Fsh yüksekliği, Amh düşüklüğü, Epilepsi, Haşimato ve Bir Hamilelik Hikayesi

Racer

Üye
Kayıtlı Üye
8 Mart 2017
55
43
Geçmiş: Yasım 33. Hasimatom var ve her gün ilaç alıyorum 3-4 yıldır. Son 2 yıldır da uykumda nöbet geciriyorum arada (bir epilepsi türü). Bu nedenle de ilaç alıyorum her gün. Bu arada yüzümde yanmalar oluyor sık sık ve fark ediyorum ki adet kanamalarımda azalma var süre ve miktar olarak. Ayrıca her ay bi iki gün öne gelmeye baslıyor adet tarihi. Doktora anlatıyorum durumu. Ultrasonda bir sorun yok. Ates basmalarının da tiroidden olacağını söylüyor büyük ihtimalle. Çünkü oluyor öyle. Özelde çalışan herkesin tercih ettiği iyi bir doktor kendisi. Ben de üzerinde durmuyorum.

Bu arada evleniyorum. Yasım 34 oluyor. Bu arada yaşım en fazla 26-27 gösteriyor. Çocuk istiyoruz hemen ama ciddi anlamda denemiyoruz öyle. Tarihler öne gelmeye devam edince yine gidiyorum doktora. Bu kez hormon testi yapalım o zaman diyor. (Fsh, Lh, vs..) Testi devlet hastanesinde yaptırıyorum ve sonucu oradaki doktor veriyor istemesem de. Kağıdı eline alıp şöyle diyor: "Yumurtalık rezervin bitmiş, çocugun olma ihtimali çok zor." ve bunu umursamazca söylüyor. Ben böyle bir sey beklemediğim için şoka girmiş halde bakıyorum öyle. Eşim arabada bekliyor. Yanına gidince ne diyeceğimi bilemiyorum. Bi iki kelime çıkıyor ağzımdan. Tam anlamıyor ama moral veriyor. İnternetten degerlere baktıgımızda hormonların alt üst oldugunu, özellikle de fsh nin en fazla 5-6 olması gerekirken 20.5 oldugunu görüyoruz ve bunun erken menopoza yol açtıgını.. Kendi doktoruma gittiğimizde o da üzülüyor sonucları görünce ve tüp bebeğe yönlendiriyor. Bu ay deneyin olmazsa tüp bebek diyor. O ay deniyoruz olmuyor. O psikolojiyle olması zor zaten. Bu arada amh testi yapılıyor ve o da 1.3 çıkıyor. Yani yine yumurtalık rezervindeki azalmayı işaret ediyor. Fsh yi arastırırken incir kürüne denk geliyorum ve baslıyorum yapmaya. 21 gün civarı yapıp yine fsh testi yaptırdıgımda 20.5 olsan sonucun 2.3 e düştüğünü görüyorum. :)) Nasıl bir sevinç anlatamam. Doktor da şok oluyor nasıl olduguna. Buna rağmen o ay yine hamile kalamıyorum. Oysa yumurtam oluşuyor ve çatlıyor da. İncir kürüne devam ediyorum. Bu arada eşine de sperm testi yapılıyor. Sayı çok yüksek ama ileri hareketlilik %5 çıkıyor. Yani bu da kötü bir nevi. Moralim yine bozuluyor. Eşim bu arada hep destek oluyor bana. Doktor bu ay da olmazsa aşılama yapalım diyor, olmuyor ama ben gitmiyorum doktora. Uğrasmak istemiyorum. İnternette yazılanları okudukça da canım sıkılıyor.

3 ayın sonunda adetim gecikiyor 6 gün kadar. Hamilelik belirtileri de var sanki. Test yapıyoruz, negatif çıkıyor ve iki gün sonra regl oluyorum. Bu sefer menopoz mu baslıyor artık endişesi geliyor gecikmeler basladıgı için. İyice vazgeçiyorum. Yediğime içtiğime dikkat etmeyi de bırakıyorum. Doktora da gitmiyorum. 4. Ay yine gecikiyor 5 gün. Menopoz şüphem artıyor, eşim doktora gidelim diyor ama oralı değilim. Kendimi bedensel olarak da iyi hissetmiyorum. Adet belirtileri var ama olmuyor. Ertesi gün eşim test alıyor habersizce. Eşim hamile oldugumu söylüyor. Oysa ben testi yapıp da moral bozmak istemiyorum ama o da ne? Çift çizgi :))) İnanamıyorum. Bir gülüyorum, bir ağlıyorum tüm gece. Ertesi gün doktora gidiyorum ve evet 5 haftalık hamileyim. :)) Doktor yine şok. Tsh yüksek oldugu için ilaçla düşürüyoruz. Epilepsi ilacımın dozajını düşürüyoruz ve hamile kaldıgımdan beri hiç nöbet gecirmiyorum üstelik. Bebek de sağlıklı görünüyor. Sonuc mu? Şu an 15 haftalık hamileyim, 4. aya girdik bile. Yani diyeceğim o ki; olacak olan er ya da gec olur. Hemen bozmayın moralinizi. Olmayacak olanda da vardır bir hayır. Özellikle Hasimatonuz varsa yaşınıza, gençliğinize bakmadan yumurta sayınıza baktırın, gerekirse dondurun. Çünkü bu hastalık yumurtalık katili ve düşük riskini de arttıran bir hastalık.

Cok guzel bi haber. Rabbim hayirlisindan kucagina almayi nasip eder ins.:nazar: Benim ablaminda fsh cok yuksekti erken menapoz dendi yasi daha 33. Anca tup bebekle cocugunuz olur dendi ama cok sukur Allahima ki tedavisiz hamile kaldi ve suan bebegi 3 aylik :)) rabbim isteyen herkese verir ins icinde bana da :anneadayı:

Cok guzel bi haber. Rabbim hayirlisindan kucagina almayi nasip eder ins.:nazar: Benim ablaminda fsh cok yuksekti erken menapoz dendi yasi daha 33. Anca tup bebekle cocugunuz olur dendi ama cok sukur Allahima ki tedavisiz hamile kaldi ve suan bebegi 3 aylik :)) rabbim isteyen herkese verir ins icinde bana da :anneadayı:

Amin, inşallah. Doktorlar tüp bebek yapmaya çok meraklılar zaten. :)

Yaaa muhteşemmmsin!
Umarım sağlıkla alırsın evladını kucağına..
Bayılıyorum böyle yaşadıkları iyi şeyleri diğer kadınlara destek olmak için anlatan kadınlara!
Mucizelere inanmak, ümidini kaybetmemek harika! :KK36:

Yaaa muhteşemmmsin!
Umarım sağlıkla alırsın evladını kucağına..
Bayılıyorum böyle yaşadıkları iyi şeyleri diğer kadınlara destek olmak için anlatan kadınlara!
Mucizelere inanmak, ümidini kaybetmemek harika! :KK36:

Amin, inşallah. :)))Bir kadının bu dönemde yasadıgı moral bozukluğunu bildiğim için biraz rahatlatayım dedim. İnsan bıkıyor sadece kötü deneyimleri okumaktan.

Amin, inşallah. :)))Bir kadının bu dönemde yasadıgı moral bozukluğunu bildiğim için biraz rahatlatayım dedim. İnsan bıkıyor sadece kötü deneyimleri okumaktan.
Kesinlikle öyle! Bazen ne düşünürsen onu yaşıyorsun bazen de hiç aklına gelmediği anda oluyor birşeyler ama.. Neye inanırsan inan güzel şeylerin mucizelerin her zaman olabileceğine inancını yitirmemek en azından bir kere geldiğin şu dünyada psikolojini ayakta tutuyor..
Umarım herkes okur su yazdıklarını da bi an durup düşünür..
Sevgiler..

X