Evlilik Öncesi Cinsel Birliktelik

Navier

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
12 Aralık 2021
2
1
24
Öncelikle merhaba. Zaman zaman merak ettiğim konularda forumda bildirilen görüşleri okuyup bilgilenmeye çalışıyor, elimden geldiğince bilgi edinmeye çalışıyorum. Böylesi bir konuyu kimseyle paylaşamadığım için artık üye olup kendim bizzat sorularımı kelimelere dökmek istedim. Hayatta en önemli şeyin tecrübe olduğuna inanan biriyim ve değerli yorumlarınız da benim için çok kıymetli. Nitekim forumda yapılan yorumlarda net bir dille insanların çeşitli konularda ayrıl, boşan vb. gibi kesin bir dille yaptıkları yorumları okuyunca başlarda nasıl bu kadar önemli bir konuda böylesi fikir beyan edebilirler diye düşünürken zamanla aslında kişilerin gerek kendi benzer olumsuz yaşanmışlıkları ile aslında olayların gidişatını öngördüklerini veya kendi olumlu yaşanmışlıkları ile sorun yaşayan kişinin ne kadar anormal bir durum içerisinde olduğunu saptadıklarını gördüm. Bu açıdan bakınca aslında burada çoğu aktif üye bence çeşitli konularda uzman. Her neyse paragraf biraz saçma gelebilir belki ama söylediklerinize kıymet verdiğimi belirtmek istedim yalnızca.

22 yaşındayım, nişanlım 28 yaşında. Düğünümüz önümüzdeki yıl eylül ayında olacak. Cinsel yaşam ile ilgili bir sorunum sebebiyle size danışmak istedim. Nişanlımla yakınlaşmalarımız, sevişmelerimiz olsa da çıplaklık ve birliktelik noktasında evliliği bekliyoruz. Ancak bu aşamada ikimizde de bir problem gözükmüyor. Evlilik gecesinde ilk birliktelik hedefleyerek, olası yaşanacak cinsel problemlerde aslında evliliğimizin en güzel geçecek zamanlarını riske mi atıyoruz, bu düşünce sürekli aklımı kurcalıyor. Yani forumda özellikle birçok konuda gördüğüm problemler beni bu düşünceye itti. Aslında hiçbir dinsel ya da toplumsal kaygı da olmaksızın, cinsel birlikteliğin evlilik gecesi yaşanması gerekliliği fikri ile almış olduğum bu karar beni evlilikte düğün gecesi ve sonrasında olası problemlerle karşı karşıya mı bırakıyor. Benim gibi bu şekilde karar alıp uygulayan ve sorun yaşamayan birçok insan olduğunu tahmin ediyorum tabii ki ancak şu da bence bir gerçek ki ten uyumu problemi yaşayan çiftler, vajinismus ya da erkekler için de sertleşme vb. problemler sebebiyle ilişki yaşayamayıp evliliğinin en güzel zamanlarını bu problemlerle boğuşarak geçiren çiftlerin herhalde tamamı da evlilik öncesi birliktelik yaşamayan insanlardır? Yani evlilik öncesinde problemli bir cinsel yaşamı olup da evlilik tercihinde bulunan sanırım çok azdır veya farklı gerekçeleri ya da bunu aşacaklarına tam inançları ve dayanışmaları vardır.

"Eğer bir işi halletmek için birden fazla olasılık varsa ve bu olasılıklardan biri istenmeyen sonuçlar veya felaket doğuracaksa; kesinlikle bu olasılık gerçekleşecektir." bkz. Murphy Kanunları

Benim çekincem de bu misal durur durur aklımdaki bu kötü düşünceler o gün gelip çattığında vücut bulur. Kendimce şöyle bir alternatif geliştirdim acaba bunu yaşayan birileri var mı, mantıklı mı yoksa mantıksız mı yorumlarınızı merak ediyorum. Evlilik zamanına kadar benim gibi bekleyip de evlilikten bir hafta iki hafta önce bir ay önce işte neyse böyle evlilik arefesinde bu birlikteliği yaşayan var mı? Madem evlilikten önce yapacaksın madem şimdi yap neden evliliği bekliyorsun gibi bir görüş olabilir ama belki biraz çelişkili de olsa düşüncelerimi yukarıda belirttim, derdim başka. Bunu dediğim gibi evlilik arefesinde yaşayan kişiler de ne düşünüyor yaşanmışlıklarını merak ediyorum. Madem daha erken yapsaydık gibi bir ruh hali mi, bu kadar bekledik madem evliliği bekleseydik düşüncesi mi ya da çok doğru bir karar almışız gayet de güzel oldu gibi bir ruh hali mi oluşuyor insanda. Bunu öngörmeye çalışıyorum zihnimde, herkes için farklı olacağı için tam bir cevap yok tabii ki onun da farkındayım ama genel olarak hangi karar ile mutlu olacağımı anlamaya çalışıyorum. Sonuçta evliliğin ve cinsel yaşamın en mutlu olması gereken zamanlarda bu şekilde problem yaşamak kimse istemez. 1 hafta öncesinde olsa ne olacak, 1 haftada nasıl çözeceksiniz gibi bir görüş olabilir belki. Aslında 1-2 hafta neyse öncesinde stressiz sakin ve sadece bu birlikteliğe odaklı bir zihin ile düğün stresi ile dolup boşalmış bir zihin farklıdır sanırım.

Aslında olay tam da burada başlıyor. Cinselliği başlı başına bir sorun olarak algılamak, diğer sorunlara kapı açıyor.

Bu durumda sizin inançlarınız ve tabularınız önemli. Bu zamana kadar birlikte olmak istememinizin sebebi nedir?

Evlilikten birkaç ay önce vajinusmus olduğunuzu ya da eşinizin sertleşme problemi olduğunu öğrenmek size olumlu bir şey katmaz, bence daha çok kafaya takarsınız.

Ten uyumu konusu öpüşürken dokunurken bile belli ediyor kendini, illa birleşmeye gerek yok.

Yani eğer dini korkularınız ve toplumsal baskı çekinceleriniz yoksa, seviyorsan git seviş bence. Sırf ay bir problem varsa ortaya çıksın diye sevişmek de ne bileyim 😅

Yanıtınız için teşekkürler. Dinsel veya toplumsal bir kaygı olmaksızın ilk birlikteliği evlilik sonrasında hedeflemek belki bir tabu evet ama ne bileyim işte hep o şekilde hayal etmiştim. Ancak bu ilk zamanlarda yaşanan sorunları gördükçe yanlış bir şey mi hedefliyorum ne gerek var gibi bir düşünce oluşmaya başladı.

Ben evlilik oncesi yasamak gerektigini düşünüyorum.

Yoksa sürpriz hayal kırıklıkları olabilir.

Çok özel, çok eşsiz bir an, siradan bir günde olmamali diye kafada büyütülünce; düğün gecesi hayal kırıklıkları yaşatabilir.

Evlilikte cinsellik çok onemli bir yer kaplıyor.

Cinsellik kafanizda nasil bir yerde en onemlisi bu. Yasandiktan sonra sizi uzmemeli, pisman etmemeli, kendinizi gunahkar, kirlenmiş gormemelisiniz. Kimse bunu hissettirmemeli.

Hem yasayip hem gunahkar hissedecekseniz hayatiniz zehir olur.

Bunlarda tamamsaniz evlilige saklamak icin bir neden yok.

Ben birlikte olmadığım biri ile evlenmem açıkçası. Evlenmeden nasıl karakterini, ailesini ve onu tanıyorsam cinsel açıdanda tanıyıp emin olmak isterim. Cinsellik önemli bir durum. Evlenince sorun çıkarsa daha önemli bir durum alacak. Tabi karşınızda ki adamın düşünceleri de önemli. O bunu yaşayınca sizle ilgili düşünceleri değişecek mi? Ve ya ayrılık olursa bu durum sizi etkileyecek mi? Bunları göz önünde bulundurup bir karar verin

Bu zamana kadar yapmamışsınız bence yapmayın. Tabuları ve çeşitli kaygıları olmayan birisiniz yazınıza göre ama içinizden gelseydi bence şimdiye kadar çoktan yapardınız bunu. İlk seksin böyle planlı olmasından ziyade gerçekten akışta ve kendiliğinden arzuya gerçekleşmesi gerektiğine inanıyorum ben. Böyle hangisiyle mutlu olurum, şimdi mi yapsam sonra mı yapsam demekle olacak bi şey değil. En rahat anınızda en arzu ve gerçekten hazır olduğunuz zamanda olması gereken birliktelik bu. Sevişme, tensel dokunuş yaşıyorsanız bu da belki evliliğinizden sonraki cinsellikle ilgili biraz bilgi verebilir bence. Ben yapmayın derim.

Bekaret senin için önemliyse bekle (düğüne bir gün kala ayrılan çiftler de var çünkü), yarın ayrılırsak pişman olmam diye düşünüyorsan akışına bırak içinizden ne zaman gelirse o zaman olsun. Bu gün olacak diye kodlama. Biz eşimle nikalı olarak 2 ay aynı evin içinde yaşayıp düğün bekledik birlikte olmak için, bu benim tercihimdi, eşim de saygı duydu. Gelinlik seramoni falan filan hayalleri ile gözümüzde büyütüp boşa geriliyoruz, düğün gecesi de kendimizi mecbur hissedip iyice huzursuz oluyoruz. Şimdiki aklım olsa bu kadar kutsallaştırmaz doğal seyrine bırakırdım. Gerçekten tek beden olma hissini yaşadığım anda bırakırdım ipin ucunu.

Hayat senin karar senin, bekaret seninin önemliyse bekle

Valla siz en ufak tartışmada bunu yaşadığınıza pişman olacakmissiniz gibi bir profil çiziyorsunuz,bence bekleyin,bunun geri dönüşü yok çünkü. Sonradan kendinizi yiyip bitirecekseniz birşeyler yaşamanın anlamı yok

Bana göre tenlerin uyumu, bilinenin aksine tenlerin birbirine değmesiyle vuku bulan bir hadise değil. Eğer ki bir çift, birbirlerine dokunmadan da çekici buluyor, birbirlerinin özellikle zekasından, fikirlerinden, konuştuklarından ve günlük hayattaki pratik becerilerinden etkileniyorsaaa, ten uyumu da peşin sıra muhakkak geliyor. Bu nedenle bu işin kafada bittiğini düşünmekteyim. Bu kanıya da şuradan vardım. Eşimle ilk tanıştığımda ve evliliğimin ilk dönemlerinde yukarıda bahsettiğim şekilde ilgim vardı. Ten uyumu harikaydı. Evliliğin 1. Senesi gibi anlaşmazlıklarımız oluşunca ten uyumu diye birşey kalmadı. Daha sonra 3. Senemizde problemler kalıcı olarak atlatılınca ten uyumu yeniden geldi. O yüzden bana kalırsa cinsellik evlenmeden önce mi evlenince mi yaşansın meselesi değil bu. Cinsellik belli bir sosyal zihinsel ruhsal uyum gerektiriyor. Yani en azından benim için.
Ha vajinismus gibi problemlerin varlığını nasıl anlarız derseniz, böyle bir problem varlığını evlenmeden önce veya sonra tespit etmek de pek fazla birşey değiştirmez bence. Yani sizinle bu sebepten dolayı evlenmek istemeyecek birisi, evlendikten sonra da bu sebepten dolayı gayet tabi sizden ayrılabilir.

Öncelikle merhaba. Zaman zaman merak ettiğim konularda forumda bildirilen görüşleri okuyup bilgilenmeye çalışıyor, elimden geldiğince bilgi edinmeye çalışıyorum. Böylesi bir konuyu kimseyle paylaşamadığım için artık üye olup kendim bizzat sorularımı kelimelere dökmek istedim. Hayatta en önemli şeyin tecrübe olduğuna inanan biriyim ve değerli yorumlarınız da benim için çok kıymetli. Nitekim forumda yapılan yorumlarda net bir dille insanların çeşitli konularda ayrıl, boşan vb. gibi kesin bir dille yaptıkları yorumları okuyunca başlarda nasıl bu kadar önemli bir konuda böylesi fikir beyan edebilirler diye düşünürken zamanla aslında kişilerin gerek kendi benzer olumsuz yaşanmışlıkları ile aslında olayların gidişatını öngördüklerini veya kendi olumlu yaşanmışlıkları ile sorun yaşayan kişinin ne kadar anormal bir durum içerisinde olduğunu saptadıklarını gördüm. Bu açıdan bakınca aslında burada çoğu aktif üye bence çeşitli konularda uzman. Her neyse paragraf biraz saçma gelebilir belki ama söylediklerinize kıymet verdiğimi belirtmek istedim yalnızca.

22 yaşındayım, nişanlım 28 yaşında. Düğünümüz önümüzdeki yıl eylül ayında olacak. Cinsel yaşam ile ilgili bir sorunum sebebiyle size danışmak istedim. Nişanlımla yakınlaşmalarımız, sevişmelerimiz olsa da çıplaklık ve birliktelik noktasında evliliği bekliyoruz. Ancak bu aşamada ikimizde de bir problem gözükmüyor. Evlilik gecesinde ilk birliktelik hedefleyerek, olası yaşanacak cinsel problemlerde aslında evliliğimizin en güzel geçecek zamanlarını riske mi atıyoruz, bu düşünce sürekli aklımı kurcalıyor. Yani forumda özellikle birçok konuda gördüğüm problemler beni bu düşünceye itti. Aslında hiçbir dinsel ya da toplumsal kaygı da olmaksızın, cinsel birlikteliğin evlilik gecesi yaşanması gerekliliği fikri ile almış olduğum bu karar beni evlilikte düğün gecesi ve sonrasında olası problemlerle karşı karşıya mı bırakıyor. Benim gibi bu şekilde karar alıp uygulayan ve sorun yaşamayan birçok insan olduğunu tahmin ediyorum tabii ki ancak şu da bence bir gerçek ki ten uyumu problemi yaşayan çiftler, vajinismus ya da erkekler için de sertleşme vb. problemler sebebiyle ilişki yaşayamayıp evliliğinin en güzel zamanlarını bu problemlerle boğuşarak geçiren çiftlerin herhalde tamamı da evlilik öncesi birliktelik yaşamayan insanlardır? Yani evlilik öncesinde problemli bir cinsel yaşamı olup da evlilik tercihinde bulunan sanırım çok azdır veya farklı gerekçeleri ya da bunu aşacaklarına tam inançları ve dayanışmaları vardır.

"Eğer bir işi halletmek için birden fazla olasılık varsa ve bu olasılıklardan biri istenmeyen sonuçlar veya felaket doğuracaksa; kesinlikle bu olasılık gerçekleşecektir." bkz. Murphy Kanunları

Benim çekincem de bu misal durur durur aklımdaki bu kötü düşünceler o gün gelip çattığında vücut bulur. Kendimce şöyle bir alternatif geliştirdim acaba bunu yaşayan birileri var mı, mantıklı mı yoksa mantıksız mı yorumlarınızı merak ediyorum. Evlilik zamanına kadar benim gibi bekleyip de evlilikten bir hafta iki hafta önce bir ay önce işte neyse böyle evlilik arefesinde bu birlikteliği yaşayan var mı? Madem evlilikten önce yapacaksın madem şimdi yap neden evliliği bekliyorsun gibi bir görüş olabilir ama belki biraz çelişkili de olsa düşüncelerimi yukarıda belirttim, derdim başka. Bunu dediğim gibi evlilik arefesinde yaşayan kişiler de ne düşünüyor yaşanmışlıklarını merak ediyorum. Madem daha erken yapsaydık gibi bir ruh hali mi, bu kadar bekledik madem evliliği bekleseydik düşüncesi mi ya da çok doğru bir karar almışız gayet de güzel oldu gibi bir ruh hali mi oluşuyor insanda. Bunu öngörmeye çalışıyorum zihnimde, herkes için farklı olacağı için tam bir cevap yok tabii ki onun da farkındayım ama genel olarak hangi karar ile mutlu olacağımı anlamaya çalışıyorum. Sonuçta evliliğin ve cinsel yaşamın en mutlu olması gereken zamanlarda bu şekilde problem yaşamak kimse istemez. 1 hafta öncesinde olsa ne olacak, 1 haftada nasıl çözeceksiniz gibi bir görüş olabilir belki. Aslında 1-2 hafta neyse öncesinde stressiz sakin ve sadece bu birlikteliğe odaklı bir zihin ile düğün stresi ile dolup boşalmış bir zihin farklıdır sanırım.
Bi test sürüşü yap derim ve dikkat et ilaç alarak mı oldu doğal yollardan mı oldu bu çok önemli

X