmek zorunda değil. Karşınıza ilerki yaşlarda da doğru kişi çıkabilir.
Aynı apartmanda aynı mahallede hatta aynı ilde bile oturmaya karşıyım ben😂 Mutlaka bir sorun çıkıyor. İyi düşünün derim.

Koşarak uzaklaşın. Kimseye bu yaştan sonra temizlik öğretemezsiniz çünkü öyle alışmışlar. Üstelik kendisine hizmetçi aradığını açık açık söylemiş. Berbat bir zihniyet.
Kadının az buz bi yaşı var diye o kadar cesur o. Kendi elindeki tohuma kaçacak yakında ona bakan yok.

X