Geç kalmışlık hissi.

kritanzem

Üye
Kayıtlı Üye
28 Ekim 2017
205
302
Merhaba, konuları biraz arka arkaya açmış olacağım ama yalnızım, yalnız kaldıkça düşünüyorum, düşündükçe daralıyorum.

Kendimi çok geç kalmış hissediyorum. Bu yaşımdayken gelmeyi hedeflediğim noktada değilim. Şöyle ardıma dönüp bakıyorum da, sanki hiçbir şey başaramadım hayatta. Boşa yaşamışım gibi, hiçbir şeyim yok gibi hissediyorum. Hep kardeşimi ben okutacağım diye düşünürdüm, ama hâlâ ailemden destek alıyorum. 24 yaşındayım. İngilizce kimya mühendisliği okuyorum ve bölümümden nefret ediyorum. Üniversiteye 2012 yılında, ÖSS ye ikinci girişimde girmiştim. Çok mutlu olmuştum şehir değiştireceğim, özgür olacağım diye. İzmir'e çok büyük umutlarla geldim. Bölüm derslerimin başladığı ilk sene çok mutluydum, ilk dönemim çok güzel geçti, neredeyse tüm derslerimi verdim. Sonra hayatımda bir çalkalanma oldu, ve ben yarım dönem kadar okuldan uzak kaldım. Bu yüzden de sınıfta kaldım. 1. dönemi önceden verince toplam 2 dönem ve yaz tatili okula gitmemiş oldum. Koptum ben sonra okuldan. Ardarda derslerden kalmaya, okuldan soğumaya başladım, sadece okulumu mu sevmiyorum yoksa bitirince bölümde çalışmak da mı bana göre olmayacak bilmiyorum.

Bildiğim tek şey hayalimin bu olmadığı. Ben sayısalcıyım fakat hayalim psikolog olmaktı, hâlâ öyle. İzmirde olduğum süreçte kiramı babam, kişisel giderlerimi annem karşıladı. Babamla ayda bir kez muhatap olmam gerek ve ondan hoşlanmıyorum. Anneme yük olmak moralimi bozuyor. Özel ders veriyorum ama bütün ihtiyaçlarımı karşılamıyor tabii. Yakında kredi geri ödemem de gelecek. Canım maddi konularda da sıkkın yani.

Diyorum ki, bölümü bırakayım. Başlayalı 5 sene oldu, hâlâ 2. sınıftayım. Bir beş sene daha bununla kaybedeceğime yeniden sınava girip psikoloji yazayım. Bana bu konuda destek olabilecek insanlar erkek arkadaşım ve kardeşim. Babam da annem de muhtemelen köpürür bu habere. Öte yandan da kendimi çok yaşlı, çok geç kalmış hissediyorum. Dostlarım hayatlarını kurmuş, paralarını kazanırken kimileri bebek beklerken hayata yeniden başlama fikri, yeni bir bölüm fikri, ya bunu da beceremez bunda da başarısız olursam ihtimali beni çok korkutuyor.

Psikoloji okuyup, işsiz, parasız kalma ihtimalinden de ayrıca korkuyorum. Üstelik sanki kardeşimin hakkına giriyormuşum gibi geliyor okulu bitiremediğim her gün. Sanki canımı alacaklarını bilsem oturup o termodinamiğe çalışamayacağım öyle tiksindim ya.

Tüm bunların ışığında; ben çok mu geç kaldım? Sizce bölüme devam edip uzun sürecek de olsa bitirip para kazanma olasılığımın yüksek olacağı ama muhtemelen sevmeyeceğim işi mi yapayım, yoksa tüm kaygılarımı bırakıp, nerden dönsek kârdır deyip, bu yaştan sonra becerip beceremeyeceğimi bilmediğim, ama çok ilgili olduğum ve dostlarımın yakışacağını düşündüğü psikoloji bölümü için mi çalışayım? Ve aranızda psikolog hanımlar varsa bana biraz imkanlardan, zorluğundan, çalışma hayatlarından, maaşlarından bahsedebilirse inanın çok memnun olurum. Sevgiler.

Bu hayata hepimiz sadece bir kere geliyoruz, ve bunu sekillendirmek bizim elimizde. Mutsuz olacagin hicbir isi yapma, inan ki insanin ic huzuru,mutlulugu her seyden daha mühim. Ayrica hic de gec kalmis degilsin daha genceciksin, mis gibi de hayallerini gerceklestirirsin. 40 yasinda üniversiteye baslayanlar var, ve cok iyi sonuclar aliyorlar. Bence hayallerinin ve ic huzurunun pesinden gitmelisin.

turkıyede olsaydım bende ıkıncı unı olarak psıkolojı okumayı ıstıyodum aynı yastayız ve bence nerden donsen kar otur tekrar hazırlan unı sınavına sınav sıstemı degıstı sanırım turkıye de ne zaman sınavlar bılmıyorum ama yetıstırebılecegıne ınanıyosan basla. ayrıca kardesının hakkına nıye gıresın onun kısmetı ayrı senınkı ayrı bız 3 kardes aynı zamanda unı okuduk hıcte haklarına gırdıgımı dusunmuyorum aynı sekılde onlar hakkındada benım hakkımı yıyıyolar dıye dusunmedım. bence hayallerını gerceklestır psıkolojı benımde hala hayalım ve deger bence

ayrıca evet gencecıksın daha 24 ne kı hayatın bası nıye oyle kotu hıssedıyosun kendını onunde koca bır omur var sekıllenmeyı bekleyen nasıl mutlu huzurlu hıssedıceksen nereye aıt oldufunu hıssedıyosan o yolda yuru ve kımsenın onune cıkmasına musade etme senın hayatın bu annen veyaa baban calısmıcak o meslekte yada o bolumu onlarda okumuyo herseyı sen yasıyosun bu hayat senın :KK66:

Neye gore kime gore gec kalmislik? 5 senede 2. Siniftasin ve bu sekilde nefret ederek daha bi 5 yil da ancak bitirirsin ama kendini de yiyip bitirmis olursun. Ama simdi herseye bi rest cekip azimle calisip istedigin bolumu kazanirsan 4 senede bitirmis mutlu bir birey olursun. Onemli olan gecen zaman degil o her halukarda gececek. Onemli olan senin bu gecen zaman zarfinda mutlu olman...

Bu hayata hepimiz sadece bir kere geliyoruz, ve bunu sekillendirmek bizim elimizde. Mutsuz olacagin hicbir isi yapma, inan ki insanin ic huzuru,mutlulugu her seyden daha mühim. Ayrica hic de gec kalmis degilsin daha genceciksin, mis gibi de hayallerini gerceklestirirsin. 40 yasinda üniversiteye baslayanlar var, ve cok iyi sonuclar aliyorlar. Bence hayallerinin ve ic huzurunun pesinden gitmelisin.

turkıyede olsaydım bende ıkıncı unı olarak psıkolojı okumayı ıstıyodum aynı yastayız ve bence nerden donsen kar otur tekrar hazırlan unı sınavına sınav sıstemı degıstı sanırım turkıye de ne zaman sınavlar bılmıyorum ama yetıstırebılecegıne ınanıyosan basla. ayrıca kardesının hakkına nıye gıresın onun kısmetı ayrı senınkı ayrı bız 3 kardes aynı zamanda unı okuduk hıcte haklarına gırdıgımı dusunmuyorum aynı sekılde onlar hakkındada benım hakkımı yıyıyolar dıye dusunmedım. bence hayallerını gerceklestır psıkolojı benımde hala hayalım ve deger bence

Çok teşekkür ederim güzel yorumlarınız için, psikolojiyi bitirmek yeterli olmuyor, yüksek lisansıyla beraber en iyi ihtimalle 30 yaşında mezun olacağım. 8 sene geriden geleceğim. Allahım neden en başında psikolojide diretmedim nereden yazdım bu bölümü bilmiyorum. Sistem değişti evet, benim sözel çalışmam gerekecek matematik ve fenden eksiğim yok yetişir diye düşünüyorum. Ama hayatımda hiç Türkçe ve coğrafya çalışmadım. :KK43:

Neye gore kime gore gec kalmislik? 5 senede 2. Siniftasin ve bu sekilde nefret ederek daha bi 5 yil da ancak bitirirsin ama kendini de yiyip bitirmis olursun. Ama simdi herseye bi rest cekip azimle calisip istedigin bolumu kazanirsan 4 senede bitirmis mutlu bir birey olursun. Onemli olan gecen zaman degil o her halukarda gececek. Onemli olan senin bu gecen zaman zarfinda mutlu olman...

Değil mi ya, ben de güle eğlene okuluma gitmek istiyorum. Benim de hoşuma gitmiyor evde kös kös oturup anneme yalan söylemek, okul iyiydi anne demek. Ama ya onu da beceremezsem, üzerime yapıştı akademik başarısızlık.

Psikoloji bölümü bildiğim kadarıyla pek ağır değil. Hatta haftalık ders saati çok az diye biliyorum.
Sizi şu an asıl üzen maddi durum. Psikoloji okurken part time çalışırsınız, yazları da full çalışırsınız bu sayede ailenize pek yük olmazsaniz içiniz de rahat eder.
Olur yani bence:KK66:

Çok teşekkür ederim güzel yorumlarınız için, psikolojiyi bitirmek yeterli olmuyor, yüksek lisansıyla beraber en iyi ihtimalle 30 yaşında mezun olacağım. 8 sene geriden geleceğim. Allahım neden en başında psikolojide diretmedim nereden yazdım bu bölümü bilmiyorum. Sistem değişti evet, benim sözel çalışmam gerekecek matematik ve fenden eksiğim yok yetişir diye düşünüyorum. Ama hayatımda hiç Türkçe ve coğrafya çalışmadım. :KK43:
anladım ama bence halledersın ya hıc sayısalı olmadan kardesım malıye bıtırdı yapılır yanı yterkı ıste :KK66: bu bolumu ne zaman bıtırecegın garantımı bıttıkten sonra heemen ıs bulup bulamıcagın o zaman kac yasında olacagını da bılmıyosun tabı e o zaman :süslü:

Krizantem sen daraldın bu ara,
Canım yaşın daha çok genç neden olmasın. Ama kazanacaginin garantisi yok.
Ben olsam bi silkelenir, hem okula asılır hem de sınava çalışırdım. Kazanırsan yakarsın gemileri :)
Hem kafan derslere yogunlasirsa erkek arkadaşını da kendi haline bırakırsın bi süre. Onun da düşünme fırsatı olur

Psikoloji bölümü bildiğim kadarıyla pek ağır değil. Hatta haftalık ders saati çok az diye biliyorum.
Sizi şu an asıl üzen maddi durum. Psikoloji okurken part time çalışırsınız, yazları da full çalışırsınız bu sayede ailenize pek yük olmazsaniz içiniz de rahat eder.
arkadas haklı :KK52:

Sınav sonrası tercih yaptırırken öğrencilere her 10 eşit ağırlıkçıdan 5’i psikoloji diyor. Ne var bu psikolojide anlayamadım hala. Bölüm çok güzel ona lafım asla yok yani bir insanın hem kendi ruh halini tanıyıp hem de bunu başkaları üzerinden meslek olarak icra etmesi harika ama son dönemdeki bu yükselişi anlamıyorum.
Türkiye’de psikoloğa gitme yüzdesini de düşünürsek çok zengin ve havalı bir muhitte danışma hizmeti vermeyecekseniz bence gerek yok. Psikologluk biraz çevre gerektiren bir meslek yani tavsiye üzerine ününüz artıyor ve iyi para kazanmaya başlıyorsunuz yoksa iş imkanı çok çok iyi değil. Ha yüksek lisans yapıp ilerlerseniz orası ayrı,o zaman çok güzel bir hayatınız olabilir.

Eskiden çok idealist bir insandım, ama şu an inanın şöyle piyango falan vursa okulu tamamen salacağım, lise mezunu olayım ama huzurum olsun. Ben de nispeten daha hafif olur diye düşünüyorum kendi bölümüme göre, İzmirde kalmak istiyorum dediğiniz gibi ayda 1000-1500 lira arası para kazanabilirsem İstanbul'a dönmek zorunda kalmam.

Ben psikoloğum.
Eski cazibesi kalmadı bu mesleğin eğer çalışmak zorundaysan okuma derim. Kendine daha garanti bir meslek bul.
Çok fazla kontenjan açıldı yığılma oldu bu meslekte.
Ders saatleride az değil okula devam etmek zorundasın.
Okuduğun kimya bölümünde de iş bulma sıkıntısı var sanırım.
Keşke bölümü sevmediğine karar verdiğinde kendine hemen başka bir yol çizseydin.

Kimya ogrt mezunu biri olarak soyleyim termodinamik seven var midir :) hic sanmiyorm. Bende analitk lab i 5 yilda zar zor verdim. İsteyerek mi gittm kimyaya pek saylmaz aslinda eczaci olablrdm ama cok iyi bi unide okumak hayalimdi iyi uni siradan bolum okudum. Pdr okumayida cok istiyodum bi sayisalci babam oldgu icin hic bi zaman musade etmedi. Unide evet cok zorlandm sevmeye sevmeye gittim ama mecbur olduğumu bildigim icin afedersn essek gbi calstm 5 yilda zor gectgm derslerim oldu sacma sapan organik sinai diye dersmiz vardi vizesinden 01 almistm saka gbi. Severek okumadm ama isimi severek yapiyorm.
Bana sorarsan part time is bul kendine hem calis hem psikoloji oku. Yeni sistemi universte giris sinavini takp ettiysen zaten sozel cokta calismana gerek yok eskisi kadar soru sayisi olmucak hatta sosyal hic cozmeyecekti sayisalcilar ama tepki alinca getirildi tekrar. Hayallerinin pesinden gidebilirsin ben gitmedim gec kalmislik hissi vardi bende istesem tekrar okuyabilirdm ama ona bile usendim. Gucun varsa tekrar basla hayata. Ama zorlarsan kimyayida bitirirsin bence okumayi sevmeyebilirsn ama calisirken bunlarla cokta muhatap olmucaksn isini seversn bence :) karar senin canm Allah yardmcin olsun

Krizantem sen daraldın bu ara,
Canım yaşın daha çok genç neden olmasın. Ama kazanacaginin garantisi yok.
Ben olsam bi silkelenir, hem okula asılır hem de sınava çalışırdım. Kazanırsan yakarsın gemileri :)
Hem kafan derslere yogunlasirsa erkek arkadaşını da kendi haline bırakırsın bi süre. Onun da düşünme fırsatı olur

Sorma, ya erkek arkadaşımı boğazlayacağım, ya okulu yakacağım. İnanılmaz bunaldım. Ben de böyle düşünüyorum. Ama tembel de biriyim öte yandan, ikisini aynı ayna yürütmeyi deneyeyim ama ÖSS yi ön plana alayım diyorum. Bir aklım da bir sene daha okuyup teknikerlik diploması al diyor.

Acaba psikoloji tutmazsa felsefe mi yazsam limon? :KK70:

Sınav sonrası tercih yaptırırken öğrencilere her 10 eşit ağırlıkçıdan 5’i psikoloji diyor. Ne var bu psikolojide anlayamadım hala. Bölüm çok güzel ona lafım asla yok yani bir insanın hem kendi ruh halini tanıyıp hem de bunu başkaları üzerinden meslek olarak icra etmesi harika ama son dönemdeki bu yükselişi anlamıyorum.
Türkiye’de psikoloğa gitme yüzdesini de düşünürsek çok zengin ve havalı bir muhitte danışma hizmeti vermeyecekseniz bence gerek yok. Psikologluk biraz çevre gerektiren bir meslek yani tavsiye üzerine ününüz artıyor ve iyi para kazanmaya başlıyorsunuz yoksa iş imkanı çok çok iyi değil. Ha yüksek lisans yapıp ilerlerseniz orası ayrı,o zaman çok güzel bir hayatınız olabilir.

Ben psikoloğum.
Eski cazibesi kalmadı bu mesleğin eğer çalışmak zorundaysan okuma derim. Kendine daha garanti bir meslek bul.
Çok fazla kontenjan açıldı yığılma oldu bu meslekte.
Ders saatleride az değil okula devam etmek zorundasın.
Okuduğun kimya bölümünde de iş bulma sıkıntısı var sanırım.
Keşke bölümü sevmediğine karar verdiğinde kendine hemen başka bir yol çizseydin.

Evet benim zamanımda da çok popülerdi, çok kalburüstü çevresi olan biri değilim ama ağzım çok laf yapar belki faydasını görürüm. Sanırım yüksek lisanssız klinik açamıyor psikoloji okuyan öğrenciler. Ben bir furyaya kapılmak için yaşlıyım aslına bakarsanız, insanlarla ilgilenmeyi, içinde insan olan bir şeyler yapmayı istiyorum. Stajımda gördüğüm mühendislere bakmak bile beni daralttı. Bir odanın içinde, bilgisayar başında, tozun toprağın içinde çalışıyorlar sahada. Bilmiyorum para için değecek mi? Ama aç da kalmak istemiyorum okulu bitirip. Keşke daha erken davransaydım gerçekten. Bu yüzden geç kalmış hissediyorum. Kafam çok karışık.

Kimya ogrt mezunu biri olarak soyleyim termodinamik seven var midir :) hic sanmiyorm. Bende analitk lab i 5 yilda zar zor verdim. İsteyerek mi gittm kimyaya pek saylmaz aslinda eczaci olablrdm ama cok iyi bi unide okumak hayalimdi iyi uni siradan bolum okudum. Pdr okumayida cok istiyodum bi sayisalci babam oldgu icin hic bi zaman musade etmedi. Unide evet cok zorlandm sevmeye sevmeye gittim ama mecbur olduğumu bildigim icin afedersn essek gbi calstm 5 yilda zor gectgm derslerim oldu sacma sapan organik sinai diye dersmiz vardi vizesinden 01 almistm saka gbi. Severek okumadm ama isimi severek yapiyorm.
Bana sorarsan part time is bul kendine hem calis hem psikoloji oku. Yeni sistemi universte giris sinavini takp ettiysen zaten sozel cokta calismana gerek yok eskisi kadar soru sayisi olmucak hatta sosyal hic cozmeyecekti sayisalcilar ama tepki alinca getirildi tekrar. Hayallerinin pesinden gidebilirsin ben gitmedim gec kalmislik hissi vardi bende istesem tekrar okuyabilirdm ama ona bile usendim. Gucun varsa tekrar basla hayata. Ama zorlarsan kimyayida bitirirsin bence okumayi sevmeyebilirsn ama calisirken bunlarla cokta muhatap olmucaksn isini seversn bence :) karar senin canm Allah yardmcin olsun

Amin çok teşekkür ederim samimi cevabınız için. Annem de sizinle aynı fikirde, okuldan nefret ettiğimi biliyor. Genel olarak okumanın bana göre olmadığını, çalışma hayatını seveceğimi düşünüyor. Bilmiyorum ki sevecek miyim, özel sektörde mühendislerin gecesi gündüzü olmuyor. Mal geliyor, gecenin bir saati kalkıp işe gidiyor insanlar. Her mesleğin zorlukları var ama bir de sevilmeyen bir iş için gece 11 de fabrikaya mı gideceğim? İnşallah güzel bir iş bulup İzmirde psikoloji kazanabilirim, tadından yenmez o zaman.

X