Gelecek kaygısı

Kekkirintisi

Üye
Kayıtlı Üye
28 Temmuz 2020
723
952
32
Merhaba hanimlar
Size bi kac sorum olacak ve bi kacda dert yanma diyelim...
Gelecegime kaygilaniyorum artik.
Kendi ayaklarimin ustunde durmak istiyorum.
28 yasindaym 29a girmeme bise kalmadi diyebilirim.
Bu yasima kadar hep sacma seylere kafa yormakdan bi işin ucundan tutup bise beceremeyenlerdenim.
Suan ilahiyat onlisans okuyorm disardan. Burda bi sorun yok. Derslerime Calisirken zorlansamda biseler basarmak cokk mutlu ediyo beni.
Yanliz sorun şu onlisansla okudugum bolumden ne olabilirim bilmiyorm . Sanirim 4 yillik okumam lazim. Ama yasima bakiyorum biseler gec olmadan yasim gecmeden bi iş sahibi olmak istiyorm 4 yilliga tamamlamayi dusundugumde bunlar geliyo aklima, 4 yil cok uzun bi zaman. Kekkirintisi ugrasiyosun ama sonunda bise olamazsan ya diyorum. Yanlis anlasilmasin bunu dusunurken aslaaa okulu birakmak aklimin ucundan gecmedi gecmezde. Allahin izniyle o okulu bitirecem.
Ama bastada dedim ya yas oldu nerdeyse 29, 2 yillik okul ve sonrada kpss derken 31 olurum oda en az. Kpss kazanmakda cok fazla zor, sartlar malum. Ve yasadiklarimdan dolayi kafam okadr doluki kazanamam kpss yi gibi dusunceler kafamdan gitmiyo.
Bu arada girenler veya bilenler soylebilirmi?
Kpss kazandikdan sonra duz memurluk icin sozlu mulakat nasil oluyo girdigin alanla ilgilimi soru soruyolar.
Off cok zor geliyo bana bunlar.

Bi baska sorumda şu ;
Okulumu bitirdikden kpss yi denedikden sonra eger olmassa bise düz memurlukda dahil onuda denicem, bi iş yeri acmak istiyorm. En azindan biselerin ucundan tutmak, biseler becermek istiyorum. Boş yasamakdan bikmis bi insan var suan karsinizda diyebilirim.
Keskeee daha erken yaşlarimda boyle dusunseydim okdr pismanimki ama gecti artik o gunler.
Icinizde bi tuafiye dukkani, yada elbise uzerine dukkan acan varmi, veya bu konuda bilgisi olan. Maaliyet haricinde ne gibi zorluklari var. Tabi maaliyette onemli, dukkan acan herkes cook fazla paraylami aciyo.
Ve Bunun icin bi belgeye ihtiyac varmi?
Acikcasi suan bile dukkanini aç, kendi dukkanin basinda oturur dersinide calisirsin kekkirintisi diyorm. Ama sonra zor bi dukkan acmak nasil yapacam, onun kirasi felan var bunlari nasil halledecem diyorum. Guvenemiyrm kendime ama hevesimde var. Sanirim tek basina heves yetmiyo...
Eski konularima bakarsaniz bu ozguvensizligin nerden geldigini anlarsiniz
( merak edenler icin)...
Okdar cok yoruldumki biseler basarmak istiyorum sanirim, ne olursa olsun biseler basarmak.
Motive olacagim sozler yazarsiniz insAllah😊
Yorum yapan herkese simdiden tsk ederm

Çook fazla para ile tam olarak ne kadar meblağ kastettiniz anlamadım orasını ama maddiyat dediğiniz gibi çok önemli. İlk minimum altı aylık kira paranız zaten kenarda hazır olmalı, hiç para kazanmıyorsunuz gibi düşünmelisiniz. Zincir dükkanları olan bir tanıdığım böyle söylemişti ve çok mantıklı geldi bana. Dahası pandemi sürecindeyiz çoğu insan online alışveriş tercih ediyor. Dahası dükkan demek hele ki yeni açıyorsanız uğraşmak demek. Siz bir yandan da ders çalışırım diyorsunuz. KPSS ciddi emek, uğraş isteyen bir sınav.

Düz memurlukta merkezi atama ille yerleşirseniz ki bu durumda minimum 90 puan almalısınız mülakata girmiyorsunuz. Bazı kuruluşların açtığı ilanlar oluyor eğer şartları taşıyorsanız onlara başvuruyorsunuz o zaman mülakat önemli işte.

Bence önce ne istediğinize karar verin. Bu zamana dek neyle meşgulsünüz? Sanırım onu yazmamışsınız veya ben gözden kaçırdım.

İlahiyat ataması zor bir bölüm değil diye biliyorum, bence ağırlığınızı buna verin.

Şu ara bir yer açmak akıl karı değil. Lise mezunu olarak da memurluğa başvurabilirsiniz. Bir yandan okulu okuyum bir yandan kpss çalışın. Azmetmek önemli. Yaş 31 geç de değil bitirince din kültürü öğretmeni olarak atanırsınız. Çok da fazla açık var. Baştan olumsuzluklara boğmayın kendinizi. Siz gayret edin Rabbim garet edenin yanındadır.

Kusura bakmayın "bise" zehirlenmesi yaşadım sanırım hepsini okuyamadım 🤦🏻‍♀️

Çook fazla para ile tam olarak ne kadar meblağ kastettiniz anlamadım orasını ama maddiyat dediğiniz gibi çok önemli. İlk minimum altı aylık kira paranız zaten kenarda hazır olmalı, hiç para kazanmıyorsunuz gibi düşünmelisiniz. Zincir dükkanları olan bir tanıdığım böyle söylemişti ve çok mantıklı geldi bana. Dahası pandemi sürecindeyiz çoğu insan online alışveriş tercih ediyor. Dahası dükkan demek hele ki yeni açıyorsanız uğraşmak demek. Siz bir yandan da ders çalışırım diyorsunuz. KPSS ciddi emek, uğraş isteyen bir sınav.

Düz memurlukta merkezi atama ille yerleşirseniz ki bu durumda minimum 90 puan almalısınız mülakata girmiyorsunuz. Bazı kuruluşların açtığı ilanlar oluyor eğer şartları taşıyorsanız onlara başvuruyorsunuz o zaman mülakat önemli işte.

Bence önce ne istediğinize karar verin. Bu zamana dek neyle meşgulsünüz? Sanırım onu yazmamışsınız veya ben gözden kaçırdım.

İlahiyat ataması zor bir bölüm değil diye biliyorum, bence ağırlığınızı buna verin.
Evet bi iş yeri acmak baya para gerektiren bise dogru soyluyosunuz. Dusunuyrm bi kac ay bise kazanmadigimi hazirdan odenecek mecbur kira..
Su zamana kadar neyle ugrastigimi yazdim aslinda. Boş islerle. Boş seylerle kafami cok yordum artik biseyin ucundan tutmak istiyrm.
Yasim baya var ve ben henuz hic biseyin ucundan tutmus degilim. Bu uzuyo beni cabalamam bu sebebden.
Ilahiyat evet basit gibi gorunuyo ama atamalari sonraki mulakat kolay degil maalesef. Bide onlisansla kpss ye giripde din kulturu ogretmeni yada kuran kursu ogreticisi olabilirmiym bilmiyrm. 4 yillik okumayada gucum yok artk

Şu ara bir yer açmak akıl karı değil. Lise mezunu olarak da memurluğa başvurabilirsiniz. Bir yandan okulu okuyum bir yandan kpss çalışın. Azmetmek önemli. Yaş 31 geç de değil bitirince din kültürü öğretmeni olarak atanırsınız. Çok da fazla açık var. Baştan olumsuzluklara boğmayın kendinizi. Siz gayret edin Rabbim garet edenin yanındadır.
Cok tsk ederim insAllah dediginiz gibi olur.
Onlisansla din kulturu ogretmeni olunurmu bilmiyrm. Git gide zaman degistikce herseyde degisiyo.
Evet umutsuzlukla boguyorm kendimi bunu bastada dedim guvenimi aldilar benden biseler basarmak istiyrm cabam oyuzden.
Suan anca derslerime calisiyrm ilahiyat bayaa agir bi bolum. Terimleri cok ve tabiki arapca yeni bil dil ogrenmek zor geliyo. Anca halledebiliyrm acikcasi.

Cok tsk ederim insAllah dediginiz gibi olur.
Onlisansla din kulturu ogretmeni olunurmu bilmiyrm. Git gide zaman degistikce herseyde degisiyo.
Evet umutsuzlukla boguyorm kendimi bunu bastada dedim guvenimi aldilar benden biseler basarmak istiyrm cabam oyuzden.
Suan anca derslerime calisiyrm ilahiyat bayaa agir bi bolum. Terimleri cok ve tabiki arapca yeni bil dil ogrenmek zor geliyo. Anca halledebiliyrm acikcasi.
4 yıllığa tamamlayın lütfen. Hiç geç olmayacak. Benim arkadaşım boşandı sonrasında çalıştı kazandı okudu 34 falandı. Ama şimdi iyi ki diyor. Lütfen kendinize güvenin. Başaracağınıza eminim. Din kültüründe çok açık var.

4 yıllığa tamamlayın lütfen. Hiç geç olmayacak. Benim arkadaşım boşandı sonrasında çalıştı kazandı okudu 34 falandı. Ama şimdi iyi ki diyor. Lütfen kendinize güvenin. Başaracağınıza eminim. Din kültüründe çok açık var.
Inanin aklimdan gecmiyo degil ama 4yillik buyuyo gozumde. Yasim daha fazla ilerler, biselerin ucundan tutmak istiyorm. Hani 4 yilligi okuyunca direk iş sahibi olsam sorun yok okuym zor olsada cabalar okurum ama onun bile garantisi yok ve ben yorgunum.
Ozguvenimi okadar cok kaybettirdilerki boyle bekledikce para kazanamadikca daha mutsuz oluyorm

X