Premature Bebekler gelin premature bebeklerimiz hakkın konuşalım gelişimlerimizi birlikte takip edelim

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
merhaba rop muayenesi nedir benimde 32 haftalık doğmuş bebeğim var bilfgilemdirirseniz sevinirim

merhaba rop muayenesi nedir benimde 32 haftalık doğmuş bebeğim var bilfgilemdirirseniz sevinirim

Göz Muayenesi (ROP yani prematürelik retinopatisinin gelişip gelişmediğinin tesbiti için bir göz doktorunun muayene etmesi şarttır. İlk kontrol bebek doğduktan 5 hafta sonra yapılmalıdır. Erken teşhiste tedavisi olan bu göz rahatsızlığı geç teşhis edilirse körlüğe kadar varabilen sonuçlara ulaşabilmektedir. Fakat bu muayeneyi her göz doktoru yapamamaktadır. İstanbul' da bulunanlar için belirteyim, Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde ve İstanbul Tıp Fakültesinde ROP muayenesi yapılmaktadır. Diğer illerde de üniversite hastahanelerinde bu muayene yapılıyordur).
canım ayrıca 32 haftadan erken doğan bebekler için ve 1500 gramın altında doğan bebeklere yapılır.umarım faydalı olmuşumdur.

selam kızlar rop muaynesi demişsiniz.
ben ilk rop muaynesini cerrahpaşada yaptırdım.ama oğlum efe elimde kalıyordu .solunumu durdu.kızımrop muaynesinden sonra bir türlü toparlanamadı ve vefat etti.ikinci rop muaynesini çapada yaptırdım.ordada operasyon önerdiler.ama efeyi 700 grmken büyüten dr lar muayneyi tatminkar bulmadı. efenin gözün arkasında kanaması vardı.sonra doktorumuz bizi prof.dr murat karaçorludan randevu almış.çok iyi bir dr muaynane değil sanki uzay üssü ve bize operasyona gerek olmadığını söyledi.ama ara ara gidip rop yaptırdık.ve maşallah hiçbir sorunumuz yok tavsiye ederim.ve paragöz bir dr da değil ayrıca işitme testine gelince efeden istemediler .ondada bir sorunumuz yok bizim sorunumuz biraz yaşıtlarımızdan küçüğüz.o kadar ama çok akıllı ve zeki bir çocuk sakın aklınıza kötü şeyler getirmeyin.

senağlamaçok üzüldüm cnm neden bunlar oldu anlamadım ama damlattıkları damladan falanmı alerjimi yaptı?
murat karaçorlunun muaynehanesini aradım 250 ytl dedi.eşim pek oralı olmadı pirimlerini ödüyomuşneden fayudalanmasınmış.ama gittiğimiz muayne yeri hiçte öyle enfeksiyon kapmaması gereken bebekler için yapılmış biyer değildi.bi binanın bodrum katı daracık koridor wc boruları geçiyo duvarlardan havasız bir sürü insan auynı yerde toplanıyosun sıradan damlatıyolar bütün bebeklere koridorda ve yarom saat falan sonra alıyolar muayneye .çıktığında gözünden yaş gelmişti yavrumun.15inde gene var kara kara düşünüyorum Allah yardımcımız olsunsenağlama

senağlamaçok üzüldüm cnm neden bunlar oldu anlamadım ama damlattıkları damladan falanmı alerjimi yaptı?
murat karaçorlunun muaynehanesini aradım 250 ytl dedi.eşim pek oralı olmadı pirimlerini ödüyomuşneden fayudalanmasınmış.ama gittiğimiz muayne yeri hiçte öyle enfeksiyon kapmaması gereken bebekler için yapılmış biyer değildi.bi binanın bodrum katı daracık koridor wc boruları geçiyo duvarlardan havasız bir sürü insan auynı yerde toplanıyosun sıradan damlatıyolar bütün bebeklere koridorda ve yarom saat falan sonra alıyolar muayneye .çıktığında gözünden yaş gelmişti yavrumun.15inde gene var kara kara düşünüyorum Allah yardımcımız olsunsenağlama

amin canım bizimkilere cerrahpaşadan aç gelecekler dediler.en son 5 te mama yedirdim.
trombositleri düşüktü zaten bide çok aç beklediler.bende anlayamadım ama hayatımın en kötü günlerinden biriydi.ve para verdiğimiz halde bizi çok beklettiler yavrularım perişan oldu.hayırlısı canım ama murat bey gerek olmadıkça muayneye çağırmıyor veya para kopartmak için operasyon demiyor.bilmiyorum canım balık istifi gibi yapıyorlar bekletiyorlar bilmezmiyim senin düşündüklerini veya yaşadıklarını allah yardımcın olsun canım

efsunefe canım gerçekten zor şeyler yaşamışın bende çok üzüldüm..
şu bir seneyi bir atlatsak gerisinde bu kadar doktor kontrolü yok sanırım.. ilk rop dan sonra eşim bir daha götürmem dedi.. herşey normal çıktı bir daha o acıyı çektirmem oğluşlarıma diyor.. bilemiyorum bir sonraki doktor kontrolümüz yılbaşı günü 31 aralıkta o zaman bizimde göze tekrar gidip gitmeyeceğimiz belli olur...ilk roptan sonra genç doktordu zatenbir ay sonra tekrar gelin dedi kendi doktorunuz yönlendirecek onlar istesinler gibi bişey söylemişti....
gerçekten Allah hepimizin yardımcısı olsun..

efsunefe canım gerçekten zor şeyler yaşamışın bende çok üzüldüm..
şu bir seneyi bir atlatsak gerisinde bu kadar doktor kontrolü yok sanırım.. ilk rop dan sonra eşim bir daha götürmem dedi.. herşey normal çıktı bir daha o acıyı çektirmem oğluşlarıma diyor.. bilemiyorum bir sonraki doktor kontrolümüz yılbaşı günü 31 aralıkta o zaman bizimde göze tekrar gidip gitmeyeceğimiz belli olur...ilk roptan sonra genç doktordu zatenbir ay sonra tekrar gelin dedi kendi doktorunuz yönlendirecek onlar istesinler gibi bişey söylemişti....
gerçekten Allah hepimizin yardımcısı olsun..

canım eşin haksızda sayılmaz bence ben iki kez götürdüm rop muayenesine canlarım ilkinde çok küçüklerdi ama ikincisinde 6 aylıklardı anlıyorlardı çok canları yandı.Bir sorun yok dedi doktor ama bir yaşını geçince yine getirin demişti.Fakat eşim götürmedi.O acıyıbir daha yaşatmam dedi kayma görme bozukluğu dengesizlik gibi sorunlarda yaşamadık çok şükür ama bazen götürseydik dediğim zamanlarda oldu.Orda o çocukların çığlıklarını hatırlıyorum da şimdi Allah kimseye sıkıntı vermesin çok zor gerçekten.

kızlar merhaba benim de bebeğim 35 haftalık iken doğdu. 2950 gr dı. bir hafta solunum nedeniyle küvezde kaldık. dün kırkımız çıktı. bu rop muayenesini bütün prematureler yaptırıyor mu. bize doktorumuz böyle bir şey demedi ama.. bilgi verirseniz sevinirim..

amin canım bizimkilere cerrahpaşadan aç gelecekler dediler.en son 5 te mama yedirdim.
trombositleri düşüktü zaten bide çok aç beklediler.bende anlayamadım ama hayatımın en kötü günlerinden biriydi.ve para verdiğimiz halde bizi çok beklettiler yavrularım perişan oldu.hayırlısı canım ama murat bey gerek olmadıkça muayneye çağırmıyor veya para kopartmak için operasyon demiyor.bilmiyorum canım balık istifi gibi yapıyorlar bekletiyorlar bilmezmiyim senin düşündüklerini veya yaşadıklarını allah yardımcın olsun canım

bize aç geliceksin değilde damladan sonra emziremzsin dediler.bizde o istiflik halimizle arkamızı dönüp emzirmeye çalıştım.ay ne zordu adamlar koridorda volta atıyolar ne düşüncesizler arkamı dönmüşüm dönüp bakıyo allahım yaa.eğer 15inden sonra bidaha çağırırsaumarım gerek kalmaz murat beye götürmeyi düşünüyorum.aslında benim oğlum 34+2 ve 2.150gr doğdu çokta kötü değil değerleriama işte önermişler yapmazsan olmaz aklın kalıcak

kızlar merhaba benim de bebeğim 35 haftalık iken doğdu. 2950 gr dı. bir hafta solunum nedeniyle küvezde kaldık. dün kırkımız çıktı. bu rop muayenesini bütün prematureler yaptırıyor mu. bize doktorumuz böyle bir şey demedi ama.. bilgi verirseniz sevinirim..

tuzzbuzcum bizim hastaneden aldığımız epkriz raporunda önermişler.mecbur yaptırdık aslında 1500 gramın altında yada yada 32.haftadan küçük bebekelr risk grubunda diye biliyorum ama tabi isteyince yaptırdıkaklımız kalmasın diye.sizi kim takip ediyo yoğun bakımda takip eden dr mu

Son düzenleme:
tuzzbuzcum bizim hastaneden aldığımız epkriz raporunda önermişler.mecbur yaptırdık aslında 1500 gramın altında yada yada 32.haftadan küçük bebekelr risk grubunda diye biliyorum ama tabi isteyince yaptırdıkaklımız kalmasın diye.sizi kim takip ediyo yoğun bakımda takip eden dr mu

evet canım yoğun bakımdaki doktorumuz takip ediyor.kilo alımı nasıl bebeklerinizin biz ilk 15 gün kilo verdik 2790 a düştü sonraki 15 günde 3445 oldukaylık kontrolde. sizce nasıl.. anne sütü veriyorum sadece siz destek başka şeyler veriyor musunuz.

evet canım yoğun bakımdaki doktorumuz takip ediyor.kilo alımı nasıl bebeklerinizin biz ilk 15 gün kilo verdik 2790 a düştü sonraki 15 günde 3445 oldukaylık kontrolde. sizce nasıl.. anne sütü veriyorum sadece siz destek başka şeyler veriyor musunuz.

maşallah canım çok iyi
eğer sütün yetiyorsa başka birşey vermene gerek yok
belliki yetiyor

X