Gelecek kaygısı yaşıyorum.

Aaaa kardeşim de bu yıl üniversiteye girecek ve senin bölümünü okumak istiyor. Aslında fena bir bölüm değil, reklam ajanslarına CV verdin mi hiç? Oralarda mükemmel paralar kazanabilirsin, tanıdığın varsa lütfen dene, üniversite boyunca yaptığınız çalışmaları portföy şeklinde at. Araştırma görevlisi olmak apayrı mevzu, vallaha bizim üniversite'de bir hoca bir öğrencisinin elinden tutup araştırma görevlisi yapmış zamanında, herşey torpil artık. Dediğim gibi kendi alanın üzerinden Udemy vb sitelerden dersler verebilirsin, en azından bir düşün derim. Umarım yardımcı olabilmişimdir. :KK51:
Okuması da alanla alakalı işler yapmak da çok zevkli ve evet her şeyin dijitalleştiğini düşününce talep gitgide artıyor bu alana. Fakat benim sorunum şu, sektör tamamen İstanbulda, biz ise ailemle İstanbula yakın başka bir şehirde oturuyoruz. Oturduğum şehirde biraz daha yerel medya imkanı var en azından yl yaparken bir yandan deneyim kazanayım diyebileceğim. Sıfır tecrübeyle de kalkıp tek başıma İstanbul’a gitmem biraz fazla cesaret işi ve tabi akademisyenlik gibi maalesef bu sektörde de torpiller çok üst düzeyde :KK43: Şu dönemde en ufak bir fikire bile o kadar ihtiyacım var ki, çok teşekkür ederim 🥰

Kpss icin kafa yormayın memuriyette cok hayal kırıklığı yaşarsınız diger alternatifleri deneyin mesela ales ile yakin bolumlerde yüksek lisans yapabilirsiniz
Filoloji cok güzel bir alan aslinda ama ulkemizde pek degeri yok maalesef
O yuzden memuriyeti eledim. Duz memur olsanız boşuna okumusum hissiyati yasayabilirsiniz alan dışı isler yapacağınız için.
Online egitim platformlari var iienstitu/udemy gibi o tur sitelerde ders verebileceğiniz konular yok mu? Belki cok getirisi olmaz ama en azindan simdiki durumunuza katkisi olur.

Kpss icin kafa yormayın memuriyette cok hayal kırıklığı yaşarsınız diger alternatifleri deneyin mesela ales ile yakin bolumlerde yüksek lisans yapabilirsiniz
Filoloji cok güzel bir alan aslinda ama ulkemizde pek degeri yok maalesef
O yuzden memuriyeti eledim. Duz memur olsanız boşuna okumusum hissiyati yasayabilirsiniz alan dışı isler yapacağınız için.
Online egitim platformlari var iienstitu/udemy gibi o tur sitelerde ders verebileceğiniz konular yok mu? Belki cok getirisi olmaz ama en azindan simdiki durumunuza katkisi olur.

Var tabiiki. İngilizce ve Fransızca ders verebilirim lakin bunun için ekipmanım yok, yani mikrofon, video yapım programı vb gibi, laptop kameram da bozuk. Udemy'ye kafa yoracaksam bu işe sağlam girmek zorundayım sonuçta insanlar bana para ödeyecek kesinlikle para için kalitesiz içeriği göze alıp insanları kandırmak istemem. Şimdilik çeviriden kazandığım para ile bilgisayarı değiştirip daha sonra özel ders işine gireceğim muhtemelen. Belki de küçük bir meblağ karşılığında ilkokul ve lise skalasında öğrencilerin yabancı dil ev ödevlerine yardımcı olurum.

+ Bu sırada da Ales ve Yabancı Dil çalışırım diyorum, sınav ve sertifikalar için. Şayet özel sektöre girersem Yabancı Dil bildiğimi bunlarla kanıtlayabilir ve yabancı dil primi alabilirim.

:oops:
Teşekkür ederim. Tavsiyenizi aklımdan çıkarmayacağım. Sanki yaşım geçiyormuş, bir an önce iş bulup günlerimi doldurmam gerekiyormuş gibi hissediyorum.
Ben 22 yaşında üniversiteye gittim 24te mezun olup 27de atandim ama ben de hep gec kaldim hissi yasadim.hala yasiyorum
Hayatınızı garantiye almak istediginizi soylemissiniz ama ülkemizde maalesef hic bir is garanti değil memuriyet de. Ben kac senedir çalışıyor olmama rağmen ne zorluklar yasiyorum. Lütfen bu kadar detayli düşünmeyin hayat olmasi gerektiği sekilde akıyor o yuzden de elinizden geleni yapin ama tavsiyem sevdiğiniz alanlara yönelin memuriyet sizi mutsuz edebilir gibi geldi

Var tabiiki. İngilizce ve Fransızca ders verebilirim lakin bunun için ekipmanım yok, yani mikrofon, video yapım programı vb gibi, laptop kameram da bozuk. Udemy'ye kafa yoracaksam bu işe sağlam girmek zorundayım sonuçta insanlar bana para ödeyecek kesinlikle para için kalitesiz içeriği göze alıp insanları kandırmak istemem. Şimdilik çeviriden kazandığım para ile bilgisayarı değiştirip daha sonra özel ders işine gireceğim muhtemelen. Belki de küçük bir meblağ karşılığında ilkokul ve lise skalasında öğrencilerin yabancı dil ev ödevlerine yardımcı olurum.

+ Bu sırada da Ales ve Yabancı Dil çalışırım diyorum, sınav ve sertifikalar için. Şayet özel sektöre girersem Yabancı Dil bildiğimi bunlarla kanıtlayabilir ve yabancı dil primi alabilirim.
Yukarida bir arkadas yazmış ben de yorumlari tek tek okudugum icin gec kaldim :)
Alese de girdim ydsye de, ydsde 5 sene dil tazminatı almistim gecen sene bitti 68.5la D seviyesinde kaldim :) pandemi olmasaydi yeniden girecektim.sinava bakalim önümüzdeki dönem denerim.tekrar diyorum
Bir de bir üniversitede uzaktan yüksek lisans vardi yabancılara dil öğretimi diye o tur bir alanda da calisabilirsiniz mesela halk eğitimlerde ders verebilirsiniz ücretli ogretmen olarak iki diliniz varmis madem (bu arada dil=lisan, lisans değil yazim.hatasi olabilir ama belirteyim.istedim)

Ben 22 yaşında üniversiteye gittim 24te mezun olup 27de atandim ama ben de hep gec kaldim hissi yasadim.hala yasiyorum
Hayatınızı garantiye almak istediginizi soylemissiniz ama ülkemizde maalesef hic bir is garanti değil memuriyet de. Ben kac senedir çalışıyor olmama rağmen ne zorluklar yasiyorum. Lütfen bu kadar detayli düşünmeyin hayat olmasi gerektiği sekilde akıyor o yuzden de elinizden geleni yapin ama tavsiyem sevdiğiniz alanlara yönelin memuriyet sizi mutsuz edebilir gibi geldi

Yukarida bir arkadas yazmış ben de yorumlari tek tek okudugum icin gec kaldim :)
Alese de girdim ydsye de, ydsde 5 sene dil tazminatı almistim gecen sene bitti 68.5la D seviyesinde kaldim :) pandemi olmasaydi yeniden girecektim.sinava bakalim önümüzdeki dönem denerim.tekrar diyorum
Bir de bir üniversitede uzaktan yüksek lisans vardi yabancılara dil öğretimi diye o tur bir alanda da calisabilirsiniz mesela halk eğitimlerde ders verebilirsiniz ücretli ogretmen olarak iki diliniz varmis madem (bu arada dil=lisan, lisans değil yazim.hatasi olabilir ama belirteyim.istedim)

Önerileriniz için çok teşekkür ederim. Hepsi altın niteliğinde. Çok mutlu oldum.

Not: Evet yazım hatası olmuş. Özür diliyorum. :KK54:

Öncelikle mezuniyetiniz hayırlı olsun.

Aynı şeyleri birebir yaşamıştım okuldan mezun olduğumda

Ünv den mezun olmadan birkaç yıl önce kariyer planlaması yapmadınız mı kafanızda ?

Şurada çalışsam şuraya başvursam vs vs diye

KPSS maalesef çok kişinin katıldığı ve çok az alım olan bir sınav , Yl de araştırma görevlisi olmak için kadro gerek , özel sektörde iş başvuruları yapabilirsiniz. En azından bir adım olur.

vala 34 yaşındaşım, evliyim, iyi bi işim ve gelirim var, çocuğum var... ama ben de, çevremdeki herkes de bu ülkede gelecek kaygısı yaşıyor..

seninki gençliğin verdiği hayatını tam olarak planlayamama kaygısı..

bu ülkede gelecek kaygın asla bitmeyecek.. bundan emin olarak hayatını planlayabilirsin..

Ales konusunda türkçenize gerçekten güveniyorsanız sınavdan güzel bir not alırsınız. Benim de matematiğim çok kötüdür. ALES'te 3 doğru yapmıştım ama türkçeden kurtardığım için 78 aldım. Siz matematikten bir 10 soru yapın 80 üzeri garanti. Tabii türkçe maksimum 5 yanlış olacak.

KPSS'ye ben de hiç başvurmam diye düşünürdüm. İngiliz Edebiyatı mezunuyum. Ama hayat işte :) Formasyon kalktı şimdi yüksek lisans yapma zorunluluğu geldi sanırım. Eğer hem KPSS ile uğraşırım(çok ağır bir sınav) hem de yüksek lisansımı yaparım diyorsanız deneyin. Ben İngilizce bölümünden giriyorum bu sınava. Ve normal memur olarak atanabilirsiniz diye biliyorum yaptığınız puana bağlı olarak. Benim çevirmenlik okuyan bir arkadaşım da memur olarak atanmak için KPSS'de şansını denedi. Ama nerelerde memur olunabilir tam olarak bilmiyorum.

Özel sektörde benim öğretmenlik deneyimim oldu ve nefret ettim. Bu sorun genel olarak eğitim sektörüyle alakalı. Özel okul ve kurslar az paraya öğretmenleri tabiri caizse köpek gibi çalıştırmaya ant içmiş. Ama siz eğer güzel bir şirket veya kurum bulursanız neden olmasın diyorum. İş yerine göre fark vardır bence. Eminim çalışanlarına değer veren yerler de vardır.

Bu arada, ben de bir soru sormak istiyorum uygunsuz kaçmazsa. Acaba yurtdışına gönderdiğiniz çevirileri hangi dilde yapıyorsunuz? Ben de şuan evden yapabileceğim çeviri işleri arıyorum ama bulamıyorum maalesef. Bulabileceğim bir site vs var mı?

Edit: Bu arada altta sorduğunuz soruyu da şimdi gördüm cevaplayayım. YDS ve ALES'te ikinci ve sonraki girişlerinizden sonra aldığınız en yüksek puan geçerli oluyor diye biliyorum. Mesela ilkinden 90 ikincisinden 85 aldınız. İlki geçerli. Tam tersi durumda ikincisinden 98 aldınız diyelim o zaman ikincisi geçerli diye biliyorum.

Son düzenleme:
Başlığı okuyunca yaşamayan mı var dedim ben. Gelecek gelecek ama nasıl gelecek hepimiz dehşet içerisindeyiz. Malasef ülkenin hali ortada. Ben azınlığım ve torpilsizim , a grubundan kpss girip 89 puanıyla dış işleri bakanlığı kurum sınavına bile çağrılmadım.84 gy gk ile atanmadım. Hiç güvenim yok kpssye. 2. üniversite okudum, sektör genelde erkek tercih ettiği için ve tabi küçük çocuğum olduğu için işsizim şu an. Malasef yurt dışına gitmeye çalışan gruptayız ki doların durumu ortada özellikle bugün. Tanrı hepimize yardım etsin 🙏

Bence özel sektöre yönelin.Birakin kpss vs..Ben de sizinki gibi cok geçerli bir bölüm okudum ve özelde tam yükselmeye başlamistim ki cevre baskisiyla kpss denedim oldu atandim evet ama özelde kalsaydim suanki maasimin 3 katini aliyor ve dünyayi geziyor olacaktim..

Bence yüksek lisans yap ve yurtdışına bir şekilde çık . Ben İngilizce öğretmeniyim. Şimdiki aklım olsa sana dediğimi yapardım . KPSS yi boşver . Çok zor artık . Özel sektörde de ilerlemek çok yıpratıcı . Tlc izle , özellikle ev satılan bölümlerine , birim para ve alım gücünü kıyasla .

Merhaba,

Henüz aranızda çok yeniyim. Öncelikle herkese iyi forumlar diliyorum, umarım hepinizin sağlığı ve keyfi yerindedir.
25 yaşındayım ve bu yıl bir üniversitenin Batı Dilleri ve Edebiyatı bölümünden filolog olarak mezun oldum. İyi derecede iki lisans biliyorum, bölümümün çalışma sahası çok geniş olsa bile yine de sigortalı ve tam zamanlı bir iş bulamıyorum. Zaten işsizlik büyük bir sorun iken pandemi de üstüne gelince işverenler artık virüsü bahane ediyor ve alım yapmıyor. Yaklaşık bir yıldır homeoffice olarak yurtdışına dizi/film çevirisi yaparak sigortasız olarak çalışıyorum ve aldığım para maksimum 200€, asgari ücretin altına çalışıyorum ve maalesef hiçbir şeyime yetmiyor. Aileme destek olmak için mutfak masrafını ben üstlendim, fakat herşey ateş pahası olduğu için param 15 günde eriyor, peynir et ile yarışıyor. Bunun haricinde ay başında planladığım hiçbir şeyi alamıyorum/yapamıyorum, herşey gözümde kalıyor. Gün içinde bunları çok düşünmüyorum ama artık geceleri hiç uyuyamıyorum. Eskiden bir yurtdışı hayalim vardı artık bu şartlarda o da çok imkansız. Kendime 3 yol çizdim, sizlerden de fikir istiyorum.

1-ALES denemeyi düşünüyorum. Türkçeme güveniyorum, paragraflarda hızlıyımdır fakat beni korkutan tek şey matematik. Üniversite ortalamam 3.03, gerekli dil sınavlarına da girdikten sonra yüksek lisans mı yapsam diyorum. Fakat seçeceğim YL ile ilgili şüphelerim var, kendi bölümümün yükseğini yapabilmem için bir yılımı daha feda etmem gerekiyor ve çok çok çalışmalıyım, diğeri ise kendi bölümümden farklı, mezun olduğum üniversitemin açtığı, tanıdığım hocalarımın da başında olduğu bir program, fakat üniversiteler kadro açarlarsa lisans ve yüksek lisansımın farkı olması sıkıntı yaratırsa tüm emeklerim boşa gider.

2-KPSS. Üniversitedeyken asla bu sınava ihtiyaç duymayacağımı düşünürken şu an acaba diyorum. Aslında bu fikri aklıma çevrem soktu, şöyle ki formasyon belgem olsa dahi benim bu sınav ile maalesef atamam yok. Maalesef dershaneler de kapalı olduğu için kimseden net bilgi alamıyorum, edebiyat bölümünden mezun olmuş biri kpss'nin hangi kısmında sınava girip atanabilir? Mesela ben sözelde iyiyimdir, bu sınavı deneyebilirim, hedefim Kültür ve Turizm bakanlığı tarzında bir yere atanmak. Bu konuda hiçbir bilgim yok, öğretmen olarak değil ama normal bir memur olarak atanmam mümkün olabilir mi? (Bir de mülakat kısmı var tabii, artık o kısım hayırlısı)

3-Özel Sektör, benim kesinlikle içinde bulunmak istediğim bir yer. Lise zamanı da hep büyük şirketlerde stajyer olarak çalıştım, sundukları imkanlardan çok memnun kaldım fakat herkes olumsuz yanlarından bahsediyor ve en kaba tabirle "Bir gün kapı dışarı edilirsin" ya da "Maaşın zamanında yatmaz" söylemlerinde bulunduğu için gelecek açısından korkutuyorlar. Zaten şu an aklımda başvurmayı düşündüğüm iki yer var, en azından işe alınsam istersem bu süre zarfında hem çalışarak hem de kpss'ye vs hazırlanabilirim diye düşünüyorum.

Çoook uzun uzadıya yazdıysam affola... Kafam karışık, deneyimlerinizden yararlanmak istiyorum. Tek istediğim sağlam, güzel bir iş, bunun için çoğu şeyden fedakarlık yapmaya da hazırım. Özellikle kpss konusunda benimle düşüncelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.
Yabancı şirketlere başvurabilirsiniz. Pazarlama metin yazarlığı vb işler mevcut. Iyi derece İngilizce arayan iş yerlerine başvurabilirsiniz (dillerinizden birinin ing. Olduğunu düşündüm)

Batı dilleri mezunları iyi derecede dil bildiği için, yl ve doktora basvurularinda yds puanından ziyade okul ortalaması ve ales puanları belirleyici oluyor. Bu nedenle alesten yuksek puan almanız gerekiyor. Kpss ile karşılaştıracak olursak aleste sadece türkçe mat olduğu için daha kolay bir sinav diyebiliriz. Kpss disiplinli bir çalışma gerektirir.
Yuksek lisansı neden yapmak istiyorsunuz? Ise girdiğinizde kıdem almak için mi, akademik kadro mu düşünüyorsunuz? Akademik kadro düşünüyorsanız bu isler çok yıpratıcı. Adil degerlendirmeler olmaz, emeğinizin karşılığını alamayabilirsiniz. Akademik kadro pismanliktir. Kurumlar arası geçiş yapmak isteyen Dr. Öğr. Üyeleri var. Yıllardır kadro bekleyen araştırma görevlileri var. Ast üst iliskisi çok fazla.
Eğer mesaim bittikten sonra eve gelip ayağımı uzatmak istiyorum diyorsanız kpss, araştırmacı ve mücadeleci bir ruhum var, rutin hayat sevmiyorum, mesai saatlerim esnek olsun ama şeyimin kılı ağarana kadar bilimle uğraşacağım, bunun uğruna asosyal olmayı ve insanların hicbir hatayı bana yakistirmayip mükemmel olmamı bekleyecegini göze alabilirim diyorsanız akademik kadro, yani ales

Öncelikle mezuniyetiniz hayırlı olsun.

Aynı şeyleri birebir yaşamıştım okuldan mezun olduğumda

Ünv den mezun olmadan birkaç yıl önce kariyer planlaması yapmadınız mı kafanızda ?

Şurada çalışsam şuraya başvursam vs vs diye

KPSS maalesef çok kişinin katıldığı ve çok az alım olan bir sınav , Yl de araştırma görevlisi olmak için kadro gerek , özel sektörde iş başvuruları yapabilirsiniz. En azından bir adım olur.

Çok teşekkür ediyorum.

Aslında üniversitedeyken sadece derslerimi en iyi şekilde geçmeye odaklandım, sonrasında Erasmus sınavını dereceyle geçebilmek adına sürekli ders ders ders düşündüm. Küçük hedeflerle ilerlemek ve adım adım gitmek istedim. Üniversitenin 3. sınıfında gelecek kaygılarım başladı, o zaman da çok iyi işler bulacağımı düşünüyordum zaten, bölümüm edebiyat olabilir fakat ben 2 dilde de öğretmenlik yapabiliyorum (Hem üniversitemin hem de pedagojik formasyonun verdiği sertifika ile) fakat bakıyorum ki rekabet inanılmaz artmış, bölümüne uygun olmayan insan bile öğretmenlik başvurusu yapıyor, bu da canımı sıkıyor. Bir yıl kadar kendimi dinlenmeye ve hayatıma şekil vermeye adadım, sevdiğim şeyleri yapıyorum bu sıralar yaklaşık 10 ay oldu ve ben de yavaştan ilanlara bakmaya başladım fakat geri dönüş alır mıyım bilmiyorum.

vala 34 yaşındaşım, evliyim, iyi bi işim ve gelirim var, çocuğum var... ama ben de, çevremdeki herkes de bu ülkede gelecek kaygısı yaşıyor..

seninki gençliğin verdiği hayatını tam olarak planlayamama kaygısı..

bu ülkede gelecek kaygın asla bitmeyecek.. bundan emin olarak hayatını planlayabilirsin..

Çok lüks bir iş ya da hayat gayem yok açıkcası, gerçekten para sorunu çekmeyeceğim, sadece iyi yaşayabileceğim bir hayat düzeni kurmak istiyorum. Inanın gelecekteki çocuğumu dahi düşünüyorum, temelden iyi başlayamayan eğitim devamında da toparlanamıyor maalesef.

Başlığı okuyunca yaşamayan mı var dedim ben. Gelecek gelecek ama nasıl gelecek hepimiz dehşet içerisindeyiz. Malasef ülkenin hali ortada. Ben azınlığım ve torpilsizim , a grubundan kpss girip 89 puanıyla dış işleri bakanlığı kurum sınavına bile çağrılmadım.84 gy gk ile atanmadım. Hiç güvenim yok kpssye. 2. üniversite okudum, sektör genelde erkek tercih ettiği için ve tabi küçük çocuğum olduğu için işsizim şu an. Malasef yurt dışına gitmeye çalışan gruptayız ki doların durumu ortada özellikle bugün. Tanrı hepimize yardım etsin 🙏

Sizi çok çok iyi anlıyorum, maalesef ben de KPSS'ye hiç güvenmiyorum, ki atamam da yok zaten. Sınava girmemi ailem istiyor, öğretmenlik değil de başka bir kuruma atama vs olursa onu bile düşünüyorum. Kendi bölümümü, hayallerimi gerçekleştiremeyeceğim belki ama işsiz kalmaktan iyidir.

Bence özel sektöre yönelin.Birakin kpss vs..Ben de sizinki gibi cok geçerli bir bölüm okudum ve özelde tam yükselmeye başlamistim ki cevre baskisiyla kpss denedim oldu atandim evet ama özelde kalsaydim suanki maasimin 3 katini aliyor ve dünyayi geziyor olacaktim..

Özel sektörde maaş konusunda bazen haksızlıklar yaşanabiliyor ve çok çabuk çıkarılmalar oluyor, yani bu da beni korkutuyor. Gerçekten kurumsal ve sağlam bir yere kazık çaksam sorun olmaz ama oralara girmek de mesele. Örneğin bu hafta 20'den fazla yere başvurdum inanın 2500-3000 TL vereceğini söyleyen iş yeri 100 saat derse girmemi istiyor. Yani resmen köpek olabilmek için CV hazırlayıp, ön yazı gönderiyorum.

Bence yüksek lisans yap ve yurtdışına bir şekilde çık . Ben İngilizce öğretmeniyim. Şimdiki aklım olsa sana dediğimi yapardım . KPSS yi boşver . Çok zor artık . Özel sektörde de ilerlemek çok yıpratıcı . Tlc izle , özellikle ev satılan bölümlerine , birim para ve alım gücünü kıyasla .

Yüksek Lisans düşünüyorum, önceliğim Avrupaydı ama kendi lisans bölümümün Yükseği çok yok, başka bir lisans bölümü okusam diyorum orada kalmayı nasıl garantileyeceğim?

Yabancı şirketlere başvurabilirsiniz. Pazarlama metin yazarlığı vb işler mevcut. Iyi derece İngilizce arayan iş yerlerine başvurabilirsiniz (dillerinizden birinin ing. Olduğunu düşündüm)

Evet iyi derecede 2 dil biliyorum, bunlardan biri de İngilizce, fakat bölümüm İngilizce değil, dolayısıyla İngilizce için başvuracağım yerlerin çoğu "İlgili bölümlerden mezun" deyip bana kapıyı kapatıyor.

Yurtdışı kovalayın kesinlikle başka da bişey demem

Çok zorlaştı artık, hele bu pandemi süreciyle zaten alım zordu iyice zorlaştı.

KPSS yi deneyin derim.

Sonum KPSS gibi, evet.

Özel sektor için diyenler doğru diyor. Eğer kurumsal bir yer değilse maaşi geciktirebiliyorlar. Ben ise ilk girdiğimde ayın ilk haftası yatıyordu,sonra ikinci haftası oldu. Şimdiyse bu subat maaşım Martin 21inde yattı! Malesef böyle çok yer var...
Ayrıca pat diye işten cikarilma kurumsal yerlerde de var. Gayet kurumsal , İK'si olan, Türkiye'de herkesin adını bildiği bir şirkette birkaç arkadaşım var, pandemi nedeniyle ücretsiz izne bağlandilar, işten çıkarmalar başladığı gibi de tazminatını verip kovdular. Bir tartışmayla pat diye çıkartılabilirsin çoğu şirkette.
Ama buna rağmen ben de devlete girmeyi hiç düşünmedim. Birrr ömür boyu aynı yerde,aynı insanlarla çalışma fikri beni kaşındiriyor. Onbeş sene sonra bile aynı koltukta oturma fikri (yani aslında güzel denilen şey) hiç bana göre değil. Şimdi bile genç yaşımda kaç ayrı ise girdim . Kesinlikle bana uygun değil:))
Pat diye işten çıkma lüksünü seviyorum. İstifa etmenin dayanılmaz hafifliği kalp ben:)
Yerinde olsaydım online olarak çalışacağım daha fazla iş arardım. Bu şekilde sadece İngilizcesini kullanarak nomad şekilde başka başka kıtalarda yasayan O kadar kişi taniyorum ki.
Hiç de sanmıyorum o hayatı 200 dolarla yaşadıklarını...
Bence YouTube videolarinda dolan, nomad hayat yaşayan,freelance dil ile geçinen insanların nasıl para kazandığı bir sürü video var. Onları izleeee izleee ,izleeee :) belki bir konuda ilham olabilirler sana.
Hatta bu şekilde en çok önerilen siteleri kaydetmiştim;
Guru - Hire Freelancers Online and Find Freelance Jobs Online
Nomad List
Workaway in over 180 countries - give meaning to your travels
PeoplePerHour.com - Hire Freelancers Online & Find Freelance Work
Muhtemelen biliyorsundur ama başka yararlanmak isteyen arkadaşlar olur belki diye paylaşmak istedim

X