Gitmek mi kalmak mı?

akrepistan

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
26 Nisan 2017
574
578
35
İyi geceler herkese.
Biz yaklaşık 10 aydır Kıbrıs’da yaşıyoruz. Eşim şef aşçı ve çalıştığı otelin Kıbrıs’daki şubesine bir üst mevki ve iki katı maaş ile gönderildi. Normalde eş ve çocuk bu anlaşmada yok ama biz şartları zorladık ki 4 aylık bir bebeğim vardı ayrı kalamazdım eşimle. Bize o zaman otelden bir oda veririz misafir gibi orda yaşarsınız dediler (ev tutma olayı çok çok masraflı kiralar 2,500 elektrik, su zaten ateş pahası, gıda da Türkiye’nin iki katı) biz de kabul ettik Mart ayında gittik sezon yeni açılıyordu kızım daha emeklemiyordu bile bir odanın içinde bu kadar ay yaşadık. Denize giriyorduk, miniclup falan filan bir şekilde atlattık. Çok zor oldu çünkü bir odanız var düşünün odada sadece yatak ve iki sandalye masa komidin ve tv. Eşim tüm gün çalışıyor akşam 8 9 gibi odaya geliyor ve o geldiğinde çocuk uyuyor olduğundan telefon ışığıyla üzerini değiştirip direkt yatıyor yani adam işten eve geldiğini anlayamıyor bile. En yakın merkeze 45 dakika mesafemiz var araçla o yüzden öyle her zaman gideyim de olmuyor zaten Kıbrıs’da yaşanacak en güzel yer otel yani alışveriş dışında merkeze gitmenin bi anlamı yok, avm bile yok. Sağlık sektörü berbat, sigorta hiç bir şeyi kapsamıyor bir hastaneye gitmemiz ilaç falan en az 300 lira. Burda olan ilaçların bazıları orada yok, çocuğun demir damlalarını hep Türkiye’den getirtiyoruz. Çocuğu alıp götüreceğim bir tane park bahçe yeşillik yok çalışma ve oturma iznimiz olmadığı için (eşim hariç) 3 ayda bir giriş çıkış yapmak zorundayız yani 3 ayda topladığımızı Türkiye’ye gel git yiyoruz zaten. Buradaki arabamızı sattık giderken 11 e ordan 8 e bir araba aldık (arabalar ucuz) geri kalanı da bi şekilde gitti. Türkiye’de büyük bir şehirde yaşıyoruz (tatil şehri) evimiz var kredisi devam ediyor. Şimdi 3 ayımız dolduğu için bu defa eşimle beraber geldik (yıllık izine ayrıldı) haftaya dönücez ama ben hiç dönmek istemiyorum. Kızım 14 aylık artık yürüyor burda o kadar mutlu ki sürekli aktif her gün parka gidiyoruz, çarşıya gidiyoruz bir markete gidip gelmek ona aktivite oluyor zaman geçiyor eğleniyor buranın iklimi gereği de pek kış olmuyor sadece yağmur fırtına iki ay klima çalışır sadece. Komşularımın kızımla yaşıt çocukları var onlara gidiyoruz, aşağıda köpeğimiz var onu sevip oynuyoruz kedileri besliyoruz beraber ev işi yapıyoruz falan filan. Şimdi bu durumdan gidip bir odanın içine tıkılmak kızım için çok kötü olacak sezon bitti artık deniz de yok miniclup de kapandı sürekli hava kapalı ve yağmurlu olacak. Sadece 3 öğün yemek başka bir aktivite yok park bahçe orman market komşu hiç bişey yok dağ başındayız. Bize başta avantaj gibi gözüken şeyler hep dezavantaj olarak döndü mesela buraya dönüş yapsak oradaki arabayı satıp 8 bine buradan araba alamayız gitmeden önce arabamız vardı dönünce arabasız olucaz büyük şehirde çocukla arabasız çok zor gerçekten. Eşim sizi orda telef etmek istemiyorum isterseniz siz burda kalın diyor ama ben bunu da istemiyorum kocasız burda çocukla tek başıma ne anlamı kalır ki? Başka bir iş arkadaşı çocuğu ve karısını bırakıp gelmişti ama yapamadılar ve kadın bana sakın kocasız dönme çok çok zor hele bebeğin var. 7/24 sadece sen tek başına herşeyle ilgilenmek zorundasın dedi. Gitsek kış vakti ne yapıcaz çocuk olmasa hiç sorun yok ama kızım artık çok aktif hiç durmuyor sürekli yürümek istiyor kapıya gidiyor giyinip çıkıyoruz bir bahçeye insek yetiyor ona. Annem kayınvalide gelsin gibi durumlarda söz konusu değil maalesef. Haftaya geri dönmemiz lazım ne yapıcam ben hiç uyku uyuyamıyorum. Uzun oldu kusura bakmayın tüm detayları yazmak istedim daha iyi analiz edin diye.

Otel odasında çocuk nereye kadar kalabilir ki, Kıbrıs bile olsa kış fazla çıkamazsınız dışarı.
Merkeze de uzak, zor karar ama ben olsam gitmem sanırım.
Kıbrıs ı severim ama tatil için ideal.
Zaten sadece tatil için süper bizim için bitti yani şu saatten sonra akıl akıldan üstündür dedim belki değişik tavsiyeler çıkar teşekkür ederim

Otel odasında çocuk nereye kadar kalabilir ki, Kıbrıs bile olsa kış fazla çıkamazsınız dışarı.
Merkeze de uzak, zor karar ama ben olsam gitmem sanırım.
Kıbrıs ı severim ama tatil için ideal.
Kalırsak da çok zorlanıcaz arabamız yok buranın da kışı çok yağmurlu geçiyor. Toplu taşıma çok kötü tek otobüs çalışıyor 3 bebek arabası varsa 4.sensen almıyor saatlerce bekliyorsun durak yok illaki toplu alışveriş zamanı olacak hastalık olacak eşim 10 dakika baksın da duşa gireyim diyemiycem. Taksi deseniz en az 30 lira yazıyor ona da dağ dayanmaz çok zor durumdayım

Zaten sadece tatil için süper bizim için bitti yani şu saatten sonra akıl akıldan üstündür dedim belki değişik tavsiyeler çıkar teşekkür ederim
Şartları zorlasanız kiraya çıksanız en güzel çözüm ama tabi maddi durumunuzu bilmiyorum. Hakkinizda hayirlisi olsun insallab

Ay su an bana evisi yemek temizlik derdi olmayinca pek cazip geldi.sanirim evislerinden gina geldigi icin...yani bende esimi birakmazdim..buyuk bir otelmi.yani sadece binami hicmi etrafta birsey yok.yani ne bilim ben cocugumla egitici aktivite falan yapardim.ve gecici bi durummu bu syreklimi orada calisacak

Şartları zorlasanız kiraya çıksanız en güzel çözüm ama tabi maddi durumunuzu bilmiyorum. Hakkinizda hayirlisi olsun insallab
Kira şartları yazdığım gibi zaten 2000 ev kredimiz var 2000 de kredi kartı faturalar falan Türkiye’de de fatura ödüyoruz taahhüt falan kapatamadık. Bize kalıyor 2000 kiralar otele en yakın köyde 2500 (1500 dü zam geldi) yani o da imkansız

ben olsam bebegimin gelisme/kesfetme doneminde onu bir otel odasina hapsetmem.7/24 cocukla olacaksiniz evet ama en azindan cocugunuz daha iyi sartlarda yetisecek...bu fedakarligi bir anne olarak yapmalisiniz..he bi de 2 kat maas diye aile duzenimi bozmazdim..esiniz belki daha az paraya ama hic degilse sizin yaninizda bir is aramali

Şuan ki pozisyonunda Türkiye’de iş bulana kadar malum sezon bitti bu kış zor gibi

Belki yaz sezonunda bulabilir ama şuan bana en mantıklı gelen yaz sezonu gelene kadar o anlattığınız aktiviteler açılana otel odasından çıkıp vakit geçirebileceğiniz zaman gelene kadar evinizde kalmanız daha mantıklı gözüküyor, otel odası yetişkinler için bile bir süre sonra bunaltır kaldı ki bebeğiniz var çok zor bi durum en azından kışı evinizde atlatabilirsiniz bence daha az zorlanırsınız otel odasında kalmaktansa

bence önceliğiniz evladınız olsun. Siz yetişkinsiniz her duruma zorda olsa alışırsınız. Çocuğun tam büyüme çağında otel odasına tıkmak mantıklı gelmedi bana. Haksızlık resmen kuzuya.

Ay su an bana evisi yemek temizlik derdi olmayinca pek cazip geldi.sanirim evislerinden gina geldigi icin...yani bende esimi birakmazdim..buyuk bir otelmi.yani sadece binami hicmi etrafta birsey yok.yani ne bilim ben cocugumla egitici aktivite falan yapardim.ve gecici bi durummu bu syreklimi orada calisacak
Evet bizim için de çok cazip geldi koşa koşa gittik evet büyük 5 yıldız ama kış sezonunda bişey yok her yer kapanacak miniclup falan iyiydi vakit geçiriyorduk dondurma yiyorduk sahile gidiyorduk odada oyuncakları vardı bugüne kadar iyi geldik ama artık büyüdü yapsan yapsan kaç saat aktivite yapabilirsin yada neler yapabilirim artık onu sabit tutmak çok zor oteller zaten bilirsiniz genelde hep dışarda olur etrafında hiç bişey yok. Zaten Kıbrıs’da genel olarak bişey yok ne park bahçe yeşillik bebekli aile nüfusu çok çok az. Alt değiştirme odası bile bulamazsınız merkezde

Git gel yapmaktan başka çözüm yok gibi, kalacak yeriniz var, eşiniz gelir derken idare edersiniz

Herkesin hayal edicegi bi hayat budur galiba. Ama is gercekte pekte oyle olmuyor goruyoruz.
Bende istemem boyle bi seyi.
Borclarin bitmesine daha cok mu var? Ne zaman evinize donebilirsiniz?

bence önceliğiniz evladınız olsun. Siz yetişkinsiniz her duruma zorda olsa alışırsınız. Çocuğun tam büyüme çağında otel odasına tıkmak mantıklı gelmedi bana. Haksızlık resmen kuzuya.
Evet kara kara bunu düşünüyorum bugüne kadar yürümüyordu gittiğimizde yeni dönmeye başlamıştı sonra emekledi falan pek bişey farketmedi onun için tam oyuncak oynama zamanıydı, günde 3 kez uyurdu zaten. 1 aydır yürümeye başladı oyuncaklardan çabuk sıkılıyor artık büyüdü günde 2 kez uyuyor falan filan

Herkesin hayal edicegi bi hayat budur galiba. Ama is gercekte pekte oyle olmuyor goruyoruz.
Bende istemem boyle bi seyi.
Borclarin bitmesine daha cok mu var? Ne zaman evinize donebilirsiniz?
Evet başta harika gibi gözüküyor öyle de oldu bugüne kadar çocuksuz olsak kaç sene daha Yaşar insan bu şekilde ama çocuk olunca çok zor. Eşim bu pozisyonda yada bu maaşa yakın iş bulsa hemen dönecek ama kış sezonu artık zor bu kış

Madem büyük bi otel daha büyük odaları vardır. Oda farkını ödeyip büyük olana geçme şansınız yokmu? Üstelik kış sezonu öyle fahiş fiyat çıkaramazlar.

Evet başta harika gibi gözüküyor öyle de oldu bugüne kadar çocuksuz olsak kaç sene daha Yaşar insan bu şekilde ama çocuk olunca çok zor. Eşim bu pozisyonda yada bu maaşa yakın iş bulsa hemen dönecek ama kış sezonu artık zor bu kış

Parada lazim hayatta. O zmn bu kisida bari orda gecirin mecburen demek kaliyor. Ama sonrasinda hemen bi hal caresine bakin. Ama esinizi yanliz birakmayin sizde gidin kesinlikle.

Belki yaz sezonunda bulabilir ama şuan bana en mantıklı gelen yaz sezonu gelene kadar o anlattığınız aktiviteler açılana otel odasından çıkıp vakit geçirebileceğiniz zaman gelene kadar evinizde kalmanız daha mantıklı gözüküyor, otel odası yetişkinler için bile bir süre sonra bunaltır kaldı ki bebeğiniz var çok zor bi durum en azından kışı evinizde atlatabilirsiniz bence daha az zorlanırsınız otel odasında kalmaktansa
Kalırsak da çok zorlanıcaz arabamız yok buranın da kışı çok yağmurlu geçiyor. Toplu taşıma çok kötü tek otobüs çalışıyor 3 bebek arabası varsa 4.sensen almıyor saatlerce bekliyorsun durak yok illaki toplu alışveriş zamanı olacak hastalık olacak eşim 10 dakika baksın da duşa gireyim diyemiycem. Taksi deseniz en az 30 lira yazıyor ona da dağ dayanmaz çok zor durumdayım

X