Gebelikte hafta hafta yapılan testler

esrant

Guru
Kayıtlı Üye
4 Şubat 2010
6.675
3
37
Merhaba arkadaşlar:80:
Merka ettiğim bir şey var:44:
Gebelik boyunca yapılan testler ve bu testerin hangi haftalarda yapıldığını meark ediyorum.
Bu konudaki bilgilerini yazarsanız,ben ve merak eden bir çok arkadaşım da bilgilenecektir diye düşünüyorum.
Teşekkürler

Arkadaşın eklediği link doğrultusunda,hafta hafta yapılması gerekenleri buraya ekliyorum arkadaşlar.

6-8 HAFTA:-Ultrason
-Kan grubu, Rh
-Tam kan sayımı
-Kan biyokimyası:
-TORCH taraması:
-Servikovaginal smear testi (PAP smear testi)
-Kanama profili
-Hepatit B, Hepatit C, AIDS taraması

10-13 HAFTA :
-Ense kalınlığı (Nuchal Translucency, NT)
-1. Trimester tarama testi (İkili test)

16-18 HAFTA :
-2. Trimester tarama testi (Üçlü Test, Triple Test)

22-24 HAFTA :
-Ultrasonda; servikal (rahim ağzı) uzunluk ve şekli ölçülür. Bebek özellikle kalp, beyin ve diğer iç organlar açısından değerlendirilir.
Servikal kültür ve fresh testleri

24-28 HAFTA :
-Tam idrar tetkiki
-Tam kan sayımı
-50 gram glukoz yükleme testi
-İndirekt Coombs Testi

32.HAFTA :
-Ultrasonda; fetusun gelişimi, iç organları ayrıntılı olarak değerlendirilir. Ayrıca amniyon sıvısı, bebeğin duruş şekli, plasentanın yeri ve görüntüsü, bebeğin rahim içindeki aktif hareketleri incelenir

34. HAFTA :
-6.vizitteki işlemler tekrarlanır. Riskli durumların varlığında Doppler ultrasonografi ve NST gibi ek tetkikler istenebilir.

36.HAFTA :
-Utrasonda özellikle bebeğin duruşu, amnios sıvısı, plasentanın görünümü ve bebeğin aktif hareketleri incelenir.

38.HAFTA :
-Ultrasonografik değerlendirmeler
-NST
-Bebek hareketleridir.
-Renkli doppler ultrasonu

39-42 HAFTALAR ARASI İZLEM :
-Ultrason (gerekirse biyofizik profil)
-NST
-Vajinal muayene (tuşe)

Son düzenleme:
Ben incelediğim kadarı ile hafta hafta yapılacakları ilk mesajıma eklemeye çalışayım.

Ekledim arkadaşlar.Umarım faydalı olur bebek düşünen ve bekleyen arkadaşlarımıza.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…