Gebelik Zehirlenmesi

zcnn09

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
8 Mayıs 2023
20
6
28
Hanımlar merhaba. Hamilelikte 35.haftama girdim. Bu gün doktor muayenem vardı. İlk önce nst çekildi sonra tansiyon ve usg bakıldı. Bu haftaya kadar gebeligimde ciddi herhangi bir sıkıntı çıkmadı. Ama bu gün tansiyonum ölçüldü ve 140/90 olduğu söylendi yüksekmiş. Hemen kan ve idrar tahlili alındı. İdrarda protein kaçağı ya da karaciğer enzimlerinde falan da bir sıkıntı gorulmedi. Tansiyon yüksekliğinin gebelik zehirlenmesinde ilk belirti olabileceğini sıkı takibe gireceğimi söyledi. Nst de de bir sorun gorulmemis. Bebeğimin kilosu 2.138 gr. olması gerekenden biraz aşağıda dedi doktor. Beni strese girmiş görünce rahatlatmaya falan çalıştı doktorum ama ben kendimi iyi hissetmiyorum. Bebeğime birşey olur diye korkuyorum. Benim annemin de gebelik geçmişinde iki kez preeklamsi var. Ama onun erken haftalarda çıkmış ve hipertansiyonu var. Ben tansiyonumun yükseldiğini hiç anlamadım doktor yüksek deyince afalladım hatta. Bu hafta biraz tuzlu biseyler yedim acaba o etkilemiş olabilir mi? Artık hiç tuzlu birşey tüketmeyeceğim. Ayakta yüzde falan hiç ödem oluşmadı şu ana kadar. Çok fazla da gebeligimde kilo almadım. Sizce sonraki haftalarda protein kaçağı da çıkabilir mi? Korkmalı mıyım? Özellikle başından geçenlerin yorumlari benim için çok önemli.

Canım ben kızımı 28. Haftada 140.90 tansiyonla erken doğurdum ama şöyle birşey var benim idrarda protein kaçağı çıkmıştı ve aşırı ödemeliydim eğer idrarında protein kaçağı yoksa korkup kendine panik yapma şimdi kızım 5 yaşında tekrar hamileyim ve her ihtimale karşı tansiyon aletiyle dolaşıyorum ve her hafta idrar tahlili veriyorum içini ferah tut sağlıklı beslen ve tuzu hiç yok denecek kadar tüketmeye çalış çok az zamanın kalmış inşallah sağlıkla bugünlerini atlatırsın 🙏(unutma stres tansiyonu etkileyen en büyük etken sakın kendine stres yapma bol bol su iç dua et sakinleştir kafanı oyala sürekli bişeylerle )

Öncelikle çok teşekkür ederim. Evet protein kaçağı çıkmadı ama sonraki muayenelerde çıkar mı diye bir stres oluştu bende. Bir de bebeğimin hareketleri biraz azaldı gibi hissediyorum. Doktorun da haberi var bu endişemden. Ancak preeklamsi şüphesi dışında birşey söylemedi sıkı takip edeceğiz dedi. Şimdi salı gününe kadar günde üç kez tansiyon ölçümü yapacağım. Stresli olmamak gerektiğini biliyorum ama sanırım bu konuda biraz başarısızım. Karnımda bir de pıt pıt bir atma var arda. USG de doktor da gördü sanki bebek hıçkırıyor gibi tam hickirma gibi değil de birşeyler söyledi tam da anlamadım o yüzden buraya da yazamıyorum sizde böyle bir durum oluyor muydu acaba?

Evet oluyor bende de ama ben bebeğin hıçkırığı diye biliyorum çünkü en fazla 2-3 dk sürüyor

Merhaba, korkmayin gebelik haftaniz cok iyi. Benim de 33-34. haftalarda tansiyonum cikmaya baslamisti, 37. haftaya kadar nispeten sorunsuz geldim. 37. haftaya girmemle birlikte tansiyonum birden asiri yukseldi (20/12 oldu) protein kacagi cikti ve 37+1'de acil sezaryene alindim. Bebegim biraz kucuk dogdu (2150 gram 43 cm) ama cok saglikliydi. Cok kisa bir sure kuveze aldilar ama solunum vs hicbir sikintisi olmadigi icin 2 gunde cikarttilar. Su an 10.5 aylik gayet saglikli tosbik bir sey :) Zor zamanlardi, cok stresliydi ama cok sukur her sey yoluna girdi bunlari o yuzden anlattim.

Lutfen tansiyonunuzu cok siki takipte olun. Gunde en az 3 kere olcun evde. Ben de yukseldigini hic anlamamistim, odem falan da olmadi. Gebelik zehirlenmesi maalesef aniden vurabiliyor. Ama dedigim gibi gebelik haftaniz ve bebeginizin kilosu gayet iyi. Bugun bile dogsa zannetmiyorum bir sorun olsun. Bu arada tuzlu yemekle vs pek ilgisi oldugunu zannetmiyorum. Baska turlu bir tansiyon yukselmesi bu. Saglikla alin kucaginiza.

Bende preeklampsi ve hellp sendrom yüzünden 31 haftada acil sezaryen alındım bebeğimin gelişimi 3 hafta öncesinde durmuştu ve ben Doğumdan bir hafta önce doktoruma kontrole gittiğimde anlamadı maalesef. Benim bebeğimin hareketleri durmuştu yüzüm bembeyaz olmuştu ve tüm vücudum yüzüm aşırı sismisti 20 tansiyonla acil sezaryen oldum şükür bana ve bebeğime bir şey olmadı sadece çok kötü günler geçirdik ben bir hafta yoğun bakımda kaldım geç müdahale edildiği için bebeğimde üç ay kaldı bir kilo doğmuştu. Ama sizin haftanız çok iyi çok stres yapmayın tansiyonu tetikliyor, iyi bir takip ve zamanında müdahale ile sağlıkla kucağınıza alırsınız insallah

Şuanda protein kaçağı olmaması çok iyi. Sizinki sadece hipertansiyonda kalmış. Ama tansiyon kontrol altında tutulmazsa böbreğe zarar vererek protein kaçağına neden olabilir. Tuzu azaltın, az tuzlu tüketirken de mutlaka iyotlu tuz olsun çünkü zaten az tuzlu besleneceksiniz. Bol bol taze sebze meyve yiyin.

Merhaba, korkmayin gebelik haftaniz cok iyi. Benim de 33-34. haftalarda tansiyonum cikmaya baslamisti, 37. haftaya kadar nispeten sorunsuz geldim. 37. haftaya girmemle birlikte tansiyonum birden asiri yukseldi (20/12 oldu) protein kacagi cikti ve 37+1'de acil sezaryene alindim. Bebegim biraz kucuk dogdu (2150 gram 43 cm) ama cok saglikliydi. Cok kisa bir sure kuveze aldilar ama solunum vs hicbir sikintisi olmadigi icin 2 gunde cikarttilar. Su an 10.5 aylik gayet saglikli tosbik bir sey :) Zor zamanlardi, cok stresliydi ama cok sukur her sey yoluna girdi bunlari o yuzden anlattim.

Lutfen tansiyonunuzu cok siki takipte olun. Gunde en az 3 kere olcun evde. Ben de yukseldigini hic anlamamistim, odem falan da olmadi. Gebelik zehirlenmesi maalesef aniden vurabiliyor. Ama dedigim gibi gebelik haftaniz ve bebeginizin kilosu gayet iyi. Bugun bile dogsa zannetmiyorum bir sorun olsun. Bu arada tuzlu yemekle vs pek ilgisi oldugunu zannetmiyorum. Baska turlu bir tansiyon yukselmesi bu. Saglikla alin kucaginiza.
Evet tuzlu vs yemekle ilgili değilmiş. Doktorum da öyle dedi. Sık sık takip ediyorum. Salı günü doğuma aliyolar beni. Suni sancı ile normal doğum deneyecek risk durumunda sezeryan dedi. 37.haftaya yeni girdim. Kilosu 2510 gr. Umarım herşey güzel olur. Elimden geleni yapsam da endişem ve üzüntümün etkisinde kalıyorum. Dualarınıza talibim. Çok teşekkürler 🌺

Bende preeklampsi ve hellp sendrom yüzünden 31 haftada acil sezaryen alındım bebeğimin gelişimi 3 hafta öncesinde durmuştu ve ben Doğumdan bir hafta önce doktoruma kontrole gittiğimde anlamadı maalesef. Benim bebeğimin hareketleri durmuştu yüzüm bembeyaz olmuştu ve tüm vücudum yüzüm aşırı sismisti 20 tansiyonla acil sezaryen oldum şükür bana ve bebeğime bir şey olmadı sadece çok kötü günler geçirdik ben bir hafta yoğun bakımda kaldım geç müdahale edildiği için bebeğimde üç ay kaldı bir kilo doğmuştu. Ama sizin haftanız çok iyi çok stres yapmayın tansiyonu tetikliyor, iyi bir takip ve zamanında müdahale ile sağlıkla kucağınıza alırsınız insallah
Çok çok geçmiş olsun canım benim. Rabbim bir daha böyle üzüntüler yaşatmasın size çok üzüldüm. Miniğimin iyi olmasına da çok sevindim. Moral verdiginiz için sağolun gerçekten ihtiyacım vardı. Beni de salı günü doğuma alıyorlar dualarınıza talibim 🙏🏻🌺

Şuanda protein kaçağı olmaması çok iyi. Sizinki sadece hipertansiyonda kalmış. Ama tansiyon kontrol altında tutulmazsa böbreğe zarar vererek protein kaçağına neden olabilir. Tuzu azaltın, az tuzlu tüketirken de mutlaka iyotlu tuz olsun çünkü zaten az tuzlu besleneceksiniz. Bol bol taze sebze meyve yiyin.
37.haftadayim şu an yeni test yapıldı kaçak hala yok çok şükür. Tuzlu vs.yemekle ilgisi olmadığını söyledi doktorum tamamen gebeliğe bağlı çıkan tansiyondanmis. Salı günü doğuma alıyor beni. Umarım herşey yolunda gider.

Bende 36+4 te gebelik zehirlenmesiyle doğum yaptım. Oğlum 6 gün kuvözde kaldı ama şuan çok iyi sağlıkla yanımda yatıyor. Umarım siz kolaylıkla neşeyle sağlıkla mutlulukla geçirirsiniz sürecinizi. Yapabileceğiniz tek şey tansiyonunuzu kontrol etmek. Birde mide bulantısı yapıyor genellikle. En ufak bir farklılık sezerseniz direkt doktorunuzla iletişime geçin. Az kalmış zaten salı günü kavuşacaksınız 😊

X