faktör v leiden mutasyonu...

ahuince

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Aralık 2012
3
1
Hocam merhaba,
2.5 yıllık evliyim, yaşım 35, benim ve eşimin tüm kan, hormon, sperm test değerleri normal çıkmasına rağmen doğal yolla gebelik elde edemediğimiz için tüp bebek yöntemini 2 kez denedik ve ikisinde de hamile kaldım. İlk gebeligim boş kese olmasından dolayı 9.haftada kürtajla sonlandi, 2. gebeligim 5. haftada spontan düşükle sonuçlandı.
Yaptırdığım genetik test sonucunda faktör v leiden mutasyonu heterozigot olduğum ve dusuklerimin bundan kaynaklandığı genetik doktoru tarafından söylendi.
Sorum şu,
Pihtilasma sorunu doğal yolla gebe kalmaya engel midir? Bunun tedavisi yapılırsa doğal yolla hamile kalmayı beklemeli miyim yoksa tekrar tüp bebek ya da aşılama mı denemeliyim.
Şimdiden cevabınız için çok teşekkür ederim.

Hocam merhaba,
2.5 yıllık evliyim, yaşım 35, benim ve eşimin tüm kan, hormon, sperm test değerleri normal çıkmasına rağmen doğal yolla gebelik elde edemediğimiz için tüp bebek yöntemini 2 kez denedik ve ikisinde de hamile kaldım. İlk gebeligim boş kese olmasından dolayı 9.haftada kürtajla sonlandi, 2. gebeligim 5. haftada spontan düşükle sonuçlandı.
Yaptırdığım genetik test sonucunda faktör v leiden mutasyonu heterozigot olduğum ve dusuklerimin bundan kaynaklandığı genetik doktoru tarafından söylendi.
Sorum şu,
Pihtilasma sorunu doğal yolla gebe kalmaya engel midir? Bunun tedavisi yapılırsa doğal yolla hamile kalmayı beklemeli miyim yoksa tekrar tüp bebek ya da aşılama mı denemeliyim.
Şimdiden cevabınız için çok teşekkür ederim.
Merhabalar :
öncelıkle tüp bebekte doğru merkez secımı oldukca önemlıdır. Laboratuvar merkez basarısı ıcın oldukca öneme sahıptır. Ardışık olumsuz gebelık sonucları durumunda ;bay ve bayan genetık ,pıhtılasma testlerı, rahım ıcının degerlendırılmesı( hısteroskopı) , rahim tüp fılmı, tıroıd ve şeker durumları gıbı detaylı bır arastırma gerektirir. Akabınde ılerı tup bebek yontemınden genetık taramalı tup bebek( array cgh) yontem secımıne karar verılebılir. (bu yontemle embrıolar genetık ayıklama yontemı ıle saglıklılar saglıksızlardan ayırt edılır ve anne rahmıne saglıklı embrıolar transfer edılır.)Embrıo transferı gununden ıtıbaren kan sulandırıcı tedavı( düşük molekul agırlıklı heparın , düşük doz aspırın) verılmelı. bayan yası 35 i gectıkce yumurtalık rezervı azalmakta yumurta kalıtesı de dusmektedır. Beklemeyı bu öykuye gore tavsıye etmemekteyım.
Bol sans dılerım.

Son düzenleme:
X