Faydalı bir içecek:Kahve

BenDenizYildizi

Guru
Kayıtlı Üye
26 Eylül 2006
3.658
20
Alman gazetesi Bild'de yayımlanan bir habere göre, kahve her derde deva ilaç gibi!

Yapılan araştırmalar, kahvenin bağırsak kanseri riskini azalttığını ve beynin çalışmasını yüzde 15 oranında hızlandırdığını ortaya çıkardı.


Böbrek taşı oluşumunu engelleyen kahve, sindirimi de kolaylaştırıyor.

Kaynak:Sabah
 
D

dilara28584

Ziyaretçi
aa süpermiş ben her gün iki fincan içiyorum mutlaka ama sevdiğimden.bir faydası olduğunu öğrenmek iyi oldu sağol canım...
 
E

EU1

Ziyaretçi
Alman gazetesi Bild'de yayımlanan bir habere göre, kahve her derde deva ilaç gibi!

Yapılan araştırmalar, kahvenin bağırsak kanseri riskini azalttığını ve beynin çalışmasını yüzde 15 oranında hızlandırdığını ortaya çıkardı.


Böbrek taşı oluşumunu engelleyen kahve, sindirimi de kolaylaştırıyor.

Kaynak:Sabah

ben günde mutlaka bi çay bardagı en az içerim ama böbregimdende heryıl düzenli olarak taş ta dökerim olsa bana faydası olurdu:1no2::1no2::1no2::1no2::1no2::eek:klava::eek:klava::eek:klava:
 

lithium

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Ağustos 2007
194
1
33
kahveyi bende çok severim ama herşeyin fazlası zarar tabiki
ZARARLARI

Kalp

Aşırı kahve tüketimi kalbin ritmini olumsuz yönde etkiliyor. Kahvenin içerdiği kafein fazla tüketildiğinde, kalpte ritim bozuklukları meydana gelebiliyor. Düzensiz kalp atışları kalp çarpıntısına ya da taşikardi gibi rahatsızlıklara neden olabiliyor. Doktorlar özellikle kalp hastalarının sınırlı miktarda kahve içmelerini tavsiye ediyor.

Tansiyon

2003 yılında Edinburgh Üniversitesi uzmanlarının yaptığı bir araştırmayla, kahvenin tansiyona olan etkisiyle ilgili görüşler yeni bir ivme kazandı. Düzenli olarak günde dörtbeş bardak kahve içenler üzerinde yapılan araştırmalarda kandaki basınç, yani tansiyon hızla yükseldi. Yapılan testlerde, yüksek miktarda kahve tüketiminin tansiyonu hızla yükselttiği görüldü.

Mide

Kahve, ülser gibi mide rahatsızlıklarına neden olmasa da, bu hastalıkların varlığında kötüleşmesini tetikliyor. Kahve, midenin asit salgılamasını uyarıyor.

Şeker hastalığı

Bu sene açıklanan iki raporda; kafeinin Tip 2 şeker hastalığı üzerindeki etkileriyle ilgili olarak farklı görüşlere yer verildi. Amerika'da yapılan araştırmalarda, yemek zamanlarında yükselen kan şekeriyle birlikte tüketilen kahvenin şeker hastalığını olumsuz yönde etkilediği ortaya çıktı. İngiltere ise, yapılan bu araştırmanın yetersiz olduğunu ve Tip 2 şeker hastalığının kahveden olumsuz yönde etkilenmediğini açıkladı. Uzmanlar kahvenin içindeki kafeinin değil, minerallerin şeker hastalığına karşı koruyucu bir etkisi olduğunu savunuyorlar.

Su kaybı

Uzmanların bir kısmı kahvenin vücutta sıvı kaybına neden olduğunu savunurken, bir kısmı da bu kaybın önemsiz derecede az olduğunu savunuyorlar.

Migren

Kahve uzun zamanlardan beri migreni tetikleyen uyarıcıların başında sayılıyor. Kahvenin bileşenlerinin beyinde bulunan kan hücrelerini tetikleyerek migrene neden olduğu, araştırmalarda görülüyor.

Vitamin ve mineral kaybı

Kafein, vücudun demir ve diğer besinleri emmesini engelliyor. Ayrıca, kalsiyumun idrar ile vücuttan atılmasına neden oluyor. Bu da osteoporoz (kemik erimesi) riskini artırıyor.

Doğurganlık

Kafeinin doğurganlığı olumsuz yönde etkilediği biliniyor. Günde üç fincan veya daha fazla kahve içmek, kadının doğurganlık oranını azaltıyor. Çünkü aşırı miktarda kafein tüketimi yumurtlamayı olumsuz etkiliyor. Bu konuda çarpıcı bir başka sonuç ise, Brezilya'dan geliyor. Brezilya'da bulunan Sao Paulo Üniversitesi uzmanlarının yaptığı araştırmalarda, her gün düzenli olarak kahve içen erkeklerin içmeyenlere oranla daha güçlü spermleri olduğu kanıtlandı. Kafeinin spermin üzerinde uyarıcı etkisi olduğunu savunan uzmanlar, bunun merkezi sinir sisteminde de aynı etkiyi gösterdiğini iddia ediyorlar.

Hamilelik

Kafeinin anne karnındaki bebeğe zararlı olduğu biliniyor. Uzmanlar, hamile kadınların günlük kafein tüketme sınırlarının 300 mg olduğunu belirtiyorlar.
 

Aksi

mebbus garisi yekdane
Kayıtlı Üye
12 Ekim 2007
3.958
3
bende tam bir kave manyagiyim.
sabahlari 3 fincan icmeyince ayilmiyorum resmen.
tam bir bagimliyim.günlük rahat 10 büyük fincan iciyorum.
 

kurmis

Guru
Kayıtlı Üye
25 Şubat 2008
8.180
33
Türk kahvesini mi kastediyorlar acaba... ben nescafe tiryakisiyiz.Hergün şekersiz,bol sütlü bir kahve içmeden kendime gelemem. cafe crown da tercihim..