Bahçe Bakımı ve Çiçekler Fesleğen

canavar

Yılmak yok. Yola devam...
Pro Üye
12 Temmuz 2006
2.779
183
feslegen.jpg

Ballıbabagillerden, saksı da yetiştirilen güzel kokulu bir ottur. İlmi adı Ocimum’dur. Cüce fesleğen, kırlarda yetişen pembe, kırmızı veya eflatun çiçekli, kokulu bir bitkidir. Fesleğen yeşil yapraklı kokulu bir bitkidir. Yaprakları kekik gibi bahar ve koku verici olarak kullanılır. Kokusundan dolayı haşereler fazla yaklaşamaz. Yapraklarına dokunulduğunda koku verir. Yara iyileştirici ve sinir yatıştırıcı suların bileşimine girer.​

Bayılırım fesleğene. Namı değer Reyhan. Lahana sarmasının vazgeçilmezi. Yazın salatamdan eksik etmem. Harika bişey. İtalyan mutfağında bol-bol kullanılıyor. Alıştırın kendinizi. Artık İstanbulda ,mevsiminde pazarlarda,mega marketlerde bulunuyor.

fesleğen olan yere sivrisinek gelmez çünkü kokusundan hoşlanmaz biz fesleğeni yemek için alıyoruz cilve adı verilen yemeğini yapıyorum ve makarna sosunda kullanıyorum

Tarif verirmisin.Bu arada fesleğen bakarken susuz bırakmamaya çok fazla günaşte tutmamaya dikkat etmeliyiz.

tamam
CİLVE= iki büyüksoğanı küp küp doğra biraz zeytinyağında kavurup pembeleştir 1,5 kilo domatesin kabuklarını soyup küp küp doğra soğanın üstüne ilave et tuzunu ve biberini ilave et tencerenin kapağını kapat biraz rengi değiştikten sonra 1 avuç pirinç ilave et pirinçler pişince koca bir avuç doğranmış taze fesleğeni ilave edip birkaç taşım kaynat
bu yemeği sıcakken üstüne yoğurt döküp soğukkende zeytinyağlı olarak yiyebilirsin

merhaba,
Şu sokakta saksıda satılan fesleğenler yeniyor mu? yemeklere konulan fesleğen ayrı mı?

merhaba,
Şu sokakta saksıda satılan fesleğenler yeniyor mu? yemeklere konulan fesleğen ayrı mı?

Yemeklere konan fesleğen aslında daha iri yapraklı oluyor. Aşağıda ekledim resmini. Ama şu pazarda falan satılanları da ben yemeğe salataya makarnaya falan atıyorum. Diğer türünden bulmak kolay olmuyor .

$images.jpg

Yemeklere konan fesleğen aslında daha iri yapraklı oluyor. Aşağıda ekledim resmini. Ama şu pazarda falan satılanları da ben yemeğe salataya makarnaya falan atıyorum. Diğer türünden bulmak kolay olmuyor .

Eki Görüntüle 1115947

Yenilebildiğini duyduğuma çoookk sevindim :KK52: Çok teşekkür ederim canım :KK52:
Eklediğin resim biraz bahçe işi geldi. Bahsettiğim saksı da olanlar mutfakta yetiştirmeye daha uygun sanki, fazla yer kaplamaz ilk fırsatta alacağım onlardan :)

Yenilebildiğini duyduğuma çoookk sevindim :KK52: Çok teşekkür ederim canım :KK52:
Eklediğin resim biraz bahçe işi geldi. Bahsettiğim saksı da olanlar mutfakta yetiştirmeye daha uygun sanki, fazla yer kaplamaz ilk fırsatta alacağım onlardan :)

Evet ben de miniklerden aliyorum. Bu iri yapraklardan saksida goremedim hic :)

bu iri yqapraklılar toprakta yetişir ve ağaçlaşırlar. geçerken şöyle bi sürtünseniz mis gibi kokusu etrafa yayılır

Ben de bayılırım fesleğene. Evimde küçük küçük bir sürü saksıda var. Geçen gün pazardan dönerken yaşlı bir teyze de bahçesinden salataya koymam için iri yapraklı olanlarından verdi. Ektim onları da :)

X