Sebze Yemekleri Fırında Pırasa Mücver

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.733
27.642
48
20210217_215023.jpg

Mücver denilince aklımıza kabak gelse de bu kez pırasa ile denemeye karar verdim. Üstelik yağda kızarmayıp fırınlandığı için çok daha sağlıklı ..Aslında aklıma şöyle geldi bu tarif;Pırasalı Kiş çok severim çokta yaparım.Malum diyette olduğumdan yiyebileceğim bir şey değil.. Canım kiş isteyince onun o lezzetini hissettiren bol tereyağlı hamuru olmadan yapabileceğim bir arayıştayken sonuç beni işte bu tarife götürdü. Ee hazır ortaya mücver çıkmışken de sarımsaklı yoğurt olmadan olmazdı..

Malzemeler:

-1 kg pırasa
-1 türk kahvesi fincanı zeytinyağı
-4 yumurta
-300 gr beyaz peynir
-1 türk kahvesi fincanı un
-2 türk kahvesi fincanı süt
-1 kapya biber
-1 havuç
-1 paket kabartma tozu
-3 er dal maydanoz, dereotu ,nane
-Tuz ,karabiber

Pırasayı ince ince doğruyoruz, havucu rendeliyoruz ve biberi küçük küçük doğruyoruz. Hepsini zeytinyağı ile tavada yaklaşık 10 dakika soteleyip soğuması için bir kenara alıyoruz.

Yumurtaları çırpıyoruz ,içine süt,peynir,karabiber ekleyerek karıştırıyoruz.

Un ve kabartma tozunuda ilave ettikten sonra ince kıyılmış maydanoz, dereotu ve naneyi de ekleyip harmanlıyoruz..

Şimdi sıra geldi bütün malzemeyi birleştirmeye.Soğumuş pırasayı ve tuzu diğer malzemelere katıp karıştırıyoruz.

Yağlanmış büyük boy borcama döküp önceden ısıtılmış 160 derece fırında 1 saat pişiriyoruz. (Orjinal tarif küçük boy borcamaydı. Ama biraz çıtırlık istediğimden ben büyük boya yaptım.)

Ve üzerine sarımsaklı yoğurt ile servis ediyoruz..
Afiyet olsun..

20210217_215213.jpg

20210217_214813.jpg

Süpper. Teşekkürler.

X