Fizyoterapi bölümü hakkında korkmak

Biz 4 yıl boyunca tedavi eğitimi alıyoruz.Hangi hastalara neler yapılır neler yapılmaz.Teorikte de pratikte de bunları görüyoruz.Bizim bölümümüz tedaviye dayalı bir bölüm.Yurt dışında böyle bir olay yok.Tedaviyi fizyoterapistler belirler ve uygular teşhisi ilacı doktorlar verir.Burda her emeği biz veriyoruz ama doktorlar tedavi etmiş oluyor güya
Her emeği biz veriyoruz ama doktorlar tedavi etmiş oluyor güya ne ya... tedaviyi doktor yapmış olur. Uygulanmasını fizyoterapist sağlar.

Fizyoterapistlerin akademiye geçmesi de oldukça zor 90 üzeri bir ALES yine 90 üzeri bir dil puanınızın olması lazım maalesef en içimi yakan konudur
Fizyoterapistlerin akademiye geçmesi de oldukça zor 90 üzeri bir ALES yine 90 üzeri bir dil puanınızın olması lazım maalesef en içimi yakan konudur
O kadarını bilmiyorum daha ne yazık ki :KK43:

Her emeği biz veriyoruz ama doktorlar tedavi etmiş oluyor güya ne ya... tedaviyi doktor yapmış olur. Uygulanmasını fizyoterapist sağlar.
Hastane sistemi böyledir.Doktorlar 1960ların ftr programını yazar yollar.Her doktor için aynısını söylemiyorum tabiki.Onlar için hasta yoktur hastalık vardır.Belli ki daha önce hastaneden fizik tedavi almamışsınız.Giden hastalar hiç bir işe yaramadı diye yakınıyor.Tabi ki yaramaz 50-60yıl önceki literatürden yürütülen bir tedavi programı hazırlanıyor ki 1 yıl önce doğru kabul edilen şeyler 1 yıl sonra bile çürütülüyorken 50-60yıldan bahsediyoruz.”Kendini geliştirmiş” bir fizyoterapist hastasına özgü tedavi programını en iyi şekilde hazırlayıp uygulayabilir.

Ve yazdığım gibi yurtdışında sistem daha gelişmiş. Uygulayıcılar fizyoterapistler değil teknikerler olmalıdır. Her meslekte böyledir.Ben mutlidsipliner çalışmaya karşı değilim. Ama bir fizyoterapist tıpkı diyetisyen,psikolog gibi kendi programını yürütebilmeli.

X