gebelik planlama sürecinde deneyimli anne/ anne adaylarının fikrine ihtiyacım var

Busrax911

Guru
Kayıtlı Üye
21 Aralık 2013
116
61
öncelikle herkese merhaba. 28 yaşında 2 senelik evliyim. başlıktanda anlaşılacağı üzere gebelikle alakalı kararsızlıklarım var ve bu konuda fikirlerinize ihtiyacım var.

öncelikle özellikle belirtmem gereken şeyler var, istanbulda yaşıyoruz özel sektörde piyasa koşullarına göre iyi sayılabilecek düzeyde bir gelirim var. eşimde aynı şekilde çalısıyor. maddi durumumuz kötü sayılmaz ama herkeste oldugu gibi gelecekle alakalı ekonomik kaygılarım var. oturdugumuz ev kayınvalidem ve kardeşlerinin yani aile binası diyebilirim sonuç olarak kira verme gibi bir durumumuz yok. evlenirken 5 sene kadar burda oturup kendimize bir ev birkimi yapıp öyle kendi evimize çıkmamız konusunda emri vaki de olsa destek olmuşlardı. ilk 2 sene ancak düğünden kalan borçlarımız vs ödendi. bu arada benim gelirim artınca bir araba aldım hem yatırım hemde kullanırız zamanı gelince ev alırken satarız diye. 2-3 aya borcu bitecek.

kayınvalidemle altlı üstlü oturuyoruz ve kendisine en başından beri ne yazık ki ısınamadım. karakter olarak çevresindeklileri psikolojik olarak yoran biri. çok çok büyük sorunlarımız yok ama didişip duruyoruz ufak ufak. müsade etsem ileri gidecek ama ben de sert bi karakter oldugum için durmak zorunda kalıyor. sonuç olarak evlendiğimden beri ilk hedefim bi ev alıp buradan uzaklaşmaktı. bebek fikri bu yüzden uzaktı bize. ama ne olduysa son zamanlarda ikimizde bebek istediğimizi dile getirip duruyoruz. ve tüm mesele burda başlıyor. sorun şu ki ben bir an önce ev alıp buradan taşınabilmem için bebek düşüncesini en az 2 sene ötelemem gerekiyor. 2 sene sonrası için bu planlarımı yapar ve kendi evime geçince hamile kalırsam herşey çok daha huzurlu olacak gibi düşüncelerim vardı.

bir yandan da kayınvalidemle komşu olmanın gebeliğmde ve sonraki süreçte bana fayda sağlayacağını düşünüyorum. karakter olarak uyuşmasak da inanılmaz cömert ve eli açık biri kayınvalidem. yaşı gereği bakım konusunda bana çok destek olamasa da onun dışında maddi manevi her konuda yardımcı olacağına eminim. kendisi de sık sık sen doğur yeterki tüm masrafalrını ben karşılayacağım der :)) umarım lafta kalmaz. :KK70:

benim gebe kalıp doğum sonrası çalışamama durumum olursa ev alma sürecimiz biraz daha uzayacak. eşim tek başına da bunu yavaş da olsa yapabileceğini söylüyor (kendisi de bebek istediği için)fakat istanbul şartlarında tek kişinin çalışıp ev geçindirip üstüne ev alma şansı yok.

körü körüne gebe kalacak biri değilim. yani her konuda planlama yapıp mantığıma oturtup işe koyulan biriyim. bu konuda da her durumu değerlendirip hangisinin bizim için iyi olacağına karar vermem gerekir. sizlerin tecrübelerinize dayanarak fikirlerinize ihtiyacım var. siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
mantığım şuan asla zamanı olmadığını söyledikçe duygularım bir yol bulma çabasında :)

Hakkınızda hayırlısı neyse o olsun demeye geldim.

24 yaşında evlendiğimde aynı sizin gibi düşünüyordum fark o olarak biz kiradaydık.

çocuk ötelendi ev alamadık . Çocuk delikanlı oldu biz hala ev alamadık kiradayız.

sözün özü bazen bazı şeyler istediğin gibi ve düşündüğün gibi gitmiyor maalesef.

Ama şans de ama kader de ne dersen de olmayınca olmuyor.

Kul kurar kader gülermiş .

sağlıkla kalın

Asilmayacak sorunlariniz yoksa bebek bakiminda kv destek olmasi cok iyi olur sizin icin ayrica kafa dinlemek icin bile ust kata gonderebilirsiniz benim hep istedgim sey :) yasiniz itibariyle gec degil ama istiyorsaniz yapin ozel sektorde is bulmasi cok zor olmayan bir meslekse iki sene idare eder sonra calisirsiniz yani hersey planlarinizada uymayabilir hemen cocuk olmayabilir vs. Ben cocuk yapilabilir diyorum

24 yaşında evlendiğimde aynı sizin gibi düşünüyordum fark o olarak biz kiradaydık.

çocuk ötelendi ev alamadık . Çocuk delikanlı oldu biz hala ev alamadık kiradayız.

sözün özü bazen bazı şeyler istediğin gibi ve düşündüğün gibi gitmiyor maalesef.

sağlıkla kalın

Biz planlar yaparken herşey olacağına varıyor bi şekilde.. Cok teşekkür ederim. umarım herşey istediğiniz gibi olur.

Yap gitsin düşünme bu kadar 🤭

Kaynanan cömert birisi ise çocuk olduktan sonra binada rahat edebilirsiniz, tabii sözünden dönmezler ise :).

Bizde İstanbulda yaşıyoruz maddi durumumuz şükürler olsun iyi.
Kendimizi çok rahat çevirip şimdiden çocuk için birikim yaptık fakat evimiz veya maaşımız iyi olmasa yinede eşim ben tek başıma yaparım derse de güvenirdim.

Işiniz var,maaşınız iyi,arabanız var,kira derdiniz yok.bahsettikleriniz hep maddiyat uzerine ve bir sikintiniz yok.ev almak şu anda zaten çok zor ,alsanizda bu seferde borcu bitsin dersiniz.fazla düsünmeyin.bende sizin gibi düşünüyordum ve borç bitmiyor.yap gitsin.

Bu sefer her şeyinize müdahale edecek ve siz çocuğunuz için o sert karakterinizden mecburen taviz vermek zorunda kalacaksınız. Evet size birinin destek olması öyle bir süreçte ve de şu şartlarda belki kulağa çok mantıklı gelebilir ama her şeye maddi manevi destek olduğu için her türlü karışma,müdahale etme ve baskınlık kurma durumunu da kendine hak görebilir. Siz mesela çocuğunuzu başka giydirmek istersiniz ama o “ bizim zamanımızda böyleydi doğrusu bu “ diye diretir, sizde ya kabullenir ama içten içe ifrit olursunuz ya da kendi fikrinizde diretir papaz olursunuz… Belki çok karamsar bir tablo çizdim ama burada okuduğum konuların ve de çevremde gördüklerimin payı bunda çok büyük.

Hersey hesap kitapla olmuyor maalesef evlendigimizde ailelerden bir lira bile destek görmedik çünkü ikimizinde babasi yok annelerinde geliri yok eşimle memuruz herseyi kendimiz yaptık düğün borcu var kiradayiz çocuk düşünmüyoruz derken hamile kaldım daha 10 aylık evliydim çocuk oldu ücretsiz izin aldım tek maaşa kaldık ikinci çocuğu hiç düşünmedim peşinat biriktirip ev alalım dedik evlerin fiyatları çok yüksekti evden artık vazgeçtik tam o sırada bir ev denk geldi alalım dedik hamile olduğumu öğrendim (doktorlar mucize dedi eşimin rahatsızlığından dolayı) evden vazgeçelim dedik sonra Allah büyük vardır bunda da bir hayır dedik geçen sene aldık evi 600 bine aldığımız ev 2 milyon oldu çektiğimiz kredi benim tam maaşım iken şimdi yarı maaşım oldu yani demem o ki yaptığım planladığım gibi yürümedi hiç birsey iyiki de öyle olmuş yoksa ben hiç çocuk yapmazdım yapamazdım ve evet bende çok inanmazdım ama ikinci bebeğim kismetiyle geldi size evinizi alın öyle yapın yada şimdi yapın diyemem ama bazı şeyleri de oluruna bırakın

Eğer kayınvalide çok sıkıntılı bir insan değilse orda oturmak daha mantıklı gibi geldi bana. Ev alsanız bile çalışırken çocuk büyütmek zor. Siz işe giderken çocuğunuzu babannesi bakar, siz de içiniz rahat çalışırsınız. Öbür türlü bakıcıyla uğraşmak zorunda kalacaksınız.

öncelikle herkese merhaba. 28 yaşında 2 senelik evliyim. başlıktanda anlaşılacağı üzere gebelikle alakalı kararsızlıklarım var ve bu konuda fikirlerinize ihtiyacım var.

öncelikle özellikle belirtmem gereken şeyler var, istanbulda yaşıyoruz özel sektörde piyasa koşullarına göre iyi sayılabilecek düzeyde bir gelirim var. eşimde aynı şekilde çalısıyor. maddi durumumuz kötü sayılmaz ama herkeste oldugu gibi gelecekle alakalı ekonomik kaygılarım var. oturdugumuz ev kayınvalidem ve kardeşlerinin yani aile binası diyebilirim sonuç olarak kira verme gibi bir durumumuz yok. evlenirken 5 sene kadar burda oturup kendimize bir ev birkimi yapıp öyle kendi evimize çıkmamız konusunda emri vaki de olsa destek olmuşlardı. ilk 2 sene ancak düğünden kalan borçlarımız vs ödendi. bu arada benim gelirim artınca bir araba aldım hem yatırım hemde kullanırız zamanı gelince ev alırken satarız diye. 2-3 aya borcu bitecek.

kayınvalidemle altlı üstlü oturuyoruz ve kendisine en başından beri ne yazık ki ısınamadım. karakter olarak çevresindeklileri psikolojik olarak yoran biri. çok çok büyük sorunlarımız yok ama didişip duruyoruz ufak ufak. müsade etsem ileri gidecek ama ben de sert bi karakter oldugum için durmak zorunda kalıyor. sonuç olarak evlendiğimden beri ilk hedefim bi ev alıp buradan uzaklaşmaktı. bebek fikri bu yüzden uzaktı bize. ama ne olduysa son zamanlarda ikimizde bebek istediğimizi dile getirip duruyoruz. ve tüm mesele burda başlıyor. sorun şu ki ben bir an önce ev alıp buradan taşınabilmem için bebek düşüncesini en az 2 sene ötelemem gerekiyor. 2 sene sonrası için bu planlarımı yapar ve kendi evime geçince hamile kalırsam herşey çok daha huzurlu olacak gibi düşüncelerim vardı.

bir yandan da kayınvalidemle komşu olmanın gebeliğmde ve sonraki süreçte bana fayda sağlayacağını düşünüyorum. karakter olarak uyuşmasak da inanılmaz cömert ve eli açık biri kayınvalidem. yaşı gereği bakım konusunda bana çok destek olamasa da onun dışında maddi manevi her konuda yardımcı olacağına eminim. kendisi de sık sık sen doğur yeterki tüm masrafalrını ben karşılayacağım der :)) umarım lafta kalmaz. :KK70:

benim gebe kalıp doğum sonrası çalışamama durumum olursa ev alma sürecimiz biraz daha uzayacak. eşim tek başına da bunu yavaş da olsa yapabileceğini söylüyor (kendisi de bebek istediği için)fakat istanbul şartlarında tek kişinin çalışıp ev geçindirip üstüne ev alma şansı yok.

körü körüne gebe kalacak biri değilim. yani her konuda planlama yapıp mantığıma oturtup işe koyulan biriyim. bu konuda da her durumu değerlendirip hangisinin bizim için iyi olacağına karar vermem gerekir. sizlerin tecrübelerinize dayanarak fikirlerinize ihtiyacım var. siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
mantığım şuan asla zamanı olmadığını söyledikçe duygularım bir yol bulma çabasında :)
Valla her şeyi geçtim bebek bakımında sürekli yardımcı olacak biri velinimet,böyle bi imkan varken geri tepmek olmaz

Bi kere bu is oyle kati planlar yapmaya gelmiyor :) neyse orasi ayri mesele. Ama kayinvalidenix cocuga bakmaya destek cikar mantigiyla ev alma planinizdan vazgevip cocuk yapmayin bence. Anlasamadiginiz kayinvalideyle cocuga bakma meselesi olup evine girip cikmaya baslarsa kanli bıçaklı olursunuz. O zaman pismanlik bi fayda etmez. Sartlarini olustur. Tastamam kendin tek başına bakabilecek konuma geldiginde cocuk yap

Hersey hesap kitapla olmuyor maalesef evlendigimizde ailelerden bir lira bile destek görmedik çünkü ikimizinde babasi yok annelerinde geliri yok eşimle memuruz herseyi kendimiz yaptık düğün borcu var kiradayiz çocuk düşünmüyoruz derken hamile kaldım daha 10 aylık evliydim çocuk oldu ücretsiz izin aldım tek maaşa kaldık ikinci çocuğu hiç düşünmedim peşinat biriktirip ev alalım dedik evlerin fiyatları çok yüksekti evden artık vazgeçtik tam o sırada bir ev denk geldi alalım dedik hamile olduğumu öğrendim (doktorlar mucize dedi eşimin rahatsızlığından dolayı) evden vazgeçelim dedik sonra Allah büyük vardır bunda da bir hayır dedik geçen sene aldık evi 600 bine aldığımız ev 2 milyon oldu çektiğimiz kredi benim tam maaşım iken şimdi yarı maaşım oldu yani demem o ki yaptığım planladığım gibi yürümedi hiç birsey iyiki de öyle olmuş yoksa ben hiç çocuk yapmazdım yapamazdım ve evet bende çok inanmazdım ama ikinci bebeğim kismetiyle geldi size evinizi alın öyle yapın yada şimdi yapın diyemem ama bazı şeyleri de oluruna bırakın
Bizde eşimle uzun süre sevgililik dönemi sonuci artık evlenelim dedik,ben o zaman özldeydim ama mecbur işi bırakıp eşimin memleketine gidecektim.Eşimde sözleşmeli çalışıyordu.Tam insanımıza günler kala yasa geldi eşim kadrolu memur oldu.
Düğünü derneği yaptık.kiradayiz baya zor süreçler atlattık tek maaş,düğün eşya borçları falan.Bende kpss ye hazırlanıyorum 2.5 sene sürdü böyle.tek amaş,eşim bazen ek iş yapıyor falan.Sonra çocuk düşündük ama eşimin rahatsizligi çıktı.baktim.atanamiyorum işe girdim çalışırım.Ayagimizi yerden kesen bı araba aldık ama nasıl mutluyuz:) sonra hamile olduğumu öğrendim hiç beklemiyordum eşim tedavi görüyordu çünkü.
Hamileyken ev sahibi evden çıkarmak istedi.
Ne yapcaz ne edecez derken atandım ben..rüya gibiydi ya..yıllarca uğraş dur sonunda olmuştu. Komple şehir değiştirdik.2.5 yaşına geldi kızım.Maddi olarak iyiyiz hadi ev alalım dedik ama tam planlama yaparken hoopp sizin gibi hamile olduğumu öğrendim.Ama yinede bı cesaret ev aldık.İlk aylar zorlandık.
330 bine aldık sıfır ev ödemesi benim maaşımın nerdeyse tamamiydi.

Şimdi evimiz 2 trilyon.4 bine kiraya verdik.
kendi ödemesini kendi yapıyor biz hala malesef dogudayiz.
Ve tabi ev öncesi arabanızda yeniledik.Arabamizin fiyatında epey arttı.
Şimdi biri 5 biri 20 aylık iki kız annesiyim.
Eşimle 3vlenecegimiz zaman eşim memur oldu.ilk kızımda atandım ikincisinde ev aldık.
Ve hayal bile edemezdim bu kadarını inanın
Ev için cesaret lazım.Allah cidden yardım ediyor.
Hikayelerimiz benziyor paylaşmak istedim bende.
Sen ne kadar plan yapsanda Allah senin için en güzel planı yapıyor.
Kursa gitmek için evde bozuk para aradığım zamanlardan biz zamanlara geldik çok şükür.Alalh herkesin gönlüne göre versin

Kimseye güvenerek plan yapmayın derim. Zaten yapmamalısınız da, birileri bebeğin masraflarını ödeyecek diye rahatlanılmaz. Eş ailesiyle yakınlık sorunsa kiraya çıkıp ev almayı tamamen erteler, bebek yapabilirsiniz. Ev almak daha öncelikli ise önce evinizi alır, sonra bebek yaparsınız. Ama kimseye sırtınızı yaslamayın, pat diye çekilirlerse düşersiniz. Hoş ben yaslanabileceğimi bildiğim insanlara da yaslanmazdım, o ayrı.

sağlıkla kalın
Biz planlar yaparken herşey olacağına varıyor bi şekilde.. Cok teşekkür ederim. umarım herşey istediğiniz gibi olur.

Yap gitsin düşünme bu kadar 🤭

Kaynanan cömert birisi ise çocuk olduktan sonra binada rahat edebilirsiniz, tabii sözünden dönmezler ise :).

Bizde İstanbulda yaşıyoruz maddi durumumuz şükürler olsun iyi.
Kendimizi çok rahat çevirip şimdiden çocuk için birikim yaptık fakat evimiz veya maaşımız iyi olmasa yinede eşim ben tek başıma yaparım derse de güvenirdim.
güvenmeyi bende isterdim fakat hayalcilik gibi geliyor. hem bebek masrafı hem ev ödemesi vs tek kişi ile aşırı zorlu bir süreç olur. elbette bazı şeyleri istiyorsak zorluklarına göğüs germemiz gerekecek. öncesinde birkaç ay bebek için birikim yapmış olmanız cok aklıma yattı. en azından ilk büyük masrafalar için kendimi güvence altına almak kafamı rahatlatır. tesekkür ederim yorumunuz için

X