Gündüz Diş Sıkma

Tiramisu35

♥♥♥Yavrularım♥♥♥
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
8 Nisan 2009
5.596
4.202
Merhabalar arkadaşlar,
Diş sıkmayla ilgili yazıları okuduğumda genelde gece diş sıkmadan bahsedilmiş ama ben gündüz de yapıyorum malesef hiç farkında değilim.Snaki çene eklemimde bir sorun var gibi alt dişlerimde öndeki dişlere baskı yapıyorum sürekli kitleniyor gibi oluyor.Sabahları uyandığımda ön dişlerim hafif sallanıyor oluyor baskı yemiş de yerinden hafif oynamış gibi.Gece plakları öneriliyor daha doktora gitmedim ama gündüz de diş sıkanlar için başka herhangi bir uygulama var mı acaba?

Diş doktoruna gidin derdinizi anlatın dis yapinizin ölçüsünü alip size gece gündüz takabilecegizin kalıp yapiyor... gece takılan biraz daha kalın oluyor ama gündüz takilanlar şeffaf, dişte o kadar belli olmuyor sadece konuşmaniz biraz değişir ama faydası var... ilerde daha büyük sorunlara yol açtığını biliyorum ihmal etmeyin...

Ne kadar stress o kadar burksizm. Acil diş hekiminize muayene olun derim, gece plağı yanı sıra botox uygulamaları ile toparlanabilirsiniz.

Bugün doktora gittim.Ölçü aldı plak yapılacakmış pazartesi verecekler.Gündüz de kullanılabilen birşey mi acaba?Yani diş teli gibi basit duran birşey mi ben çalışıyorum ve işim gereği insanlarla sık sık konuşuyorum garip bir görüntü olur mu?
Ben gündüz de sıkıyorum kullanabilir miyim diye sorduğumda "ben 20 yıllık doktorum ilk defa duyuyorum gündüz diş sıkanı" dedi bana :KK57:

10 yıllık doktorum ilk defa bu soruyu soran hekimle karşılaşıyorum!.. olmaz olur mu strese bağlı durumlarda yaşanan ve adına burksizim denilen bir rahatsızlıktır. Plaklar gece kullanımına daha uygundur, gündüzde kullanırsınız ancak konuşmanızı gerektiren durumlarda pek uygun olmayabilir. İstediğiniz zaman takar çıkartırsınız şeffaf bir şey. Ancak gündüz diş sıkma yoğunluğunuz yüksekse botoks araştırmanızı öneririm.

10 yıllık doktorum ilk defa bu soruyu soran hekimle karşılaşıyorum!.. olmaz olur mu strese bağlı durumlarda yaşanan ve adına burksizim denilen bir rahatsızlıktır. Plaklar gece kullanımına daha uygundur, gündüzde kullanırsınız ancak konuşmanızı gerektiren durumlarda pek uygun olmayabilir. İstediğiniz zaman takar çıkartırsınız şeffaf bir şey. Ancak gündüz diş sıkma yoğunluğunuz yüksekse botoks araştırmanızı öneririm.

Peki birşey daha sorayım sizi yordum kusura bakmayın.Botoks uygulaması devlet hastanelerinde de uygulanabiliyor mu yoksa özel hastaneye mi gitmem gerekli çünkü doktorum bu konuda beni bilgilendirmedi hiç. Sadece kas gevşetici kullanırsam kaslarmın gevşeyeceğini söyledi ama dikkat gerektiren bir işim var sakinleştirici tarzı bir ilaçsa pek kullanma taraftarı değilim..

Bilmiyorum neden ilk benmişim gibi davrandı,ben de şaşırdım ama birşey demedim.Belki de çok yoğunlar ve fazla uğraşmak istemiyorlar sadece.Bugün plağımı aldım bu gece ilk denemem olacak plakla inşallah o şekilde uyuyabilirim dişlerimin yükü azalır :KK51:

Peki birşey daha sorayım sizi yordum kusura bakmayın.Botoks uygulaması devlet hastanelerinde de uygulanabiliyor mu yoksa özel hastaneye mi gitmem gerekli çünkü doktorum bu konuda beni bilgilendirmedi hiç. Sadece kas gevşetici kullanırsam kaslarmın gevşeyeceğini söyledi ama dikkat gerektiren bir işim var sakinleştirici tarzı bir ilaçsa pek kullanma taraftarı değilim..

Bilmiyorum neden ilk benmişim gibi davrandı,ben de şaşırdım ama birşey demedim.Belki de çok yoğunlar ve fazla uğraşmak istemiyorlar sadece.Bugün plağımı aldım bu gece ilk denemem olacak plakla inşallah o şekilde uyuyabilirim dişlerimin yükü azalır :KK51:

Devlette uygulamaya geçildi mi? İnanın bu konuda bir fikrim yok.. Özelde uygulanabiliyor, işinin ehli bir hekim tarafından uygulandığında da kesin sonuç alınabiliyor. Aşağıdaki sorulara önce cevap verin lütfen..

1. Uyurken diş gıcırtattığınızı ailenizden birisi hiç söyledi mi?
2. Sabahları çene ve yüz kaslarınızda ağrı hissediyor musunuz?
3. Baş - boyun ağrısını sık sık yaşıyor musunuz (buna boyun ve omuz kısımlarıda dahildir)
4. Sabah uyandığınızda çene bölgesinde ağrı duyuyor musunuz?
5. Normalde dişlerinizi sıktığınızda ağrı artışı oluyor mu? Diş hassasiyetiniz var mı?
6. Dişlerinizin genel durumu nasıl? Aşınma söz konusu mu?
7. Stresli bir hayatınız mı var? Stres, baskı, korku durumlarında dişlerinizi sıktığınızı hiç fark ettiniz mi?

Kas gevşeticiler çözümdür akşamları rahat uyumanızı ve sabah daha rahat uyanmanızı sağlar ancak sürekli kas gevşetici kullanmak da ne kadar doğru bunu düşünmek gerekir. Gece plağı sizi rahatlatacaktır, doğru ölçü alındı ise size mutlaka iyi gelecektir.

Botoks uygulaması, yapılan bölgedeki sinirleri geçici olarak bloke eder ve kasların kasılmasını engeller. Bu ne demek, çenemizi kapatan kaslara yapılan uygulama ile diş sıkmanın önüne geçmektir. Botoks kas dokusuna kesinlikle zarar vermez, kasın kasılması için gerekli olan ve sinirden gelen sinyallerin o bölgedeki kasa ulaşmasını engeller.

Diş sıkma önlenebilir bir hastalıktır. Ancak tedavi edilmediğinde verdiği tahribat sıkıntılıdır. Çene ekleminden ses gelmeye başlayarak çene ekleminin kilitlenmesine kadar giden bir sürece sokabilir. Diş eti hassasiyeti başlar, dişte çatlak ve kırılmalar oluşur, gece boyu aşırı kuvvet sebebi ile çene kemiğinde erimelere kadar uzar..

Botokstan önce gece plağınızı kullanınız, şikayetleriniz hala devam ederse, artış gösterirse, plağı kullanamazsanız o zaman botoks tedavisini düşünmeye başlarsınız..

Sevgiler,

Aslında benim gıcırdatma gibi değil de daha çok sıkma şeklinde.Alt çene dişlerim (özellikle ön tarafa) itme şeklinde baskı yapıyor röntgen çekildiğimde dişlerimde aşınma olduğunu söyledi doktor yalnız sadece üst taraf için plak verildi...Bazen şakaklarımda ağrı hissediyorum bende migren de var ama diş sıkma da başağrısı yaparmış sonradan öğrendim boyun kısmımda da ağrı oluyor ama boynumda düzleşme var ben ona yormuştum.. Stres derken aslında yoğun ve kötü bir hayatım yok ama çalışıyorum ve üç küçük çocuğum var kimseye laf söylemeyim diye dişlerimi sıka sıka şu an hemen hemen her zaman sıkar duruma geldim ve çok üzgünüm ki farkında bile değilim çoğu zaman.Cevaplarınız için teşekkür ediyorum dediğiniz gibi plakla geçmezse yada kullanamazsam başka bir doktora gitmeyi düşüneceğim.. Fikirleriniz ve paylaştığınız bilgiler benim için çok değerli çok sağolun.Sevgiler saygılar :KK52:

benimde aynı problemim var hatta gun içinde sıktıktan sonra üst küçük azı dişlerimde tatlı bi acı oluyo farketmeden tırnağımla cevresine dokunuyorum.

benimde aynı problemim var hatta gun içinde sıktıktan sonra üst küçük azı dişlerimde tatlı bi acı oluyo farketmeden tırnağımla cevresine dokunuyorum.

Diş Hekiminize lütfen muayene olunuz, dişte aşınmalara sebebiyet verebilirsiniz sonrasında daha ciddi sıkıntılar yaşarsınız.

Rica ederim ne demek, ne zaman isterseniz yardımcı olmaya çalışırım.

Doktor hanım size birşey daha sormak istiyorum , sorularımın ardı Arkası kesilmiyor , sizin de bilgisayar alanında sorunlarınız olursa yardımcı olmak isterim böylece ödeşmiş oluruz :))

Pazartesiden beri gece plağını kullanıyorum ama sanırım plakla da olsa dişlerimi sıkmaya devam ediyorum sabah 4-5 gibi dişlerimin Ağrısına uyanıyorum plağı çıkarıp tekrardan yatıyorum sanırım plak dişlerimizi olumsuz etkilerden korumak için eskisi gibi olmasa bile yine de bir diş sıkma payı var çünkü plak ölçü alınarak yapıldı sonuçta geçen gün akşam birkaç saat taktım plağı acaba uzun vadede takınca mı sıkıyor dişlerimi diye ama hiçbir problem yok ama dediğim gibi Ağrıyla uyanıyorum acaba hiç plak vs takmasam hiçbir şey yapmasam en kötü ihtimal dişlerime ne olabilir ?

Doktor hanım size birşey daha sormak istiyorum , sorularımın ardı Arkası kesilmiyor , sizin de bilgisayar alanında sorunlarınız olursa yardımcı olmak isterim böylece ödeşmiş oluruz :))

Pazartesiden beri gece plağını kullanıyorum ama sanırım plakla da olsa dişlerimi sıkmaya devam ediyorum sabah 4-5 gibi dişlerimin Ağrısına uyanıyorum plağı çıkarıp tekrardan yatıyorum sanırım plak dişlerimizi olumsuz etkilerden korumak için eskisi gibi olmasa bile yine de bir diş sıkma payı var çünkü plak ölçü alınarak yapıldı sonuçta geçen gün akşam birkaç saat taktım plağı acaba uzun vadede takınca mı sıkıyor dişlerimi diye ama hiçbir problem yok ama dediğim gibi Ağrıyla uyanıyorum acaba hiç plak vs takmasam hiçbir şey yapmasam en kötü ihtimal dişlerime ne olabilir ?

Öncelikle geç dönüşüm için kusura bakma lütfen, biraz yoğundum mesajını gördüm ama hemen dönüş yapamadım. Kullanılan plağın yumuşak materyalden yapıldığını düşünüyorum, açıkçası hala kalktığında ağrıların oluyorsa o plak sana uygun değil ve sert malzeme kullanılmalıydı. Bana sorarsan diş hekimine tekrar geri git ve bu olmadı hala ağrılarla uyanırım diyebilirsin, gece uyurken taktığında sabaha kadar ağzında kalmalı.

Kullanmassan neler olur kısaca özetliyim; sürekli sıkmaya bağlı aşınmalar oluşur. Sıkmaya bağlı olarak özellikle ön dişlerin köşelerinde ve arka dişlerin çıkıntılı kısımlarda röntgende gözükmeyen mikro çatlaklar oluşur, bunlar zamanla büyür ve dişlerinde kırılmalar meydana gelebilir. Soğuğa karşı hassasiyet olur, ilerleyen yaşlarda diş eti çekilmesi ve buna bağlı olarak dişlerde sallanma ya da kayıp oluşabilir. kas ağrısı, boyun ağrısı, baş ağrısı.. bunları artık saymıyorum bile. sürekli hale geçer.

Öncelikle geç dönüşüm için kusura bakma lütfen, biraz yoğundum mesajını gördüm ama hemen dönüş yapamadım. Kullanılan plağın yumuşak materyalden yapıldığını düşünüyorum, açıkçası hala kalktığında ağrıların oluyorsa o plak sana uygun değil ve sert malzeme kullanılmalıydı. Bana sorarsan diş hekimine tekrar geri git ve bu olmadı hala ağrılarla uyanırım diyebilirsin, gece uyurken taktığında sabaha kadar ağzında kalmalı.

Kullanmassan neler olur kısaca özetliyim; sürekli sıkmaya bağlı aşınmalar oluşur. Sıkmaya bağlı olarak özellikle ön dişlerin köşelerinde ve arka dişlerin çıkıntılı kısımlarda röntgende gözükmeyen mikro çatlaklar oluşur, bunlar zamanla büyür ve dişlerinde kırılmalar meydana gelebilir. Soğuğa karşı hassasiyet olur, ilerleyen yaşlarda diş eti çekilmesi ve buna bağlı olarak dişlerde sallanma ya da kayıp oluşabilir. kas ağrısı, boyun ağrısı, baş ağrısı.. bunları artık saymıyorum bile. sürekli hale geçer.
Çok yumuşak bir materyal değil aslında,elimde baskı yaptığımda şekli değişiyor ama nasıl diyim hani kek kalıpları var ya renkli renkli olanlardan,onlar kadar da yumuşak kıvamda değiller.Ama tabii diğerini görmediğim için neye göre yumuşak neye göre sert yorum yapamayacağım.Pembe birşey vardı onu ısırarak kalıbım alındı işin garibi kalıp mı iyi olmadı diye akşam vakti birkaç saat taktığımda herhangi bir sorunla karşılaşmadım.Tabii siz daha iyi bilirsiniz ama benim kanım sıkmaya çalışırken o şekilde ağrı oluşuyor,eskiden çok fazla ağrım olmazdı ,şimdi sanki hem plak hem de sıkma çabaları olumsuz olarak geri dönüyor gibi,doktoruma gitmekten çekiniorum açıkcası dediğim gibi gündüz sıkıyorum dişlerimi diyince şu kadar yıllık doktorum ilk defa duydum tarzı söylemlerde bulunup beni de zora soktu.İlk gün arkadaki dolgulara dokunamam kafamıza göre iş yapamayız demişti bir hafta sonra gittiğimde beni unuttu herhalde arkadaki dolguları da şöyle güzel elden geçirelim konuştuğumuz gibi , dedi bana :))

İşin ilginci bu sıkma olayı annemde de vardı hatta o gıcırdatıyordu bile (ben gıcırdatmam) ama annem atlattı..Ne oldu nasıl oldu bilmiyorum şu an dişlerini sıkmıyor..Darısı bana ve diğer diş sıkanlara olsun inş :)

Panoramik filminiz var mı? Görmeden net yorum yapmak çok mümkün değil gibi. Gece plakları 2 şekilde oluyor sert plakları elinizle bükemezsniz ama diğer çeşit daha yumuşak olduğundan elinizle çevirebilir eğebilirsiniz.

Ortodontik tedavi ihtiyacınız var mı? Dişlerde çapraşıklık vs.. ? Eğer bu durum yoksa plak kullanımı da işe yaramıyorsa ben olsam botoks öneririm.

Strest altındaysanız yapıo olabilirsiniz önce bir doktora gitmelisiniz bence piskiytriylede alakalı bir sorununuz olabilir.

nöroloji bölümünede gittim bir sıkıntım çıkmadı doktoruma bir daha gidicem hatta haftaya peki sıkıntıyı bulamama veya yanlış teşhiz analizi olabilirmi ?doktor sonuçta ama tel tedavisi kucukken oldum artık olmak istemiyorum

nöroloji bölümünede gittim bir sıkıntım çıkmadı doktoruma bir daha gidicem hatta haftaya peki sıkıntıyı bulamama veya yanlış teşhiz analizi olabilirmi ?doktor sonuçta ama tel tedavisi kucukken oldum artık olmak istemiyorum

Diş sıkma kendini belli eder, diş minesinde çatlaklar gözlemlenir, ağrılarınızın durumu vs. yanlış teşhis olduğunu düşünmüyorum ancak tedavi için tel önerisini değerlendirmek gerekir. Dediğim gibi ben sadece verdiğiniz bilgiler ışığında yorum yapabilirim isterseniz panoramik film gönderin size net konuşalım. Sevgiler, doktorunuza güvenin lütfen aklınıza takılan tüm soruları bana sorduğunuz gibi doktorunuza da sorun ve cevaplarına göre karar verin..

Devlette uygulamaya geçildi mi? İnanın bu konuda bir fikrim yok.. Özelde uygulanabiliyor, işinin ehli bir hekim tarafından uygulandığında da kesin sonuç alınabiliyor. Aşağıdaki sorulara önce cevap verin lütfen..

1. Uyurken diş gıcırtattığınızı ailenizden birisi hiç söyledi mi?
2. Sabahları çene ve yüz kaslarınızda ağrı hissediyor musunuz?
3. Baş - boyun ağrısını sık sık yaşıyor musunuz (buna boyun ve omuz kısımlarıda dahildir)
4. Sabah uyandığınızda çene bölgesinde ağrı duyuyor musunuz?
5. Normalde dişlerinizi sıktığınızda ağrı artışı oluyor mu? Diş hassasiyetiniz var mı?
6. Dişlerinizin genel durumu nasıl? Aşınma söz konusu mu?
7. Stresli bir hayatınız mı var? Stres, baskı, korku durumlarında dişlerinizi sıktığınızı hiç fark ettiniz mi?

Kas gevşeticiler çözümdür akşamları rahat uyumanızı ve sabah daha rahat uyanmanızı sağlar ancak sürekli kas gevşetici kullanmak da ne kadar doğru bunu düşünmek gerekir. Gece plağı sizi rahatlatacaktır, doğru ölçü alındı ise size mutlaka iyi gelecektir.

Botoks uygulaması, yapılan bölgedeki sinirleri geçici olarak bloke eder ve kasların kasılmasını engeller. Bu ne demek, çenemizi kapatan kaslara yapılan uygulama ile diş sıkmanın önüne geçmektir. Botoks kas dokusuna kesinlikle zarar vermez, kasın kasılması için gerekli olan ve sinirden gelen sinyallerin o bölgedeki kasa ulaşmasını engeller.

Diş sıkma önlenebilir bir hastalıktır. Ancak tedavi edilmediğinde verdiği tahribat sıkıntılıdır. Çene ekleminden ses gelmeye başlayarak çene ekleminin kilitlenmesine kadar giden bir sürece sokabilir. Diş eti hassasiyeti başlar, dişte çatlak ve kırılmalar oluşur, gece boyu aşırı kuvvet sebebi ile çene kemiğinde erimelere kadar uzar..

Botokstan önce gece plağınızı kullanınız, şikayetleriniz hala devam ederse, artış gösterirse, plağı kullanamazsanız o zaman botoks tedavisini düşünmeye başlarsınız..

Sevgiler,
Gece dişlerimden inanılmaz sesler çıkardığımı söylüyorlar. Sabah ağzımı ilk açışımda çat diye ses geliyor ve yemek yerken sürekli çenemden hışırtılar çıtırtılar aynen dizlerimizden çıkan ses gibi. Yanaklarımda ısırılma izleri var bunları da hem gece hem gündüz yapıyorum. aşındı özellikle köpek dişlerim inanılmaz keskin bir yüzeye sahip şu an elimi dokunca da hassas. Ön dişlerim yamuk yumuk çatlak ve kırık. Bir dişime kaplama yapıldı diğer dişlerini de biraz törpüleyim diye doktor makineyi dokunduğu an geri çekti ufalanacaktı dedi. Ağız ve diş sağlığı merkezine gittim biz dişlik veremiyoruz dediler. İlla özelde mi olmalı anlamadım. Bir de botoks için İstanbul da nereyi tavsiye edersiniz bir de maliyeti nedir ortalama

X