Gambiya'daki türk okulu kapatıldı

AngryPenguin

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
8 Haziran 2012
5.394
1.442
Gambiya'daki Türk okulu kapatıldı. Ancak ülkede Batılı misyonelerin 160 okulu faaliyetlerine devam ediyor. İddiaya göre Türk Okulu'nun kapatılması için Erdoğan'ın bizzat devreye girdiği belirtiliyor.

Gambiya. Afrika'da küçücük bir ülke. Nüfusu 2 milyondan az. Orada Anadolu insanının desteğiyle açılan Yavuz Selim adında bir Türk okulu vardı.

O okul artık kapalı. Kapatıldı. İddialara göre AKP Hükümetinin girişimleri sonucunda kapatıldı.

Türk okulu kapatıldı ama o küçük ülkede Batılı Misyonerlerin açtığı 160 okul var ve onlar açık.

Başbakan Erdoğan, dünyanın 160 ülkesinde hizmet veren Türk okullarının kapatılması için çalışıyor ve artık bunu saklamıyor da...

Bir süre önce Büyükelçilere talimat vermişti. Şimdi Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türk okularının kapatılması için büyükelçilere, temsilciliklere talimat verdiği ortaya çıktı.

Azerbaycan'da faaliyet gösteren okulların kapatılması için Erdoğan'ın bizzat devreye girdiği ve Aliyev'e dosya verdiği de gündeme yansımıştı.

Bugün Yazarı Adem Yavuz Arslan bugünkü yazısında, AKP Hükümeti'nin Türkiye'nin küresel markası olan dünyanın 160 ülkesindeki Türk okullarının kapatılması için bizzat devreye girdiğini yazdı.

İşte Adem Yavuz Arslan'ın bugünkü yazısından ilgili bölüm;

Önce bir harita açtım.

Baktım, Gambiya neredeymiş diye. Afrika'ya da defalarca gitmeme rağmen yolum Gambiya'ya hiç düşmemişti. Kısmette Gambiya'yı 'Başbakan Erdoğan'ın bizzat devreye girerek, hatta iddialara göre para da önererek, kapattırdığı okulla' tanımak varmış. Afrika'nın batısında, Senegal'in hemen altında küçük bir ülkeymiş Gambiya.

Hatta yüzölçümü itibariyle Afrika'nın en küçük ülkesi. Nüfusu da 2 milyondan az. Eski bir İngiliz sömürgesi ve nüfusunun yüzde 90'ı Müslüman.

GAMBİYA'DA OKUL KAPATILDI, BATILI MİSYONERLERİN OKULU AÇIK

2011'de Yavuz Selim Koleji açılmış. İki yıl sonra da Türk elçiliği. Afrika'nın genelinde olduğu gibi bu ülkede de misyoner okulları yaygın. Gambiya gibi küçük bir ülkede bile 160 civarında Batılı misyoner okulu var. Yavuz Selim Koleji ise artık yok.

AKP, GAMBİYA'DAKİ OKULU KAPATTIRDI

Bizzat AKP hükümetinin girişimleri sonucu kapatıldı. Dahası Başbakan Erdoğan 17 Aralık'tan bu yana dünyanın 160 ülkesine yayılmış Türk Okulları ve Kültür Merkezleri'nin kapatılması için çalışıyor.

Bunu da gizli kapaklı yapmıyor.

Katıldığı televizyon programlarında bizzat kendisi söyledi. Son olarak Azerbaycan'a gittiğinde bir dosya sunduğu Başbakanlık kaynaklarınca seyahatteki gazetecilere fısıldandı.

ERDOĞAN'IN CEMAATİ BİTİRME GİRİŞİMLERİ

New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Davutoğlu da bu yönde açıklamalar yaptı. Hatta kapatma girişimlerini teyit etti. Artık netleşti ki, hükümet Gülen Cemaati'ni bitirmek istiyor. Dershaneleri kapatmak da bunun ilk adımıydı. Eğer 'Dersaneleri kapatırsak Cemaat'in insan kaynakları kurur' fikrine inanan Erdoğan aksi yöndeki tüm verilere rağmen geri adım atmadı. Aylarca 'Dershaneleri kapatıp özel okulları teşvik edeceğiz' dediler fakat seçim sonrası çıkardıkları genelgeyle 'Cemaat okullarından devlet okullara geçişi' teşvik eden düzenleme yaptılar.
http://www.aktifhaber.com/gambiyadaki-turk-okulu-kapatildi-962440h.htm