Evlilikte Aileler ve Para

agony2192

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
27 Temmuz 2023
26
15
Merhabalar,
Sık sık girip sadece okuyordum forumu ama fikirlerinizi çok merak ettiğim bi konu hakkında yazmak istedim. Umarım cevap verirsiniz.

Biz birkaç yıl önce çok severek evlendik. Şimdiye kadar aramızda büyük bi sıkıntı olmadı. Fakat son zamanlarda zoruma giden bir olay oldu ve böyle şeyleri aileme ya da arkadaşlarıma anlatıp olayı büyütmek istemediğim için ne yapacağımı bilemeyip buraya yazmaya karar verdim.

Düğümümüzde biraz altın takılmıştı ve araba almak istedik. 250 bin lira kadar paramız vardı ama gönlümüzce bi araba bulamadık ve kredi çekmek de istemedim ben. Elimizdekiyle alma taraftarıydım ama eşimin gönlü olmadı. O sırada eşimin ailesi iki arabalarından birini satmayı düşünüyordu. Size verelim dediler yeni bir arabaydı ve zamanla ödersiniz dediler. O sıra ben de toplu iş almıştım ve 6 ay sonra 200 bin tl gelecekti araba da o dönem 480 bin tl ediyordu ve size 440 bin verirsiniz yeter dediler. Tam denk geliyordu paramız. Fakat işler benim istediğim gibi gitmedi ve ödememi alamadım 6 ayda parça parça aldım ve bir süre aldığım parayı kayınpederime yatırdım. Altınlarımı da verdim. O arabanın yarısını almış saydım kendimizi ve borcun kalanına sadık olmak açısından dolar bazında hesap tuttum. Az Ödemiş olmayalım diye. Bu süreçte aile arasında paranın lafı olmaz döviz geçmez vs dediler. Hiçbir zaman para konusunda baskı yapmadılar. Zaten çok iyi insanlardır. Aramızda bi sıkıntı hiç çıkmadı bozulduğum zamanlar olduysa da hep alttan aldım. Önemsemedim.
1 yıl kadar sonra eşimin paraya ihtiyacı oldu ve babasından 200 bin tl istedi. Bi başka şehre taşındık ve arabayı da onlara geri verdik. Eşim kendi kafasında hesabı kapatmış ve bana bununla ilgili gönlümün olup olmadığını hiç sormadı. Ben içten içe çok bozuldum ama para için sorun çıkarmak da istemedim ve sesimi çıkarmadım. Biz arabayı onlara verdiğimizde bir Milyon tl yi geçmişti değeri.

Benim hesabımla en başta yarısını satın aldık daha sonra üstüne parça parça 50 bin 30 bin gibi para verdik. Onları saymasak bile 500 bin lira birikimimiz olmalıydı.200 bin eşime lazım oldu. 300 bin tl miz olması gerekmez miydi?altın olarak verdim bu enflasyonda tl olarak mu düşünmeliydim aile arasında döviz olmayacağı için. Yanlış mı düşünüyorum? Eşim bana gönlün var mı diye sormadığı için hatalı olduğunu kabul ediyor ama ona göre sorun yokmuş. Ailesi bize daha fazlasını vermiş. Düğün, düğünde taktıkları altın vs. Sonuç olarak altın bana takıldı benimdir gibi bir hissim yok ama biz biraz birikim yapalım, tatile gidelim va diye değil miydi o düğündeki altınlar? Arabayı bir yıllığına şirketten kiralasak daha az öderdik. Ben mi yanlış değerlendiriyorum? Ayrıca benim ailem de en az onlar kadar taktı. Şimdi hiçbir şeyimiz yok. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Abartıyor muyum?

ama şimdi tamam da siz arabanın kalan kısmını ödeseydiniz arabanın şimdiki zamanından mı ödeyecektiniz yoksa o zaman ki kalan tutardan mı? anladığım kadarıyla ailesi üçün beşin lafını yapmamış muhtemelen o zamanki değeriyle kalanı isterlerdi bu durumda eşiniz doğru olanı yapmış

ama şimdi tamam da siz arabanın kalan kısmını ödeseydiniz arabanın şimdiki zamanından mı ödeyecektiniz yoksa o zaman ki kalan tutardan mı? anladığım kadarıyla ailesi üçün beşin lafını yapmamış muhtemelen o zamanki değeriyle kalanı isterlerdi bu durumda eşiniz doğru olanı yapmış
Ben borcumu da dolar bazında tutuyordum yani evet şimdiki tutarından ödeyecektim. Ama bu da bi bakış açısı teşekkürler.

Ailecek senin altinlari hic etmisler, aranizda bir surtusme olsa ayrilsaniz resmi olarak alinip satilan bisi yok .senin altinlarda buhar aferin . 300 bine karsilik 1 milyonlyluk araba, mukemmel takas
Boşanmayı düşünerek evliliğimi sürdüremem ama haklısınız. O altınlar geleceğimiz için hep bende kalmalıydı belki de.

Evet dolar hesabınız mantıklı, eşinizin gram finansal okuryazarlığı yok. Siz ödeme kısmına gelince masada varsınız ama araba gideceği zaman paşamız tek başına mı karar alıyor? Birlikte oturup istişare yapılması gerekirdi.
Birlikte karar alma kısmındaki alınganlığımı dile getirdim haklı olduğumu düşünüyor. Benim hakkimın ailesine geçmiş olmasından rahatsız olduğunu söyledi. Bunu ben dile getirene kadar fark etmemiş. Doktoralı da bi insan ama bilemiyorum belki umrunda olmadı.

Merhabalar,
Sık sık girip sadece okuyordum forumu ama fikirlerinizi çok merak ettiğim bi konu hakkında yazmak istedim. Umarım cevap verirsiniz.

Biz birkaç yıl önce çok severek evlendik. Şimdiye kadar aramızda büyük bi sıkıntı olmadı. Fakat son zamanlarda zoruma giden bir olay oldu ve böyle şeyleri aileme ya da arkadaşlarıma anlatıp olayı büyütmek istemediğim için ne yapacağımı bilemeyip buraya yazmaya karar verdim.

Düğümümüzde biraz altın takılmıştı ve araba almak istedik. 250 bin lira kadar paramız vardı ama gönlümüzce bi araba bulamadık ve kredi çekmek de istemedim ben. Elimizdekiyle alma taraftarıydım ama eşimin gönlü olmadı. O sırada eşimin ailesi iki arabalarından birini satmayı düşünüyordu. Size verelim dediler yeni bir arabaydı ve zamanla ödersiniz dediler. O sıra ben de toplu iş almıştım ve 6 ay sonra 200 bin tl gelecekti araba da o dönem 480 bin tl ediyordu ve size 440 bin verirsiniz yeter dediler. Tam denk geliyordu paramız. Fakat işler benim istediğim gibi gitmedi ve ödememi alamadım 6 ayda parça parça aldım ve bir süre aldığım parayı kayınpederime yatırdım. Altınlarımı da verdim. O arabanın yarısını almış saydım kendimizi ve borcun kalanına sadık olmak açısından dolar bazında hesap tuttum. Az Ödemiş olmayalım diye. Bu süreçte aile arasında paranın lafı olmaz döviz geçmez vs dediler. Hiçbir zaman para konusunda baskı yapmadılar. Zaten çok iyi insanlardır. Aramızda bi sıkıntı hiç çıkmadı bozulduğum zamanlar olduysa da hep alttan aldım. Önemsemedim.
1 yıl kadar sonra eşimin paraya ihtiyacı oldu ve babasından 200 bin tl istedi. Bi başka şehre taşındık ve arabayı da onlara geri verdik. Eşim kendi kafasında hesabı kapatmış ve bana bununla ilgili gönlümün olup olmadığını hiç sormadı. Ben içten içe çok bozuldum ama para için sorun çıkarmak da istemedim ve sesimi çıkarmadım. Biz arabayı onlara verdiğimizde bir Milyon tl yi geçmişti değeri.

Benim hesabımla en başta yarısını satın aldık daha sonra üstüne parça parça 50 bin 30 bin gibi para verdik. Onları saymasak bile 500 bin lira birikimimiz olmalıydı.200 bin eşime lazım oldu. 300 bin tl miz olması gerekmez miydi?altın olarak verdim bu enflasyonda tl olarak mu düşünmeliydim aile arasında döviz olmayacağı için. Yanlış mı düşünüyorum? Eşim bana gönlün var mı diye sormadığı için hatalı olduğunu kabul ediyor ama ona göre sorun yokmuş. Ailesi bize daha fazlasını vermiş. Düğün, düğünde taktıkları altın vs. Sonuç olarak altın bana takıldı benimdir gibi bir hissim yok ama biz biraz birikim yapalım, tatile gidelim va diye değil miydi o düğündeki altınlar? Arabayı bir yıllığına şirketten kiralasak daha az öderdik. Ben mi yanlış değerlendiriyorum? Ayrıca benim ailem de en az onlar kadar taktı. Şimdi hiçbir şeyimiz yok. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Abartıyor muyum?
İş işten geçmiş artık, kayın aileye bize eksik para verdiniz diyemezsiniz. Maalesef yapacak bir şey yok. Arabayı başkasına satıp kalan borçlarını ödese daha iyi olurmuş. Bunun için huzursuzluk çıkarmak hissetmek için çok geç. Maalesef soğuk su içmek durumundasınız

440 bin ise araba, zaten 250 bini varmış kredi çekip arabayı direk alıp bankaya TL borçlanacaktınız.

Anladığım kadarıyla siz kredi çekip fazla ödememek istemişsiniz ama zararlı siz çıkmışsınız .
Hem arabadan olmussunuz hem altınlardan .
Eşiniz ya cok uyanık ya da gram para yönetimi yok.

Allah'ım ne kadar sinir bozucu gerçekten sifira sıfır elde var sıfır kalmışsınız 😒

Aslında böyle bile değil yok yere elinizdekinden olmuşsunuz

Ama görünen o ki eş ailesi de hakkaniyetli değil çünkü ben hakaniyetli bir insan olarak böyle bir şeye tamam demezdim

Merhabalar,

Haklısınız,onca para ve altınınızı hiç etmişler

Dusuk model arabaya binmeyeyim ama sonra da gidip 200 bin borc isteyeyim 💁‍♀️ esiniz tutarsiz davraniyor malesef esinize pazar parasi bile emanet edilmez

öncelikle bi kaç yıl önce gayet 250 bine güzel araba bulurdunuz , borçsuz harçsız içinden çıkardınız ,eşiniz çok yanlış yapmış ,aile ile bu tür pazarlıkların sonu iyi olmuyor çünkü
Neyse
ben de yanlış anlamadıysam ; sizin 250 bin varmış arabayı 440 a vermişler =190 bin borcunuz kalmış .. 50 +30 daha vermişsiniz 110 bin kalmış , niye arabayı verdiniz ki tekrar ? Arabanın değeri kaç katına yükseldi, hem aile borcunuzu kabul etmemiş zaten döviz üzerinden, tl hesabıyla kabul etmişler dolasıyla sizin yararınıza olması gerekiyordu 200 bin isteyip borcunuz da 100 bin kaldıysa 300 bine 1 milyonluk araba vermiş oldunuz
Hesap kitap kısmı pek anlaşılmamış anladığım kadarıyla yazdım fakat burada suçlu ne olursa olsun eşiniz zaten , onca altını birikimi size danışmadan hiç etmiş , gerçekten çok üzücü hem arabadan oldunuz hem paradan hem altından..

En baştan hata yapmışsınız. Bankaya borçlanmamak için eş ailesine borçlanmışsınız sonra yeniden para lazım olunca araba takas ile devreden çıkmış. Kredi çekseydiniz araba hala sizdeydi babası da lazım olan parayı verir parayı sorun etmeyen biri dediğiniz için söylüyorum parça parça öderdiniz. Şimdi elde ne araba var ne altın

2,5 yil once 230 bine sıfır SUV araç almıştık biz. Yüksek segment değildi ama sonra kıymetlendi. Bir yil dolmadan 430 bin civarına satmıştık. Çok çok kötü bir para yönetimi olmuş sizinki.

X