Fobileriniz nelerdir, bunun için ne gibi önlemler alıyorsunuz?

Karanlık... köpek... böcek... fare...yükseklik...yalnızlık...ölüm...ve bi çok şey sanırım aşırı korkar birisiyim

d010.gif
d012.gif
Mr dan korkdum.Sol bacağım uyuşuyor aylardır.Gittiğim doktorlar mr a yönlenirdi.Çektirmeden bir daha gitmedim.Ancak ayağımda hissizleşmeye başladı.Ve ayak düşüklüğü diyorlar az bişey zor kaldırıyorum ayağımı.Bugün sakinleştirici eşliğinde çektirmeyi başardım.Sonuç yarın

Surungenlerden cok korkarim.. o sebeple bag bahce hic gezmem,toprakla ugrasmayi sevmem...esimde benim tam zittimdir

En büyük korkum yilan🤦🏻‍♀️ tripofobim var. Böceklerden, depremden, ölümden, yıldırımdan, disciden. Hepsinden cok korkuyorum🤦🏻‍♀️😑

Benimde kedi fobim vardı. Nerede görsem üstüme atlamış gibi çığlık atıyordum. Herkes benden bıkmıştı. eşim benden önde gidip kedi kontrolü yapıyordu. Sonunda aileminde ısrarı ile bir psikologdan yardım almaya karar verdim. Fobimin ismide varmış Ailurofobi imiş. neyse aldığım yardımla kurtuldum çok şükür, altından bir de cinsel sorunda çıktı iyimi...

Oldum olası böceklerden korkarım düşününce bile sanki vücudumda geziyor hissi oluşuyor..:KK17::mad:

''Gerçekte korku yaratmayacak bir objeye, aktiviteye veya duruma karşı aşırı korku duyma ve kaçınma davranışında bulunmaya fobi denir. Kişi, bu korkuların aşırı veya anlamsız olduğunu bilse de engelleyemez, mantıksal düşünerek korkularının önüne geçemez. Fobi toplumda sık görülen bir psikolojik rahatsızlıktır. Fobisi olan insanlar “fobik” diye adlandırılırlar. Yapılan araştımalar toplumda %10 oranında fobi tespit etse de tahminen bu değer % 25 dolaylarındadır. Fobiler halk arasında hastalıktan ziyade huy ya da kişilik özelliği olarak düşünüldüğünden tedaviye başvuranların sayısı azdır. Araştırmalarda fobi sıklığının beklenenden düşük çıkmasnın en önemli nedeni budur.Kadınlarda erkeklere oranla iki buçuk kat daha faza görüldüğü saptanmıştır.''

Çoğumuzda var olan fobinin nedenleri geniş olarak araştırıldığında sonuca ulaşılabiliyor ve çözüm bulunabiliyor diye biliyorum. Ben ''doktora gitmekten '' korkuyorum , bir nedeni var mı diye düşündüğümde net bi cevap bulamıyorum. Çok uzun süre doktorlarla haşır neşir olmak zorunda kalmadım , uzun süren ve can yakıcı tedavi de görmedim çok şükür ki ama grip olduğumda bile doktora gitmekten ödüm kopuyor , gitmek zorunda kaldığımda yalnız gidemiyorum , heyecanlanıp panik oluyorum , geriliyorum. Bununla başa çıkabilmek için sağlığıma dikkat etmeye çalışıyorum..

Sizin fobileriniz neler?
Her tür haşere böcek,bisiklet sürmek ve asansör fobisi😓😓

benim de sürekli yürürken arkamdan biri geliyor diye bir düşüncem var ve yıllardır bu geçmedi, genel olarak yalnız yürüyemiyorum bu yüzden illa yanımda biri olmak zorunda, bu da yaşadığım bir şey yüzünden oluştu, psikolojik yenemedim o durumu.

Benim de travma sonrası stres bozukluğu yıllardır geçmedi 15 seans psikoterapi aldım şu an 2 aydır ilaç kullanıyorum yine de yılların birikimi kolay geçmiyor

Benımde araba ile vırajlı yolda hızla gitmek ve uçurum kenarlarından gıtme fobım var.o an yanında kim varsa sarılıp gözümü kapıyorum kalbım çıkacak yerınden nerdeyse,aynı şey önümüzden veya yanımızdan bır buyuk araç kamyon tır otobüs gıdıyorsada oluyor.anlatamam o hıssı olcem neredeyse o kadar fobım var.tabı bir sebebı var kaza yapmamız daha once. Ama gecmıyor sırf bu yüzden araba hayalim ehlıyet hayalım kalmadı .Allah kımseye vermesın çok kötü bir his

bocek araba kaza yakinlarimin olme korkusu ucak ve yukseklik asiri korkarim onlem alamiorum valla deliyim ben

''Gerçekte korku yaratmayacak bir objeye, aktiviteye veya duruma karşı aşırı korku duyma ve kaçınma davranışında bulunmaya fobi denir. Kişi, bu korkuların aşırı veya anlamsız olduğunu bilse de engelleyemez, mantıksal düşünerek korkularının önüne geçemez. Fobi toplumda sık görülen bir psikolojik rahatsızlıktır. Fobisi olan insanlar “fobik” diye adlandırılırlar. Yapılan araştımalar toplumda %10 oranında fobi tespit etse de tahminen bu değer % 25 dolaylarındadır. Fobiler halk arasında hastalıktan ziyade huy ya da kişilik özelliği olarak düşünüldüğünden tedaviye başvuranların sayısı azdır. Araştırmalarda fobi sıklığının beklenenden düşük çıkmasnın en önemli nedeni budur.Kadınlarda erkeklere oranla iki buçuk kat daha faza görüldüğü saptanmıştır.''

Çoğumuzda var olan fobinin nedenleri geniş olarak araştırıldığında sonuca ulaşılabiliyor ve çözüm bulunabiliyor diye biliyorum. Ben ''doktora gitmekten '' korkuyorum , bir nedeni var mı diye düşündüğümde net bi cevap bulamıyorum. Çok uzun süre doktorlarla haşır neşir olmak zorunda kalmadım , uzun süren ve can yakıcı tedavi de görmedim çok şükür ki ama grip olduğumda bile doktora gitmekten ödüm kopuyor , gitmek zorunda kaldığımda yalnız gidemiyorum , heyecanlanıp panik oluyorum , geriliyorum. Bununla başa çıkabilmek için sağlığıma dikkat etmeye çalışıyorum..

Sizin fobileriniz neler?
benim fobilerim karanlık böcek uzun zamandır ışıkla hatta eşimden ayrı yatıyorum. Işık olmazsa çok korkuyorum çocuğum da korkuyor. 4.5yasinda beraber kalıyoruz o yeni korkmaya başladı ama benim yüzümden mden dgil rüya görmüş Ogün bugündür korkuyor 2aydir . İnşallah düzelir . Böcekten çok korkarım gece kalktığımda Haman vocekleri geçiyormuş gibi düşünürüm isikt açarim gece gireceğim odada arka sokaktaki polisler gibi baka baka odaya girerim . Terlik giyeceksem tek bas parmağımla sallarim atarım ileri sonra onları giyerim. Bazen o kadar korkarım ki karanlıktan salona gider ışığı açar huzurla uyurum.

X