Genetik tüp bebek

hafzlk

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
11 Şubat 2023
22
3
28
Merhabalar. Benim genetiklerde ki kromozomlar yer değiştirmiş ve Dr bana genetik tüp bebek önerdi bu konu hakkında bilgisi olan var mı acaba

Merhaba ben genetik taramalı tüp bebek deniyorum bu ikinci denemem birinci de hiç sağlıklı embriyo bulunmadı bunda çok şükür iki tane bulundu on gün sonra transfer olacak

Merhabalar. Benim genetiklerde ki kromozomlar yer değiştirmiş ve Dr bana genetik tüp bebek önerdi bu konu hakkında bilgisi olan var mı acaba
Anladigim kadari ile resiprokal translokasyonunuz var. Yoksa robertsonian mi? Sizin embriyolariniza pgt-sr yontemi ile genetik tarama yapilmasi gerekecek, bu forumdaki ileri yasa yapilan pgt-a'dan farkli bir tarama yontemidir bu. Yer degistiren kromozomlara ozel bir tarama yapiyorlar. Bazen kromozomlar kucuk parcalar halinde yer degistirebiliyor dolayisi ile pgt-a bunlari tespit edemiyor. Sisli Memorial gibi genetik konusunda isine hakim bir merkez secmenizi oneririm. Translokasyon ve yapilacak tedavi konusunda su sayfadan bilgi edinebilirsiniz. Insallah rabbim sizi saglikla bebeginize kavusturur.

Merhaba maliyeti nedir acaba?
Eger ki translokasyon tasiyiciysaniz, karyotip analizinize gore kromozomlar hangi buyuklukte yer degistirmisse buna uygun bir setup yapmalari lazim. Eger ki kucuk parcalar halinde bir yer degistirme varsa pgt-sr uygularlar. Ama kromozom parcalari buyukse pgt-a ile de ilerleyebilirler. Tedaviniz, translokasyondan oturu spesifik bir tedavi olacagi icin bu platformdan dogru ve guncel rakamlara ulasmakta zorlanabilirsiniz. Ancak Sisli Memorial'da on gorusme ucretsiz, bu arada Memorial'in diger subelerinden uzak durun sadece bu subede genetik konusunda donanimli bir laboratuvar ve ekip var. Ben sizin yerinizde olsam hastaneyi arayip ucretsiz on gorusme alirdim. Bu arada kapsamli bir on gorusme yapiyorlar doktor ile. Sizden oncesinde bazi testler isteyecekler. Bunlarin cogunu devlette yaptirabilirsiniz. Muhakkak karyotip analiziniz de yaninizda olmali. Rahim filmi de isterlerse Sisli'de Echomar'da yaptirabilirsiniz. Disarida yaptirilan testleri kabul ediyorlar. On gorusme sonrasi size uygulayacaklari tedavi yontemine gore de ucretler konusunda hastaneden net bilgi alirsiniz. Yasiniz genc oldugu icin yumurta sayinizda ve kalitesinde bir sorun yoksa hizli sonuc alirsiniz. Bu yontemle de birden fazla cocuk istiyorsaniz saglikli embriyolarinizi ilerisi icin de saklamis olursunuz. Bu arada translokasyon tasiyicisi olup da dogal yolla da cocuk sahibi olan da pekcok insan var. Ama translokasyonu olan bir embriyo tutunursa dusuk yaparsiniz, ancak daha kotusu engelli cocuk dogurma riskiniz var.

Merhabalar dengeli translokasyon için sperm fish testinden dengeli sperm oranı belirlenebilir mi veya translokasyonda spontan gebelik elde edebilmek ne kadar doğru olur 1 ve 8 kromozomlar da translokasyon var

Merhabalar dengeli translokasyon için sperm fish testinden dengeli sperm oranı belirlenebilir mi veya translokasyonda spontan gebelik elde edebilmek ne kadar doğru olur 1 ve 8 kromozomlar da translokasyon var
Translokasyon konusunda cok fazla arastirma yapmadim ancak sperm analizinde spermlerin yuzde kacinin etkilendiginin tespit edilebildigini biliyorum. Spontan gebeligi eger ki dusuk yapmayi goze aliyorsaniz ve gebelik olusursa amniyosentez yapmaya hazirsaniz dusunebilirsiniz elbette. Ama bebekte engel cikarsa ne yapacaksiniz, gebeligi sonlandiracak misiniz bu ve benzeri konulari onceden dusunmeniz ve hazirlikli olmaniz gerek kanimca. Bir de Allah gostermesin dusuk olursa, kurtaj rahme bazen olumsuz yonde zarar verebiliyor ve bazi kadinlar bir de rahim inceligi ile ugrasmak zorunda kaliyorlar. Yasiniz kac bilmiyorum ama 35 yastan once gerekli onlemleri almalisiniz, kadin yasi ilerlerse isler daha da zorlasiyor. Enine boyuna dusunup karar vermeniz gereken bir konu.

Ben size bilgi vereyim ben de dengeli translakosyan taşıyıcısıyım 9 ve 21 kromozomdan parça kırılıp yer değiştirmiş evlendim ilk ay çocuk düşünmedik 2. Ay istedik hemen hamile kaldım ve bebeğin 8. Hafta kontrolünde kalp atışını duyduk 12. Hafta gittik meğer 8. Hafta kalbi durmuş sonra kürtaj oldum. O sırada ablamda aynı şekilde Bi tane kimyasal gebelik geçirdi 4 haftalık düştü bebek sonra 2. Ye hemen sonra ki ay hamile kaldı 5 Aylık bebeğin beyni gelişmediğini doğsa bile kesin öleceğini ki ilerleyen zamanda anne karnında ölüp hayatını riske atma durumu olabilir diye hemen suni sancıyla çocuğu öldürüp doğurttular normal yolla ölü bebeği o sırada karnından sıvı alınıp bakıldı nedeni ablamda aynı bendeki dengeli translakosyan taşıyıcılığı çıktı ama bu testin çıkması hemen gerçekleşmediği için doktorda vakit kaybetme yeniden dene dediği için hamileyken öğrendi hastalığı 3. Çocukta sağlıklı mı değil mi derken 3. Ayda nipt testi yapıldı bebek sağlıklı çıktı ve şimdi 9 Aylık yani normal deneyip riski aladabilirsin ya da direk tüp bebek ben öğrenir öğrenmez hemen tüp bebeğe yöneldim ablamda tüp bebek araştırması yaparken öğrendi zaten hamile olduğunu çünkü normalde çocuk sağlıklı olsa bile taşıyıcı olma ihtimali var bu demek oluyor ki sizin gibi oda aynı sorunları yaşayacak çok büyük ihtimalle

Bu arada ben tüp bebeğe başladım sonra 13 yumurtam toplandı 7 tanesi 5. Güne yaşadı kaliteleri 4aa 3aa dı hep genetik teste Ankaraya gitti embriyolarım 7 taneden 2 tanesi sağlıklı geldi transfer öncesi kalp rahim olduğu anlaşıldı hemen histeroskopi ameliyatı ile düzeltildi sonra ilki 4aa transfer oldu tutmadı ondan 2 ay içinde yeniden araştırma yapıldı katil hücre problemim varmış doktor makrofaj aşısı önerdi benden kan alındı o Kandan serum yapılıp transferden bir gün önce aynı transfer gibi bana enjekte edildi sonraki gün 3aa embriyom transfer edildi ve pozitifi gördüm şuan hamileyim ve en azından bebeğim kafam ablama göre daha rahat çünkü o doğurana kadar hep ağladı hasta mı yine mi ölecek diye

2 kultaj iki tüp bbk olmadı sağlıklı bulunamadı spontan denemeyi düşünüyoruz

X